چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۱

در نشست با خبرنگاران معلول عنوان شد

تلاش انجمن نور خانه ریاضیات برای تالیف کتاب ریاضیات برای کودکان نابینا

نجمن در نظر دارد جهت مناسب سازي مفاهيم رياضي براي نابينايان از پايه يعني مقطع ايتدايي شروع بكار كند. طراحي اين كتابها به صورتي ست كه فرد نابينا با دسترسي به اين خوداموزها نياز به معلم پيدا نمي كند و اين كار در نوع خود اقدامي بي سابقه و مهم به شمار مي ايد چرا كه دريچه اعداد را به روي پنجره ذهن اين قشر از توانخواهان مي گشايد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان ( اصغر فخاری خبرنگار ویژه معلولان )، روز سه شنبه هشتم اسفند اعضاي باشگاه خبرنگاري معلولين نشستي با انجمن موج نور در خانه رياضيات برگزار كردند نصرالله رضايي عضو هيات مديره انجمن موج نور در ابتداي این جلسه ضمن معرفي انجمن به تاريخ تاسيس آن اشاره كرد و گفت: اين انجمن در سال ١٣٨٤ با ياري، همكاري و تعامل تعدادي از اساتيد دانشگاه صنعتي و اصفهان، نهاد بهزيستي و همچنين تعدادي از افراد نابينا تاسيس شده است.

رضايي در ادامه افزود: اكثر قريب به اتفاق اعضاي اين انجمن از افراد نابينا بوده و همه مسئوليت ها به دوش اين قشر توانمند جامعه است. وي يكي از اهداف تشكيل اين انجمن علمي فرهنگي را فعاليت خانه رباضيات در عرصه آموزش رياضي به نابينيان عنوان كرد.

رضايي به اهميت علم رياضي اشاره كرد و گفت: رياضي، پايه بسياري از علوم محسوب مي شود و لازمه اينكه نابينايان بتوانند در بسياري از مشاغل مشغول به كار شوند اين است كه با علم رياضي، اعداد و اعشار اشنايي داشته باشند. مشكلي كه انجمن همواره با آن دست به گريبان است اين موضوع بوده كه دانش اموزان و در مقاطع بالاتر دانشجويان نابينا همواره از كمبود معلم رنج مي برند و وسايل اموزشي انان كافي نبوده است و به علت پراكندگي زياد اين قشر روشندل امكان حضور معلم در همه جا فراهم نيست.

انجمن موج نور براي رفع اين مشكل از سال ١٣٩٥ اقدام به راه اندازي پروژه اي تحت عنوان كتابهاي خوداموز جهت اموزش به نابينايان كرده است. خصوصيت اين كتابها اين است كه بصورت صوتي و تصويري ارائه مي شود و همه اقشار جامعه اعم از معلول و غير معلول مي توانند از اين كتابها بهره گيرند.

عضو هيات مديره انجمن موج نور  افزود: اين انجمن در نظر دارد جهت مناسب سازي مفاهيم رياضي براي نابينايان از پايه يعني مقطع ايتدايي شروع بكار كند. طراحي اين كتابها به صورتي ست كه فرد نابينا با دسترسي به اين خوداموزها نياز به معلم پيدا نمي كند و اين كار در نوع خود اقدامي بي سابقه و مهم به شمار مي ايد چرا كه دريچه اعداد را به روي پنجره ذهن اين قشر از توانخواهان مي گشايد.

رضايي ضمن ابراز اميدواري اذعان كرد: كه در آينده اي نزديك ساير شاخه هاي رياضي مثل آمار و احتمالات و همچنين رشته هاي ديگر مانند تجربي نيز در تمام مقاطع تحصيل از جمله ابتدايي، دوره متوسطه و دانشگاه نيز مناسب سازي خواهد شد .

وي چشم انداز و افق نگاه اين پروژه را تنها به جغرافياي سرزمين ايران محدود نكرد و آن را به مرزهاي خارج از كشور هم وسعت داد و ابراز اميدواري كرد كه اين پروژه براي كشورهاي فارسي زبان مانند افغانستان، تاجيكستان و پاكستان و همچنين نابينايان فارسي زباني كه در خارج از كشور زندگي مي كنند از جمله امريكا، هلند و ديگر كشورها اعم از همسايه و غير همسايه نيز به مرحله اجرا در مي آيد و اين كتابها به طرق مختلف اعم از حضوري، پست و اينترنتي ارائه و عرضه مي شود و به اين ترتيب در اختيار توانخواهان ساير كشورها قرار خواهد گرفت.

رضایی در خاتمه تاكيد كرد كه در مراحل بعدي در نظر داريم اين پروژه را به شكلي گسترش دهيم كه نابينايان قادر باشند بصورت ساده تر و قابل دسترسي تر با استفاده از يك رايانه عادي حتي بتوانند در منزل رياضي ياد بگيرند. زيرا با درك و يادگيري اين رشته قطعا اين قشر از استقلا ل بيشتري برخوردار خواهند شد چرا كه با تنوع رشته ها قدرت انتخاب در زمينه تحصيلي بالاتر رفته و طبيعتا فرصتهاي شغلي نيز گسترش مي يابد.
در نتيجه افراد نابينا مي توانند مشاغل فراگيرتر با تنوع بيشتري را براي خود رصد كنند و اينده را در سايه عدالت همگاني روشن تر و اميدبخش تر ببينند. اين امر باعث مي شود در مسير زندگي استوارتر گام بردارند و علاوه بر ايجاد همبستگي ميان اقشار مختلف اعم از معلول و غير معلول افراد جامعه در كنار هم مي توانند با اميد و خوش بيني بيشتر مسير رشد و ترقي را طي كنند.
گفتني ست اين پروژه در يك كنفرانس در اسپانيا ارائه شده و مورد استقبال كم نظير حاضران قرار گرفته است.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715