جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۹

هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست؛

معلمی سلیقه ای و خاندانی نیست!

وقتی جملاتی از بیانات حضرت آقا درباره آموزش و پرورش را برای یکی از دوستانم بیان کردم، ایشان دو اتفاقی که اخیرا با آن مرتبط بود را از دوران ابتدایی مدرسه دخترش تعریف کرد که باز هم بیشتر افسوس خوردم...

آموزش و پرورش به عمل یا فرایندی اطلاق می شود که از طریق آن، دانش، مهارت، شایستگی و کیفیت های مطلوب رفتار یا منش به فرد آموخته می شود. اینکه آموزش و پرورش برای فرد و جامعه امری ضروری و مفید است بر کسی پوشیده نیست. دین مبین اسلام بیش از ادیان دیگر به اهمیت آموزش توجه داشته و گویی رسالت اساسی دین اسلام، آموزش و تزکیه نفس انسان بوده است.
«می توان پیش رفت، می توان بالا رفت، می توان استعدادهای ناشناخته را همچنان شناخت و مورد بهره برداری قرار داد، می توان گره ها را پی در پی گشود. همه اینها آدم لازم دارد. این آدم در آموزش و پرورش باید پایه گذاری بشود، البته دانشگاه هم مهم است، محیط جامعه هم مهم است، صدا وسیما هم مهم است، اما هیچکدام به اهمیت آن پایه ابتدایی، پایه دبستان نیست.» (مقام معظم رهبری)
وقتی جمله بالا از بیانات حضرت آقا را برای یکی از دوستانم تعریف کردم، ایشان دو اتفاقی که اخیرا با آن مرتبط بود را از مدرسه ابتدایی دخترش بیان کرد که باز هم بیشتر افسوس خوردم.
در مورد اول او می گفت که گویا روزی در دبستان معلم ورزش یک توپ به دست دانش آموزان کلاس چهارم داده بود و به دفتر برای استراحت رفت. بعدا مشاهده کرده بود که ۵ نفر از دختربچه های کلاس در بازی وسطی شرکت نکرده بودند و مشغول بازی لی لی بودند و به همین دلیل آنها را با ۱۰۰ مرتبه بشین و پاشو تنبیه کرده بود که باعث شد این دختربچه های ابتدایی ۶ روز لنگ لنگان تردد کنند.
و اعتراض خانواده با توجیه مدیر مدرسه و پاسخ این معلم گرامی مواجه شده بود که: شما نباید بچه ها را لوس کنید!
و مورد دوم اینکه در مهرماه ۱۳۹۴ دخترش در کلاس پنجم ابتدایی در پاسخ به معلم ریاضی که پرسیده بود چرا چهارشنبه اول مهرماه نیامدی، گفته بود: «سرویس نداشتم و مراسم عروسی داشتیم» که با توهین و بداخلاقی و خرد کردن شخصیت دخترش در طول چند روز از طرف این معلم گرامی روبرو شده بود و گویا شخصیت سازی به روش سلیقه ای و خاندانی در بعضی از معلمان عملیاتی می گردد.
***
معلمی به خاطر اهمیت فوق العاده آن و اینکه شغل انبیا است، هزار نکته باریکتر ز مو دارد؛ پس کاری است صعب و دشوار که هم «اهلیت» می خواهد، هم «دانش»، هم «دقت نظر»… و هم نهصد و نود و هفت شرط دیگر تا بتوان آن را به خوبی و ظرافت انجام داد.
roshdnews.ir13

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. معلم گفت:

    باید به معلمین و پرسنل مدارس اموزش مدیریت کلاس و مدرسه داده شود چون انها وقتی با هرج و مرج و بی نظمی مواجه میشوند روشی به جز خشونت بلد نیستند وگرنه خودشان هم دوست ندارند به عنوان شخصیتی خشن شناخته شوند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز