سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸

امام جمعه موقت اصفهان:

انکار شخص ولی‌فقیه انکار کلی ولایت‌ فقیه است

امام جمعه موقت اصفهان گفت: برخی می‌گویند ما اصل ولایت‌ فقیه را قبول داریم اما شخص ولی‌فقیه را قبول نداریم، انکار شخص ولی‌فقیه انکار کلی ولایت فقیه است و کسی نمی‌تواند این دو را از هم تفکیک کنند.

به گزارش ندای اصفهان، آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در پنجمین روز از ماه محرم در هیئت فدائیان حسین(ع) در مورد دستورات دین و ارتباط قرآن با اهل بیت(ع) گفت: خدای متعال برای احیای ما انسان‌ها هم کتب آسمانی را فرستاده که بیان کنندۀ قوانین کلی انسانِ به مقصد رسیده و هدایت شده است و هم مصداق آن قانون کلی را مشخص نموده تا هر کسی نتواند طبق برداشت خود قانون کلی را تفسیر کند.

وی به آیه «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ» اشاره کرد و افزود: بسیاری با شنیدن این قانون کلی خود را مصداقی از مصادیق آن می‌دانند و ادعا می‌کنند ما هم «خیرالبریه» هستیم، منتهی خداوند به این اکتفا ننموده و مصداق «خیرالبریه» را هم مشخص کرده تا کسی ادعای بی‌جا نداشته باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در تبیین معنای صراط مستقیم خاطرنشان کرد: خداوند می‌توانست به جای این‌که مصداق کسانی که در صراط مستقیم قرار دارند را مشخص کند، قانون را کلی بیان کند و بفرماید «راهی که در آن نعمت داده‌ای»، ولی اگر به صورت کلی بیان می‌شد، هرکس خود را مصداقی برای صراط مستقیم می‌دانست.

وی با اشاره به حدیث متواتر «ثقلین» اظهارداشت: پیامبر(ص) در آخرین لحظات عمر خود قرآن و عترت را در کنار هم گذاشتند و در کنار آن قانون کلی به نام قرآن، مصداق را هم بیان کردند، زیرا قرآن کلی و ساکت است و خیلی‌ها خود را زیر چتر قرآن جا می‌دهند، ولو داعشی باشند.

آیت‌الله مهدوی در ادامه در پاسخ به این پرسش‌ها که مگر قرآن تمامش در عترت پیاده نشده است و مگر عترت مظهر قرآن نیست، پس چرا پیامبر هر دو را نام بردند و با این وصف آیا توصیه به یکی از این دو کافی نبود، تصریح کرد: اگر پیامبر عترت را در کنار قرآن نمی‌گذاشتند، مخالفین با شعار «حسبنا کتاب الله» خود را زیر چتر قرآن برده و با سوء استفاده از قرآن، اهداف شوم خود را پیش می‌بردند.

وی به توسل به قرآن و عترت در شب قدر اشاره کرد و اذعان داشت: کاری که در شب قدر انجام می‌دهیم، همین است که قرآن را روی سر می‌گیریم ولی ده مرتبه یکی‌یکی نام هر کدام از اهل بیت(ع) را می‌بریم و در لوای قرآن به آن‌ها متوسل می‌شویم.

امام جمعه موقت اصفهان در مورد اصحاب امام حسین(ع) تأکید کرد: در زمان امام حسین(ع) تمام کسانی که قرآن و عترت را باهم قبول داشتند در کنار حضرت و در حادثه کربلا حضور داشتند، ولی کسانی که فقط قرآن را پذیرفته بودند، در مقابل آن امام(ع) ایستاده و ایشان را به شهادت رساندند.

وی با اشاره به جایگاه والای ولی‌فقیه ادامه داد: در زمان ما کسانی هستند که نماز می‌خوانند و روزه هم می‌گیرند و می‌گویند ما زیر چتر قرآن هستیم، اما ولی‌فقیه را قبول ندارند؛ کسی که این‌گونه باشد، در حقیقت زیر چتر اهل بیت(ع) نیست، زیرا امام صادق(ع) فرمودند، کسی که ولی‌فقیه را رد کند، ما را رد کرده و کسی که ما را رد کند، خدا را رد کرده است و این در حد شرک به خداوند است.

آیت‌الله مهدوی در توضیح معنای شرک در روایتی از امام صادق(ع) عنوان کرد: اگر کسی خدا را قبول داشت، اما مقابل ولی‌فقیه ایستاد، مشرک است، زیرا فرمان امام صادق(ع) که فرمودند، ولی‌فقیه از سوی من حاکم شماست را قبول نکرده است، همان است که اشاره کردم، هنگامی که در جزئیات می‌رویم، افراد از یکدیگر متمایز می‌شوند.

وی در ادامه یادآور شد: برخی هم می‌گویند ما اصل ولایت فقیه را قبول داریم ولی شخص ولی‌فقیه را قبول نداریم، انکار شخص ولی‌فقیه انکار کلی ولایت فقیه است و کسی نمی‌تواند این دو را از هم تفکیک کنند.

نماینده ولی‌فقیه با بیان این‌که امتحان افراد در کلیات دین نیست بلکه در جزئیات و مصادیق است، گفت: افراد هیچ‌گاه در دستورات کلی قرآن امتحان نشده‌اند، بلکه امتحان‌شان در مورد شخص امیرالمومنین(ع) بوده است؛ امروزه هم امتحان در موارد کلی دین‌داری نیست، بلکه در جزئیات است و اگر کسی ولی‌فقیه را قبول نداشت، طبق فرموده امام صادق(ع) خدا را قبول نداشته است.

وی در بیان دلیل عقلی این‌که رد ولی‌فقیه با شرک به خدا برابر است، بیان داشت: مشرک کسی است که از دوجا فرمان می‌گیرد و شریک برای خدا قائل است؛ بخشی را از خدا اطاعت می‌کند و بخش دیگر را از نفسش، کسی که مطیع ولایت فقیه است فرمان را از خدا می‌گیرد.

آیت‌الله مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت شرک خفی و جلی اشاره کرد و عنوان داشت: شرک جلی شرکی است که مشرک رسماً می‌گوید من از دو خدا تبعیت می‌کنم و از دو جا فرمان می‌گیرم، اما شرک خفی، شرکی است که در زبان شخص خدا را قبول دارد ولی در عمل دیگران را در کنار خدا قرار می‌دهد، مانند شخصی که در زبان خدا را قبول دارد و در عمل عقل خود را در کنار خدا قرار داده است.

وی با اشاره به تأثیر موحد بودن تصریح کرد: اگر موحد بودیم، در تمام زندگی‌مان از یک‌جا تبعیت می‌کردیم، موحد کسی است که همه کارها را به خدا وصل می‌کند؛ وصل به خدا هم یعنی انطباق بر دستورات قرآن و اهل بیت(ع) با هم، نه فقط قرآن کلی بلکه با مصادیقش یعنی راه قرآن و اهل بیت(ع).

امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به زمان ظهور اذعان داشت: در زمان ظهور امام دوازدهم(ع)، خیلی‌ها که اهل نماز و روزه بودند، در راه امام نیستند و در مقابل امام قرار می‌گیرند، زیرا صراط خودشان را با امامان تطبیق نداده‌اند.

وی در مورد حساسیت دشمنان نسبت به مسئله ولایت فقیه افزود: چون دشمن از ولایت فقیه سیلی خورده، جوانان را از ولی‌فقیه دل‌چرکین می‌کند تا نفوذ ولی‌فقیه را در جامعه کم‌رنگ کند، وقتی میرزای شیرازی حکم تحریم تنباکو را صادر کرد، تأثیر وسیعی بر همۀ جهان اسلام گذاشت، اما می‌گویند میرزای شیرازی گریه می‌کرد و می‌گفت، دشمن تا به حال قوت و جایگاه مرجعیت را نمی‌دانست و از الآن که فهمید برای سست کردن جایگاه مرجعیت کار می‌کند.

آیت‌الله مهدوی با اشاره به لزوم هوشیاری جوانان اضافه کرد: گاهی جایی تجمعی برپا می‌شود که در این تجمع دو سه جاسوس استفاده‌های خود را می‌برند؛ در جریان شرق اصفهان نیز همین‌طور شد که عده‌ای حق‌آبه خود را می‌خواستند و چند نفری که از جاهای دیگر آمدند، کار را به سمت دیگری بردند.

وی با اشاره به دسیسه جدید وهابیت در اصفهان اظهارداشت: وهابیان جزوه‌ای با استناد به آیات قرآن چاپ کرده و در برخی از خانه‌های شهر اصفهان انداخته‌اند، بعضی از افراد ساده‌لوح هم چون دیدند از آیات قرآن استفاده شده، باورشان شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: این وهابیون در جزوه خود، آیات قرآن را اشتباه معنا کرده و با این کار مقاصد خود را القا کرده‌اند، چراکه در این جزوه علمای شیعه را مورد اتهام قرار داده‌اند؛ متأسفانه در برخی از مساجد نیز بعضی که حقیقت مطلب را نمی‌دانستند، این جزوه را تکثیر کرده و در اختیار دیگران گذاشتند.

وی در پایان به حلقه‌های انحرافی اشاره کرد و عنوان داشت: امروزه حلقه‌های معرفتی نوظهور خیلی زیاد است و برخی هم از آن‌ها طرفداری می‌کنند؛ شما جوانان مراقب باشید در دام جاهلان نیفتید که اگر دین را از عالم دینی یعنی مجتهد جامع‌الشرائط بگیرید، هیچ‌گاه در دام شیاطین نمی‌افتید.

انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715