جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶

علما و رسانه از دیدگاه سردبیر حوزه نیوز

آیت الله مظاهری می گفتند هر روز روزنامه ها و خبرگزاری ها را می بینم

آیت الله مظاهری می‌گفتند من هرروز روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها می‌بینم و مطالعه می‌کنم. خود حضرت آقا چندین بار گفتند که سرمقاله‌ها را می‌خوانم. خاطرم هست که چندبار در جلسه‌های آیت الله نوری همدانی بودم که تذکر به فلان برنامه رسانه داشتند که نشان از حساسیت و توجه بزرگان دینی دارد.

  به گزارش ندای اصفهان به نقل از   رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) گفتگو از جمال طاهری /حسین صدرایی سردبیر خبرگزاری حوزه، سالهاست که در عین طلبگی در عرصه بین المللی فعالیت رسانه‌ای کرده است. بهانه‌ای دست داد تا با او در رابطه علما و رسانه به گفتگو بنشینیم و خاطرات و نظرات جالبش را در این عرصه بشنویم مطالبی که خواندن آن خالی از لطف نیست:

شما هم طلبه هستید و هم روزنامه نگار طلبه‌ها معمولا خیلی احتیاط می‌کنند که مثلا آبروی کسی نرود یا کسی بیخود بزرگ نشود و… این در کار رسانه‌ای مانع شما نمی‌شود ؟

رسانه جایگاه مفصل دینی دارد امر به معروف و نهی از منکر یکی از این مسایل است فعالیت رسانه‌ای در حوزه و دین امر ضروری است  لذا هیچ وقت مانع نمی‌شود اتفاقا جاهایی از حیث رسانه‌ای بودن نقد می‌شویم که ناشی از نبود اخلاق دینی در کار رسانه‌ای است به همین خاطر ما باید ملتزم رسانه باشیم تا فعالیتهایمان موثر باشد

به نظر شما کدام یک از مراجع بیشتر با رسانه‌ها همکاری می‌کنند و رسانه را می‌شناسند؟

بعضی از بزرگان ما ممکن است اعتمادی کامل به رسانه‌ها نداشته باشند، به دلیل تجربیات تلخی که داشتند و یا برخی علاقه‌ای به رسانه‌ای شدن ندارند به دلیل ملاحظات اخلاقی که دارند، تمایل به دیده شدن ندارند برخی هم خودشان میدان‌دار این فضا هستند مانند آیت الله مکام شیرازی که با رسانه ارتباط زیادی دارند. ایشان حتی به همین دلیل هم بانی ایجاد یک شبکه ماهواره‌ای برای مقابله با فعالیتهای شدید رسانه‌ای وهابیون شدند که از شبکه‌های موفق در این زمینه است.

خاطره رسانه‌ای خاصی از علما دارید؟

قبل از انقلاب را می‌بینیم جمعی از علمای نیک اندیش و زمان شناس وقت مثل شهید بهشتی و امام موسی صدر که مکتب اسلام را راه اندازی می‌کنند که یک کار مطبوعاتی بود که چه غوغایی می‌کند علما از زمان‌های دور واقف به این موضوع بودند. خودم از نزدیک دیدم خیلی از علمای ما واقف به رسانه هستند و برخی از برخی بداخلاقی‌های رسانه‌ای دلخور بودند. مثلا یک بار آقای مظاهری گلایه داشتند که بعضی روزنامه‌ها فحش‌نامه شده‌اند.

علما روزنامه‌ها را چک می‌‌کنند؟

بله؛ آیت الله مظاهری می‌گفتند من هرروز روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها می‌بینم و مطالعه می‌کنم. خود حضرت آقا چندین بار گفتند که سرمقاله‌ها را می‌خوانم. خاطرم هست که چندبار در جلسه‌های آیت الله نوری همدانی بودم که تذکر به فلان برنامه رسانه داشتند که نشان از حساسیت و توجه بزرگان دینی دارد.

یکی از اتفاقاتی که در حوزه رسانه رخ داد بحث نامه رهبری بود بازخوردهای آن را چطور دیدید؟

بازخورد نامه دو شکل داشت یکی رسمی و دیگری مردمی. به نظر من نامه انقدر که به شکل مردمی نفوذ پیدا کرد به شکل رسمی اتفاقی نیفتاد.

چرا؟

من احساس می‌کنم دیپلماسی فرهنگی ما خیلی قوی‌تر از اینها باید باشد برخی از نهادی فرهنگی ما در خارج از کشور روحیه کارمندی در آنها بیشتر غلبه دارد تا روحیه جهادی و انقلابی. لذا نیازمند تحرک بیشتری هستند البته برخی خیلی قوی کار می‌کنند و اثرگذار هستند اما در نگاه کلان که می‌بینیم بخصوص اینکه نامه در کشورهای غربی بود این دیپلماسی ما با روحیه جهادی و انقلابی مقداری فاصله دارد و توزیع و تبیین و ابلاغ نامه آقا از حیث رسمی خیلی ارسال نشد اما از حیث مردمی خیلی اتفاقات خوبی اتفاد با بعضی شخصیت‌هایی که در لندن هستند سوال کردم گفتند نامه بازخوردهای خوبی در دانشگاهها داشته است. یعنی خیزشی آرام و مردمی در هر دو مرحله ایجاد شد و چون مردمی هست همچنان ادامه هم دارد.

 یکی از معضلات بحث فرقه‌هاست است به نظر شما رسانه‌های دینی دراین باره چه وظایفی دارند؟

باید اعتراف کنیم رسانه‌های ما هنوز به آن بلندگی لازم برای تاثیرگذاری در سطح منطقه نرسیدیم و باید به این سمت برویم که نه فقط در داخل بلکه درخارج از کشور مرجع فکری برای رسانه‌های جهان باشیم و نماینده زیبایی‌های مکتب اهل بیت را به نمایش بگذاریم و در عین حال هر اتفاقی که قصد دارد  مانع این مسئله بشود را به زیبایی با همان رویکرد امربه معروف و نهی از منکر اقدام کند نهادهای مرتبط را به نقد بکشد و مطالبه‌گری کنیم اما خروجی آن ارائه زیبایی‌ها و و حقایق مکتب اهل بیت باشد تا  مخاطب سره از ناسره را تشخیص بدهد و ما در این زمینه خیلی راه نرفته داریم.

شما چند کتاب هم تالیف کردید یکی درباره آیت الله تسخیری که اسم آن را گذاشته بودید رسانه‌ای برای جمهوری اسلامی،  چرا چنین اسمی را انتخاب کردید؟

کتاب نبود مقاله بود. بزرگداشت آیت الله تسخیری این مقاله را نوشتم و برای آن هم حدود دویست سند مطبوعاتی را مطالعه کردم که در بازه زمانی سی ساله به دست آمده بود. مجموعه اینها را که خواندم به این نتیجه رسیدم که آیت الله تسخیری خودشان یک رسانه هستند با باوری که داشتم و در مقاله عناوین مختلف را توضیح دادم گفتم رسانه چند ویژگی دارد و همه آنها را آیت الله تسخیری دارد که در واقع زیبایی‌های مکتب اهل بیت و جمهوری اسلامی را که ایشان در گفتگوها با رسانه‌های مختلف داشته بودند را تبیین کرده و لذا خودشان یک رسانه برای جمهوری اسلامی است.

مگر مهترین کار ایشان چی بوده؟

آیت الله تسخیری صدها کنفرانس شرکت کرده کنفرانسهایی که مثل کنفرانسهای داخل ایران نیست در این محافل مخالفان انقلاب هم هستند و گاه حضور پر رنگی هم دارند با انواع شیطنت‌های رسانه‌ای که این افراد و گروهها دارند. من تمام مصاحبه‌های ایشان را مطالعه می‌کردم. می‌دیدم کیاست آیت الله تسحیری در نوع پاسخگویی به سوالات به شکلی بود که بهانه‌ای به آنها نمی‌داد. بلکه زیبا از مبانی جمهوری اسلامی دفاع می‌کردند.

 

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز