دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴

معاون دادگستری استان اصفهان:

لزوم فرهنگسازی استفاده از نظر مشاور حقوقی در مسائل مختلف/ ناآگاهی مردم از حقوق قانونی عمده دلیل تشکیل پرونده‌ها در دادگستری‌ها است

بنیمی معاون قضایی و معاون منابع انسانی دادگستري استان اصفهان گفت: عمده پرونده‌هایی که در دادگستری‌ها تشکیل می‌شود به سبب ناآگاهی مردم از حقوق قانونی خودشان هست.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، سید محسن بنیمی شامگاه پنجشنبه در سومین همایش سلسله نشست‌های دانش حقوقی وکالت و مراسم نکوداشت روز وکیل در سالن شهروند اصفهان اظهار کرد: حساسیت شغل قضا و وکالت در دو اصل 156 و 35 قانون اساسی مطرح شده است.

معاون قضایی و معاون منابع انسانی دادگستري استان اصفهان گفت: وظایف قوه قضاییه در اصل 156 قانون اساسی اشاره شده و در اصل 35 قانون اساسی به وظیفه وکالت و اینکه طرفین دعوا می‌توانند در تمامی محاکم وکیل داشته باشند اشاره شده است و این الزامی هست که قانون‌گذار در قانون پیش‌بینی کرده است.

وی احیای حقوق عامه، رسیدگی به تظلمات، شکایات و فصل خصومت را از وظایف قوه قضاییه بیان و تأکید کرد: قضاوت و اجرای عدالت به‌طورقطع خواسته و مطالبه مردم است.

بنیمی با بیان اینکه بقا، استواری و استحکام یک نظام به اجرای عدالت در آن بستگی دارد، اظهار کرد: این وظیفه بر عهده دستگاه قضا گذاشته شده است و این وظیفه خطیر نیازمند مقدمات و یکسری از اصول هست.

معاون قضایی و معاون منابع انسانی دادگستري استان اصفهان تصریح کرد: وکیل در دستگاه قضایی و اجرای عدالت دارای جایگاه ویژه و خاصی است، اگر وکیل در جایگاه خود و وظایفی که قانون‌گذار برای او پیش‌بینی کرده است قدم بردارد قطعاً اجرای عدالت به سهولت امکان‌پذیر خواهد بود، دستگاه و همکاران قضایی به‌راحتی اجرای عدالت و احقاق حق را خواهند داشت و به‌تبع آن جامعه نیز از این روند اجرای عدالت احساس رضایت خواهد کرد.

وی یکی از فرهنگ‌های جامعه خودمان را انجام تحقیق، بررسی و گرفتن نظر کارشناسی در مورد کوچک‌ترین تصمیمی که می‌خواهند افراد برای زندگی خود بگیرند عنوان کرد و گفت: منتها مردم برای اخذ تصمیمات کلان زندگی خود دنبال استفاده از مشاور و وکیل نمی‌روند.

بنیمی خاطرنشان کرد: همان‌طور که مطلع هستید عمده پرونده‌هایی که در دادگستری‌ها تشکیل می‌شود به سبب ناآگاهی مردم از حقوق قانونی خودشان هست.

معاون قضایی و معاون منابع انسانی دادگستري استان اصفهان با بیان اینکه بعضاً افرادی به دلیل رعایت نکردن مسیرهای قانونی در معاملات خود به‌شدت متضرر می‌شوند، گفت: چون حق این فرد تضییع‌شده و نمی‌تواند احقاق حق کند بعضاً از دستگاه قضایی و جامعه وکالت اظهار نارضایتی می‌کند.

وی به لزوم فرهنگ‌سازی درگرفتن نظر مشاور حقوقی و وکیل از سوی جامعه در تمامی مسائل تأکید و اظهار کرد: بخشی از انجام این فرهنگ‌سازی به خود جامعه وکالت بازمی‌گردد که باید شأن، منزلت و جایگاه وکالت را در جامعه تبیین کنند کسانی که در این مجموعه وارد شده و پرونده وکالت گرفته‌اند جامعه نیز از آنان انتظاراتی دارند؛ فردی که وارد چنین منصبی می‌شود قاعدتاً باید یکسری از محدودیت‌ها را برای خود بپذیرد.

بنیمی خدمتگزاری به مردم در این زمینه را توفیقی الهی دانست و گفت: اگر ما شأن وکالت را رعایت کنیم قطعاً فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه گسترش پیدا خواهد کرد.

معاون قضایی و معاون منابع انسانی دادگستري استان اصفهان با تأکید بر لزوم داشتن اخلاق و برخورد اسلامی در مواجهه با ارباب‌رجوع، اظهار کرد: باید در مشورتی که به مردم می‌دهیم خدا را ناظر بر عملکرد خود ببینیم، نص قانون را به موکل نشان دهیم و چیزی فراتر از آنچه قانون‌گذار به‌عنوان وظیفه ما مشخص کرده نخواهیم به موکل منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه وکیل باید شأن وکالت را حفظ کند، گفت: در پرونده‌های محاکم درهرصورت دو طرف وکیل داشته باشند، نباید اجازه داده شود که انجام این وظایف قانونی بین وکلا انشقاق ایجاد کنند، وفاق و همدلی باید بین جامعه وکلا وجود داشته باشد و جامع می‌تواند درهرصورت از ثمرات این همدلی بهره‌مند شوند.

وی همراهی و همیاری وکلا با همکاران قضایی را انتظار دستگاه قضایی از جامعه وکلا بیان و اظهار کرد: یکی از مشکلات و نارضایتی‌هایی که در دستگاه قضایی هست بحث زمان زیاد اطاله دادرسی هست که نقش وکلا در کاهش زمان این موضوع تأثیرگذار است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715