پنج شنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
یک پیشنهاد بروز
 مساجد را دیجیتال کنیم   

اما در این راه پرشتاب دیجیتالی مساجد ما نیز میتوانند حضور فعال پیدا کنند. و از این مسیر به نفع دین استفاده کنند این موضوع هم برای مساجد و هم برای مسولانی که به مساجد کمک دولتی اهدا می کنند و هم برای  مردم میتواند بسیار راهگشا باشد.

ندای اصفهان- جلال طاهری

این روزها همه ما خواه نا خواه وارد دنیای دیجیتال شده ایم دنیایی که برای خیلی از ما تلفنهای همراهی که بدست گرفته ایم شروع شده است. حالا دیگر با حضور اپلیکیشنها بعضی از مشاغل و یا رفتارها و حتی آداب و رسوم در حال جایگزینی است. مردم کمتر از تلفن استفاده می کنند و با تلگرام و یا اپلکیشنهای تصویری با یکدیگر تماس بر قرار میکنند . اسنپ و تپسی جای تاکسی تلفنی ها را گرفته و برای همه نیز به صرفته تر و ارزان تر شده است. غیر ممکن است که شما به سفر بروید و جی پی اس تلفنتان را روشن نکنید. تلفن همراه شما دیگر نیازتان را به آدرس پرسیدن کم کرده است و….

اما در این راه پرشتاب دیجیتالی مساجد ما نیز میتوانند حضور فعال پیدا کنند. و از این مسیر به نفع دین استفاده کنند این موضوع هم برای مساجد و هم برای مسولانی که به مساجد کمک دولتی اهدا می کنند و هم برای  مردم میتواند بسیار راهگشا باشد.

 

راه اندازی سایت مسجد

یک پیشنهاد ساده آن است که مسولان اقدام به راه اندازی سایتی نمایند که در آن مشخصات مساجد،اعم از نشانی مسجد امکانات آن  مشخصات امامان جماعت که در آن مسجداقامه نماز می‌کنند و… موجود باشد.

 

پرداختهای آنلاین مردمی

-میتوان جلوی اسم هر مسجد در سایت یک بخش برای واریز پول قرار داد تا اگر کسی خواست از طریق سایت باتوجه به وضعیت درآمد خودش به هر مسجدی که به نظرش احتیاج به کمک مالی داشت بدون اینکه لازم باشد کسی را ملاقات کند مبلغی واریز کند.

 

شفاف سازی درآمدها و مخارج یک مسجد

با حداقل پرداخت هر فرد در این سایت برای خدماتی که مسجد به مردم می‌دهد امتیازاتی مقرر شود تا سازمان‌هایی که به مساجد می‌خواهند کمک مالی کنند براساس این امتیازات به صورت شفاف کمک کنند و همه مردم هم درسترسی به این اطلاعات داشته باشند. مثلا اگر مسجد موقوفه دارد و درآمد اینها شفاف باشد و درج شود. اگر کار فرهنگی انجام می دهد و قدمت دار است و تاثیرگذار است امتیاز بیشتری بگیرد. اگر در مناسبتهای مختلف فعال است امتیاز بگیرد، اگر امام جماعت فعالیت خاصی انجام می‌دهد که در استقبال مردم موثر است امتیاز بگیرد.

نحوه تعامل امام جماعت و هیات امنای مسجد با نمازگزاران خصوصا نوجوانان وجوانان، فعالیتهای تبلیغی مسجد امتیاز داشته باشد. فعالیت امام جماعت در محل خود خصوصا اگر در اطراف مسجد مغازه دار باشند و بتواند احکام کسب و کار حلال را برای آنان توضیح دهد امتیاز بگیرد. هیات امنا برای اینکه مسجد بتواند امتیاز بیشتری بگیرد باید فعالیت درخور توجه داشته باشند مثلا از لحاظ فرهنگی فعال باشند سطح تحصیلات و اینکه اثرگذار باشند و به صورت جمعی کار کنند اعلام گزارش فعالیت ماهانه در سایت انجام دهند و به صورت صوری نباشد. یعنی برای اینکه متوجه بشویم در جلسه هیات امنا همه اعضا هستند یا اکثر اعضا شرکت می‌کنند در سایت باید همه اعضا بتواند به صورت الکترونیکی امضا کنند تا گزارششان مورد تایید سازمان قرار بگیرد و سعی کنند امام جماعت را برای فعالیت ترغیب کنند.

 

مساجد فعال را متماز کنید

موضوع دیگر استفاده از مشخصه برای تعیین سطح یک مسجد در مباحث عبادی است مثلا بااستفاده از رنگ میتوان برای عموم مشخص کرد که در این مسجد مورد نظر چند نوبت نماز در روز اقامه می‌شود مثلا روی تابلو مسجد

اگر رنگ زرد بود یعنی نماز صبح برقرار است.  اگر رنگ قرمز بود یعنی نماز ظهر وعصر برقرار است. اگر رنگ آبی بود یعنی نماز مغرب وعشاء برقرار است. و برای این فعالیتها  امتیاز درنظر گرفته شود.

داخل مسجد مشخصات امام جماعت و عکس آن درج شود تا مردمی که ایشان را نمی شناسند حداقل بدانند پشت سر چه کسی نماز می خوانند.

برای سیستم تهویه امتیازدر نظر گرفته شود

برای سادگی وبی آلایشی ونظافت داخل مسجد امتیاز درنظر گرفته شود

برای قدمت مسجد امتیاز درنظر گرفته شود

برای سیستم بهداشتی واینکه تمیز وپاکیزه بودن آن وبوی بد ندادن سرویس بهداشتی امتیاز ویژه در نظر گرفته شود وروی تابلو نوشته شود باز بودن ۲۴ ساعت سرویس بهداشتی امتیاز داشته باشد.

برای امکاناتی که برای سالمندان در نظر گرفته می شود امتیاز درج شود

سیستم وام دهی قرض الحسنه یا معرفی مردم محل به قرض الحسنه نزدیک مسجد امتیاز داشته باشد و این مورد حتما در سایت مشخص و شفاف باشد که به چه کسانی و چه مقدار وام تعلق گرفته است.

میزان شناخت امام جماعت در محل و هیات امنا امتیاز داشته باشد یعنی اینکه حداقل، اکثر مردم بدانند این مسجد توسط چه کسانی اداره می شود.

داشتن امکانات عمومی که به مردم خدمات می دهند مثل آبسرد کن امتیاز داشته باشد.

سیستم نظر خواهی

سیستم نظر خواهی از مردم باشد برای اینکه از کارهای هیات امنا و امام جماعت رضایت دارند یا نه، به صورت دکمه‌ای مثل بانکها که مطلوب، نامطلوب، را به راحتی بتوان با آن اطلاع رسانی کرد.

خطبه‌ها کوتاه و به روز باشد و اینکه چقدر نمازگزاران استفاده می‌کنند حداکثر ۵ دقیقه بیشتر نشود. بدون شک همانطور که حجت السلام قرائتی بارها اعلام کرده است، اگر به صورت تصویری خطبه‌ها انجام شود تاثیرگذارتر است. معرفی محصولات فرهنگی دینی و کتاب در مساجد انجام بشود.

انتهای پیام /.

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق