دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۲

حجت‌الاسلام ابطحی:

بودجه کل حوزه‌های علمیه کشور کمتر از بودجه دانشگاه اصفهان است/ مفتی‌های آل سعود آخوندهای درباری و دولتی هستند

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان در رابطه با بودجه دولتی حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: اکثر بودجه‌های حوزه‌های علمیه از طریق خیران، هیئت‌امنا و وجوه شرعی تأمین می‌شود؛ از سال ۹۰ به بعد بودجه‌هایی هم که از سوی دولت به تمام حوزه‌های علمیه خواهران و برادران در سراسر کشور داده‌شده به‌اندازه بودجه دانشگاه اصفهان هم نیست ولی گه گاهی شاهد جوسازی به ناحق رسانه‌ای و فضای مجازی علیه حوزه‌های علمیه در این زمینه هستیم.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی ابطحی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک میلاد حضرت زینب (س) اظهار کرد: در نظام جمهوری اسلامی یکی از شاخصه‌هایی که انجام‌گرفته تأسیس حوزه‌های علمیه خواهران بوده است،

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال 42 حضرت امام ( ره) به جامعه مدرسین دستور دادند تا شرایط تحصیل خواهران در حوزه‌های علمیه را فراهم کنند که جامعه الزهرا (س) امروز در یکی از ثمرات آن است.

* گسترش و توسعه حوزه‌های علمیه خواهران موثر در مقابل تهاجم فرهنگی

وی با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب در دهه هفتاد به شهر مقدس قم، گفت: ایشان سفارش به گسترش حوزه‌های علمیه خواهران در سطح کشور داشتند و فرمودند یکی از عواملی که می‌تواند در مقابل تهاجم فرهنگی مؤثر باشد گسترش و توسعه حوزه‌های علمیه خواهران است.

حجت‌الاسلام ابطحی  با بیان اینکه تلاش‌هایی زیادی برای راه‌اندازی حوزه‌های علمیه خواهران انجام‌گرفته است، گفت: امروز شاهد فعالیت 500 حوزه علمیه خواهران در سطح کشور هستیم که نزدیک به 70 هزار طلبه در آن‌ها مشغول به تحصیل هستند البته اگر طلبه‌های جامعه الزهرا (س) را هم را به این اعداد اضافه کنیم تعداد طلبه‌های خواهر به 90 هزار نفر می‌رسد.

* اهداف بلند و عالی حوزه‌های علمیه

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان با بیان اینکه حوزه‌های علمیه دارای اهدافی بلند و عالی است، تأکید کرد: این اهداف را جامعه مدرسین و شورای عالی حوزه‌های علمیه تدوین و به رؤیت رهبر معظم انقلاب نیز رسانده‌اند که در حال حاضر این اهداف در حوزه‌های علمیه در حال پیاده‌سازی آن‌ها هستند.

وی تربیت بانوان عالم، متخصص، متعهد، بصیر، انقلابی، متخلق به اخلاق اسلامی،‌آگاه وظیفه‌شناس، پاسداری از تحکیم و تعالی خانواده را از اهداف حوزه‌های علمی خواهران عنوان کرد و افزود: تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلام ناب محمدی در سطوح و ساحات مختلف، تعلیم و تربیت در حوزه‌های علمیه و دیگر مراکز علمی و فرهنگی، تحقیق و پژوهش، نظریه‌پردازی و اجتهاد در نظریه‌های علوم اسلامی و انسانی، مدیریت و راهبری امور مراکز علمی، فرهنگی، تبلیغی و آموزشی ازجمله کارهایی است که توسط بانوان حوزه‌های علمیه در حال انجام است.

حجت‌الاسلام ابطحی با بیان اینکه 52 حوزه علمیه خواهران در سطح استان زیر نظر مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان در حال فعالیت هستند، گفت: این حوزه‌ها در سطح 2 معادل کارشناسی، سطح سه معادل کارشناسی ارشد و سطح چهار معادل دکتری هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان با اشاره به اموری که در حیطه وظایف بانوان همچون خانه‌داری و تربیت فرزندان است، اظهار کرد: آموزش پاره‌وقت برای این خواهران مدنظر قرارگرفته است.

وی در خصوص کسانی که دارای مدرک کارشناسی دانشگاهی هستند و مشتاق به حضور در حوزه‌های علمیه نیز می‌باشد، گفت: این خواهران برای طی رشته‌های سطح 2 حوزه علمیه اگر رشته‌شان با رشته‌های ما هم‌خوانی داشته باشند بعد از ثبت‌نام، آزمون و مصاحبه باید 80 واحد سطح دو را بگذرانند و بعد به سطح سه حوزه علمیه ورود داشته باشند.

حجت‌الاسلام ابطحی با بیان اینکه سطح سه حوزه علمیه تخصصی است، گفت: در این سطح رشته‌های تفسیر و علوم قرآنی، فقه و اصول، ادبیات عرب، اخلاق، تربیت، مطالعات زن، کلام و عقائد و رشته تاریخ اسلام برای تحصیل وجود دارد.

* آغاز ثبت نام حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان شیوه ثبت‌نام برای سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه خواهران را از طریق پرتال اینترنتی whc.ir و مراجعه حضوری به حوزه‌های علمیه خواهران عنوان کرد و افزود: برای ثبت‌نام اولیه فقط مبلغ 20 هزار تومان اخذ خواهد شد ولی تمامی دوران تحصیل در حوزه علمیه رایگان خواه بود چراکه معتقدیم فقیه آل رسول (ص) را نباید با پول آموخت.

حجت‌الاسلام ابطحی در مورد ظرفیت پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان، گفت: در سطح 2 حدود یک هزار و 200 نفر و برای سطح سه 120 نفر و سطح چهار 30 نفر ظرفیت پذیرش وجود دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان در مورد شرایط پذیرش گفت: برای سطح 2 حوزه علمیه حداقل معدل 12 دیپلم و حداکثر سن 35 سال شرط هست که بدون آزمون ورودی و فقط از طریق مصاحبه‌ای که 22 اردیبهشت 97 انجام می‌شود انجام می‌گیرد، سطح سه بدون شرط سنی از فارغ‌التحصیلان سطح 2 ثبت‌نام انجام خواهد شد ضمن اینکه برای خواهرانی که علاقه به خواندن غیرحضوری داشته باشند معدل 17 شرط است، برای سطح چهار هم شرط سنی وجود ندارد و فارغ‌التحصیلان سطح سه ثبت‌نام می‌شوند که لازم است بدانند این سطح به‌صورت تمام حضوری است.

وی اظهار کرد: پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران از سوم الی 28 بهمن‌ماه سال جاری خواهد بود لذا خواهران علاقه‌مند به ثبت‌نام فرصت را برای حضور از دست ندهند چراکه وسط سال تحصیلی نمی‌توانند ثبت‌نام انجام دهند.

حجت‌الاسلام ابطحی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب فرمودند پدیده حوزه‌های علمیه خواهران پدیده‌ای عظیم و مبارکی است … برای انقلاب آبرو است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان مرحوم بانو مجتهده امین را افتخاری برای کشور و اسلام عنوان کرد و گفت: ایشان یک دوره تفسیر قرآن نوشتند که نوشتن تفسیر توسط یک بانو در دنیای اسلام بی‌نظیر است، کتاب‌هایی هم از این بانو مجتهده سیر و سلوک، معاد و … به یادگار مانده است.

وی از در نظر گرفتن برگزاری همایشی برای بانو مجتهده امین در سال آینده خبر داد و اظهار کرد: خواستاریم اگر مطالب و اسنادی از این بانو نزد افراد وجود دارد برای این همایش به مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تحویل دهند.

* هفت هزار نفر مشغول به تحصیل در حوزه‌های علمیه خواهران سراسر استان اصفهان هستند

حجت‌الاسلام ابطحی استان اصفهان گفت: استان اصفهان بالغ‌بر پنج هزار فارغ‌التحصیل از حوزه‌های علمیه خواهران دارد، همچنین در حال حاضر بیش از هفت هزار نفر مشغول به تحصیل در حوزه‌های علمیه خواهران سراسر استان اصفهان هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان اظهار کرد: با استفتائی که از مراجع معظم تقلید ازجمله آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی، آیت‌الله‌العظمی صافی، آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی، آیت‌الله‌العظمی مظاهری و مرحوم آیت‌الله‌العظمی بهجت انجام‌گرفته است مانعی برای امام جماعت بانوان دارای شرایط وجود ندارد البته برای فرزندان پسر و آقایان نمی‌توانند چنین کاری بکنند.

وی تأکید کرد: خانم‌ها در تربیت افراد بسیار مؤثر هستند.

* بودجه دولتی حوزه‌های علمیه!

حجت‌الاسلام ابطحی در پاسخ به پرسشی در رابطه با بودجه دولتی حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: اکثر بودجه‌های حوزه‌های علمیه از طریق خیران، هیئت‌امنا و وجوه شرعی تأمین می‌شود؛ حوزه‌های علمیه تا سال 90 بودجه‌ای از دولت نداشتند ولی از آن به بعد بودجه‌هایی که به تمام حوزه‌های علمیه خواهران و برادران در سراسر کشور داده‌شده به‌اندازه بودجه دانشگاه اصفهان هم نیست ولی گه گاهی شاهد جوسازی رسانه‌ای و فضای مجازی به‌ناحق علیه حوزه‌های علمیه در این زمینه هستیم.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان تأکید کرد: حوزه‌های علمیه اصلاً نمی‌خواهند وابسته به دولت باشند الان هم این چنین نیستند، چراکه علمای دینی عربستان سعودی کارمند دولت هستند و هر چه از سوی دولتشان به آن‌ها دیکته می‌شود به مردمانشان منتقل می‌کنند، وابستگی به دولت اهرم فشاری بر حوزه‌های علمیه می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715