چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵

در گفتگو با ندای اصفهان مطرح شد

فعالیت‌های قرارگاه تخصصی خانواده التیامی بر زخم‌های روحی و جسمی زلزله‌زدگان غرب کشور/ مردم سرپل ذهاب از عدم رسیدگی دولت گله‌مندند

رابط استان اصفهان قرارگاه تخصصی خانواده مستقر در منطقه سرپل ذهاب گزارشی از بخشی از خدمات این قرارگاه به‌منظور کاهش آلام روحی و جسمی مردمان زلزله‌زده غرب کشور ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، آغاز سومین دهه از آبان ماه سال جاری خبری ناگوار با عنوان وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 7.3 ریشتر در رسانه‌های جمعی منتشر شد، این زمین‌لرزه بزرگ در کنار خسارت‌های مادی که به بار آورد صدمات روحی زیادی را برای مردم آن مناطق به دنبال داشت، از این رو فعالان مدنی دغدغه‌مندی به‌منظور کمک در بهبود وضعیت سلامت مردمان زلزله‌زده به صورت میدانی ورود کرده و برای التیام زخم‌های ناپیدای روحی آنان پیش قدم شدند.

یکی از مسائلی که نباید به ورطه فراموشی سپرده شود نیازمندی همچنان مردم آن منطقه زلزله‌زده است که در ابعاد مختلف وجود دارد، حال ما هم‌وطنان باید دستگیر آنان باشیم تا در این سرمای استخوان‌سوز زمستان گرمابخش زندگانی آنان باشیم.

قرارگاه تخصصی خانواده از جمله نهادهای مردمی است که با استقرار در شهر سرپل ذهاب با تجمیع ظرفیت‌های مردمی در حوزه خانواده از سراسر کشور مداخلات خانواده محور جهت بهبود حال و وضعیت خانواده‌های زلزله‌زدگان را در دستور کار خود قرار داد.

* فعالیت قرارگاه تخصصی خانواده در منطقه سرپل ذهاب استان کرمانشاه

فاطمه قندی رابط استان اصفهان قرارگاه تخصصی خانواده مستقر در منطقه سرپل ذهاب استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ندای اصفهان در خصوص برخی از اقداماتی که توسط این قرارگاه تاکنون انجام گرفته است، اظهار کرد: در وهله اول از سوی بنیاد سلامت خانواده به‌منظور حضور در منطقه زلزله‌زده فراخوانی صورت گرفت سپس در منطقه حاضر شدیم و به صورت میدانی تک تک چادرها به‌منظور ارائه خدمات بعدی مورد پایش اطلاعاتی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه طبق فرم هایی که برای چادرها تکمیل شد اطلاع دقیقی از تعداد افراد خانوار، نوع بیماری ها، فرزندان شیرخوار، خانم های باردار و وضعیت روحی و جسمی تک تک اعضای خانوارها به دست آمد، گفت: با توجه به اینکه قرارگاه تخصصی خانواده از 12 آذرماه فعالیت خود را در منطقه زلزله‌زده آغاز کرد هر هفته به منطقه اعزام مشاور روانشناس صورت گرفت.

قندی تأکید کرد: این روانشناس در خصوص راهکارهای چگونگی رفع استرس و مشکلات پس از بحران با افراد حادثه دیده صحبت می کنند؛ پس از بررسی ها مشخص شد که این افراد به ویژه مادران باردار و نوزادان شیرخوار مشکلات دیگری را نیز دارند به همین منظور برای مشکلات آن‌ها نیز وارد رایزنی هایی شدیم.

* تحت پوشش قراردادن 300 نوزاد شیرخوار و 100 خانم باردار

رابط استان اصفهان قرارگاه تخصصی خانواده با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 300 نوزاد شیرخوار تحت پوشش این قرارگاه هست، اظهار کرد: هر دو هفته یک‌بار پس از فراخوان به صورت تلفنی، شیر خشک برای این نوزادان تحویل خانواده آن‌ها می‌شود.

وی با اشاره به محل مرکزی قرارگاه تخصصی خانواده که در شهر سرپل ذهاب مستقر است، گفت: اساتید در حوزه های مختلف پزشکی و روانشناسی به‌صورت جهادی و خالصانه در این محل حضور پیدا کرده و به خانواده های تحت پوشش قرارگاه ارائه خدمت می‌کنند.

قندی به اهمیت سلامت غذایی مادران باردار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هم 100 خانم باردار نیز تحت پوشش قرارگاه قرار گرفته اند و به صورت مرتب هفته ای یا دو هفته یک‌بار خوراک و مایحتاج مغذی مورد نیاز این خانم ها را در حد وسع خودمان و کمک های خیران ارائه می‌شود.

رابط استان اصفهان قرارگاه تخصصی خانواده با اشاره به اعزام ماما و مشاوره ماما به مناطق زلزله‌زده توسط این قرارگاه، افزود: علاوه بر اعزام پزشک های تخصصی، مهد کودکی برای شادی آفرینی و ایجاد نشاط بین کودکان راه اندازی شد، همچنین توسط این قرارگاه اقلام فرهنگی بین سایر مهدکودک‌های موجود در منطقه توزیع می‌شود.

* راه اندازی پویش #ستاره_باشید

وی از راه اندازی پویش #ستاره_باشید به‌منظور حمایت از مادران و کودکان سرپل ذهاب خبر داد و اظهار کرد: شبکه آموزش رسانه ملی در این خصوص در حال فعالیت و اطلاع رسانی است و روزانه و هفتگی گزارش هایی در این خصوص به ویژه از فعالیت های قرارگاه تهیه و پخش می‌شود.

* نیازمند مشارکت خیران برای ارائه خدمت به مردم زلزله‌زده هستیم

قندی با اشاره به قرارگیری در آستانه سال نو و عید نوروز، گفت: فعالیت ما تا پنجم فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت و در صورتی که کمک های خیران وجود داشته باشد به ادامه کمک های خود در منطقه ادامه خواهیم داد.

رابط استان اصفهان قرارگاه تخصصی خانواده تصریح کرد: مردم سرپل ذهاب از عدم رسیدگی های دولت شاکی هستند و فقط کمک های مردم است که به منطقه روانه می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715