دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
بحران نمادین!
 رکود اقتصادی و خوف و رجای پیشا توافق پسا توافق/ سناریوی همیشگی   

چهار وزیر کابینه دولت تدبیر و امید در نامه ای به رئیس خود از رکودی سخن گفتند که ممکن است تبدیل به بحران شود و در این شرایط برای بهبود اوضاع باید همانند شرایط بحران با آن مقابله کرد. این حرکت همزمان با بررسی برجام در مجلس شائبه نمادین داشت. و این بار نیز دولت خواست تا افکار عمومی را همچون دفعات گذشته برای رسیدن به اهداف خود همراه سازد...

ندای اصفهان- محسن محمدجانی/

گاه گذشت زمان بهتر می تواند قضاوت ما را پیرامون مسایل سیاسی و تحلیل آنها به همراه داشته باشد. در ادامه با ذکر چند مقدمه به نتیجه لازم خواهم رسید.

۱- حسن روحانی در بخشی از فیلم تبلیغاتی خود: «چرخیدن سانتریفیوژها بسیار خوب است اما به شرط آنکه چرخ تمام کارخانه ها و اقتصاد نیز بچرخد».

۲- حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌های سراسر کشور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران در مهرماه ۹۲: «دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با یک خزانه خالی و با انبوهی از بدهکاری مواجه بوده است.» این سخنان در زمانی گفته شد که رئیس جمهور خود را ملزم به تعامل سازنده با جهان می دید تا بتواند با پیگیری مذاکرات چرخ زندگی مردم را بچرخاند!

۳- در حین مذاکرات رئیس جمهور روند مذاکرات را برای رسیدن به توافق با قدرت های بزرگ مثبت ارزیابی می کرد و برای ادامه کار نیاز به همراهی ملت داشتند تا طعم خوب بودن مذاکرات را با نگاهی پوپولیستی به مردم تزریق کنند؛ رئیس جمهور برای اثبات درست بودن کار خود و مسکوت گزاردن انتقاداتی که به روند مذاکرات وجود داشت گفت: «ما به شما قول داده بودیم که بر رکود غالب خواهیم شد، ما طرح لازم برای عبور از رکود را آماده کرده‌ایم؛ بخشی از آن را که نیاز به قانون داشت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده‌ایم، اما امروز در کنار حرم علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) به ملت ایران اعلام می‌کنم ما خوشبختانه از رکود عبور کردیم».

۴- کمتر از دو ماه از خبر خروج از رکود نگذشته بود که معاون رئیس جمهور سخن دیگری در این رابطه داشت و به صورت تلویحی به عدم خروج از رکود اشاره کرد و توپ را در زمین مجلس انداخت و گفت: «وضع اقتصادی کشور خوشبختانه هر روز از روز قبل بهتر می شود. دولت اکنون به صورت جدی پیگیر موضوع خروج از رکود است و منتظر هستیم که مجلس لایحه خروج از رکود را به دولت برگرداند».

۵- اما اوج بیانات دولت مردان که شکوفایی اقتصاد را نوید می داد در هنگامه توافق بود که تنها پیرامون بهشت پساتوافق سخن می گفتند تا این بار نیز با اقدامی سیاسی دستی بر سینه منتقدان بکوبند و وجهه و پشتوانه ای مردمی برای حمایت از خود برای پیشبرد هدف خود بسازند و آدرس غلطی که طی این دو سال برای حل مشکلات اقتصادی دادند را توجیه کنند. از جمله محمدعلی نجفی مشاور اقتصادی رئیس جمهور توافق هسته ای را موجب سرعت خروج کشور از رکود معرفی می کند و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم تاکید می کند که «امسال (۹۴) اقتصاد ایران بعد از توافق شکوفا خواهد شد. محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور نیز با بیان وعده‌های امیدوارکننده‌تری به تولیدکنندگان تاکید کرد: «بعد از توافق منتظر رشد اقتصادی، کاهش تورم و خروج از رکود باشید» و جهانگیری در همین راستا گفت: «بعد از توافق شرایط بازار سرمایه بهتر خواهد شد».

۶- چیزی از این وعدهای امیدوارکننده که حل همه مشکلات اقتصادی را به توافق هسته ای گره زده بود نگذشت که موجی از سخنان نا امید کننده از سوی دولت مردان بیان می شد اما این بار در هنگامه توافق! نجفی در شهریورماه سال جاری سخنانی مغایر با سخنان پیش خود گفت: «مشکل دولت مسئله کسری بودجه است، امسال شاید یکی از بدترین سال‌‌های ۳۷ سال گذشته باشد چرا که با افت قیمت نفت روبرو هستیم و قیمت آن مرتباً پایین می‌آید» و جهانگیری اعلام کرد: «امسال سخت ترین سال اقتصادی در ایران است و برای رشد شکوفایی اقتصادی در کشور باید تا سال ۹۵ صبر کنیم.» و همه ی اینها مقدمه ای برای ایجاد موجی بود تا توافق هسته ای را به هر قیمتی، چیزی لازم و ضروری قلمداد کنند که در غیر اینصورت موجودیت ما در خطر خواهد بود.

۷- در همین زمان ۴ وزیر کابینه دولت تدبیر و امید در نامه ای به رئیس خود از رکودی سخن گفتند که ممکن است تبدیل به بحران شود و در این شرایط برای بهبود اوضاع باید همانند شرایط بحران با آن مقابله نمود. این حرکت همزمان با بررسی برجام در مجلس شائبه نمادین داشت. چرا که دولت در این رابطه تکالیف قانونی خود را برای تحویل دادن لایحه برجام به مجلس انجام نداد و این بار نیز دولت خواست تا افکار عمومی را همچون دفعات گذشته برای رسیدن به اهداف خود همراه سازد. از این رو همواره از ابتدای روی کار آمدن از خوف و رجای پیشا توافق و پسا توافق استفاده نمودند. خالی بودن خزانه و نامه ۴ وزیر و سخنان دولتمردان در رابطه با بحرانی بودن اوضاع کشور که حتی توافق نیز نمی تواند مشکلات اقتصادی کشور را در کوتاه مدت حل کند همه در این سناریو قابل بررسی است.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز