یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

توهّم‌های تَرَک‌خورده/

نفاق ترکیه در حمله به سوریه و معرکه خالی از مبارزه!

اردوغان خود را مصلح و خیرخواه کشورها و مخالف تروریسم معرفی می‌کند، ولی واقعیت امر و آنچه به وقوع پیوسته، افزایش شمار آوارگاران سوری در پی عملیات ترکیه و حمله تجاوزکارانه به شمال سوریه بوده است

ندای اصفهان- حجت الاسلام امیدرضا شاهرخی

این روزها منطقه، آبستن حوادث و تحولاتی است که برای عده‌ای غیرقابل پیش‌بینی می‌نمود. ترکیه مدتی است به بها‌‌‌نه‌ مبارزه‌ با گروه‌های تروریستی به شمال سوریه لشکرکشی کرده و ۹۳۲ نفر از نیروهایش را در منطقه مستقر کرده است. البته آنچه می تواند به تحلیل وقایع این ایام کمک کند‌‌، این است که رفتارهای چندسال اخیر ترکیه را فراموش نکنیم!
ترکیه ابتدا دست در دست دوستان هم‌دست خود، یعنی سعودی و قطر، آتش بیار معرکه‌ای بود که شعله‌های آن قبل از هرچیز دامن‌گیر دولت‌ و حزب حاکم به ظاهر اسلام‌گرای خود شد.
ترکیه‌ای که از حامیان جدی معارضین و مخالفین دولت قانونی سوریه بود و حتی در خاک کشورش به آنها آموزش می‌داد و از هرگونه پشتیبانی دریغ نمی‌کرد، وقتی عرصه پیشروی را بر نیروهای ائتلاف سعودی (که حالا امارات و اردن و چند کشور دیگر هم به آن پیوسته بودند)، تنگ می‌دید در چرخشی ۱۸۰ درجه، خود را از آنها جدا کرد و ژست خیرخواهانه‌ای به خود گرفت؛ گویی این ترکیه که حامی مذاکرات صلح است اصلاً آن ترکیه‌ سابق حامی داعش نیست.

نکته مهم اینکه ورود روسیه به ماجرای سوریه‌ و تنش‌ها و اختلافات بوجود آمده در روابط مسکو-آنکارا، دولت ترکیه را بر آن داشت تا به ناچار عینک نزاع و جنگ از چشم بردارد و همراه با روسیه و ایران، در راه مذاکرات صلح گام نهد.
اما اکنون و پس از پایان کابوس داعش و پُرآوازه شدن نام ایران و مقاومت و حال که دیگر هیچ نامی از ترکیه و اقدامات مزّورانه و منافقانه‌ آن کشور در مسیر استقرار ثبات و امنیت سوریه برده نمی‌شود، سران ترک را به مقاصد گذشته رجوع داد و چه زمانی بهتر از اینکه، معرکه را خالی از مبارز پنداشتند، چراکه دیگر سهم‌خواهانی مثل سعودی و قطر و امارات در کار نیست.

عربستان و دیگر کشورهای ائتلاف، سخت درگیر منجلاب گرفتار شده در یمن هستند. عراق هم در پی پایداری دائمی امنیت در شهرها و مناطق آزادشده است و دیگر اینکه دولت مرکزی مراقب تحولات و اقدامات گروه‌های تروریستی و حتی اوضاع دولت محلی کردستان است. آمریکا نیز به ماجراجویی‌های ترامپ و نزاع با کره‌شمالی و دیگر مسائل مشغول است. روسیه و ایران هم نمی‌توانند بدون دعوت رسمی دولت مستقر سوریه، عملیات جدیدی را شروع کنند، چون هنوز ماهیت طرح آنکارا و نقشه‌های شوم اردوغان آشکار نشده است.
آنچه جلوه می‌کند این است که اردوغان خود را مصلح و خیرخواه کشورها و مخالف تروریسم معرفی می‌کند، ولی واقعیت امر و آنچه به وقوع پیوسته، افزایش شمار آوارگاران سوری در پی عملیات ترکیه و حمله تجاوزکارانه به شمال سوریه بوده است. ترکیه هر نوع عواقب این طرح را هم برای خود در نظر گرفته و آن را پذیرفته است، حتی اگر کشته‌شدن ۱۶ نظامی خود باشد…

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715