دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱

گفتگو با خلیلی ستاری متولی نمایشگاه فاطمی و قافله اسرا

تصمیم گرفتیم ما روضه را به درخانه های مردم ببریم/ بدحجاب به نمایشگاه ما آمده اند و با حجاب رفته اند

مجموعه ای مردمی که با همت خود فعالیتهای مذهبی در غرب اصفهان را سامان داده اند آنها فعالیتهایی چون قافله کربلا، موکبهای عزاداری خیابانی و نمایشگاه فاطمی را سالهاست انجام می دهند

ندای اصفهان- جمال طاهری

این روزها شهر با نوای فاطمیه همراه است. موکبهای کوچک مردمی و خیمه های عزای فاطمی را میتوان در گوشه و کنار شهر فراغ از فعالیتهای سازمانها و ادارات دید. به همین بهانه گفتگویی داشتیم با یکی از جوانان فاطمی که سالهاست متولی برپایی خیمه های عزای حضرت زهراست.

خلیل ستاری جوان ۳۲ ساله اصفهانی است که در ایام فاطمیه چند سالی است نمایشگاه کوچه های بنی هاشم را در منطقه غربی اصفهان (نبش روگذر مفتح) برپا کرده است. او خودش را به خبرنگار ندای اصفهان اینطور معرفی می کند: من در کار ساختمان فعالیت می کنم و از سال ۸۱ افتخار نوکری اهل بیت را دارم.

***

ندای اصفهان: چه شد که وارد این فضا شدید؟

– من در کارهای بازار بودم و محرم به محرم مقید به مراسم‌های دسته شرکت می‌کردم. بعد از سال ۸۱ به لطف امام حسین با هیاتی به کربلا رفتم و بعد از آن با همان هیات چند سال همکاری می‌کردم و حدود ۵ سالی است که یک مجموعه جدا به نام «منادیان فرج» تاسیس کرده‌ام و در آن فعالیت می‌کنیم.

ندای اصفهان: محل این مجموعه و فعالیتهای شما کجاست؟

– بیشترین مرکزیتمان در خیابان وحید و امامزاده محسن است و از فعالیتهای اولیه ما تشیع جنازه نمادین حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت امیرالمومنین علیه السلام بود، اما اصلی ترین مراسم این هیات که به اسم آن این هیات ثبت شد، قافله برگشت اسرای خیابان وحید بود که جمعه‌ی بعد از عاشورا در هر سال برگزار می‌شود.

ندای اصفهان: به نظر خودتان که موسس و متولی این قافله هستید نتایج این فعالیت چه بوده است؟

– بیشترین هدف این است که موضوعاتی که خود بچه هیاتی‌ها هم نمی‌دانند را بازگو کنیم که یک سری پیام و مسائلی است که در زندگی روزانه احتیاج داریم به آن برسیم و بحث دیگر زنده نگاه داشتن شعائر اهل بیت است. بحث قافله بیشتر زنده نگه داشتن شعائر است که می‌خواهیم زنده نگه داریم و مصائب حضرت زینب سلام الله علیها است.

ندای اصفهان: خانواده هم به شما کمک می کنند؟

– نه؛ در این زمینه با من هم سلیقه نیستند.

ندای اصفهان: شغل پدرتان چیست؟

– پدرم در کارهای ساختمانی فعالیت می‌کنند. اما خانواده خانمم بیشتر در این کارها کمک می‌کنند.

ندای اصفهان: یعنی بعد از ازدواج وارد این فضا شدید؟

– نه؛ قبل از ازدواج بودم. ولی خانواده همسرم یک خانواده اکثرا روحانی و مذهبی هستند.

ندای اصفهان: می‌شود گفت خلیل ستاری یک تواب است که امروز به این فضا رسیده؟

– نه حقیقتا بخواهیم بگوییم باید بگوییم از یک خانواده معمولی بودم. مثل خیلی‌ها زیاد مقید نبودم اما خدا را شکر به این کار هدایت شدم و از این نمایشگاهها هم جواب گرفتم.

اکثر مردم زیاد اهل روضه نیستند و روضه نمی‌روند برای همین تصمیم گرفتیم ما روضه را به در خانه های مردم ببریم. با حرکت قافله‌های عزاداری روضه‌ها را به درب خانه‌های مردم می‌بریم. در بحث نمایشگاه حجاب کسانی را داشتیم با حجاب ناهنجار آمده‌اند و منقلب شدند و عوض شده‌اند همین برای ما کافی است.

 ندای اصفهان: در مورد کاروان آیا موردی بوده که بگویند ما تحت تاثیر واقع شده‌ایم؟

– یک بازتاب خوبی که محرم دارد که همه اقشار مردم درآن شرکت می کنند و این کار در راه اندازی قافله یک لذت خاصی دارد و در مسیر هیات ها هم شرکت می کنند و در آن روز که قافله حرکت می کند اسم هیاتی نیست در منطقه بلکه مجمع عزاداری است.

ندای اصفهان: الان این مکانی که راه اندازی کردید چند نفر بودید؟

– تیم الان، کسانی که واقعا وقت می گذارند ۳ الی ۴ نفر ولی تا ۱۰نفر هم هستند بچه هایی که کمک می کنند و با توجه به تجربه چند ساله ای که دارم این کار کسانی را می خواهد که از دل و جان وقت بگذارند نه اینکه بگوید می آیم انجام می دهم تا امام حسین یک حاجتم را بدهد و اگر هم نداد برود و اکثرا ذوق این کار را دارند و یک سال هم هستند بعد خسته می شوند.

ندای اصفهان: مگر غیر از قافله و نمایشگاه کار دیگری هم انجام می‌دهید؟

– بله، ایستگاه صلواتی‌های ما هست که امسال در ماه رمضان در شبهای احیا در گلستان شهدا که به خوبی برگزار شد. حدود ۳۰نفر فعالیت می‌کردند.

ندای اصفهان: جلسه هفتگی دارید یا ماهانه؟

– ان شاء الله بعد از دهه فاطمیه جلسات هفتگی را برگزار می‌کنیم. قبلا به صورت مناسبتی جمع می‌شدیم، ایستگاه صلواتی یا قافله، یا مراسم می گرفتیم و در یک مکان خاص متمرکز نبودیم و اکثرا جابجا می‌شدیم. مثلا برای فاطمیه سه راه سیمین، امامزاده محسن، پل مفتح، گلستان شهدا، پل وحید بوده‌ایم مکانهای متفاوتی بوده‌ایم.

ندای اصفهان:  نکته جالبی بود چون من به عنوان یک مخاطب عام بعضا دیده بودم که بعضی از نهادها و ارگانهای دولتی یا بعضی هیات‌های قدیمی ایستگاه صلواتی می‌زنند ولی اینکه این قدر مردمی و خودجوش، خیلی جالب بود که بسیاری از مردم هم اطلاع ندارند.

اهالی محل هم در برگزاری این مراسم ها همکار می‌کنند؟

– نه به آن صورت؛ قبلا که در دید نبود این ایستگاه حالت محلی داشت و استقبال کم بود ولی امسال که ما در این مکان برگزار کردیم چون دید بیشتر دارد و از حالت محلی خارج شده است استقبال بیشتر است و در فضای مجازی و گلستان شهدا هم تبلیغ می‌کنیم و مردم از نقاط دیگر هم می‌آیند حتی از روستای « تات و ونهر» هم برای بازدید آمده بودند.

 ندای اصفهان: با مدارس منطقه برای بازدید کردن مکاتبه نکردید؟

– نه؛ امسال نداشتیم یعنی سال قبل رفتیم ولی پیگیری نکردند.

حرف آخر؟

ان شاء الله آقا امام زمان روی این کار نظر داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز