سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶

استیضاح سرپوشی بر سؤال از رئیس‌جمهور/ نمایشی برای توهین سیاسی به ملت و مجلس

کارشناس مسائل سیاسی گفت: یکی از تحلیل‌هایی که می‌شود این است که این جریان و این نمایش را مجلس و دولت در آخر سال بازی کردند که یک سرپوشی بر مسأله سؤال از رئیس‌جمهور بگذارند.

به گزارش ندای اصفهان،محسن نصری در رابطه با استیضاح سه تن از وزرا در مجلس اظهار داشت: این جلساتی که چند روز پیش مجلس برگزار کرد استیضاح نبود، بلکه مانور سیاسی جریان وابسته به دولت بود برای این‌که موقعیت خود را تثبیت کند، با توجه به انتقاداتی که همه مردم ما نسبت به این‌ها دارند مبنی بر این‌که وظایفشان را خوب انجام نداده‌اند.

وی با تأکید بر این‌که این اقدام یک مانور سیاسی بود، افزود: یکی به دلیل این‌که آخر سال بود و با توجه به این‌که در آستانه نوروز و سفرهای نوروزی هستیم استضیاح وزیر راه طبیعتاً کار درستی نبود، همچنین این که در این روزهای آخر سال در یک روز و نیم بخواهند سه وزیر را با هم استیضاح کنند کار منطقی و معقولی نبود.

*استیضاح یا افتضاح؟

نویسنده کتاب انقلاب اسلامی؛ دیروز، امروز، فردا با اشاره به نطق احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه مبنی بر این‌که «پرچمدار استیضاح برخی دوستان امیدی بودند و انتظار داشتیم تا آخر پای استیضاح بمانند، اما الان عقب کشیدند و ما ماندیم و استیضاح»، ادامه داد: این‌ها نشان داد که این جلسه مجلس جلسه استیضاح وزرا نبود، بلکه یک همکاری بین هیأت رئیسه مجلس با رئیس جمهور بود و به جای استیضاح هم افتضاح را راه‌اندازی کردند که مانور قدرتی بدهند و بگویند اگر جریان‌های سیاسی مخالفت کنند با این وزرا مردم نظرشان این نیست، چنان‌که نمایندگان مردم هم به این‌ها رأی اعتماد مجدد دادند.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم بعدی این است که اگر بخواهیم مسائل کشورمان روال منطقی و درستی پیدا کند و به نوعی یک کار جهادی برای حل مشکلات شکل بگیرد یکی از ارکان مهم نمایندگان مجلس هستند، چرا که هم وظیفه قانون‌گذاری و ریل‌گذاری برای قوه مجریه را به عهده داشته و هم وظیفه نظارت دارند که قالب نظارت سؤال، تحقیق و تفحص، استیضاح و امثالهم است.

*تبدیل استیضاح به مانوری سیاسی توهین به ملت و مجلس بود

نصری تصریح کرد: نمایندگان مجلسی که استیضاح را به یک وسیله سیاسی برای فراکسیون، حزب و جناح خود تبدیل می‌کنند تا همه مسائل را تمسخر کنند و آخوندی وزیر راه هم بیاید در جلسه استیضاح بگوید که حساب بانکی من ۴٫۵ میلیون تومان پول دارد این‌ها همه توهین به ملت و مجلس بود.

وی تأکید کرد: وزیر راه باید شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده، فعالیت‌های اقتصادی، منزل و سطح زندگیش را ببیند نه فقط یک شماره حساب که می‌گوید ۴٫۵ میلیون تومان پول دارد و ۶۵۰ هزار تومان هم حساب دخترش دارد؛ این‌ها همه تمسخر مردم و توهین به شعور مردم و وکلای مردم بود برای نشان دادن این‌که به اصطلاح خوی ساده‌زیستی و جلوگیری از اشرافیگری دارد.

*رأی در انتخابات بعدی به چه تفکر، دیدگاه و سلیقه‌ای باشد؟ 

کارشناس مسائل سیاسی ابراز کرد: امروز که جریان اشرافی‌گری با دروغ‌هایشان مردم ما به تمسخر می‌گیرند و نمایندگان مجلس هم بر این‌ها با رأیشان صحه می‌گذارند، نشان می‌دهد که جریان استیضاح یک جریان سیاسی بود و حتی اصلاً استیضاحی نبود، فقط صرفاً برای این بود که بتوانند بگویند ببینید منتخبان مردم یعنی نمایندگان مجلس هم از ما حمایت می‌کنند؛ به همین دلیل در انتخابات بعدی مجلس، شورای شهر و دولت مردم باید دقت کنند که به چه کسی و به چه تفکر، دیدگاه و سلیقه‌ای رأی می‌دهند که نماینده آن‌ها در مجلس و شورای شهر باشند.

*استیضاح سرپوشی بر سؤال از رئیس جمهور

وی در رابطه با خارج شدن طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان از دستورکار مجلس و ارتباط آن با استیضاح وزیران، گفت: یکی از تحلیل‌هایی که می‌شود این است که این جریان و این نمایش را مجلس و دولت در آخر سال بازی کردند که یک سرپوشی بر مسأله سؤال از رئیس جمهور بگذارند، ۶ ماه است که نمایندگان مجلس سؤال از رئیس جمهور را نوشته‌اند و قانونی هم هست اما هیأت رئیسه مجلس جلوی آن را گرفته‌اند که از رئیس جمهور در مجلس سؤال نشود.

نصری همچنین مطرح کرد: یکی دیگر از دلایل طرح استیضاح در این زمان این بود که مسأله این ثروت‌های بادآورده و جریان اشرافیگری که وجود دارد و بنا بود با این طرح جلوی آن گرفته شود، به فراموشی سپرده شود و جلوی طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان را بگیرند که باید درآمد مسؤولان از اول انقلاب تا به امروز بررسی شود که درآمد نامشروعی نباشد.

*مردم اجازه قرار گرفتن جریان اشرافیگر در مناصب را ندهند

وی ادامه داد: با این‌که اصل ۱۴۲ قانون اساسی را در این مورد داریم اما عملکرد خوبی در مقابل این اصل نبوده است، قوه قضائیه که باید درآمدهای مسؤولان را در دوره مسؤولیتشان بررسی کند بررسی درست نکردند و درست به مردم گزارش نداده و برخورد قضایی نکردند، در صورتی که رهبر معظم انقلاب دو سال است که چندین بار بحث برخورد را با حقوق‌های نجومی را مطرح کرده‌اند اما تا به امروز می‌بینیم که هیچ برخوردی در رابطه با این مسأله صورت نگرفته است.

نویسنده کتاب انقلاب اسلامی؛ دیروز، امروز، فردا  تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که مطرح می‌کنند با جریان اشرافیگری باید برخورد شود و اگر این جریان اشرافیگری در رده‌های مختلف مسؤولیتی نفوذ کند آرمان‌های انقلاب ما را دچار مشکل کرده و اعتماد مردم را از بین می‌برد.

وی در پایان گفت: امروز می‌بینیم مجلسی که نمایندگان و منتخبان مردم هستند و باید سخنگوی مردم باشند و مطالبات مردم را پیگیری کنند به جای این‌که با حقوق‌های نجومی و متخلفین اقتصادی در بخش‌های مختلف اجرایی کشور برخورد کنند چه با این قانون و لایحه چه با قوانین دیگر، تصویبش را هم انجام نمی‌دهند؛ مردم باید متوجه جریان اشرافیگری باشند و در انتخابات آینده اجازه ندهند که جریان اشرافی‌گر بتواند در مناصب مختلف قرار بگیرد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق