دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰

یادداشتی از یک دانشجوی ایرانی مقیم فرانسه

آیا در غرب برهنگی آزاد است؟

در فضای دانشگاه در تابلوی اعلانات همیشه تذکرات اینچنینی و عواقب شکایات و... را گوش زد می نمایند. لذا دلیل بی تفاوتی در غرب نمی تواند نبود پوشش یا عادی شدن بی حجابی تا مرز برهنگی باشد. ضمن اینکه آزادی های دلخواهانه روابط بی مرز که به شکل قانونی در برخی فضاهای این کشورها وجود دارد،

ندای اصفهان – نرگس رئیسی

گفته می شود در غرب از آن رو که پوشش آزاد است مردم حرص و طمعی به دیدن هم ندارند و خیلی عادی و بی تفاوت حتی از کنار برهنگی هم عبور می کنند و اصطلاحا نه تحریک می شوند نه جذب… به عنوان کسی که از نزدیک شاهد این جامعه است آگاهانه می گویم که وجود قوانین بسیار سختگیرانه در خصوص روابط دختر و پسر و جریمه های نقدی تا زندان رفتن، نشان دهنده ی این است که با اینکه حتی این مساله در دوران مدرسه آموزش داده می شود کفایت نکرده است و قدرت غرایض انسانها و جذب دو جنس مخالف باعث شده با اهرم قانون و مجازات مردم مدیریت شوند. از آنجا که در این دست کشورها با جدیت قانون انجام و به آن رسیدگی می شود مردم مودب به آداب اجتماعی زندگی می کنند.
در فضای دانشگاه در تابلوی اعلانات همیشه تذکرات اینچنینی و عواقب شکایات و… را گوش زد می نمایند. لذا دلیل بی تفاوتی در غرب نمی تواند نبود پوشش یا عادی شدن بی حجابی تا مرز برهنگی باشد.

ضمن اینکه آزادی های دلخواهانه روابط بی مرز که به شکل قانونی در برخی فضاهای این کشورها وجود دارد، باعث شده که اینطور افراد دسترسی آسان به آنچه کشش دارند داشته باشند. یعنی این مساله در غرب هم حل نشده بلکه برایش راه حل هایی تعریف شده که از نگاه الهی و اخلاقی برای ما مورد پذیرش نیست. ما از ریشه مخالف فحشا هستیم و معتقدیم این دست نیازها باید در چارچوب مُجازی که به خانواده و جامعه آسیب نزند ارضا شود اما در غرب به این نتیجه رسیده اند که مراکزی را برای این مسئله فراهم سازند تا هرکس دوست دارد در این فحشا غرق شود و در دریاهای مصنوعی که برایش تعبیه شده است غرق شود و اینطور کنترل شود که در جامعه لااقل غیرقانونی باشد تا ویترین جامعه بخصوص برای کسانی که این وضع را نمی پسندند زیبا و امن باشد.

غریزه انسانی، غریزه است حالا در هر جای دنیا فرقی نمی کند. اگر هنوز در جامعه ما نسبت به خیلی از سبک های لاابالی بودن نسبت به پوشش واکنش هست، نشان از سلامت جامعه دارد. و حتی اینکه هنوز برخی افراد در جامعه دیده می شوند که نسبت به هم توجه دارند، به نوعی ماندن بخشی از سلامتی آنان است (یعنی جای دیگری برای ارضای نیازهای خود ندارند که در جامعه بروزش می دهند). اما اینکه افراد نسبت به هم نگاه هوس آلود داشته باشند یا تعدی و … این همزمان نیاز به هم آموزش و هم کنترل دارد.

در جامعه ی ما چون نه آموزش به شکل جدی وجود دارد و نه کنترل قانونی سختگیرانه انجام می شود، ویترین جامعه در این خصوص کمی نازیباست . غرب راه رفته در بی پوششی و آثار آن با آماری که خودشان در خصوص افسردگی، فروپاشی خانواده یا فرزندان نامشروع یا آمار بالای سقط جنین می دهند است.

باید بدانیم که راه حل نگاههای ناشایست، مزاحمتهای خیابانی و احیانا تعدی های مختلف حذف پوشش نیست. چون این حذف شکل مساله را فقط تغییر می دهد، حلش نمی کند. در جامعه ی ما مردم از توجه بی اندازه رنج می برند. در جامعه ی غربی از بی توجهی. همین که بفهمیم راه حل این مساله حذف حجاب و پوشش نیست نیمی از راه را رفته و نیمی از مساله را حل کرده ایم.
۱۴۰۰ سال پیش خداوند با واسطه ی وحی به رسولش ابلاغ کرد که به زنان امتت بگو: فلسفه ی پوشش برای حفظ کرامت توست. تو پیش از آنکه زن باشی انسانی. و جامعه عرصه ی کار و فعالیت توست نه ارائه ی جنسیتت. لذا با پوشش در محیط اجتماع هم به اهدافت می رسی، هم انسان دیده می شوی، هم از مزاحمتهایی که از آن رنج می بری رها می شوی، هم بازویی قوی برای پیشبرد اهداف جامعه می شوی و هم کانون پر لذت، پر آرامش و پر امنیتی به نام خانواده ات داری که به وقت و بجا آن نیازهای واقعی و نه کاذبت را پاسخ بگیری. راه حل آرامش در فضای اجتماع بی تفاوت و خنثی کردن انسانها با اهرم فشار قانون و مجازات نیست.

اینکه من با هر پوششی یا هر سبک برهنگی در جامعه حاضر شوم و انتظار هم داشته باشم که هیچ کس کاری به کارم نداشته باشد امکان وقوع ندارد.
راه حل، ارائه راهکارهایی است که هر دو جنس جامعه را به درک “خودنگهداری” در محیط اجتماعی برساند. تا هم زن بفهمد که جامعه عرصه ارائه زیبایی های جسمانی اش نیست و هم مرد بفهمد جامعه عرصه ی ارضای نیازهای غریزی اش ولو محدود به لذت بردن از نگاه و بهره بردن از ارتباط های لحظه ای برای سرگرمی نیست.

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز