دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

سهم پورشه‌سواری وزیر بهداشت در اغتشاشات تهران/ از نظام ناراضی هستیم، چون ادعای جرم علیه سعید طوسی اثبات نشد!

انگیزه چپ‌ها برای ناکارآمدنمایی از نظام اسلامی چیست؟

به گزارش ندای اصفهان،روزنامه اصلاح‌طلب قانون به تازگی در گزارشی پیرامون ماجرای تبرئه سعید طوسیبه واسطه یک ادعای عمل غیر اخلاقی نوشته است:

«واقعیت این است که این حکم افکارعمومی را قانع نکرده و نخواهد کرد و نارضایتی از نظام را روز به روز بیشتر دامن می زند.»

این نشریه همچنین با اشاره به چند تخلف در زمینه مسائل اخلاقی و جاسوسی که ارتکاب آنها توسط چند چهره منتسب به جریان ارزشی بوده است؛ در خط پایانی گزارش خود نیز می‌نویسد: در هر دو صورت آنچه لطمه می بیند افکار عمومی است که موج نارضایتی را بیشتر و بیشتر می‌کند!

*نکته قابل تأمل این گزارش به رسمیت شناختن اصلی به نام «نارضایتی از نظام اسلامی» است!

کما اینکه تأکید چند باره بر کلمه «بیشتر» در هرکجا که عبارت نارضایتی از نظام آمده، مؤید همین نکته است.

ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم رسانه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب طی روزهای پس از اغتشاشات دیماه و حتی از مدت‌ها قبل از آن گزاره‌های خطرناکی مثل تأکید بر ناکارآمدی نظام، بحران تصمیم‌گیری در نظام و نارضایتی مردم از نظام را کراراً تکرار و بر آن تأکید می‌کردند.

در همین رابطه بخوانید:

از سعید طوسی تا اصلاح‌طلبانی که در جرم اخلاقی تبرئه شدند

مسئله‌ای که همانطور که پیش‌بینی می‌شد سبب‌ساز «فتنه اقتصادی» شد و اکنون نیز گویا قرار است به سمت جاده براندازی هول داده شود.

در باب پرونده آقای طوسی نیز امر مبهمی وجود ندارد و ادعاهای این و آن و یا خواست اصلاح‌طلبان هم دلیلی بر صدور حکم مجازات برای شخصی که جرم او اثبات نشده، نیست.

این همان محکمه‌ایست که در طول ۴۰ سال گذشته ادعای جرم اخلاقی علیه برخی چهره‌های بلندپایه اصلاح‌طلب نیز برایش اثبات نشد. و البته جالب آنکه گویا اصلاح‌طلبان در آن مقاطع، از نظام اسلامی ابراز رضایتمندی داشته‌اند!

***

انگیزه چپ‌ها برای ناکارآمدنمایی از نظام اسلامی چیست؟

«محمد نعیمی‌پور»، از فعالان اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت جماران آنرا منتشر کرده، گفته است:

«مطالباتی که اخیراً در ناآرامی‌ها مطرح شد، دارای جهت گیری‌های خاص بود. اما صرف نظر از مطالبات و درخواست‌های معترضین، این اعتراضات ناشی از بحران ناکارآمدی بود…رقابت یا خصومت میان قوا و عدم هماهنگی موثر بین آنها، نفوذ جریان‌های مافیایی اقتصادی در تصمیم گیری‌های سیاسی و نفوذ نیروهایی که دارای هر سه رکن زر و زور و تزویر در بخش‌هایی هستند، باعث این ناکارآمدی شدند.»

او همچنین بر لزوم همدردی با خانواده‌های آسیب دیدگان اعتراضات اخیر در کشور تأکید کرده و گفته است: مواجهه با خانواده بازداشت‌شدگان و کشته شدگان اعتراضات اخیر، باید توام با رأفت و همدردی باشد.

*اصرار بر ناکارآمدی نظام اسلامی از جانب اصلاح‌طلبان در حالی است که ایران اسلامی به گواه صندوق بین‌المللی پول در رتبه هجدهم اقتصاد جهان قرار دارد. نرخ بیکاری در ایران نسبت به سال ۸۹، به میزان ۲ درصد کاهش یافته، به اذعان بانک جهانی «فقر مطلق» در ایران وجود ندارد و به گواه نشریه بلومبرگ هم ایران به دلیل توان اقتصادی، اتکای حیاتی به درآمدهای نفتی خود ندارد.

البته وجود این مثبتات هرگز به معنای نبود مشکلاتی که در تمام کشورهای دنیا وجود دارد، نیست اما طبیعیست که توفیر زیادی بین «مشکل» و «بحران» هست.

اصراری که آقای نعیمی‌پور بر ناکارآمدی نظام اسلامی دارد؛ تنها بخشی از مثنوی هفتاد من کاغذیست که نیروهای اصلاح‌طلب طی چند سال اخیر درباره «ناکارآمدی» و «ناامیدی» در نظام اسلامی سروده‌اند و هر روز هم پر و بال بیشتری به آن می‌دهند.

جالب آنکه آقایان حتی اشاره کرده‌اند که بحران ناکارآمدی به بحران مشروعیت می‌انجامد!

مع‌الوصف اما از آنجا که ما در  فعلا قصد ایجاد سؤال در این زمینه را داریم؛ گفتنیست که آقای نعیمی‌پور که گویا ناکارآمدی‌های بزرگی را در بدنه نظام اسلامی کشف کرده و منتقد دولت شده است! همان کسی است که در فروردین ماه امسال و در پیشاانتخابات طی اظهاراتی اینطور گفته بود که «حتی اگر روحانی اصلاح‌طلبان را نخواهد به زور از او حمایت می‌کنیم!»

شاید برای مخاطبان و معقبین محترم جالب باشد که همان روزها در ذیل این محتوای ابراز شده از سوی آقای نعیمی‌پور و با اشاره به پروژه اصلاح‌طلبان برای «عبور از روحانی»، این جملات را نوشته بود:

«پیروزی -احتمالی- آقای روحانی در انتخابات دولت دوازدهم به منزله پایان تاریخ مصرف سیاسی وی برای اصلاح‌طلبان است. برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که اصلاح‌طلبان در دولت احتمالی آینده رئیس‌جمهور روحانی به منتقدان شماره یک او تبدیل خواهند شد.»

***

سهم پورشه‌سواری وزیر بهداشت در اغتشاشات تهران

«محمدامین قانعی‌راد»، استاد جامعه‌شناسی و از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان به تازگی در سخنانی طی یک نشست تخصصی که سایت جماران آنها را بازنشر داد، با اشاره به اغتشاشات اخیر در کشور گفته است:

«امروز ما به وضعیتی رسیده ایم که وزیرش با افتخار می گوید که من با ماشین پورشه خود به مجلس رفته ام. این که می گویند رژه اشرافیت معنایش همین است.یعنی دیده می شود و نمایشی شده است. این موضوع این را می ساند که ارزش نابرابری تغییر کرده است و انسان ها نه تنها ترسی از نشان دادن ثروت خود ندارند بلکه آن را به نمایش می گذارند. در حالی که ما قبل از انقلاب هم چنین چیزی نداشتیم. اما در حال حاضر ثروتمندان ما تلاش می کنند تا جایی که می توانند این ثروت خود را به نمایش بگذارند. باید دید که این تمایل فرهنگی از کجا سر درآورده است؟»

او تصریح کرده است: پیامد این موضوع تراکم نفرت اجتماعی است و انرژی پنهانی را ذخیره می کند که در شرایط خاص منفجر می شود.

*اگرچه برخی محافل تحلیلی بنا به پیش‌بینی‌هایی که از سال گذشته در قبال وقوع حتمی «فتنه اقتصادی» داشتند؛ علت اغتشاشات دیماه را نه ناکارآمدی و بحرانی که اصلاح‌طلبان ادعا می‌کنند در کشور وجود دارد! که سیاه‌نمایی همین جماعت از اوضاع کشور می‌دانند اما به هر روی به نظر می‌رسد صحبت‌های قانعی‌راد نیز صحبت‌های درستی است.

فی‌الواقع رژه اشرافیت کسانی که مسئولیتی در نظام اسلامی دارند، سبب‌ساز خشم عمومی می‌شود و این مسئله ربطی به نقش دشمن در اعتراضات هم ندارد.

البته این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که در آنالیز قانعی‌راد جای پاسخ این سؤال خالیست که چرا دولت و کابینه‌ای با این مختصات، ۲ دوره متوالی از مردم رأی ستانده است و اصلاح‌طلبان نیز حامیان شماره یک او و رفتارهایش هستند؟!

انتهای پیام/

منبع:مشرق

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز