سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱

گفتگو با حجت الاسلام محمد حسین اریسیان

اسلام هراسان ایرانی و حقایق خدمت اسلام به ایران

ما عرب نشدیم. زبانمان عربی نشد ولی خطمان عربی شد. چون می‎خواستیم قرآن را بفهمیم روایت و سنت پیغمبر را بفهمیم ما الان حروف الفبایمان عربی است ولی فارسی صحبت می‎کنیم ما عرب نشیدم برخلاف مصریها و شامیها که شامیها اکثرا رومی بودند و مصری‎ها قبطی بودند الان کشور عربی مصر شدند لیبی و مراکش در شمال آفریقا اینها که عرب نبودند عربها در همین عربستان و عراق بودند در لشکر مختار را نگاه کنیم رابطه ایرانیان و اهل بیت را ببینید که...

ندای اصفهان – جمال طاهری

چهارشنبه سوری از یک طرف و ادغام برخی رویدادها مثل شهادت امام هادی علیه السلام در روز اول عید و وفات حضرت زینب سلام الله علیها از سوی دیگر باعث شده تا دعوای اسلام هراسان در فضای مجازی بالا بگیرد. به همین بهانه گفتگویی داشتیم با حجت الاسلام محمد حسین اریسیان پزوهشگر تاریخ، وی معتقد است حقایق خدمات اسلام به ایران در جامعه بازگو نشده و این یکی از دلایل قوت گرفتن اسلام هراسان است.

ندای اصفهان: نظر شما درمورد اسلام هراسان داخلی چیست؟

الان چندین سال است که هجمه شدیدی در حال انجام است که میگوید ما ایرانی هستیم و چه ربطی به اسلام داریم اسلام دین اعراب است. در قدیم اگر روزنامه‌ها را مطالعه بکنید حمله اول در بحث نوروز بود یعنی می‌گفتند اسلام چه دخلی به نوروز دارد. از همان اوائل انقلاب شایعه درست کردند که امام می‌خواهد سیزده روز نوروز را از بین ببرد و فقط یک روز باشد یا اصلا نباشد هجمه‌ها از آن موقع شروع شد و الان شدت گرفته که نوروز چه ربطی به اسلام دارد، این اعراب نوروز سرشان نمی‌شود و…

یک قسمتی از تقابل را هم همین مذهبی‌ها باعثش بودند. مثلا وقتی که ایام شهادت در نوروز می‌افتاد، بعضی از مداحان شروع به تمسخر نوروز و دید و بازدید و این کارها می‌کردند و می‌گفتند این آیین گبرها و آتش پرستهاست و شما حق ندارید این کارها را بکنید.

ندای اصفهان: به نظرتان مذهبی‌های افراطی که امام صادق هم از آنها دوری می جویند در این موج اسلام هراسی چقدر دخیل هستند؟

باید دید چه عواملی باعث این اسلام هراسی‌ها شده است. دسته اول آنهایی که دشمن اسلامند و که باستان گرا هستند که البته همه آنها باستان گرا نیستند مثل پهلوی که از باستان صحبت می‌کردند ولی هیچ اطلاعی نداشتند چون قرار بود در مقابلا اسلام بیاستند و این باستان گرایی را علم کردند.

پس یک دسته که مقابل اسلام‌اند یا غرب گرایان هستند یا بی‌دین‌ها هستند یا کسانی که ادعای ایران گرایی باستان می کنند دسته‎ای دیگر متاسفانه مذهبی‎های بی فکر هستند که روی اینها بحث مفصل است و بخش دیگر وهابی‌ها هستند که آنها دغدغه شان خیلی بحث ایران و اسلام نیست از این بحث می‌آیند جلو که می‌خواهند خلفا را محق جلوه بدهند و چون ورود اسلام از زمان خلیفه دوم به بعد است می‌خواهند امام علی و امام حسن و امام حسین علیهم السلام را به جبهه خودشان بکشانند و بگویند در حمله‌های اعراب به ایران بودند بنابراین اینها یک سری استنادات دروغ تاریخی می‌آورند در این حمله‌ها ائمه موافق بودند و در لشکرهای خلفا بودند  پس می‌شود گفت این سه دسته کلی هستند.

ندای اصفهان: یعنی ائمه در فتح ایران حضور نداشتند؟

نه؛ اصلا در تاریخ همچین چیزی نیست.

ندای اصفهان: پس از کجا آمده که مثلا امام حسن علیه السلام در اصفهان با زمین صحبت کردهاند یا جایی اسبشان را بستند؟

اگر اینها واقعیت داشته باشد که باید بررسی بشود مربوط به دوران خلافت خودشان است نه دوران فتوحات

ندای اصفهان: در پنج سالی که امام علی علیه اسلام حاکم بودند چه؟

در پنج سالی که امام حاکم بودند هیچ کجا فتح نشد، کلا جنگهای داخلی بود امام حسن هم که حاکم بودند جنگ داخلی بود که شش ماه خلافت داشتند عمده ادعای وهابیون در همان ۲۵ سال خانه نشینی حضرت علی است که اینها رد شده است. حالا این بحثها که من می‌گویم تاریخی است نه اینکه همه‎اش هم تاریخی است خیلی از آنها در بحث کلام و شبهات است بیشتر.

خیلی از مطالب تاریخی که من خودم به دست می‌آورم فقط کتابهای تاریخی نیست خیلی از آنها کتابهای کلامی، رجالی، حدیثی است چون من ذهنم تاریخی شده است ممکن است یک جا یک سوالی می‎کنند مطلب تاریخی آن را می‎گیرم.

پس سه دسته کلی داریم اول مخالفین اسلام که دو قسمت شده‎اند یک دسته که گفتیم واقعا باستان گراهستند یا غرب گرا، دیدگاه باستان گرایی می‎کنند دسته دوم مذهبی‎های بی‎فکر هستند که متوجه نیستند و دسته سوم وهابیون هستند که دغدغه ایران ندارند و می‎خواهند تفکر و عقاید خودشان را حق نشان بدهند می‎آیند و یکسری دروغ هایی می‎گویند. تا اینکه بعضی اوقات دشمنان استدلال می‎کنند که از اباعبدالله علیه السلام نقل شده است که دشمن ما عجم است و دوست ما عرب که از چند سال قبل خیلی هم باب شده بود و همین طور هم ادامه پیدا می‎کند که اینها را وهابیت و بعد هم ایران دوستهای افراطی در حالی که در روایات ابا عبدالله یعنی امام صادق است و کاری به امام حسین ندارد.

چون اینها می‎گویند امام حسین این حرف را زده‎اند و شما توی سر خودتان دارید می‎زنید. یا مثلا منظور از عجم اینجا گنگ است نه یعنی ایران و فقط به ایرانی‎ها عجم نمی‎گفتند عجم به معنی لفظ گنگ است یعنی کسی که نمی‎تواند درست عربی حرف بزند هر کس غیر از عرب می‎شود عجم مثلا انگلیسیها هم عجم‎اند یا قبطی‎های مصر هم عجم‎اند که بحث کلامی را فعلا کاری نداریم.

ندای اصفهان: اگر دروه امام صادق علیه اسلام باشد ما نهضت ترجمه را داریم که از کتابهای یونانی و سایر ملل به عربی ترجمه می‌کردند که شاید آن ملاک باشد در حالی که بیشتر اصحاب امام صادق خودشان از عجم‌های ایرانی بودند؟

بله؛ بیشتر اصحاب امام صادق و امام باقرعلیهم السلام از ایرانی‎ها هستند یعنی امام سجاد علیه اسلام چون در آن شرایط نمی‌توانستند بصورت آزادانه تبلیغ کنند یکی از بهترین راههایی که داشتند گرفتن غلام و کنیز بود اینها را می‌خریدند یکسال در خانه شان آزاد بودند و با اسلام حقیقی و شیعه آشنا می‌کردند و بعد از یکسال این برده‎ها را آزاد می‌کردند و تنها از همین روش امام سجاد علیه السلام تعداد زیادی شیعه شدند.

دسته چهارمی هم هستند در بحث تقابل اسلام که متاسفانه عوام مردم در فضای مجازی هستند که مثلا یک شبهه از این سه تا گروه اصلی را می‌گیرند و گسترش بیهوده می‌دهند. بدون اینکه اصلا مطالعه داشته باشند و بررسی بکنند. به نظرم باید کار در این مورد انجام بشود خوب است که به قول شهید مطهری خدمات متقابل اسلام ایران را یک نگاهی بیاندازیم.

در دستگاه امام علی علی علیه السلام ایرانیان حضور داشتند و همین باعث خشم برخی اعراب جاهلی شد. ما می‎توانیم رابطه ائمه را با ایرانیان در تاریخ بررسی کنیم. ما عرب نشدیم. زبانمان عربی نشد ولی خطمان عربی شد. چون می‎خواستیم قرآن را بفهمیم روایت و سنت پیغمبر را بفهمیم ما الان حروف الفبایمان عربی است ولی فارسی صحبت می‎کنیم ما عرب نشیدم برخلاف مصریها و شامیها که شامیها اکثرا رومی بودند و مصری‎ها قبطی بودند الان کشور عربی مصر شدند لیبی و مراکش در شمال آفریقا اینها که عرب نبودند عربها در همین عربستان و عراق بودند در لشکر مختار را نگاه کنیم رابطه ایرانیان و اهل بیت را ببینید که آنقدر به اهل بیت ارادت دارند که می‎خواهند جزو منتقمین خون امام حسین باشند و حضور امام رضا در ایران و رابطه‎شان با ایرانیان گرچه ما تمدنی که در قرن چهارم ایجاد شد صد درصد اسلامی نمی‎دانیم تمدن مسلمانان است چون بالاخره مسلمان بوده‎اند.

اما همان جا هم رابطه ایران را ببینید بهترین منبع خدمات متقابل ایرانیان شهید مطهری را داریم این هجمه الان به شدت زیاد شده است که اسلام ما را ازبین برده است کوروش بیا ببین سرزمین به آن بزرگیت را عربها از بین بردند در حالی که همان ملک کوروش را را اروپایی‎هایی از بین بردند مثل یونانی‎ها، رومی‎ها، که آنها به آن افتخار می‎کنند حالا همان غربی‎ها می‎آیند شبهه وارد می‎کنند که اون کشور کوروش کبیر را عربها از بین بردند در حالی که عربها از بین نبردند.

ندای اصفهان: یکی از نظریهها این بود که ایرانیان هند و اروپایی به این خاطر بود که میخواست ایران به آلمان نزدیک بشود شما شنیدهاید؟

ادعا می‎کنند رضا شاه می‎خواست این کار را انجام بدهد این کارها برای این بود که می‎خواستند زمین‎هایی را به هیتلر بدهند با مجوز انگلیس که اجازه به رضا خان می‎داد و یک بحث بازی سیاسی بود که آلمان هیتلری و ایتالیایی فاشیستی بود شمال آفریقا و بعضی کشورها را بدهند تا حواس اینها پرت بشود تا بتوانند راحت تر به هند به حمله کنند.

می‎خواستند دسترسی مالی پیدا کنند وایران هم دسترسی نفتی بود که ایران هم شاهراه بود و جنگ بین انگلیس وروسیه وآلمان بود بر سر ایران با اینکه ایران ادعای بی طرفی کرده بود.

ندای اصفهان: دکتر رضا بیات در موسسه تحقیقاتی که در مورد اهل بیت است در مورد اشعاری که در مورد اهل بیت کار می‌کنند می‌گویند اشعار اهل بیت سانسور شده است به حد بسیار زیادی و مبتکرش هم اردشیر ریپورتر است که تاریخ ادبیات ایران را نوشت.

اردشیر ریپورتر و شاپور ریپورتر، پدر و سر و محمد علی فروغی و علی اصغر حکمت اینها متفکرانی هستند که صاحب نظر بودند و اطراف رضا شاه را هم گرفته بودند. که تاریخ ادبیات ایران را نوشتند و سعی کردند اشعار و مطالبی که در مدح اهل بیت بود را حذف کنند و طبق تحقیقاتی که اینها کردند ولی این اردشیر ریپورتر در بحث بهائیت و زرتشتی گری درایران خیلی اثرگذار بود و بعضی چیزها را اساسا ایجاد کرد. ظاهرا ماموریت اولش گسترش بهائیت است و ماموریت دومش پیداکردن یک قزاق برای پادشاهی ایران است.

ندای اصفهان: ریپوتر دربحث زرتشتی هم کتاب دارد؟

بله خانواده ریپورتر زرتشتی‌اند و ساکن هند هستند. زرتشتی‎های فراری از ایران که می‎خواستند مسلمان نشوند آنجا ماندگار شدند و خیلی ادعا می‎کنند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران آن بحثمان در جواب نه قرآن نه اسلام جانم فدای ایران بود ولی جالب است در دوران صفویه علمایی از لبنان وارد ایران شدند و حمایت کردند از شاه صفوی تا ایران دست عثمانی سنی نیفتد که مشهورترین آن شیخ بهائی است و شیخ بهایی یک علامه بود که در خیلی جاها صاحب نظر بود اگر اینها نشان داده شود برای کسانی که غرض ندارند خیلی مفید است. متاسفانه جو فضای لج بازی شده است که با آنها کاری نمی‎شود کرد اما اگر یک مجموعه‎ای جمع شود پیرامون رابطه اسلام و ایران و اینکه اسلام برای ما ایرانیان چه کرده است اگر ما بتوانیم این کار را انجام بدهیم خدمت بزرگی است.

در دفاع مقدس ـیت الله جوادی آملی حرف زیبایی می‎زد که هیچ کس در آن ۸ سال برای خاک ایران به جنگ نرفت برای اسلام رفتند جنگیدند شب عملیاتها دعای کمیل داشتیم. زیارت عاشورا داشتیم با رمز یا حسین عملیات می‎کردیم

ندای اصفهان: اسلام چندین بار ایران را نجات داد در تاریخ اتفاقاتی داشته‌ایم که میبینیم مثلا در دوره قاجار وزرایی که وطن فروشی میکردند برای کسب عیش و نوش و ثروت و این علما بودند که مانع شدند ایران تجزیه بشود؟

در بحث علمای شیعه اگر توجه شود زنده کردن زبان فارسی توسط حکیم ابوالقاسم فردوسی بود. او یک دیندار مسلمان بوده است. سعدی یا حافظ اینها مسلمان بودند. که بهترین وناب ترین اشعار را گفته‎اند اگر در زمان پهلوی موفق شده بودند زبان و خط ما را عوض کنند ما از لحاظ تاریخی هیچی نسبتی با گذشته نداشتیم یا مولوی که دیوان شمس و مثنوی را سروده است به زبان فارسی است.

اینها جزو علمای مسلمان هستند که خدمت به زبان فارسی کرده‎اند یا در دوره قاجار چه کسی فتوا داد که هر کسی رفت به رکاب عباس میرزا و در دفاع از ایران در مقابل روسها جان فدا کند شهید به حساب می‌آید یک سری از علما از نجف به ایران آمدند تا بروند بجنگند در جریان تنباکو ایران را شاه ایران می‌خواهد به نوعی در اختیار انگلیس‌ها قرار بدهد چه کسی ممانعت کرد علما فتوا دادند بعد هم میرزای شیرازی فتوا دادند و مرحوم سید جمال بیشتر دنبال وحدت جهان اسلام بود پیغام داد به میرزا که اقا شما بیایید کاری کنید

من نخست وزیر ایران بشوم تو که شاه را سرنگون کردی میرزا گفت چه طوری گفت به کمک عثمانی‏ها میرزا زیر بار نرفت گفت این کباده شما خیلی سنگین است هر چی که باشد ناصرالدین است تو می خواهی مملکت مستقل شیعه را زیر سلطه عثمانی ببری. یا در جریان مشروطیت حاج آقا نورالله و آقا نجفی را می بینیم که اینها به شدت مقابل استبداد ایستادند.

ندای اصفهان: عثمانی سنی بود علما به خاطر سنی بودن آنها این حرف را نزدند؟

سنی بودنش هم می‎تواند یک وجهه داشته باشد ولی حفظ کیان ایران ارجح است. ما از زمان صفویه کلا رابطه ما قطع است از لحاظ استعماری ما با آنها کاری نداریم دکتر موسی نجفی می‎گوید با ورود مغولها که همه چیز را بردند یک خدمت به ما کردند و آن این بود شر عباسیان را از سر ما کم کردند که برای همین هم اهل سنت دشمن خواجه نصیرالدین طوسی هستند و می‎گویند او مغولها را تحریک کرد و در کتابهایشان لعنش می‎کنند و دشمن او هستند.

یکی از بحثهایی که داریم ایرانی‎هایی که مغول‎ها را رام کردند علمای دلسوز اسلام بودند خواجه نصیرالدین طوسی، یا علامه حلی که سلطان خدابنده مغول را شیعه کرد.

ندای اصفهان:  در بحث کاپیتولاسیون هم می بینیم که امام که مرجع شیعیان بودند مانع از این شدند که ایرانیان زیر بار ذلت کاپیتولاسیون بروند.

اصلا من معتقدم خود پهلوی ما را از ایرانیت دور می کرد.

ندای اصفهان: چرا؟

این برنامه‌ای بود که انگلیسی‌ها داشتند می‌خواستند ایرانیها را کلا از جبهه اسلام جدا کند بهانه‌ای هم که داشت این بود که ما ایرانی هستیم و آنها عرب هستند. الان اعتراض می‌کنند چرا ایران کمک به لبنان می‌کند آن زمان ما یک سری کشته دادیم که ایرانیها را فرستادند در حمایت از اسرائیلی‎ها در جنگهایی که اعراب و اسرائیل داشتند به نظر من دوران پهلوی یک دوران ضد ایران است کاپیتولاسیون یک وجهه آن بود. پس نمی توانیم بگوییم آن موقع جنگهای خارجی نداشتیم می‌جنگیدیم نه برای وطن، نه اسلام سرباز امریکا بودیم مثلا در ظفار عمان جنگیدیم با عربها و کلی هم کشته داشتیم و در جنگ اسرائیل با اعراب بیشتر ایرانی‎ها را برا مبارزه با اعراب می‎فرستادند تا خود اسرائیلی‎ها را. سرباز بودند داوطلب نبودند این دوران پهلوی دوران ویژه‎ای است که نه تنها دوران خیانت به اسلام بود خیانت به ایران هم بود. در دوران پهلوی قطعات مختلف ایران جدا می‎شود.

انگلیسی‎ها سعی می‎کنند تاریخ گذشته خودشان را حفظ کنند تا آنجا که بتوانند نمادش هم سلطنت است در کارتون‎های باربی که هجمه فرهنگی هم دارد وقتی خود باربی قصه تعریف می‎کند و شخصیت اصلی قصه می‎شود همیشه شاهزاده و پرنسس است این می‎خواهد تاریخ گذشته خودشان را حفظ کنند در حالی که برای بقیه جاهای دنیا دم از دموکراسی می‎زنند. ولی پهلوی می‎خواهد گذشته ما نابود شود. ما در شاهزاده بودن اوج آرزوهای یک ملت در طول تاریخ را داریم.

این یک وجه آن است کارتونی در ایران پخش شد ببرهای بنگال با عمامه هندی در یک جنگلی که در آن پادشاهی بود با لباس انگلیسی بود حکومت می‌کرد وسط جنگل با کاخ‌هایی سبک هندی و این ببرهای بنگال بد بودند و می‌خواستند اینها را بیرون کنند. در حالی که ببر بنگال هندی نماد شاه شیعه هندی تیپو سلطان بود. می‎خواهد بگوید در هندوستان هم حق با ماست اگر شما برخلاف ما حمله کردی شما دشمن هستی یا یک سریال داستانی ساخته بودند که در تلویزیون هم پخش شد که یک هندی پولدار رفیق یک انگلیسی متوسط بود که پول نداشت این بچه انگلیسی پدر و مادرش پول نداشتند و این بچه هندی مهاجرت کرده بود به هندوستان و وضعش هم خیلی عالی بود.

آن بچه انگلیسی هیچی نداشت ولی فوق العاده باهوش بود این بچه هندی فوق العاده کودن بود و این بچه انگلیسی دائما از موبایل این هندی استفاده می‎کرد؛ این را شما ساده نگاه نکنید که فقط پرنسس را بیاورد بگوید شاهزاده آرزوها اینها در سرود ملی‎شان دعا برای ملکه‎شان می‎کنند ما ساده نگاه می‎کنیم و می‎خواهیم گذشته خودمان را نابود کنیم ما باید قبول کنیم یک دورانی هم این گونه بوده است و پهلوی را هم نمی‎خواهیم از یادمان برود پهلوی باید یادمان باشد ما مشکلی که داریم پهلوی را اشتباه یادمان می‎آورند.

ندای اصفهان: به نظرم یک بحث جالبی که داریم این است که اسلام باعث حفاظت از آثار تاریخی شده است و تخریبهایی هم که شده شاهها تخریب کردهاند مثلا دوران قاجار فلان شاهی آمده یک سری قطعاتی از آثار تاریخی را برای ساخت و سازهای خودش برده ولی علما نیامده‌اند بگویند اینها آثار کفر است و قبل اسلام است خرابش کنید مثل داعش.

البته، اینجا بین علمای شیعه و سنی تفاوت قائل باشید بالاخره علمای سنی هم بعضی مواقع یک تعصب‎های خاصی دارند کما اینکه علمای شیعه هم ممکن است درست فتوا ندهند ما اصل بحثمان این است واقعا این ادعایی که الان می‎کنند اسلام ایران را نابود کرد درست است یا نه حتما خدمت بوده باشد این دغدغه اصلی نباید فراموش شود پهلوی کلا می خواهد گذشته را ازبین ببرد که می خواستند زبان را هم عوض کننند که آیت الله بروجردی بود که محکم جلویشان ایستاد.

اینها تماما نشان دهنده این است که اتفاقا این اسلام بود که آمد و ایران را نجات داد تا جایی که زبان دوم جهان اسلام و زبان دوم علمی بعد از عربی زبان فارسی بود ما خیلی از کتابهایی خطی در هند داریم که هنوز برگردان نشده است. چرا که هند هم درآن دوران گورکانی‎های هند رابطه زیادی با ایرانیان داشتند و علمای بزرگی در آنها هست و به زبان فارسی کتاب زیادی داریم که متاسفانه بازیافت نشده است که حتی الان هم در زبان محلی هندی زبان فارسی هم هست.

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق