چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱

گفتگو با حسن زارعی فرمانده بازنشسته ارتش

ایران در مرکز مثلث قدرت/ آموزش های رژیم شاه بر تفکرات ارتشیان مذهبی تاثیرگذار نبود

پیش از انقلاب ارتش بازوی قدرت خانواده سلطنت بود و اگر مردم حرفی راجع به رژیم می زدند صدایشان را در نطفه خفه می کردند. اما در بین نیروهای ارتش انسانهای متدین و معتقد هم بسیار بودند که آموزش های رژیم بر تفکرات مذهبی آنها تاثیرگذار نبود

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی

جوانان به لباس مقدس نظام بوسه می زنند و با شوق در مرزها خدمت می کنند اما استکبار نمی خواهد این صحنه ها را شاهد باشد چراکه می داند این جوانان ادامه دهنده همان نسلی هستند که در جای جای تاریخ این انقلاب حماسه آفریدند.

حسن زارعی تحلیلگر سیاسی و فرمانده بازنشسته ارتش است که سی ماه در جبهه های جنگ خدمت صادقانه داشته است و هم اکنون نیز دلسوزانه پیگیر مشکلات رزمندگان است. در ایام الله دهه فجر پیرامون نقش نظامیان در پیش از انقلاب و پس از انقلاب اسلامی با وی گفتگو می کنیم.

***

ندای اصفهان: از شروع انقلاب بگویید و با خاطره ای ما را به حال و هوای اول انقلاب ببرید.

حسن زارعی: زمستان ۵۷ که به تهران رفته بودم، غروبها از ساعت پنج برف شروع به باریدن می کرد و تا پنج صبح هم ادامه داشت اما صبح هوا گرم و آفتابی بود و مردم شعار می دادند: «به کوری چشم شاه زمستونم بهاره/ سگ جدید دربار شاپور بختیاره»

قبل از انقلاباسلامی، آمریکا به دنبال این بود که دین زدایی کند اما مبازارت حضرت امام (ره) رؤیای آنها را به کابوس مبدل ساخت. در آن زمان کشورها یا مستعمره یا استعمارگر بودند که کشور ما هم مستعمره آمریکا بود.

زمانی که انقلاب به پیروزی رسید، دقیقاً از ۲۳ ام بهمن ماه ۵۷ بود که درگیری ما با نظام سلطه در قالب گروهها و فتنه گران مختلف در سراسر ایران شروع شد. نظیر فتنه شریعتمداری، استقلال کردستان و… که به لطف خداوند و اینکه نظام ما دینی و مردمی بود این فتنه ها سرکوب شد و کشور با رهبری حضرت امام خمینی به ثبات سیاسی رسید.

ندای اصفهان: چه جریانات و اتفاقاتی پیش از انقلاب افتاد که عده ای از نظامیان به انقلابیون پیوستند؛ چه روشنگری هایی شده بود که با فرمان حضرت امام(ره)، پادگانها را خالی کردند؟

– پیش از انقلاب ارتش بازوی قدرت خانواده سلطنت بود. نکته مهمتر اینکه اگر مردم حرفی راجع به رژیم می زدند صدایشان را در نطفه خفه می کردند. در بین نیروهای ارتش انسانهای متدین و معتقد هم بسیار بودند که آموزش های رژیم بر تفکرات مذهبی آنها تاثیرگذار نبود.

من که در ارتش بودم نیروهای معنوی زیادی را می دیدم؛ افراد شاخصی همچون شهید بابایی که به این فکر می کردند چگونه می توانیم به استقلال برسیم و زمانیکه حضرت امام روشنگری کردند، امثال شهید بابایی هم به فاسد بودن خاندان پهلوی پی بردند و مسیر حضرت امام را ادامه دادند.

شعار آن زمان این بود: «ارتش برادر ماست خمینی رهبر ماست.» نیروی هوایی هم زودتر از نیروهای دیگر دست از کار کشید و کمر رژیم شکست.

ندای اصفهان: دبیرکل عفو بین الملل در مورد زندانیان سیاسی رژیم پهلوی می گوید که زندانیان سیاسی بین ۲۵ تا ۱۰۰ هزار نفر اعلام شده بود و کارنامه هیچ کشوری در جهان سیاه تر از کارنامه ایران در زمان شاه نبود. در خصوص ساواک بیشتر توضیح دهید.

– ساواک را آمریکا را برای حفظ منافع خود در ایران تشکیل داد و خیلی هم در این خصوص هزینه کرد. ساواکی ها علاوه بر شوک برقی و ضرب و شتم، از روش هایی مانند فرو کردن بطری شکسته در نشیمنگاه، آویختن وزنه به بیضه ها، تجاوز به زنان و دختران فرد دستگیر شده در مقابل چشم افراد، برای گرفتن اعتراف استفاده می کردند.

جنایت هایی که انجام دادند شبیه جنایات داعش است. تفکر برای شکنجه همان تفکر است. این نشان دهنده این است که داعش همچون ساواک دست پروده آمریکاست و نیاز نیست این موضوع را به اثبات رساند، کاملاً مبرهن و مشخص است.

ندای اصفهان: وضعیت نیروی نظامی ما پیش از انقلاب به چه صورت بود؟ گفته می شود که از لحاظ قدرت نظامی جزء نفرات اول دنیا بودیم.

– پیش از انقلاب نیروهای نظامی در خدمت رژیمی بود که رژیم وابسته به استکبار بود. آمریکا قدرت نظامی ایران را در زمینه هوایی و عراق را در نیروی زمینی تقویت کرده بود. آمریکا هر کجا که احساس کند برای او منافع دارد به هر نحوی که هست از سران آن منطقه حمایت می کند اما زمانیکه نظامی ها صحنه را خالی کردند، دیگر تجهیزات نظامی به کمک رژیم و آمریکا نیامد.

آمریکا تنها به فروش تجهیزات جنگی خود فکر می کند و جنگ در منطقه به راه می اندازد تا کارخانه های اسلحه سازی خود را فعال کند. امروز ارتش علاوه بر اینکه قدرتمند است و تجهیزات نظامی هم تولید می کند، اقتدار معنوی هم دارد. مردم ارتش و سپاه را از خود می دانند. اگر انتقادی هم از نظامیان کنند یعنی خود را نقد کرده اند. مقام معظم رهبری فرموده اند پایه های نظام و امنیت کشور باید حفظ شود.

بعضی افراد ناخواسته حرف دشمن را می زنند و آب در آسیاب دشمن می ریزند. مردم باید از ستون های امنیت کشور دفاع کنند. در آمریکا کمیته ای به نام «خطر جاری» است؛ یکی از برنامه ها این کمیته این است که نیروهای امنیتی ایران را ضعیف کنند، اما امروزه ایران تجهیزات نظامی تولید می کند و آموزش می دهد بر مبنای دین اسلام نه تفکرات آمریکایی.

ندای اصفهان: مردم هم در بعضی مواقع بی تقصیر هستند و تنها کورکورانه از مسئولان تقلید می کنند. مانند مسئولی که می گفت: «چرا ما بودجه برای نیروهای نظامی کنار می گذاریم، کشور آلمان ارتش ندارد ولی قدرتمند است».

– مقام معظم رهبری فرمودند: «گاهی دشمن روی دیدگاه محاسباتی و تصمیم سازان کار می کند». این امر هم از همین قبیل تفکرات نشأت می گیرد. اگر الان ارتش و تجهیزات نداشتیم، باید برای دفاع از خودمان از کشورهای دیگر سلاح خریداری می کردیم. مگر می شود دست خالی به جنگ با دشمن رفت؟

نیروهای مومن را باید به سلاح ایمان و سلاح به روز تجهیز و مسلح  کنیم. ما باید قدرتمند باشیم و مذاکره کنیم؛ با ضعف نمی توان با دشمن روبرو شد. این مسئولان یا غافل هستند یا از جایی خط فکری می گیرند که این موضوعات را مطرح می کنند. حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: «مملکتی که بیست میلیون جوان دارد باید بیست میلیون هم تفنگدار داشته باشد.»

ندای اصفهان: آیا هم اکنون در بحث نظامی توانسته ایم ارزشهای انقلابی را حفظ کنیم؟

– بله به نتیجه مطلوب رسیده ایم. نیروهای امروز نسبت به اوایل انقلاب هم بابصیرت تر هستند. این واقعیتی است که در میدان هم ثابت شده است. نمونه اش در سوریه مدافعان حرم و شهید حججی ها هستند. میلیون ها جوان داریم که آماده ایثار و شهادت طلبی هستند.

نمی توان گفت که غفلت نبوده است، عده ای دنیاگرا شدند ولی خوشبختانه مردم بصیرت دارند. رسانه ها باید در خصوص دفاع مقدس بسیار جدی تر فعالیت کنند. هرچند کارهای بسیاری انجام شده است اما باز کم است. دفاع مقدس شرایط خاص خود را داشت، خدا را شکر اوضاع خوب است ولی نباید غفلت کنیم.

ندای اصفهان: سوالی که از شما نپرسیده باشم و شما بخواهید راجع به آن صحبت کنید؟

– قطعاً و یقیناً دشمن ما را رها نخواهد کرد که به آرامش برسیم؛ بر اساس آیات قرآن ما در منطقه ای قرار گرفته ایم که بسیار حساس است. منطقه خاورمیانه را «لولای سه قاره» نام گذاری کرده اند. منطقه ای که از نظر معنوی و هم از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. هفتاد الی هشتاد درصد منابع نفتی و گازی و معدنی در این منطقه است و حتی جنگهای صلیبی دویست ساله در این منطقه بخاطر قدرت اتفاق افتاده است.

این منطقه منطقه ظهور است؛ مثلث مقدس هم می نامند. ما از نظر فکری، معنوی، سیاسی و اقتصادی در اوج قدرت هستیم. بعضی ها می گویند چرا اینقدر با دشمن درگیر می شویم و چرا جنگ را تمام نمی کنید؟ اما مگر این افراد از یاد برده اند که دشمن جنگ را شروع کرد؟ یا مگر توجه ندارند که هر روز در منطقه آشوب به پا می کنند و ما را بخاطر پیشرفت های علمی تهدید می کنند؟ گرچه ما انقلاب را بر اساس اسلام تشکیل دادیم و داشتیم برای این روزها برنامه ریزی می کردیم.

دشمن با ترفندهای سیاسی، فکری، نظامی و فرهنگی نمی خواهد که نظام اسلامی و تفکر انقلابی در منطقه شکل بگیرد اما ما می خواهیم که انقلاب اسلامی داشته باشیم. حضرت امام خمینی فرمودند: «می خواهیم حکومت جهان اسلامی تشکیل دهیم.»

باید تمام جامعه هم بدانند اگر غفلت کنیم هرگز نمی توانیم پاسخگوی خون شهدا باشیم.

استاد حسن زارعی

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق