چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

آقای روحانی اشتباه فهمیدید!

بازخوانی حقوقی سخنان رئیس جمهور در جشن سالگرد پیروزی انقلاب

کشوری که توانمند و قدرتمند است و همه چیز می‌سازد چرا با هر حرف نابخردانه نامربوط دشمن ملت ایران می‌سازد؟ در مقابل بی‌اعتنایی و نقض آشکار توافقات بین‌المللی او منفعل است و دل‌خوش به چیزی کرده که هیچ فایده‌ای در معیشت و زندگی مردم ندارد

ندای اصفهان- حجت الاسلام امیدرضا شاهرخی
نهال خجسته‌ جمهوری اسلامی که به دست پر برکت امام راحل عظیم‌الشأن و در ۲۲بهمن ۱۳۵۷ کاشته شد و با خون هزاران شهید پاک‌نهاد آبیاری گشت، با سال‌ها استقامت و تحمل رنج و مشقت و در پرتو خودباوری و پایداری ملت شریف ایران به ثمر نشسته و اکنون وارد چهل‌سالگی و دوران تکامل و پختگی خود شده است.
نهالی که اکنون به درختی تنومند، مثمر، سایه‌گستر و امیدبخش برای سایرین تبدیل شده است.
حکومت جمهوری اسلامی ایران بعنوان تنها نظام مبتنی بر قوانین شرع مقدس اسلام و مذهب جعفری، از قوانین و اصول اسلام و فقه اهل‌بیت علیهم السلام، در بنیان‌گذاری و پایه‌ریزی حکومت و نظام سیاسی خود بهره برده و می‌برد.
آنچه سبب این نوشتار است و ما را برانگیخت تا نکاتی را یادآوری کنیم، سخنان ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در مراسم ۲۲بهمن بود.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در سالروز جشن انقلاب ۳۹ساله‌ ملت ایران به بیاناتی پرداخته و دستاوردهای دولت‌های فخیمه‌ یازدهم و دوازدهم را جهت یادآوری اقشار مختلف بازگو کردند.


البته طبق منوال سابق‌، بایدهایی را مطرح کردند: «باید این‌گونه باشد…»، بعضاً حصول نتیجه را نیز به آینده و دهه‌ فجر سال ۹۷ موکول کردند.
از افتخارات دولت با درایت و سرشار از تدبیر خود گفتند که: در برداشت گاز از میدان مشترک از قطر پیشی گرفته‌ایم یا اینکه استخراج نفت در میدان مشترک با عراقی‌ها از ۷۰ هزار بشکه به ۳۵۰ هزار بشکه افزایش یافته است.
به قدرت برتر جهانی در فولاد و پتروشیمی تبدیل شده‌ایم، ۵ فاز بزرگ پتروشیمی افتتاح کرده‌ایم و به رتبه‌ ۱۸ اقتصاد دنیا دست یافته‌ایم، که جای بسی خرسندی و قدردانی دارد.
ایشان اضافه کردند که همه چیز را خودمان می‌سازیم، ناوچه و هلی‌کوپتر، موشک و رادار، ماهواره و ماهواره‌بر و… البته این را هم گفتند که واردات ما بیش از صادرات بوده است.
نکته اینجاست که کشوری که توانمند و قدرتمند است و همه چیز می‌سازد چرا با هر حرف نابخردانه نامربوط دشمن ملت ایران می‌سازد؟ در مقابل بی‌اعتنایی و نقض آشکار توافقات بین‌المللی او منفعل است و دل‌خوش به چیزی کرده که هیچ فایده‌ای در معیشت و زندگی مردم ندارد.

دل در گرو چه کسانی دادیم؟

این ۵ سال که گذشت و ۳ سال آینده هم می‌آید و تمام می‌شود و در پرتو این برجام نقض‌شده، که دولتمردان بدان اعتقاد راسخ داشته و در برابر نقض پیدا و پنهان آن هیچ واکنش مؤثری انجام نمی‌دهند، دوباره این مردم شریف نجیب، تاوان خودسری‌ها و اصرار به مذاکره و کوتاه‌آمدن از حق قانونی خود را تحمل می کنند. هرگونه اظهار مشکلات و بیان معضلات هم با برچسب مخالفت با نظام در نطفه خفه می شود.
چرا نمی‌خواهیم بپذیریم در ماجرای برجام اشتباه کردیم و نباید دل در گرو کسانی می‌دادیم که با بودن ما مخالف هستند؟
روحانی همچنین از افزایش سرمایه‌های خارجی گفت؛ البته فشارهای خارجی را هم از قلم نینداخت. در ادامه افزود: «در برابر فشارهای خارجی و داخلی مقاومت می‌کنیم.»
تا این بخش از سخنان او معنای فشار خارجی برخی کشورها را می‌دانستیم، اما معنی فشارهای داخلی را نمی‌شد فهمید. صحبت‌های پایانی رئیس جمهور آن را هم روشن کرد.

در پرتو قانون!
روحانی به مشارکت مردم اشاره کرد، (گویی مردم در این ۳۹ سال در خانه نظاره‌گر ماجراهای کشور بوده و هیچ مشارکتی نداشتند و آن‌ها اصلاً دخالتی در فتح خرمشهر یا والفجر۸ و… نداشتند) و گفت: راه انتخاب مردم را سهل کنیم. وی اضافه کرد: «آنچه من می‌فهمم! راه این است که انتخاب مردم را سهل کنیم.»
این قسمت از سخنان روحانی در رابطه با سخنان رهبر پشت پرده‌ اصلاحات (سید محمد موسوی‌خوئینی‌ها) به دبیر شورای نگهبان (آیت‌الله جنتی) بود که از رد صلاحیت‌ها یا حتی تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس و ریاست جمهوری و شوراها انتقاد کرده بود.
باید گفت با کمال احترام‌، آقای روحانی اشتباه فهمیدید؛ کافی است به اختیارات و وظایف قانونی شورای نگهبان در قانون اساسی دقت کنید تا فهم‌تان تغییر کند.
جناب روحانی شما که خود یک حقوق‌دان هستید، نباید از این دست حرف‌ها بزنید؛ چراکه مردان حقوق، خارج از چارچوب قانون هیچ حرفی بر زبان نمی‌رانند.
البته پاسخ زیاد هم سخت نیست؛ شاید برای همین بررسی دکترای حقوق شما از دستور کار مجلس خارج شد! خدا بهتر می‌داند. ولی حرفی نزنید که مردم به این باور برسند که حقوق اساسی و قانون کشورتان را نمی‌دانید.
شما که فرموده بودید: ثمره‌ انقلاب و میراث امام، قانون اساسی است، قانون اساسی همه‌ بن‌بست‌ها را برداشته است، (که حقیقتاً گفتار دقیق و صحیحی است) نمی‌بایست کلامتان ناقض این باشد.

آزادی بیان اما نه برای انتقاد!
آقای روحانی از آزادی و از امید و از نشاط هم گفتند، اما نگفتند منظورشان دقیقاً چیست؟
مثلاً از آزادی در بیان انتقاد به مسئولان، یا بیان مشکلات و معضلات اقتصادی و معیشتی، یا خواسته‌های فرهنگی و اجتماعی، یا مطالبات انقلابی و ارزش‌های آن…
شاید هم آزادی مدّنظر ایشان چیز دیگری باشد، که نمونه‌ آن سال‌ها پیش هم گفته شده بود…
منظورشان از نشاط و امید چه بود؟ هرچه بوده است با افزایش نرخ بیکاری، معضلات معیشتی، مشکلات مسکن‌، اوضاع بانک‌ها، رکود بنگاه‌های کوچک و بزرگ، قاچاق رسمی و غیررسمی و… در تعارض و اختلاف است و با گفتن «باید باید» حل نمی‌شود.
آقای روحانی در بیاناتشان اشاره‌ای به اصل ۵۹ قانون اساسی کردند، از رجوع به آرای عمومی و اینکه صندوق‌های‌ آرای مردم را بیاورید!
چند نکته: قبل از شما چند نفر دیگر هم بواسطه‌ رأی ۲۰ میلیونی یا ۲۴ میلیونی، دچار غرور کاذب شده و دل‌خوش به این بودند و لذا می‌پنداشتند آنچه می‌خواهند یا می‌گویند باید همان باشد. شما هم درست است که رأی قاطبه مردم را اخذ کرده‌اید ( ۲۳میلیون و…)، اما آقای حقوق‌دان این اصل، اولاً مربوط به اعمال قوه مقننه است و هیچ ارتباطی به قوه مجریه و شخص رئیس جمهور ندارد، ثانیاً درخواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.
شما این را هم گفته بودید: اینقدر دروغ نگویید!
ما که مخاطب یا مخاطبین کلام شما را نشناختیم. ولی راهکار این رذیله‌ اخلاقی این است که گوینده، ابتدا یک سوزن به خود بزند، سپس جوالدوز به دست بگیرد و به دیگران تذکرات اخلاقی بدهد. شما از خودتان شروع کنید دیگران هم درست می شوند.
آنچه موجبات پیشبرد و رسیدن به اهداف متعالی جمهوری اسلامس بوده است، نه تفکر اصولگرایی است و نه اصلاح‌طلبی و نه آنچه شما اعتدال‌گرایی می‌دانید، بلکه چیزی که مقاصد جمهوری اسلامی را محقق کرده است ابتدا استکبار‌ستیزی و سپس پایبندی به ارزش‌های اخلاقی و انقلابی بوده است.
نه اینکه تمایل به برقراری ارتباط با آمریکا داشته باشیم، چنانچه در نشست خبری هفته‌ گذشته گفته بودید: کلید ارتباط ایران و آمریکا، در واشنگتن است.

خداوند در قرآن‌کریم و در آیه‌ شریفه‌ ۲۵۶ سوره‌ی بقره (آیه‌الکرسی) می‌فرماید: …فَمَن یَکفُر بِالطّاغُوت وَ یُؤمِن بِاللّه…
ابتدا کفر و دشمنی با طاغوت و سپس ایمان به خدا.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز