چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۱

در نشست با خبرنگاران معلول عنوان شد

تلاش انجمن نور خانه ریاضیات برای تالیف کتاب ریاضیات برای کودکان نابینا

نجمن در نظر دارد جهت مناسب سازي مفاهيم رياضي براي نابينايان از پايه يعني مقطع ايتدايي شروع بكار كند. طراحي اين كتابها به صورتي ست كه فرد نابينا با دسترسي به اين خوداموزها نياز به معلم پيدا نمي كند و اين كار در نوع خود اقدامي بي سابقه و مهم به شمار مي ايد چرا كه دريچه اعداد را به روي پنجره ذهن اين قشر از توانخواهان مي گشايد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان ( اصغر فخاری خبرنگار ویژه معلولان )، روز سه شنبه هشتم اسفند اعضای باشگاه خبرنگاری معلولین نشستی با انجمن موج نور در خانه ریاضیات برگزار کردند نصرالله رضایی عضو هیات مدیره انجمن موج نور در ابتدای این جلسه ضمن معرفی انجمن به تاریخ تاسیس آن اشاره کرد و گفت: این انجمن در سال ١٣٨۴ با یاری، همکاری و تعامل تعدادی از اساتید دانشگاه صنعتی و اصفهان، نهاد بهزیستی و همچنین تعدادی از افراد نابینا تاسیس شده است.

رضایی در ادامه افزود: اکثر قریب به اتفاق اعضای این انجمن از افراد نابینا بوده و همه مسئولیت ها به دوش این قشر توانمند جامعه است. وی یکی از اهداف تشکیل این انجمن علمی فرهنگی را فعالیت خانه رباضیات در عرصه آموزش ریاضی به نابینیان عنوان کرد.

رضایی به اهمیت علم ریاضی اشاره کرد و گفت: ریاضی، پایه بسیاری از علوم محسوب می شود و لازمه اینکه نابینایان بتوانند در بسیاری از مشاغل مشغول به کار شوند این است که با علم ریاضی، اعداد و اعشار اشنایی داشته باشند. مشکلی که انجمن همواره با آن دست به گریبان است این موضوع بوده که دانش اموزان و در مقاطع بالاتر دانشجویان نابینا همواره از کمبود معلم رنج می برند و وسایل اموزشی انان کافی نبوده است و به علت پراکندگی زیاد این قشر روشندل امکان حضور معلم در همه جا فراهم نیست.

انجمن موج نور برای رفع این مشکل از سال ١٣٩۵ اقدام به راه اندازی پروژه ای تحت عنوان کتابهای خوداموز جهت اموزش به نابینایان کرده است. خصوصیت این کتابها این است که بصورت صوتی و تصویری ارائه می شود و همه اقشار جامعه اعم از معلول و غیر معلول می توانند از این کتابها بهره گیرند.

عضو هیات مدیره انجمن موج نور  افزود: این انجمن در نظر دارد جهت مناسب سازی مفاهیم ریاضی برای نابینایان از پایه یعنی مقطع ایتدایی شروع بکار کند. طراحی این کتابها به صورتی ست که فرد نابینا با دسترسی به این خوداموزها نیاز به معلم پیدا نمی کند و این کار در نوع خود اقدامی بی سابقه و مهم به شمار می اید چرا که دریچه اعداد را به روی پنجره ذهن این قشر از توانخواهان می گشاید.

رضایی ضمن ابراز امیدواری اذعان کرد: که در آینده ای نزدیک سایر شاخه های ریاضی مثل آمار و احتمالات و همچنین رشته های دیگر مانند تجربی نیز در تمام مقاطع تحصیل از جمله ابتدایی، دوره متوسطه و دانشگاه نیز مناسب سازی خواهد شد .

وی چشم انداز و افق نگاه این پروژه را تنها به جغرافیای سرزمین ایران محدود نکرد و آن را به مرزهای خارج از کشور هم وسعت داد و ابراز امیدواری کرد که این پروژه برای کشورهای فارسی زبان مانند افغانستان، تاجیکستان و پاکستان و همچنین نابینایان فارسی زبانی که در خارج از کشور زندگی می کنند از جمله امریکا، هلند و دیگر کشورها اعم از همسایه و غیر همسایه نیز به مرحله اجرا در می آید و این کتابها به طرق مختلف اعم از حضوری، پست و اینترنتی ارائه و عرضه می شود و به این ترتیب در اختیار توانخواهان سایر کشورها قرار خواهد گرفت.

رضایی در خاتمه تاکید کرد که در مراحل بعدی در نظر داریم این پروژه را به شکلی گسترش دهیم که نابینایان قادر باشند بصورت ساده تر و قابل دسترسی تر با استفاده از یک رایانه عادی حتی بتوانند در منزل ریاضی یاد بگیرند. زیرا با درک و یادگیری این رشته قطعا این قشر از استقلا ل بیشتری برخوردار خواهند شد چرا که با تنوع رشته ها قدرت انتخاب در زمینه تحصیلی بالاتر رفته و طبیعتا فرصتهای شغلی نیز گسترش می یابد.
در نتیجه افراد نابینا می توانند مشاغل فراگیرتر با تنوع بیشتری را برای خود رصد کنند و اینده را در سایه عدالت همگانی روشن تر و امیدبخش تر ببینند. این امر باعث می شود در مسیر زندگی استوارتر گام بردارند و علاوه بر ایجاد همبستگی میان اقشار مختلف اعم از معلول و غیر معلول افراد جامعه در کنار هم می توانند با امید و خوش بینی بیشتر مسیر رشد و ترقی را طی کنند.
گفتنی ست این پروژه در یک کنفرانس در اسپانیا ارائه شده و مورد استقبال کم نظیر حاضران قرار گرفته است.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715