چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰

گفتگو با احمد شاهین فر نویسنده و کارگردان

پیش از انقلاب تئاتر اصفهان فقط کمدی و موزیکال بود/ یک تئاتر به اندازه سی سخنرانی تاثیرگذار است

شعر «مست و هوشیار» پروین اعتصامی یکی از اشعاری بود که رژیم شاه را به باد انتقاد گرفته است که بیشتر در تئاتر این شعر را اجرا می کردیم. نمی شد به راحتی نقد کرد و انتقاد باید بصورت لایه لایه می بود که خود تماشاچیان متوجه شوند

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

وقتی که مردم به فرهنگ اجاره ای علاقه مند می شوند، تمام گذشته خود را از یاد می برند و پذیرش هرگونه فرهنگ جدیدی را پیدا می کنند ولو اینکه با خواسته های دینی و قلبی آنها مغایرت داشته باشد. بهتر نیست برای ارضا کردن نیازهای فرهنگی مردم بجای اینکه به غرب رجوع کنیم، دستی بر فرهنگ خاک خورده ایران بزنیم و از لابه لای آنها به دنبال خواسته های مردم بگردیم؟

در ادامه پرونده ویژه دهه فجر با احمد شاهین فر کارگردان، مدرس و نویسنده گفتگو می کنیم تا جایگاه هنر را قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جویا شویم. از سوابق وی می توان به عضویت در شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل وزارت ارشاد استان اصفهان، نماینده هنری سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه تئاتر و عضو شورای هنری استان اصفهان اشاره کرد.

***

ندای اصفهان: از حوادث آغاز انقلاب بگویید؛ شما در آن زمان چند ساله بودید؟

احمد شاهین فر: پدرم عکاس بود؛ دستگاههای فتوکپی جدیدی آمده بود که رول می خورد، زمانیکه کاغذها را می گذاشتیم بصورت اتوماتیک تمام اعلامیه ها را چاپ می کرد. ما این دستگاه را به اصلاح در تاریکخانه گذاشته بودیم و نمای بیرونی هم نداشت.

اتفاقاً یک روز که بنده به مرخصی سربازی آمده بودم، برای اینکه گاردی ها یکدفعه وارد مغازه نشوند و از موضوع با خبر نشوند بیرون مغازه نگهبانی می دادم که شنیدم مردم از مسجد حکیم به خیابان ها ریخته اند و در سطح شهر پراکنده شده اند و گاردی ها و ساواک به دنبال مردم هستند.

یکدفعه مامور گاردی که بی سیم داشت به من اشاره کرد، از ترس تمام تنم می لرزید و نمی توانستم حرکت کنم، با هر سختی بود خودم را به او رساندم و گفتم من که کاری نکردم! چی شده؟ گفت: چیزی نشده برو درب مغازه را بکش پایین که کسی داخل نشود. خدا را شکر آن روز به خیر گذشت.

ندای اصفهان: فضای فرهنگی آن زمان به چه صورت بود؟ آیا کسی می توانست انتقاد کند؟

– اصلاً به این شکل نبود؛ زمانیکه دبیرستان بودم به تئاتر علاقه داشتم و فعالیت می کردم. دبیر ادبیات ما آقای سید علی پرورش بود. با ایشان رفت و آمد خانوادگی هم داشتیم، خانواده ام هم مخالفت نمی کردند. اولین بار که من شعر زمستان اخوان ثالث را دکلمه کردم بسیار بنده را حمایت کردند و گفتند: «یک تئاتر تو به اندازه سی تا سخنرانی من تاثیرگذار است.»

مثلاً اگر شخصی در تئاتر رو به تماشاچیان می گفت: «ای وای بر شما که در خواب خرگوشی فرو رفته اید!» تمام ستون فقراتش می لرزید که بعدا این جمله چه پیامدهایی را برای آن شخص به همراه خواهد داشت.

شعر «مست و هوشیار» پروین اعتصامی یکی از اشعاری بود که رژیم را به باد انتقاد گرفته است که بیشتر در تئاتر این شعر را اجرا می کردیم گرچه نمی شد به راحتی انتقاد کرد؛ انتقاد باید بصورت لایه لایه می بود که خود تماشاچیان متوجه می شدند.

در رژیم شاه اگر کتابی می خواستیم باید تمام کتابخانه های شهر را زیر و رو می کردیم که آن موقع هم کتاب در خصوص تئاتر پیدا نمی شد، حتی کتابهای ادبیات هم نبود. هرکس که می خواست کار تئاتر کند خودش می بایست متنی را آماده می کرد و بر اساس نوشته های خود کار می کرد.؛ ما الان در اینترنت عنوانی را سرچ کنید، هزاران کتاب به او معرفی می شود که در تمام کتابخانه های سطح شهر یافت می شود.

ندای اصفهان: به نظر شما الان می توان به راحتی حکومت و دولت را نقد کرد؟

– بنده در شروع مصاحبه هم عرض کردم، عضو شورای ارزشیابی اداره کل ارشاد هستم، الان فضا بسیار باز است و خیلی راحت نقد می کنند ولی توهین را نمی پذیریم. الان در تمام تئاترها راحت فضا نقد می شود و ما هم با این موضوع موافق هستیم چراکه با «نگفتن» مشکلات حل نمی شود، چه بسا متراکم شود و عواقب بدی به همراه خواهد داشت.

ندای اصفهان: تعدادی از سلبریتی ها حرفهای غیر اصولی می زنند؛ مثلاً می گویند با لاک ناخن می شود نماز خواند یا سگ نجس نیست، که اینها بازتاب های خاص خود را در اجتماع دارد. نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان بازیگران نقش عظیمی در فرهنگ ایفا می کنند. نظر شما در این خصوص چیست.

– این مسائل جزئی است و در مسائل اعتقادی جایی ندارد ولی اینها را برنمی تابیم. اگر چنین موضوعاتی باشد اینها برمی گردد به سلایق شخصی، مثلاً شخصی سگ در خانه نگه می دارد، ما باید آن را ندیده و نشنیده بگیرم که به جامعه مربوط نمی شود؛ منتهی اگر در جامعه ترویج  می کند با آنها برخورد قاطع خواهیم کرد.

شخصی که در خانه روزه خواری می کند باز این مسئله شخصی است ولی شخصی که تظاهر به روزه خواری در ملأعام می کند ممنوع است. بعضی از افراد به بسیاری از کارها تظاهر می کنند و باید با این افراد برخورد قانونی شود، کاملاً هم درست و سنجیده است. احترام به قوانین یک جامعه احترام به تمام افراد جامعه است.

در هر کشوری که وارد می شویم یک سلسله قوانین وجود دارد که همه باید به قوانین احترام بگذارند. زمانیکه من آمریکا بودم ورودی یک رستوان نوشته بود «با لباس رسمی وارد شوید»؛ کسی حق نداشت با لباس نامناسب وارد آن مکان شود.

در هیچ کجای دنیا نمی توان قوانین را نقض کرد و انتظار داشت که کسی برخورد نکند. الان در همین اصفهان مهمانان خارجی با پوشش کامل هستند یعنی اینکه آنها هم به فرهنگ ما احترام می گذارند. پس هر کسی بخواهد در ایران زندگی کند باید پایبند قوانین باشد.

ندای اصفهان: از پیشرفت های فرهنگی بعد از انقلاب بگویید؛ آیا توانسته ایم فرهنگ اصیل خود را در کشور نهادینه کنیم؟

– ما پیشرفت قابل توجهی در سینما داشته ایم؛ نه اینکه بنده بگویم، تمام دنیا می گویند. گرچه ما هنوز در زمینه تئاتر در ابعاد جهانی جای پیشرفت بیشتری داریم ولی در فیلم و سریال سازی بسیار پیشرفت کرده ایم و در هرکجا شرکت کرده ایم رتبه های جهانی کسب می کنیم و حرف اول را می زنیم. توانسته ایم جایزه اسکار بگیریم.

در حال حاضر ما فیلم های وزین زیادی داریم؛ پیش از انقلاب فیلم های خوب به تعداد انگشت یک دست هم نمی رسید اما الان فیلم های ارزشی بی اندازه داریم که هنری و تکنیکی هم هست. سریال های خوب نظیر «سریال امام علی ع»، «مختارنامه» و «یوسف پیامبر» را می توان نام برد. کارگردان های بزرگی نظیر آقایان کیارستمی، حاتمی کیا و مجید مجیدی و نسل جدید که تعدادشان زیاد است و اینجا مجال نیست که همه این بزرگان را نام برد.

در گذشته در لاله زار تهران به ندرت تئاتر خوب می دیدیم. بعضاً تئاترهای خوبی از جمشید مشایخی، علی نصیریان، انتظامی و محمدعلی کشاورز بود که اینها ایفای نقش می کردند. اصولاً تئاترها هم زبان فارسی نبود و نمایش های غربی بود. در حال حاضر نویسنده های خوبی در ادبیات نمایشی کارهای خوبی ارائه می دهند.

الان جشنواره های مختلف داریم که نمونه آن جشنواره فجر است که همه ساله برگزار می شود. عده ای چه در داخل و چه در خارج جشنواره فجر را نقد می کنند ولی نقد به تمام جشنواره های دنیا وارد است، ضمن اینکه هر ساله کارهای بسیار خوبی ارائه می شود که در گذشته چنین چیزی نداشتیم.

ما فرهنگی از خود نداشتیم که بتوانیم کارهای وزین ارائه دهیم. الان در جشنواره فجر فیلم ها و تئاترهای خوبی ارائه می دهند. در گذشته در اصفهان تئاترها فقط در حد کمدی و موزیکال بود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز