سه شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵

گفتگو با سهراب دهقان سردفتر اسناد رسمی

موجودات زمین خوار یک شبه میلیاردر می شوند!/ بسیاری از املاک خصوصی و دولتی هنوز سندی دریافت نکرده اند

عدم صدور سند باعث دست درازی و تعارض افراد خصوصی یا دولتی به این گونه املاک شده است و به راحتی املاک دولتی را تصرف می کنند. افراد سودجو اراضی کشاورزی را تبدیل به باغ و ویلا کرده و با قیمت های بسیار بالا می فروشند. متاسفانه می بینیم که افرادی یک شبه میلیاردر می شوند

ندای اصفهان – نفیسه قاسمی

تکنولوژی به کمک دولت ها و سازمان ثبت اسناد آمده است ولی مشکلات دولتی بود که باب زمین خواری را باز کرد تا آنکه از سال ۱۳۸۹ صدور سند با سامانه کاداستر اجرایی شد.

اکنون علم زمین شناسی و جفرافیایی آنقدر پیشرفت کرده است که املاک لحظه به لحظه قابل رصد کردن هستند اما متاسفانه گره کار در سازمان های جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، مسکن و شهرسازی است که با اینکه بسیاری املاک تکفیک شده است اما هنوز سندی دریافت نکرده اند. این بی توجهی اجازه را به افراد خصوصی و دولتی می دهد که به هزاران روش املاک را به نام خود، به ثبت برسانند.

در مبحث زمین خواری گفتگو می کنیم با آقای سهراب دهقان که بیش از سیزده سال سابقه سردفتری اسناد رسمی دارند.

***

ندای اصفهان: زمین خواری در املاک به چه معناست؟

سهراب دهقان: بعد از سالهای ۱۳۶۷ و ۶۸ زمانیکه جنگ تمام شد و ارزش های اول انقلاب کمرنگ تر شد، بحث زمین خواری هم شروع شد. منظور از بحث زمین خواری دو چیز است؛ زمین خواری دولتی یعنی تجاوز به اراضی که در اختیار دولت است، چه اراضی که داخل محدوده شهرها و چه اراضی که خارج از محدوده شهرها و روستاهاست، همچنین اراضی که تحت تسلط اداره منابع طبیعی، جنگل ها و مراتع است.

بخش دوم زمین خواری مربوط به اشخاص است. ملک شخصی که فوت کرده است و بدون وارث بوده است یا اموالی از شخصی که به هر دلیلی از کشور خارج شده است، حال می خواهد مشکلات سیاسی و یا به هر دلیل دیگری باشد. فرد با سندسازی املاک شخصی که از کشور خارج شده است را پیدا و جمع آوری کرده است.

ندای اصفهان: چگونه می شود شخصی جنگل ها را تصرف کند و جزء اموال خود به ثبت برساند؟

– متاسفانه، از سال ۱۳۵۴ قانون اظهارنامه عمومی املاک را داشتیم و هم اکنون هم این قانون پا برجاست؛ یعنی کلیه اراضی داخل محدوده شهرها چه زمین موات یا زمین بایر باشد، این اراضی را ملی اعلام کرده اند. در خارج از محدوده مراتع و جنگل ها هم اظهارنامه نامه عمومی سال پنجاه و چهار داده شده است که این اراضی تحت تصرف شخصی نیست و اینها ملی شده است.

متاسفانه بخاطر کوتاهی که سازمان های مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی انجام داده اند و کمی هم ادارات دولتی مقصر هستند، اینها علیرغم اینکه چهل و دو سال است از قانون ملی شدن گذشته است هنوز سندهای املاک محدوده شهر موات و بایر و اراضی خارج از محدوده شهرها را صادر نکرده اند.

این عدم صدور سند باعث دست درازی و تعارض افراد خصوصی یا دولتی به این گونه املاک شده است و به راحتی املاک دولتی را تصرف می کنند. حتی می بینیم که  افراد سودجو اراضی کشاورزی را تبدیل به باغ و ویلا کردند و با قیمت های بسیار بالا می فروشند. متاسفانه می بینیم که افرادی یک شبه میلیاردر می شوند.

ندای اصفهان: شخصی بدون اینکه مطلع باشد ملکی را خریده و بعد متوجه شده است که از اموال دولتی است؛ آن شخص چه باید بکند؟

– نماینده دولت طرح دعوا می کند و سند آن شخص باطل می گردد. افراد تابع قوانین مسئولیت دارند و باید مراجعه کنند به سر منشأ یعنی کسی که زمین دولتی را تصرف کرده و سند گرفته بوده و فروخته است.

ندای اصفهان: شخصی ملکی را می خرد و می سازد بعد می شنود که در طرح بوده است؛ چه باید کرد؟

– این بحث اجرای طرح های شهرداری است که هیچکس نمی تواند از اجرای طرح های ملی و طرح های شهرداری ممانعت کند. در این صورت کارشناسی و قیمت گذاری می شود و به شخص پول یا معوض ملک پرداخت می شود، مگر اینکه در بحث انتقال بی دقتی شده است یا شخص می دانسته که در طرح است و خریداری کرده که مقصر خود شخص است.

دفترخانه زمانیکه می خواهد انتقال سند انجام دهد باید از شهرداری استعلام بگیرد. اگر در طرح باشد باید بگوید که این ملک یا خانه در طرح تعریض قرار دارد. اگر نگفته باشد که قصور آن ارگان است یا اگر دفترخانه نامه نگرفته باشد قصور از دفترخانه است که باید خسارت شخص را پرداخت کنند. منتهی اگر طرحی بخواهد اجرا شود کسی نمی تواند برابر قانون بایستد و از اجرای آن ممانعت کند.

ندای اصفهان: چگونه افراد از جعلی بودن اسناد مطمئن شوند؟ مثلا شخصی ملکی را خریده و متوجه می شود اموال دولتی است.

– در سند رسمی فقط ادعای جعل می توان کرد. در اسناد عادی هم می توان ادعای جعل و هم ادعای انکار و تردید کرد. اینکه سند جعلی باشد در قانون فعلی بسیار بعید است چرا که در دفترخانه ها و اسناد رسمی در حین انتقال سند قطعاً استعلام از اداره ثبت می گیرند و از فیلترینگ استعلام سند رد می شود.

باز هم اگر استعلام جعلی باشد که در قانون مجازات اسلامی با جاعل برخورد می شود و مقصر مشخص می شود. در صورت استفاده از سند جعلی شخص باید خسارت پرداخت کند.

ندای اصفهان: متاسفانه مبحثی که در مملکت ما رایج شده است اینکه یک ملک به چند نفر فروخته می شود. بهترین راه حل برای جلوگیری از این موضوع چیست؟ سند کدام خریدار اعتبار دارد؟

– مشکل اساسی این است که پنجاه درصد املاک کشور با قولنامه های عادی خرید و فروش می شود درحالی که باید با سند رسمی خرید و فروش کنند. بنگاههای معاملاتی، سامانه کد رهگیری را راه اندازی کرده اند و وقتی مردم می خواهند معامله ای انجام دهند طرفین به بنگاه مراجعه می کنند و سند را همراه خود می برند و بر اساس پلاک ثبتیِ ملک کد رهگیری صادر می شود. این سند قفل می شود و بنگاههای دیگر نمی توانند معامله انجام دهند.

منتهی اگر شخصی سند رسمی را در بنگاههای فاقد مجوز خریداری کند، این مشکل برایش بوجود می آید. زمانیکه با قولنامه های عادی ملک خرید و فروش می شود این مشکل هم بسیار بوجود می آید و خیلی شایع است که ملکی به چند نفر فروخته شده است. در اینجا به قول معروف سند قدیمی، سند موخر است. یعنی سندی که قدیمی تر است اعتبار بیشتر دارد و خریدارهای بعدی باطل است. فروشنده برابر قانون مجازات فروش مال غیر انجام داده است که مجازات شش ماه تا سه سال حبس دارد و باید جبران خسارت کند.

سهراب دهقان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز