سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵

نگاهی به؛

ریشه های اعتمادپذیری رهبرانقلاب به انقلابی های نسل سوم

تعمق و ژرف اندیشی و حوزه نفوذ فکری که نسل سوم وجوان انقلابی امروز در آن قرار دارد از سطحی نگری فاصله داشته و می توان به جرأت نسل سوم و جوان انقلابی امروز را دارای قدرت تحلیل و بررسی عمیق مسائل دانست.

به گزارش ندای اصفهان،رهبر انقلاب اخیرا در جمع یکی از خانواده های شهدا به نکته ای اشاره و تاکید کردند که در یک نگاه دقیق تر و ریشه ای ابعاد تازه ای از نگاه انقلابی به حرکت های انقلابی و جهادی می توان داشت.

ریشه دار بودن و عمق و نفوذ هر حرکتی را باید در پس تفکر و تدبری که پشت خیزش های اصیل هر گروه یا ملتی وجود دارد دنبال کرد.
بدون شک حرکتی که از ابتدای این انقلاب و با شعار نه شرقی، نه غربی و هیهات منا الذله شکل گرفته است حرکتی ریشه دار و عمیق بوده است. اما بررسی دقیق این کلام مقام معظم رهبری سطوح دیگری از حرکت های انقلابی و جهادی را برای کسانی که به دنبال تحلیل و بررسی دقیق هستند روشن می کند.

رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان در دیدار با خانواده‌ی شهید ییلاقی خطاب به جوانان حاضر در دیدار فرمودند:

“… و همان احساسات کار کرد، یعنی یک نظام کهن را سرنگون کرد و اسلام را رو آورد؛ این را ما کوچک نمی گیریم … از روی احساسات لانه‌ی جاسوسی را آن روز رفتند و با شجاعت تمام گرفتند، امّا بعداً رفتند با آمریکایی‌ها صحبت کردند و عذرخواهی کردند؛ این ناشی از چیست؟ ناشی از کم‌عمق بودنِ آن انگیزه است. آن انگیزه متّکی به یک زیرساخت محکم نبود؛ انگیزه بود، امّا زیرساختش محکم نبود.

…امّا آن [جوانی] که دنبال وظیفه می رود، می فهمد چه‌کار دارد می کند. یک نمونه‌اش همین حججی است و صدها نمونه….
لذا من به جوان امروز درصورتی ‌که انگیزه و ایمانش درست باشد، اعتمادم و امیدم بیشتر است تا به جوان آن روز…..به این نسل من بیشتر اعتماد دارم و بیشتر امید دارم تا آن [نسل قبلی]”.

رهبر انقلاب در این تاکید فرموده اند: اعتماد ایشان به نسل سوم انقلاب بیش از نسل اول انقلاب است.
فهوای کلام رهبر انقلاب با توجه به نگاه راهبردی ایشان در عمده مسائل داخلی و خارجی بیش از هر چیز برای شنوندگان و مخاطبان این کلام که بیشتر در زمره جوانان هستند پیام مهمی در بر دارد و آن پیام حاکی از آن است که نسل سوم انقلاب دارای بینش و نفوذ فکر و اندیشه ای است که شاید در بخش ها و گروه هایی از نسل اول انقلاب کمتر مشاهده می شود، با توجه به این که نسل اول انقلاب در بحبوحه و کوران حوادث قرار داشته و همین حوادث پی در پی قدرت تحلیل و حتی در برخی موارد تصمیم گیری را مشکل می کرده است.

مقام معظم رهبری به ویژه به یک حادثه خاص در ابتدای انقلاب و نحوه عکس العمل بعدی افرادی که در معرض مستقیم آن حادثه بوده اند اشاره کرده و بیان داشتند افرادی که در جریان تسخیر لانه جاسوسی بودند بعدها از آمریکا عذرخواهی نمودند و همین نشان از آن دارد که برخی هنوز اهداف و آرمان های انقلاب را در حد آرمان و شعار پنداشته و در برهه ای از زمان ممکن است از آن شعارها و آرمان ها دست کشیده و کنار بکشند.

این در حالی است که تعمق و ژرف اندیشی و حوزه نفوذ فکری که نسل سوم وجوان انقلابی امروز در آن قرار دارد از سطحی نگری فاصله داشته و می توان به جرأت نسل سوم و جوان انقلابی امروز را دارای قدرت تحلیل و بررسی عمیق مسائل دانست، چرا که نسل سوم انقلاب امروز با نگاه به گذشته و تجربه هایی که دیگران در این راه به آن دست یافته اند و فراز و فرودهایی که چهره های انقلاب اعم از انقلابی هایی که هم چنان بر سر اهداف و آرمان های انقلاب باقی مانده اند و چه آنهایی که امروز آنها را با عنوان انقلابی های خسته از انقلاب می شناسیم، توانسته است به یک غربال ذهنی دست یافته و دست به یک انتخاب آگاهانه بزند، انتخابی که نه براساس احساسات زودگذر بوده و نه بر اساس مطامع حزبی و شخصی است.

نسل سوم نسلی است که بر خلاف عمده نسل اول در معرض انواع رسانه ها و منابع اطلاعاتی سهل الوصول است و به راحتی می تواند منابع و اطلاعات و اخبار لازم را در حوزه های مختلف و به شکل های متنوع به دست آورد.

نسل اول انقلاب به غیر از گروه خاصی از انقلابیون که عمده در صف اول انقلاب بوده اند به طور خاص از رسانه های بروز آن دوران محروم بوده است، لذا درک عمیق از حوادث و اتفاقات جز در بین افرادی که به طور خاص و ویژه در پی کسب اطلاعات و اخبار بوده اند و درصدد افزایش و ارتقاء فکر و اندیشه حتی از خطر کردن نیز حذر نداشته اند، اما در مابقی کمتر می توان این خطرپذیری را مشاهده کرد.

نسل اول انقلاب پرورش یافته در فضای فکری دوران پهلوی و سبک زندگی غربی که این خاندان درصدد تزریق آن در بین نسل جوان آن دوران بوده است قرار داشته اند و البته با همه تدابیر شیطانی که این خاندان مخلوع و منحوس برای نفوذ اندیشه و زندگی غربی در نسل جوان داشتند با این حال بخش هایی از جامعه که عمده آنها از بین خانواده ها و اقشار مذهبی بوده است در این دستگاه هاضمه هرگز هضم نشدند و درصدد نجات خود و جامعه برآمدند؛ اما با این حال بخشی از جامعه ایران و نسل جوان آن دوران بدون اغراق در این سبک زندگی غرق شدند و در جریان انقلاب این نسل نیز مجبور به همراهی با سیل خروشان ملت شدند.

نسل سوم انقلاب نسلی است که در فضای انقلاب اسلامی رشد یافته و تربیت شده است و البته هرچند دوران پر التهاب انقلاب را درک نکرده و در دوران دفاع مقدس نیز نبوده است، اما با عنایت به این که نگاه به تاریخ و سرگذشت نزدیکی که برای پدران این نسل رقم خورده است این نسل را به درکی رسانده که بتواند به تحلیل و بازنگری افکار و اقدامات نسل اول انقلاب دست بزند.

در این بخش بیش از هر چیز عبارت اعتماد توجه را به خود جلب می کند، چه چیزی در نسل سوم انقلاب است که رهبر انقلاب آن را مورد اعتماد و وثوقشان دانسته اند و چرا باید به این صراحت از اعتمادشان نسبت به این نسل در مقایسه با نسل اول انقلاب صحبت نمایند.

بدون شک مبارزات و مجاهدت های نسل اول انقلاب بر هیچ فرد و گروهی پوشیده نیست اما آیا اینجا سلب اعتمادی رخ داده است و یا نسل سوم انقلاب قابلیت و ظرفیتی از خود نشان داده است که حاصل آن اعتماد رهبر انقلاب به این نسل بیش از نسل اول انقلاب شده است.

رفتار انقلابیون نسل اول در حوادث و رخدادهای ابتدای انقلاب و در ادامه بازخوردهای آتی انقلابیون صف اول در وقایع بعدی انقلاب طی سال هایی که گذشته است نشان می دهد، انقلابیون صف اول بازنگری و حتی عقب نشینی نسبت به برخی از مواضع خود داشته اند.
و البته رهبر انقلاب به طور خاص و با صراحت به واقعه تسخیر لانه جاسوسی و عذرخواهی انقلابیون درباره این حادثه اشاره کرده اند.

دانشجویانی که در آن روزها تحت عنوان دانشجویان پیرو خط امام شناخته می شدند در یک حرکت انقلابی و البته نه با هماهنگی اولیه با رهبریت انقلاب دست به یک اقدام انقلابی پرمخاطره می زنند و آن چیزی نبود جز تسخیر سفارت آمریکا، سفارتی که به دفعات و در اثنا وقایع مختلفی که طی سال ها برای کشور رخ داده بود جاسوسی از ملت ایران را در سرلوحه برنامه های خود داشت، لذا در یک اقدام و حرکت انقلابی دانشجویان پیرو خط امام دست به تسخیر این لانه جاسوسی زدند و طی ماه های پرالتهابی که از ابتدای انقلاب می گذشت این حرکت نیز با توجه به این که در روزهای بعد از سوی رهبریت انقلاب و انقلابیون و روحانیون صف اول انقلاب مورد تایید قرار گرفت، تبدیل به تیتر اول رسانه های جهان و پرالتهاب ترین رخداد در روزهای اول انقلاب نوپای ایران شد.

اقدامی که از سوی آمریکا بی جواب نماند و ضمن اعمال تحریم های اولیه از سوی این کشور پس از این اقدام علیه ایران به حوادث دیگری چون گسیل داشتن نیروهای نظامی امریکایی به سمت ایران و گرفتار شدن آنها در شن های طبس منجر شد.

این حرکت هر چند در جای خود تحلیل های فراوانی را در پی داشت، اما با مهر تاییدی که امام بر آن زدند، برای دانشجویان پیرو خط امام جای شبهه ای باقی نگذاشت و برای ماه های آتی توان مبارزاتی و مقابله را برای این دسته از انقلابیون بالا برد.
اما در برهه ای از تاریخ انقلاب همین گروه نیز از مواضع خود عقب کشیده و حتی از آمریکا عذرخواهی کردند.

این حسن اعتماد که رهبر انقلاب درباره نسل سوم از آن سخن می گویند، بدون شک ناشی از آن است که نسل سوم انقلاب به ویژه آن دسته از نسل سوم که رویکرد ها و روحیه انقلابی درآنها بیشتر از هم ردیف ها و هم نسلی هایشان مشهود است و با نگاهی موشکافانه تر و دقیق تر و به تبع تحلیل و دقت بیشتر در حوادث و درس آموزی و عبرت پذیری از آن وارد جریانات و حوادث انقلاب شده اند و واپس کشیدن از این مواضع برای نسل سوم به آن معنایی که برای دسته ای از نسل اول انقلاب رخ داد دورنمای دور از ذهن تری به نظر می رسد سبب شده است تا رهبر انقلاب این نسل را قابل اعتمادتر از نسل اول انقلاب بدانند.

نگاه به گذشته و سرگذشتی که بر انقلاب و انقلابیون سپری شده است و تحلیل و مطالعه درباره رخدادهای کنونی و مقایسه برهه های مختلفی که بر کشور طی این سال ها گذشته است، این نسل را به ویژه قشری که رویکرد انقلابی به مواضع نظام دارد به نسلی بدل کرده است که نگاه شان به انقلاب و اهداف آن فارغ از رویکردهای احساسی و گذرا بوده بلکه از عمق و دوراندیشی برخوردار است.

برخلاف نسل اول که تشخیص انقلابی واقعی از غیرانقلابی ها دشوار و در برخی موارد حتی کار غیرممکنی به نظر می رسیده است، امروز به دلیل آن که بسیاری از آن التهاب ها و فشارهای ابتدای انقلاب وجود ندارد و می توان از بیرون به آن حوادث نگاه کرد و با آگاهی و بینش دست به انتخاب در این مسیر زد، از همین رو است که رهبر انقلاب توجه و اعتماد خود را به نسل سوم انقلابی معطوف داشته اند و انتظاراتی که از این نسل وجود دارد را بیش از نسل اول انقلاب می دانند.

و تاکید می کنند که همین نسل از انقلابی ها باید جای شهدا را پر کنند.
و اما داستان پر کردن جای شهدا خود فصل دیگری است که باید در جای خود به آن پرداخت.

انتهای پیم/

منبع:چشمه سار

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز