چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶

موج فرهنگي امام جمعه‌ها در حال فراگير شدن

اتفاق جالب در نمازجمعه اهواز و انفعال رسانه‌های معاند

چندماه پیش و در جریان برگزاری نمازجمعه یکی از شهرهای جنوبی کشور، اتفاق مشابهی رخ داد که البته با برخورد تند امام جمعه شهر مذکور همراه بود و سبب شد کارگران معترض، محل برگزاری نمازجمعه را ترک کنند. اتفاقی که درست عکس آن، این بار در اهواز رخ داد تا این تغییر رویکرد، سبب واکنش‌های مختلف و مثبتی شود.

به گزارش ندای اصفهان،رفتاري كه از نماز جمعه تبريز آغاز شد به تدريج درحال فراگير شدن در كل كشور است، ائمه جمعه قدري دوز سياسي سخنان خود را كاهش داده‌اند و به مسائل فرهنگي و اجتماعي آن هم نه صرفاً در گفتار بلكه در رفتار گرايش نشان مي‌دهند. 

 نرده‌هايي كه يك روز به‌واسطه ترورهاي منافقين و براي حفظ جان مسئولان و ائمه جمعه نصب ‌شده بود، بعد از سه دهه به نماد شكاف ميان مردم و مسئولان تبديل‌ شده بود، البته پيش از اين در گوشه و كنار كشور امام جمعه‌هاي برخي شهر‌ها و شهرستان‌ها بدون اينكه جلوي دوربين رسانه‌ها قرار بگيرند به طور خودجوش مردمي بودن خود را ثابت كرده بودند اما اتفاقاتي كه طي هفته‌هاي اخير در حال رقم خوردن است در حال تبديل شدن به يك موج فرهنگي است.

 تريبون‌هاي نمازجمعه سال‌هاست از دوران اوج خود در دهه 60 فاصله گرفته‌اند و غير از مواردی انگشت‌شمار شاهد يك‌روند ثابت و مواضع مشخص بوده ايم اما اخيراً اخبار اميدبخشي از نمازهاي جمعه سراسر كشور به گوش مي‌رسد؛ رويكردهايي كه به نظر مي‌رسد به شكلي خودجوش در حال رقم خوردن است و مي‌تواند شور و حال تازه‌اي در پايگاه‌هاي جمعه ايجاد كند.

 تا چندي پيش اخبار نمازجمعه محدود به دو خطبه عبادي و سياسي بود و شايد در انتهاي نمازجمعه خبر تجمعات و راهپيمايي‌ها نيز به خبر نمازجمعه پيوست مي‌شد اما مدتي است كه ديگر جمعه روز پاياني هفته نيست! بلكه جمعه‌ها روز ابتداي هفته‌اي است كه همه مردم در رسانه‌ها و خيابان‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي از ائمه جمعه و رفتارهاي مردمي‌شان صحبت مي‌كنند.
 


 

خرداد امسال سيدمحمدعلي آل‌هاشم از عقيدتي سياسي ارتش به تبريز رفت و امام‌جمعه اين شهر شد؛ امام‌جمعه‌اي كه در چند ماه حضورش در تبريز توانست توجه مردم و رسانه‌ها را به خود جلب كند؛ «تصوير امام‌جمعه تبريز در مترو»، «آل هاشم پس از نمازجمعه با تاكسي به خانه رفت»، «حضور امام‌جمعه تبريز در ورزشگاه يادگار امام» و «تصوير ناهار طلبگي امام‌جمعه تبريز در حوزه علميه» اينها تيتر اخباري است كه در چند ماه اخير از آل هاشم منتشر شد و ناخواسته او را به پرچمدار يك جريان مردمي در نمازجمعه تبديل كرد. او حتي فضاي مجازي را نيز رصد مي‌كند و با نويسندگاني كه در خصوص او مطلب انتقادي يا حتي حمايتي مي‌نويسند تماس گرفته و از آنان تشكر مي‌كند يا حتي تبريزي‌هايي كه افتخارآفريني مي‌كنند معمولاً با تماس و تبريك امام‌جمعه شهرشان روبه‌رو مي‌شوند، اين جريان در ميان امام جمعه‌ها را كه در حال فراگير شدن است بايد به فال نيك گرفت.

*اتفاق جالب توجه در نمازجمعه اهواز
حجت‌الاسلام والمسلمین میراحمدرضا حاجتی، امام جمعه موقت اهواز در خطبه‌‌های نماز جمعه این هفته کاری کرد که باید آن را نمونه یک رفتار معیار برای نحوه مواجهه با اعتراضات بحق مردم در حوزه معیشت و مسائل اقتصادی قلمداد کرد. در خطبه‌‌های نماز جمعه این هفته اهواز شمار قابل‌توجهی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به مصلای نماز جمعه این شهر آمدند و شعارهایی علیه بی‌عدالتی و معوق ماندن حقوق‌‌های خود سر دادند.
اما رفتار خطیب موقت جمعه اهواز با این کارگران معترض که شعارهای تند و تیزی نیز می‌دادند بسیار درس‌آموز بود.

در حالی که حجت‌الاسلام میراحمدرضا حاجتی در حال ایراد خطبه دوم نماز جمعه بود، این کارگران اقدام به سر دادن شعار کردند. کارگران معترض که تعداد آنها قابل تامل نیز بود شعار می‌دادند «مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر» این شعار کارگران در واقع یک کنایه به وضعیت مدیریت گروه صنعتی فولاد اهواز و ناکارآمدی مدیریت کلان اجرایی در تدبیر این وضعیت بغرنج بود. کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در شرایطی که روزهای پایانی سال در حال فرارسیدن است هنوز حقوق ماه های آذر، دی و بهمن را دریافت نکرده‌اند و علاوه بر آن کارفرما با عدم واریز حق بیمه آنان به صندوق تأمین اجتماعی که موجب عدم تمدید دفترچه‌های درمانی‌شان شده است، شرایط مصیبت‌باری را برای هزاران کارگر این مجتمع بزرگ صنعتی و خانواده‌های‌شان به وجود آورده است. این کارگران پس از 4 روز اعتراض مقابل استانداری خوزستان و عدم پاسخگویی مسؤولان با حضور در نماز جمعه خواستار استیفای حقوق‌شان شدند. اما این شعار کارگران که نظم و فضای مراسم نماز جمعه را به هم ریخته بود، با واکنش شایسته حجـت‌الاسلام میراحمدرضا حاجتی مواجه شد. در حالی که یکی از مسؤولان نمازجمعه این کارگران را دعوت به آرامش کرده بود اما حجت‌الاسلام حاجتی با تذکر به این مسؤول نماز جمعه خواستار آن شد که اجازه داده شود این کارگران شعارهای خود را بدهند. پس از آرام شدن کارگران معترض، امام‌جمعه موقت اهواز ضمن همدردی با کارگران از دولت و مسؤولان مربوط خواست هرچه سریع‌تر نسبت به رفع مشکل این کارگران اقدامات لازم را انجام دهند و گفت ما بسیار خوشحالیم برادران‌مان برای عرض مشکل و رساندن صدای اعتراض‌شان به نماز جمعه آمده‌اند، نماز جمعه متعلق به این مردم و محل اصلی طرح مشکلات مردم است.

حجت‌الاسلام حاجتی با اشاره به حضور کارگران و کارکنان شرکت گروه ملی فولاد در نماز جمعه، خطاب به مسؤولان دولتی و قضایی و نمایندگان مجلس افزود: مشکلات را باید خودمان با تدبیر حل کنیم تا به تعبیر رهبر انقلاب، تبدیل به زخمی نشود که مگس روی آن بنشیند. با این حال در میانه اظهارات خطیب جمعه، کارگران که از اظهارات خطیب جمعه در همراهی با خود به وجد آمده بودند مجددا شعار سر دادند. این بار آنها شعار می‌دادند «یا حجه بن الحسن ریشه ظلم رو بکن» که این شعار نیز با ابتکار خطیب جمعه مواجه شد. حجت‌الاسلام میرحاجتی از همه مردم حاضر در مصلا خواست این شعار را تکرار کنند.

همراهی مردم با کارگران در سر دادن این شعار نیز جلوه دیگری از همراهی توده‌‌های مردم با مطالبات کارگران شد. اقدام حجت‌الاسلام حاجتی با تحسین عمومی مواجه شده است و افکار عمومی با ارزیابی اقدام او این رفتار را یک نمونه الگو برای نشان دادن همراهی روحانیت با جامعه و حضور آنها در بطن اجتماع دانستند.

* انفعال رسانه‌های معاند
رسانه‌های وابسته به دولت‌های غربی نظیر بی‌بی‌سی و آمدنیوز با انتشار بخش کوتاهی از فیلم شعارهای اعتراضی کارگران سعی داشتند مطالب خاصی را به مخاطبان خود القا کنند، اما ناخواسته در میدان ما بازی کردند و مفهومی را منتشر کردند که قطعاً مد نظر آنان نبوده. رسانه‌های معاند ناخواسته این ادعا را تأیید کردند که نمازجمعه به عنوان اصلی‌ترین تجمع انقلابیون، محل رجوع و بیان دغدغه‌های واقعی مردم نظیر بیکاری و… است.

این در حالی بود که چندماه پیش و در جریان برگزاری نمازجمعه یکی از شهرهای جنوبی کشور، اتفاق مشابهی رخ داد که البته با برخورد تند امام جمعه شهر مذکور همراه بود و سبب شد کارگران معترض، محل برگزاری نمازجمعه را ترک کنند. اتفاقی که درست عکس آن، این بار در اهواز رخ داد تا این تغییر رویکرد، سبب واکنش‌های مختلف و مثبتی شود.

هرچند که این اقدامات تلاش‌هایی فردی و شخصی از سوی ائمه جمعه است تا مردم در میانه مشکلات معیشتی و نارضایتی‌های اجتماعی و تبعیض و بی‌توجهی مسوولان یک پناهگاه داشته باشند و دلشان به تریبون‌های نمازجمعه گرم شود؛ اما تغییر رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و حضور حجت‌الاسلام علی‌اکبری این نوید را می‌دهد که این موج تبدیل به یک‌رویه همگانی شود و تریبون‌های نمازجمعه پیشگام بازگشت مسوولان به میان مردم‌شود.

انتهای پیام/

منبع:جهان نيوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715