سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴

هشدار مدیرکل هواشناسی اصفهان:

خطر خشکسالی جدی است/ برنامه ریزی های استانی با رویکرد توجه به خشکسالی انجام شود

مجید بیجندی مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به خطر جدی بودن خشکسالی، گفت: برنامه ریزی های استانی با رویکرد توجه به خشکسالی انجام شود

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، مجید بیجندی صبح امروز در نشست رسانه ای خود با بیان اینکه نمونه هایی از جبر طبیعت در استان مشاهده می شود، گفت: شرایط امروز استان و کشور درگیر مباحثی است که مردم و مسئولان را نیازمند برنامه ریزی جدی کرده است و در این برنامه ریزی ها باید سازگاری با شرایط اقلیمی مد نظر قرار گیرد.
وی با بیان آماری از وضعیت بارشی استان، گفت: هر چند در بهار شاهد رگبارهایی به ویژه در مناطق غربی استان هستیم ولی این بارندگی ها هرگز جبران کننده وضعیت بد آبی نیست.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اضافه کرد: آمار نشان می دهد قریب ۹۶٫۶ درصد شهرستان های استان از یک سو با کمبود بارش و از سوی دیگر با افزایش دما مواجه هستند و اکثر قریب به اتفاق شهرستان های استان درگیر خشکسالی هستند.
وی با بیان اینکه ۲۱ سال است که در استان اصفهان «تر سالی» وجود نداشته است، اظهار کرد: متاسفانه مدلهای مختلف هواشناسی نشان از خشکسالی و وضعیت بد آبی است و افزایش گرمای ۱تا ۱٫۵ درجه سانتی گرادی هوا برای هر سال پیش بینی می شود.
بیژنی با اشاره به وضعیت بد ذخایر آب در سدهای استان، اظهار کرد: میزان بارندگی در کوهرنگ و همچنین ارتفاع برف در این مناطق وضعیت بسیار بدی را نشان می دهد به گونه ای که وضعیت بارندگی از سال ۵۰ تا ۹۶ در کوهرنگ بی سابقه بوده است.
وی تصریح کرد: رطوبت خاک در اکثر مناطق استان کاهش پیدا کرده است و این امر باعث نفوذپذیری بیشتر خاک می شود.
مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه در حال تغییر اقلیم هستیم، گفت: مدیریت بهینه آب و همچنین برنامه ریزی برای سازگاری با شرایط بد اقلیمی یک ضرورت است.
وی با رد نقش «هارپ» در تغییر اقلیمی در ایران، گفت: از نظر کارشناسی این مساله با توجه به بعد مسافت با ایران غیر ممکن است و بیشترین تاثیر را در تغییر اقلیم ها دست اندازی بشر در طبیعت بوجود آورده است به گونه ای که تاب آوری اقلیمی را از طبیعت گرفته است.
وی در خصوص بارورسازی ابرها، با بیان اینکه امکان این مساله وجود ندارد، افزود: بارورسازی ابرها مساله تخصصی است و تا کنون در کشور انجام نشده است ولی خوشبختانه وزیر نیرو، فرمانده هوا فضای سپاه و سازمان هواشناسی رایزنی هایی را در این خصوص انجام داده اند و مشروط به تامین امکانات و متخصصین این امر امکان پذیر است.
بیژنی با اشاره به فعالیت های ستاد نوروزی هواشناسی، گفت: راه اندازی طرح تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) برای مساله گردشگری و توریسم در سطح استان، راه اندازی کشیک های مرکز پیش بینی و پیش بینی وضعیت هوای مسیرهای مرکز استان و استان های همجوار در ایام نوروز از وظایف این ستاد است.
وی با اشاره به نقش هواشناسی در مدیریت سفر و جلوگیری از تصادفات، خاطر نشان کرد: راههای ارتباطی الکترونیکی متعددی از طریق شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام و پیامک و سایت پایگاه هواشناسی اصفهان به منظور ارتباط با گردشگران و همشهریان ایجاد شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق