دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵

در ثانیه های کور شب با قساوت قلب، «تخریب» کردند؛

فرزند محمد حنفیه(ع) غریب تر از همیشه…!

به بهانه گسترش صحن امامزاده، عده ای شبانه ریختند و میراث فرهنگی را تخریب کردند؛ اکنون نه پولی برای تعیر مخروبه های اطراف هست و نه از زمین های معوضی شهرداری که در دست معتمدین بود خبری هست...

ندای اصفهان- حبیب صادقی (روزنامه نگار)

(مقام معظم رهبری مدظله العالی: امامزادگان و بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شوند.)

حکایت تخریب گنبد امامزاده احمد حنفیه در شهرستان تیران، حکایت آن دیوانه ای است که سنگی به چاه انداخت و جمع عقلا را توان بیرون آوردن آن نبود و نیست! سالها پیش که به مدد عقل غیرآخر بین «عده ای قلیل» گنبد استوار این مکان مقدس و پر از رمز و رازهای الهی تخریب می شد؛ بارها ندای ندامت خواهید کشیدِ دیگرانی نیز بلند بود که در ژرفای ذهن جمود فکریِ پر زورانی نه­ سترگ در هم شکسته شد!

این تمثیل شاید به گونه ای راست ننماید؛ بدان سبب که در زمان حال آن «آخِر بینان» نظاره گر بر آینده ای هستند که از پیش بر آن می نگریستند و حسرت می خوردند… .

جدایی از گنبد پر از رمز و راز و روحانی و متعلقات آن بنای میراثی که با شماره 26853 نیز به ثبت میراث فرهنگی رسیده بود؛ تخریب از روی احساس برای فرار به سوی تصویری تار از زیبایی دنیایی، اندکی را بر آن داشت تا در ثانیه های کور شب با قساوت قلب، «تخریب کنند»! هم خود و هم بنیان یک بنای کم نظیر را… .

نوری در غربت!

چون حسرت بر گذشته از ذات عقل اول زایل است؛ پس تنها به گوشه ای از آن خیالات واهی می نگریم برای آیندگان یا مسئولانی که شاید توان انجام فعلی در خور شأن و منزلت این جایگاه مقدس را داشته باشند؛

صور خیال وهم آلود کژاندیشی که خیل جمعیت وصف ناشدنی زائرین را برای این امامزاده متصور بود؛ امروز از ارایه هرگونه امکانات و الزامات اولیه رفاهی به این عزیزان معزول است. هزینه های بالای بازسازی هم که هر دم با ضرب آهنگ بازار اوج می گیرد و بر دوش هیات امنای این مجموعه فرو می ریزد تا جایی که بارها توان پرداخت هزینه های جاری و یومیه را نیز از متولیان سلب نموده است!

مخروبه های ناهمگن در اطراف و راههای ناهموار و پر عتاب عبور و مرور واصله نیز به گونه ای است که در تمامی فصول سال ارادتمندان و زائرین این بقعه متبرکه را عجیب به زحمت می اندازد.

آری؛ نه تدبیر و نه رای، نه راه پیش و نه… !

نمی دانم آن زور افکنانی که بنا و مکان مقبول آن روز را به حواله فردایی بهتر برای این فضا وعده گرفته و داده بودند؛ امروز توان دفاع از کرده نامعقول خود را با «دلیل و منطق» دارند؟ یا چون توانی در برشان نیست باز سر بر گمان پردازی و احتمالات می گذارند و بار گناهان همیشگی خویش را بیش از پیش سنگین تر می کنند؟!

البته در این وانفسا بودند خادمینی که به منظور تسهیل در آبادانی این بنای گران و گرامی و اطراف آن گامهایی خوب برداشتند و دین خود را به گونه ای به جایی آوردند. اما باز با حضور و وجود غنیمت شماران فرصت؛ آن اقدامات نیز به گونه ای در نطفه خفه شد که در این راستا می توان به اختصاص 50 قطعه زمین از طرف فرمانداری در حدود ده دوازده سال پیش اشاره نمود که فرماندار وقت به منظور معوض خانه های گرداگرد امامزاده و تخلیه ساکنان و آزادسازی آنها در نظر گرفت و در اختیار متولیان و هیات امنا وقت قرار داد. چنانکه اهالی محل ابراز می کنند تا حال تنها سرنوشت 12 قطعه مشخص شده که در ازای منازل مجاور، واگذار شده اما خبری موثق یا اعلام شده در مورد 38 قطعه زمین دیگر منتشر نشده است، زمین هایی که منابع محلی معتقدند از سوی هیات امنا در راه اهدافی جز گسترش امامزاده و آزادسازی اراضی پیرامون آن منظور داشته اند.

 آری اگر بهای کامل آن زمین ها که در حال حاضر مبلغ تخمینی آن عددی معادل سی و هفت میلیارد ریال می باشد خرج امامزاده و امور مربط به آن می شد امروز قطعا در مناسبات و حضور مردم، شاهد کاسه گردانی کمک برای بازسازی این بقعه متبرکه نمی بودیم.

امید بر آن است که مسئولان شهرستان علی الخصوص دادستان محترم عمومی و انقلاب در مقام مدعی العموم؛ به تجویز مادتین 66 و 72 قانون آیین دادرسی کیفری با اخذ توضیح از همه دستگاه های ذی سمت از جمله (میراث فرهنگی، اوقاف و …)، در باب زمینهای معوضیِ اختصاص داده شده فرمانداری و سرانجام آنها، با توجه به موارد مطروحه بالا وارد میدان شوند.

دادستانی با در نظر گرفتن ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و ایضاً ماده 674 قانون مجازات اسلامی – تعزیرات و نظر به اینکه این اعمال ارتکابی می تواند مشمول تعدد جرم محسوب شود و قانونا باید برای آنها مجازات اشد تعیین گردد، تحقیقات قضائی لازم را معمول و در صورت احراز بزه، قرار جلب به دادرسی صادر شود تا دادگاه صالح با مرتکبین برخورد قضائی لازم را به عمل آورده و در زمینه تخریب گنبد ثبت میراثی و متعلقات این بنا نیز طبق ماده 558 قانون مجازات اسلامی – تعزیرات، تحقیقات لازم صورت پذیرفته و عنداللزوم حکم شایسته صادر گردد.

آری؛ هوا بس ناجوانمردانه سرد است…!

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. هم شهری گفت:

    آری آری
    صدافسوس از بی تدبیری ؟؟؟؟

  2. حسن گفت:

    خدا لعنتشون کنه

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715