سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴

شهردار اصفهان مطرح کرد:

انتقاد از وضع شهرداری به صورت خصوصی هم بیان شود، مشکل را رفع می کنیم

شهردار اصفهان با اشاره به مطرح شدن برخی انتقادها در برخی تریبون های عمومی در خصوص برخی تبلیغات شهری، گفت: برخی که اشکالاتی از شهرداری می بینند اگر به جای مطرح کردن آن در تریبون های رسمی به صورت خصوصی به خود ما بگویند ما آنها را برطرف می کنیم

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، قدرت‌اله نوروزی صبح امروز در نشست خبری پایان سال، اظهار داشت: بی شک هیچ کس مصون از اشتباه نیست و ما جرات آن را داریم که اگر اشتباهی از ما سر بزند با جرات اعلام کنیم و به اشتباه خود اقرار کنیم و اگر مشکلی وجود داشته باشد دستور به توقف یا اصلاح آن می دهیم.
وی با بیان اینکه ارزشهای اسلامی و احکام دینی از دسته ارزشهای بدون تغییر است، تصریح کرد: سیاست های فرهنگی شهرداری اصفهان مطابق با فرهنگ و ارزشهای اسلامی و قانون اساسی است ولی برخی ظواهر ممکن است به مرور زمان تغییر کند و زمانی ارزش باشد و زمانی دیگر ارزش نباشد.
شهردار اصفهان با اشاره به برخی انتقادات صورت گرفته نسبت به برخی تبلیغات شهری در دهه فجر، گفت: انتقاداتی که از سوی امام جمعه اصفان مطرح شد را دستور به اصلاح دادیم و پس از آن در دیداری که با ایشان داشتیم از این اصلاحات ابراز رضایت کردند.
در سال آینده با قوت بیشتر کارهای که امسال انجام شده را ادامه خواهیم داد، پایان تابستان امسال تنها ۳۰ درصد جذب بودجه صورت گرفته بود که بدون مبالغ بخش وام‌ها در واقع ۲۳ درصد از بودجه ۵۰ درصدی شش ماهه اول تحقق یافت.
وی افزود: در همین زمینه اقداماتی انجام و با بخش‌های مختلف صحبت و با تمام افرادی که در تهران و اصفهان به این قضیه مربوط بودند مذاکره و تا روزهای پایانی سال اجرایی خواهد شد، اگر اتفاق خاصی نیافتد میزان جذب بودجه امسال بیش از ۵ درصد بیشتر از سال قبل و به ۸۰ درصد خواهد رسید.
شهردار اصفهان بیان داشت: ۵۰۰ میلیارد تومان برای مترو که اوراق مشارکت است در نظر گرفته شده بود که ۲۵۰ میلیارد آن را دولت تضمین می‌کند و مراحل آن هم با صرف وقت زیاد در بانک مرکزی طی شده و اگر تحقق پیدا کند و جزو درآمد امسال حساب شود، وضعیت متفاوتی برای سال آینده رقم خواهد خورد و بودجه به ۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و تشکیل کمیته جذب و کمیته تخصیص بودجه و سنجش پذیری برنامه، اقدامات علی‌رغم وجود مشکلات زیاد چه در سطح کشور چه شهرداری در سال آینده وضعیت بهتری خواهد داشت.
وی اضافه کرد: سالن اجلاس، در سال ۱۳۹۰ کلنگ‌زنی شد و قرار بود که در سال ۱۳۹۱ افتتاح شود که دولت به جای ۱۰۰ میلیارد ۲۰ میلیارد کمک کرد و سهم دولت سهم کمی بود و کسری داشت، شهرداری هم برخی اقدامات را انجام نداد و وضعیت کنونی ایجاد شده است.
نوروزی مشکل بزرگ این سالن را قسمتی دانست که به بخش خصوصی مانند هتل مربوط است و بیان داشت: بدون این بخش سالن نمی‌توان جایگاه موفقی برای برگزاری کنفرانس باشد، در صورتی که پیشرفت از سمت شهرداری اتفاق بیفتد اما مشکلات بخش خصوصی حل نشود سالن کاربرد درست خود را نخواهد داشت به همین دلیل به دنبال اجرایی شدن بخش خصوصی و حل مشکلات حقوقی هستیم که مراحل اجرای دولت هم واریز شود و وضعیت در اجلاس بهتر خواهد شد.
وی درخصوص رسیدگی به وضعیت ارگ جهان‌نما در اصفهان خاطرنشان کرد: ارگ جهان‌نما سال‌هاست که به دلایلی با مشکلات مواجه بوده که مشکلات آن با یونسکو حل شده اما بخش دیگری که به خاطر اختلاف خریداران و افرادی است که با شهرداری قرارداد بسته‌اند و استقبالی صورت نگرفته، به همین دلیل به دنبال این هستیم که کارخانه تکنولوژی که در تهران هست به نوعی در اینجا حل و این مشاغل وارد اصفهان شود که در حالت عقد قرارداد بوده و قرار است به شهرک علمی و فناوری هم گره زده شود.
شهردار اصفهان با اشاره به وضعیت میدان امام علی (ع) توضیح داد: قهر مردم میدان امام علی را احاطه کرده است، در همین زمینه از متولیان امر درخواست صحبت با مردم و مالکان صحبت شده تا فضای کسب و کار ایجاد و مشکلات رفع شود تا فرصت‌های موجود در اختیار شهروندان قرار بگیرد.
وی درباره نحوه تعامل با شهروندان توضیح داد: در چند ماه اخیر سعی شده با اصحاب رسانه، هیأت‌های مذهبی، مردم عادی و … ارتباط گرفته شود و این ارتباط منشأ خیر و برکت است، ارتباطی که عوام‌فریبانه باشد و مسائل مهم را توجیه کند بهتر است نباشد پس باید از رفتارهای ظاهرگرایانه پرهیز شود و هم‌اندیشی‌های بیشتری با بحث‌های کارشناسی شده، صورت بگیرد.
نوروزی با اشاره به تعداد مشاوران شهردار یادآور شد: مشاوران کنونی شهرداری نسبت به قبل کمتر شده و حضور آن‌ها تا کنون مثمر ثمر بوده تا جایی که جذب بودجه ۳۰ درصدی در چند ماه به ۸۰ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه «تغییر» تنها به تغییر افراد اطلاق نمی شود بلکه در خصوص تغییر رویه و اصلاح روش هم هست، اذعان داشت: تغییر مد نظر نوعی اصلاح روش است و برای اصلاح راه نهادینه شده هم نیاز به ابزار است که همان نیروی انسانی‌ست و اگر مدیر دستگاهی به دنبال تغییرات برنامه اعلام شده نباشد، فرد هم عوض خواهد شد، در شهرداری برای تغییر روش برنامه اعلام و منتشر شده، در شهرداری مدیران زیادی وجود دارد و این طور نیست که همه این مدیران با برنامه اعلام شده توسط شهرداری مخالف باشند، بیشتر کارهای حوزه شهرداری اجرایی است بنابراین از همه افرادی که بتوانند برنامه اعلام شده را اجرا کنند استفاده می شود و تاکنون هم اثبات شده است اما اگر جایی دیده شد که با این برنامه فرد توان اجرا یا مطابقت را ندارد تغییر داده می شود.
شهردار اصفهان درخصوص انضباط مالی بیان داشت: در این مدت برخی افرادی که از موقعیت‌های خود سوءاستفاده می‌کردند شناسایی شده و در دادگاه در حال رسیدگی است، مبارزه با فساد صورت گرفته و ادامه خواهد داشت و با هرکس در هر بخش شهرداری و در هر رده‌ای قصد سوء استفاده داشته باشد برخورد خواهد شد و از افرادی که زحمت‌کش هستند تقدیر به عمل می‌آید.
وی با اشاره متکدیان اصفهان خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این امر زمینی در نظر گرفته شده و محلی برای کارتن‌خواب‌ها و افرادی که مشکل دارند تا سال آینده ساخته می‌شود، مبلغ ۵ میلیارد پیش‌بینی شده تا هرچقدر امکان دارد این موضوع ساماندهی و کاهش یابد، بهزیستی و شورای شهر در این مسأله با جدیت ورود پیدا کرده اند و نتیجه تعاملات کاهش این‌گونه مسائل است.
نوروزی درباره استفاده از جوانان در شهرداری عنوان کرد: یقین داریم که متوسط سن نیروهای جدید کمتر است و در بین آنها حضور چهره های جوان درصد بالایی را به خود اختصاص داده و درصدد تشکیل شورای مشورتی جوانان هستیم و تا کنون تمامی شعارهایی که در زمینه استفاده از جوانان و بالاخص بانوان داده شده، عملیاتی شده است، به دنبال ان هستیم که پول جایی مصرف شود که کارآمدی و اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
وی درخصوص مساله گردشگری تصریح کرد: زیرساخت های گردشگری در اصفهان مناسب نیست، بخش هتل‌سازی خوبی تاکنون صورت نگرفته، برای نوروز امسال سایتی ساخته شده تا افرادی که قصد دارند به اصفهان سفر کنند در سایت مکان مورد نظر خود را رزرو کنند، دو ماه قبل برای نخستین بار به مسؤولان فاوا گفته شده که برای عید نوروز امسال نقاطی که به عنوان مرکز گردشگری است را به سیستم اینترنت مجهز کند که امکان استفاده از اینترنت مهیا شود و هرکس در آن نقاط به اینترنت وصل می شود و از فرصت ایجاد شده استفاده کند.
شهردار اصفهان اضافه کرد: برای نوروز امسال از ۲۶ اسفند ستاد نوروزی با عنوان«آوای میزبانی» ۵۰۰ برنامه گردشگری در۲۶ نقطه شهر و در سه بخش فرهنگی، هنری و ورزشی صورت می‌گیرد، آیین‌های قدیمی به نمایش گذاشته می‌شود، نمایشگاه صنایع دستی، موسیقی تکنوازی و کارگاهی‌های مشاغل سنتی راه‌اندازی می‌شود تا اصفهان شاهد پویایی، شکوفایی و لبخند بر لب شهروندان و مسافران باشد.

وی توضیح داد: برای ارائه خدمات در ایام نوروز از تمام دستگاه‌هایی که امکان ارائه خدمات دارند استفاده شده، ایستگاه‌های ورزشی، خدمات تفریحی، بازی‌های هیجانی و نمادین مثل چوگان در ایام عید از این قبیل خدمات هستند، همچنین بنگاه‌ها، کمپ فدک، هتل‌ها و مسافرخانه ها مانند سال قبل به خدمات خود ادامه می‌دهند.
نوروزی با اشاره به دغدغه رفع آلودگی هوا بیان داشت: رفع آلودگی یعنی مترو شکل گیرد، ناوگان حمل و نقل شهری نو، ترافیک حل، زاینده رود سیراب و تالاب گاوخونی کار انجام شود و زاینده‌رود به سمت میرایی دیگر گام برندارد، شهرداری به سهم خود از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نخواهد کرد و با مسولان مختلف صحبت می‌کند و اگرچه شهرداری مسؤول آب نیست اما به عنوان مطالبه گر و به سهم خود که حق‌آبه دارد برای احیای زاینده‌رود تلاش می‌کند که نبود آن بیشترین آسیب را به شهروندانش وارد می‌کند.
وی در پایان اذعان کرد: دیدن فیلم‌های مشکلات کشاورزان در فضای مجازی و شنیدن حرف کشاورزان دل هرکسی را به درد می‌آورد، باید همگی کمک کنیم تا مسأله زاینده‌رود به نحوی که درختان ۱۰۰ ساله اصفهان که هویت آن هستند و فضای سبز اصفهان که محل سکونت دو میلیون نفر در این شهر و پذیرای گردشگران است حل شود.
شهردار اصفهان درخصوص مترو اذعان کرد: قبل از عید نوروز اگر مسؤولان رسمی حضور پیدا کنند، افتتاح رسمی خط جدید مترو انجام می‌شود، اگر امکان آن نبود به صورت نمادین روز یکشنبه همگی سوار مترو می‌شوند، که قول رسیدن خط دوم قطار قبل از عید صورت می‌گیرد؛ این که گفته شد در این ۴ ماه به اندازه ۴ سال کار انجام شده و گره‌های کور حل می‌شود به پشتوانه کار شبانه‌روزی کارگران مترو است و روزی در اصفهان فاصله زمانی رفت و برگشت قطارها به ۲٫۵ دقیقه خواهد رسید.
وی با بیان این که طی ۵ ماه تعداد استفاده‌کنندگان از مترو از ۱۸ هزار نفر به بیش از ۳۰ هزار نفر رسیده است، اظهار داشت: امید است در آینده نزدیک از ۳ ضلع دروازه دولت امکان سوار و پیاده شدن مسافر فراهم شود و یا روزی ارگ جهان‌نما هم محل عبور باشد، در شب‌های این شهر زیر زمین و لوله‌ای بوده است تا ایستگاه‌های این مسافت ۲۰ کیلومتری که هفت کیلومتر آن ایستگاه نداشت، آماده شود.
نوروزی گفت: در سال آینده ۱۰۰ هزار مسافر روزانه با این قطار شهری در شهر رفت و آمد می‌کنند که نشانه حمایت از محیط زیست، حل مشکلات ترافیک و آلودگی هوا است و مشروط بر اینکه ابزارهای مورد نظر نیز فراهم شود، واگن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و مسافت طولانی هم باعث کم شدن زمان خواهد شد.
وی یادآور شد: خط دوم مترو ۲۴٫۵ کیلومتر است که ۱۴٫۵ کیلومتر از آن از شهرک امام حسین مسافتی بعد از زینبیه که ایستگاه اول شروع می‌شود، اجرایی می‌شود، مطالعات و قرارداد خط سوم هم در حال مذاکره است و به دنبال ورود به منابع جدید درآمدی برای ساخت مترو هستیم.
شهردار اصفهان تأکید کرد: در بخش ساخت و ساز ساختمان از انبوه‌سازان دعوت شده است تا به کمک یکدیگر خیریه شهرسازان تشکیل شود، بنابراین ایده این خیریه مطرح‌شده، کمیسیون اقتصادی مشاوران شهرداری بر روی این موضوع در حال کار هستند.
وی در پایان ابراز داشت: امکانات شهری باید به گونه‌ای باشد که توان‌خواهان بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند و در آسایش و آرامش کامل به سر ببرند و طوری مناسب‌سازی شود که توان‌خواهان احساس نکنند نمی‌تواند از امکانات شهری استفاده کنند؛ از آنجایی که این افراد هنرهای زیادی دارند، ایده‌ای هست که مرکزی برای توان‌خواهان در اصفهان ساخته شود تا امکان خرید و فروش و فعالیت آن‌ها در این زمینه را فراهم کنند.
وی تصریح کرد: فکر می‌کنم در سال آینده وضعیت ساختمان‌های تجاری اصفهان بهتر شود البته بخش عظیمی از آن بستگی به شرایط کشور و عبور از رکود دارد چرا که رکود در مسکن کار را برای شهرداری‌ها مشکل کرده البته در حال حاضر شرایط در خرید و فروش بهتر شده است امیدواریم این بخش را حل کرده و شاهد افتتاح سالن اجلاس اصفهان و نیز رونق در فضای ساختمان‌های تجاری باشیم.
نوروزی با بیان ایکنه بخش عظیمی از وعده‌های محقق شده نتیجه جلسات هم‌اندیشی است، گفت: برای شنیدن صدای مردم هر هفته جلسات ۳ ساعته با حضور افراد برجسته در حوزه‌های مختلف از جمله دانشگاهی، فرهنگی، بازاری، صنفی، هنرمندی و قشر مختلف جامعه برگزار کردیم.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق