پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱

گفتگو با مهدی صفاریان کارشناس ایمنی و سوانح

کمبود آب یعنی حاشیه نشینی شهرها/ هیچ دلیلی جز بی توجهی مسئولان به شهر اصفهان وجود ندارد

مسئله مهمتر وضعیت اقتصادی و معیشتی کشاورزان است. نارضایتی مردم بی نظمی به وجود می آورد و جامعه را تهدید می کند. باید آبی را که از سرچشمه خارج کردند قطع یا کم کنند که مردم اصفهان دچار مشکل نشوند

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

کشاورزان و مردم را از خداوند دلگیر و گله مند نکنید؛ در نباریدن برف، باران و کمبود آب در اصفهان عوامل انسانی سهم عمده ای دارند. بجای ترساندن مردم باید به آنها واقعیت ها را بگوییم. فرقی میان خداوند چینی ها و ایرانی ها نیست، فرق ما تنها میان مسئولان ما و مردم چین است.

وضعیت نابسامان آب در منطقه اصفهان ما را بر این داشت که با آقای مهدی صفاریان کارشناس ایمنی و سوانح به گفتگو بنشینیم.

***

ندای اصفهان: اینکه کشاورزان بخاطر کمبود آب گله مند هستند موضوع تازه ای نیست و اینکه مجدد مسئولان هم پاسخگو نیستند معضل تازه ای نیست. شما بفرمایید که چه باید کرد؟

مهدی صفاریان: رگه های تنفسی اصفهان در حال نابودیست. با توجه به اینکه اکثراً بادها از سمت غرب وارد کشور می شوند و به سمت شرق در حرکت هستند و اینکه اکثر باغات و مزارع کشاورزی هم در سمت غرب کشور است، متاسفانه محیط زیست ما در حال نابودی است و باید آبرسانی کرد وگرنه کم کم اصفهان به سمت کویری شدن حرکت خواهد کرد.

باغات و مزارع که وجود نداشته باشند، یعنی تحمیل نیروی کار به جامعه، حاشیه نشینی شهر و فقر، یعنی عدم اکسیژن و آغاز بیماری و آلودگی روز افزون اصفهان. از آنجایی که تولید ابر و بارش باران به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ نظیر بخار آب، ذرات گرد و خاک، ذرات گیاهان میکروسکوپی و عوامل انسانی هم در آن دخیل هستند که همگی در نباریدن باران تاثیرگذار هستند.

ندای اصفهان: در عوامل انسانی می توان از کارخانه ها نام برد. چرا فکری به حال این کارخانه ها نمی شود؟

– کارخانه ها قبل از انقلاب بدون کارشناسی ساخته شده است و عدم مدیریت صحیح کارخانه های صنعتی که در غرب اصفهان وجود دارد و مقدار آبی که به سمت اصفهان می آید در حال حاضر برای خنک کردن سیستم اینها مصرف می شود. کارخانه هایی نظیر: پتروشیمی و فولاد مبارکه و… که به علت ایجاد حرارت زیاد در محیط باعث نابودی ابرها هم می شود.

ندای اصفهان: چه سیاست های پشت پرده وجود دارد که با توجه به مشکلات زیاد کمبود آب در اصفهان هنوز آب به شهرهای اطراف فرستاده می شود و  مردم اصفهان را از حق مسلم خود محروم کرده اند؟

– بخاطر اینکه مسئولان وزرای دولتهای قبل یا رئیس جمهورهای گذشته از شهرهای اطراف بودند و آب اصفهان را از سمت سرچشمه با حجم قابل توجهی به شهر یا استانی که در آن بدنیا آمده اند انتقال داده اند و به دلیل سیاست های غلط آنها کشاوزی در شرق با معضل خشکسالی روبرو شد.

این مسئله چنان حاد شد که معضلات دیگری را هم به دنبال خود آورد. الان در یزد پرورش ماهی دارند و برای تزیین میدانهای شهر خود آبنما گذاشته اند. متاسفانه و متاسفانه آقای جهانگیری که خود استاندار اصفهان بود، برنامه ریزی جدیدی داشتند که مجدد از سرچشمه لوله بزنند به سمت کرمان که این مسئله فعلاً منحل شده است و در مجلس تصویب نشد.

جز بی توجهی مسئولان به شهر تاریخی اصفهان که آثار تاریخی آنها رو به نابودی است هیچ دلیل دیگری وجود ندارد.

ندای اصفهان: شما به تاثیر بی آبی بر پلهای تاریخی اصفهان اشاره کردید. برخی کارشناسان مصمم بودند که یکی از علل آن بخاطر نبود آب است و عده ای هم رد کردند. نظر شما در این خصوص چیست؟

– با توجه به اطلاعات عمومی که دارم، این پل ها طبق مقتضیات زمان گذشته ساخته شده است که آب باید در زیر این آثار تاریخی در جریان باشد که محکم تر شود و اگر آب کم شود به مرور زمان موادی که برای ساخت پلها استفاده شده است، کوچک و کوچک تر می شود و باعث ترک خوردن بناها می شود.

اما به نظر من مسئله مهمتر وضعیت اقتصادی و معیشتی کشاورزان است. نارضایتی مردم بی نظمی به وجود می آورد و جامعه را تهدید می کند. باید آبی راکه از سرچشمه خارج کردند قطع یا کم کنند که مردم اصفهان دچار مشکل نشوند.

ندای اصفهان: موضوعی مطرح شد مبنی بر بارور کردن ابرها؛ آیا این کار هزینه های هنگفت می خواهد که انجام داده نمی شود؟

– این یکی از کارهایی است که اکثر کشورهای پیشرفته دنیا انجام می دهند هزینه زیادی هم نمی خواهد. یکی از راهها این است که مواد لازم را از طریق هواپیما بر روی ابرها می پاشند یا از روی زمین پهبادها یا موشک های کوچک شلیک می کنند و ابرها را بارور می کنند.

با توجه به اینکه خشکسالی به سمت خاورمیانه می آید و آبهای زیر زمین کم شده است و چاههای منطقه اکثر خشک شده است، اگر در این خصوص هم اقدماتی انجام نشود ما مزارع بسیاری را از دست خواهیم داد.

ندای اصفهان: چرا پروژه انتقال آب از خلیج فارس به بیابانها که مطرح شد عملیاتی و اجرایی نشد؟

– این پروژه هزینه هنگفتی می طلبد چرا که ارتفاعات سطح خلیج فارس از بیابانها بالاتر است. باید آب از طریق پمپ ها به داخل کویر هدایت و پمپاژ شود که منطقه را تحت تاثیر قرار دهد که شهرهای کویری مورد استفاده قرار بگیرد نه اینکه مختص اصفهان باشد. اما قرار بر این بود که لوله ای از سد کارون چهار به سمت اصفهان کشیده شود که اگر این کار عملیاتی می شد، بسیاری از مشکلات کشاورزان حل می شد.

حضور کشاورزان در نمازجمعه اصفهان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز