شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰

گفتگو با مدیر موزه حمام رهنان

حمام موزه رهنان، سومین حمام بزرگ کشور که برای صلح در منطقه ساخته شده بوده

به اداره میراث و گردشگری جناب دکتر الهیاری پیشنهاد ثبت جهانی آن به عنوان حمام صلح را دادم که تصویب و در حال پیگیری هست. تا بدین طریق و با نام صلح که نمادی است جهانی مخاطب داخلی و خارجی را جذب کنیم.

ندای اصفهان_جمال طاهری
کم کم به نوروز و زمان بازدیدهای نوروزی هموطنان از اصفهان نزدیک می شویم همین موضوع بهانه ای شد تا در مصاحبه ای به یکی از آثار تاریخی کمتر شناخته شده اصفهان بپردازیم. موزه حمام رهنان از جمله این آثار است که با وجود زیبایی و تاریخچه منحصر به فردش کمتر مورد توجه و شناخت بوده است به همین دلیل از سوی ندای اصفهان گفتگویی داشتیم با سعید صرامی مدیر این مجموعه تاریخی فرهنگی شهرمان.

ندای اصفهان : جناب صرامی قبل از هرچیز اطلاعات مختصری در مورد این حمام موزه به خوانندگانمان بدهید:

بله؛ موزه حمام تاریخی رهنان، در خیابان کهندژ رهنان آخر خیابان اباذر و درکنار مسجد جامع رهنان واقع شده است. این حمام شاهکاری بی نظیر ازدوران زندیه است. که توسط آقامحمدخان حاکم وقت اصفهان در188سال قبل بناشده است.

پس اینجا یک موزه تارخی است که احیا شده است؟

در حقیقت باید گفت یک مجوعه فرهنگی تاریخی را در این موزه داریم چه اینکه با توجه به پیشینه تاریخی آن و استفاده از معماری خوب و وجود چهار سکو یا به اصطلاح «بینه» در این حمام که هر سکو تعلق به یکی از محلات رهنان داشته است که موقع ورود به حمام هر شخص به «بینه» و سکوی محل خود می‌رفته و در آنجا علاوه برنظافت به صله رحم و حل اختلافات هم می‌پرداختند. ایجا تاریخ و فرهنگ خاص و جالب به خود را داراست.

 

ندای اصفهان : به نظر شما این موزه چقدر بین مردم و نخبگان شهر شناخته شده است ؟

متاسفانه این موزه در بین مردم و نخبگان معرفی نشده بوده

ندای اصفهان : چرا؟

در بدو گرفتن تصدی این موزه متوجه شدم این شاهکار معماری تا سال76بعنوان همان حمام استفاده میشده و پس از آن چون از اموال عمومی هست بسته شده و شهرداری در سال 91 آن را تبدیل به سالن مطالعه می‌کند و سپس تبدیل به خانه خلاقیت می‌شود. حقیقتا به عنوان یک فعال فرهنگی تعجب کردم و متاثرشدم که چه کسی این پیشنهاد را داده بوده که این معماری که از نظر وسعت سومین حمام ایران و بسیار زیباست اینطور مغفول بماند و کاربری‌های نادرستی داشته باشد.

ندای اصفهان : در طول روز چقدر بازدید کننده دارید و چه اقشاری بیشتر هستند؟

در طول سال روزانه بین10تا15نفر بازدید کننده داریم که در نوروز و تابستان این رقم به چند برابر می‌رسد و توریست خارجی هم هفته‌ای 5الی10نفر به موزه می آیند که بیشتر علاقمندان به آثار تاریخی هستند.

ندای اصفهان : پس حمام را بصورت کامل و بازسازی شده کنونی تحویل نگرفتید؟

خیر؛ همانگونه که گفتم پس از استقرارم و نگاه به این موزه بران شدم که به همه مردم آنرا معرفی کنم لذا چند پیشنهاد دادم که عملی شده و در حال حاضر انجام شد. ابتدا فقط سر بینه حمام آماده بود که باپیگیری‎ها و تلاش مستمر با سازمان نوسازی و شهرداری منطقه توانستیم دوماه قبل فازهای دوم (گاورو و پشت بام حمام) و فازسوم (تون تاب (محل سوخت ) و سالن اجتماعات موزه حمام را تکمیل و بهره برداری کنیم.

ندای اصفهان : در مورد تاریخچه فرهنگی حمام چه اقداماتی صورت داده اید؟

باتوجه به خاطرات مردم محلی از این نوع آثار و طی جمع آوری تاریخ شفاهی آن متوجه شدیم 188سال قبل مردم علاوه بر قصد تنظیف که به اینجا می‌آمدند و باتوجه به وجود چهار سکو آن و اختصاصش به یکی از محله‌ها (رهنان دارای چهار محله ماشاده؛ طاحونه؛ زاگان؛ و چهارشاه است ) لذا محمدخان با بستن همه حمام‌ها در آن زمان می‌خواسته همیشه مردم در صلح و دوستی در یکجا باشند و آنهم چه جایی بهتراز حمام که هر کس فارغ از شخصیت اجتماعی و بدون لباس میاید. لذا به اداره میراث و گردشگری جناب دکتر الهیاری پیشنهاد ثبت جهانی آن به عنوان حمام صلح را دادم که تصویب و در حال پیگیری هست. تا بدین طریق و با نام صلح که نمادی است جهانی مخاطب داخلی و خارجی را جذب کنیم.


ندای اصفهان : ظاهرا برای حمام ابتکاراتی نیز برای احیای زنده این حمام داشتید در این مورد لطفا توضیح دهید؟

بله ؛ حقیقتش را بخواهید همه جا تعریف کرده‌ام که روزی که آمدم به حمام و دیدم بسیار مغفول مانده به حدی که اصلا کسی رفت و آمدی نمی کند لذا با پیشینه قبلی مدیران دیدم زحمات بسیاری برای جذب گردشگرشده ولی بی اثربوده و آن هم بدلیل کثرت آثار تاریخی در اصفهان است. لذا پیشنهاد احیای حمام بصورت زنده را دادم که با ساخت خزینه‎ای کوچک و راه اندازی حوضچه‌های آب درمانی و ماساژ و طب سنتی اسلامی و شربت سرا در کنار آن مردم بیایند و خاطرات خوشی را در شاهکاری معماری ایرانی بگذرانند که خوشبختانه و با وجود جناب آقای اشرفی شهردار محترم منطقه که بسیار استقبال کردند و پیگیرشدند و اینکار در حال انجام است و تصور من بر این هست که تا شهریور 97مردم می‌توانند از خود حوضچه‌های آب درمانی و لجن درمانی و غیره استفاده کنند و حمام هم بعد گردشگری خود را دارد و هم حیات اجتماعی‌اش حفظ می‌شود.

ندای اصفهان : نمونه این موزه در اصفهان وجود دارد؟

خیر؛هرکسی اینجا میاید متاثر از زیبایی آن میشود و حتی می‌گیند زیباتر از حمام وکیل است.

ندای اصفهان : شما زیر نظر شهرداری فعالیت میکنید به عنوان موزه چقدر با میراث فرهنگی تعامل دارید؟

بله؛ این آثار در اصل تحت اختیار میراث بوده ولی برای اداره آن به شهرداری‌ها واگذار شده که به نظرم کار خوبی هست. چون میراث توان اداره کردن چنین میراثی را نداشته است.

ندای اصفهان : مردم محل چقدر موزه را می‌شناسند؟

مردم رهنان همه می‌شناسند ولی متاسفانه شهروندان اصفهانی نمی‌دانستند که با عملکردی که خدمتتان گفتم امید داریم به همه کشور و اصفهانی‌ها معرفی شود و شهروندانمان می‌توانند برای حمام درمانی و اصلا قطب گردشگری سلامت به اینجا بیاییند. با جلساتی که با موثرین در حوزه طب اسلامی و سنتی داشتیم و همکاری‌های خوب شهرداری منطقه بنااست کنار حمام هتلی درنظر گرفته بشود و نیز غرفه‌های سلامت و همه در کنار زورخانه و مسجد و بازارچه‌ای که الان هست همه با هم میشوند یک قطب گردشگری سلامت. که انشالله بسیار برای شهر و منطقه تاثیر و اشتغال و درآمد دارد.

ندای اصفهان : موزه چه اشیایی داره و این اشیا از کجا آمده‌اند؟
اصلی‌ترین قسمت موزه طریقه ساخت و استفاده از بیست ستون معماری ایرانی و کاشی‌هایی از دوران زندیه و نیز دارای نقوش کارشده بر دیوارها که بصورت اسلیمی و نقاشی‌های گل و کبوتر هست. موزه دارای اشیایی قدیمی است که مربوط به نظافت و بهداشت بوده است و در معرض نمایش. از سال قبل نیز از ده مجسمه انسان نما برای معرفی آئین‌هایی قدیم که در حمام بر پابوده به معرض دید گذاشته شده است.


ندای اصفهان : در حمام موزه رهنان چند کارمند و با چه تخصص هایی دارید؟

در موزه یک کارشناس متخصص تاریخی و دارای سابقه کار در اصفهان شناسی داریم و یک نفر لیدر برای توضیحات به مخاطبان موزه

ندای اصفهان : برخورد خارجی‌ها با موزه چطور است و موزه را تورها و توریستها چقدر می‌شناسند؟

در بدو ورودم بسیار اندک موزه را می‌شناختند. به 62دفتر گردشگری مراجعه نمودم و باز با یکی از دفاتر گردشگری ایرانی در آلمان لینک شدیم. برای معرفی که اثراتی داشت ولی ناچیز. تا اینکه ایده حمام صلح توانست بسیار روی شناخت موزه اثر بگذارد و اکنون نیز در اول راه هستیم. اکثر گردشگران از سوئد و آلمان وقتی موزه را می‌بینن تحت تاثیر زیبایی آن قرار گرفته و اذعان می‌کنن با دیگر موزه حمام‌ها فرق دارد. یکی وجود سر بینه‎های آن در وسط و برعکس دیگر حمام‌ها که سربینه ها در کناره‌هاست و نیز حالت شبستانی موزه و وجود بیست ستون که بدلیل قرارگرفتن هر ستون کنار یک حوض آنرا حمام چهلستون هم میتوان نامید و نیز قابل ذکراست با اینکه حمام بصورت شاه نشین ساخته شده ولی عموم استفاده می‌کرده‌اند.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. کامران هارونی گفت:

  سلام هارونی هستم‌کارشناس ارشد گردشگری سازمان میراث فرهنگی کلیپ از حمام میخوام‌برای ا سال به ستاد نوروزی کشور

 2. علی گفت:

  با عرض سلام
  شماره تماس و ادرس حمام را می خواستم

 3. رحیم جعفری گفت:

  با درود خانواده من از کشاورزان محله ماشاده بودند و تا سال ۱۳۲۵ با پدرم برای تن شويئ به این حمام میرفتیم. آرزومندم اگر سفری به ایران داشتم دو باره بتوانم این مجموعه زیبا را ببینم. سیستم آبرسانی این حمام هنوز در خاطرم هست.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715