شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۱

آیا زمان جراحی در سیستم اجرایی فرا نرسیده است

هیولایی به نام وزارت علوم که عمر جوانان و پول بیت المال را می‌خورد!!

طبق آماری که اخیرا منتشر شده است؛ ایران پس از کشورهای آمریکا و روسیه که فاکتورهای مختلف جمعیتی و نیز دانشگاههای نخبه پرور و... را دارند در بحث فارغ التحصیلان مهندسی رکوردار دنیا است.

ندای اصفهان_جلال طاهری

تقریبا همه ما با داستان قدیمی علم بهتر است یا ثروت آشنا هستیم موضوع کلیشه ای انشای دوران مدرسه مان بود که تا سالها به بسیاری از ما تلقین می کرد علم بهتر از ثروت است. البته این روزها پر بیراه نیست اگر واقع بینانه و به دور از شعارزدگی بگوییم دیگر این مسئله مصداق چندانی ندارد. روزگاری در مدارس به کودکان می‌آموختند اگر می‌خواهید به پدر و مادرتان کمک کنید و نیز برای اجتماع تان مفید باشید باید خوب درس بخوانید، دکتر یا مهندس شوید تا هم پله‌های ترقی را بالا بروید و پیشرفت کنید و هم به جامعه خود خدمت کنید.

اما در ده سال گذشته با برداشتن عملی سد کنکور در مقطع کارشناسی مدرک گرفتن هم بی اعتبار شد. یکی از معایبی که به دولت نهم و دهم وارد بود همین است که دانشگاه‌ها را به مقطعی بالاتر از دبیرستان تبدیل کردند مقطعی که البته تقریبا هیچ خروجی درخوری ندارد.
طبق آماری که اخیرا منتشر شده است؛ ایران پس از کشورهای آمریکا و روسیه که فاکتورهای مختلف جمعیتی و نیز دانشگاههای نخبه پرور و… را دارند در بحث فارغ التحصیلان مهندسی رکوردار دنیا است. در عمل قرار گرفتن در چنین رکوردی باید حکایت از بالا رفتن سرانه علمی و پس از آن رشد همه جانبه صنعت و تکنولوژزی در کشور باشد؛ رشدی که نه تنها بیکاری را ریشه کن می کند، بلکه نیاز به تولید جمعیت برای حفظ این سرمایه ها را هم دارد اما متاسفانه درعمل همه می دانیم که خروجی دانشگاه های ما این نیست.


سیاست دانشگاه سازی در ایران بیشتر از آن که با هدف بهره وری و پیشرفت همه جانبه باشد، تنها به عقب انداختن سن کار و ازدواج در جوانان منجر شده است. حالا دیگر تب مدرک گرفتن هرچند فروکش کرده است اما چیزی که باید از این دانشگاه ها و مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی به بالا برداشت کرد آن چیزی نیست که امروز دست ملت ایران را گرفته باشد.
جوانان تحصیل کرده بیکار و سن بالای ازدواج بحران هایی است که دانشگاه و وزارت علوم نقش مهمی در آن داشتند و متاسفیم بگوییم هنوز نیز تاثیر دارند. در این بین حتی رشته های بی ربط و بی محتوایی در دانشگاهها نیز تدریس شده که تنها اتلاف عمر جوانان و پول بیت المال محصول آن بوده است.
روزگاری نام دانشجو و استاد یک ارزش بود، زیرا فاکتورهای ارزشمندی را هم داشت و درردیف گروه های مرجع در جامعه محسوب می شدند؛ چراکه برای رسیدن به این درجات علمی زحمات زیادی می کشیدند به قول معروف دود چراغ می خوردند و عمری پرحاصل از فعالیت علمی پشت سر می گذاشتند، اما حالا با سوء مدیریت های مختلف در وزارت علوم دانشگاه به اشکال گوناگون خود تولید کننده بحران های ترسناک شده است و کمتر خروجی تاثیرگذاری از آن شاهدیم؛ بخصوص در مقطع کارشناسی که بیشتر به دبیرستان بزرگسالان شباهت دارد تا دانشگاه!
هرچند این حق همه است که تحصیلات عالی داشته باشند و علم بیاموزند، اما می دانیم که مفهوم مدرک در کشور ما فراتر از علم آموزی است. سابق بر این شاید خانواده های مرفه برای علم آموزی فرزندشان را که نمی توانست مانند جوانان نخبه در دانشگاههای داخلی تحصیل کند و یا به هر دلیل دیگر، او را به خارج می فرستاد تا درس بخواند که البته این خود محاسن و معایبی هم داشت که در جای خود قابل بررسی است. اما اکنون با پدیده عجیبی روبرو هستیم شاگرد اول های مدارس که در دانشگاه ها امیدی به آینده شغلی خود ندارند و مدرکشان هم در کنار مدرک دانشجویان قشر مرفه یکی محسوب می شود و….
از سویی دیگر در تمام کشورهای دنیا علم مکمل صنعت و بازار است، اما سوءمدیریت در وزارت علوم و وزارت صنایع ما باعث شده است تا این دو مقوله به طور کامل از هم جدا و ناکارآمد بمانند. در عمل دانشگاه تنها به هیولایی برای مصرف پول بیت المال تبدیل شده اند که اگر نخبه ای را تربیت بکند به احتمال زیاد این نخبه در پایان تحصیل مهاجرت خواهد کرد. چه آنکه رئوسای دانشگاههای ملی نیز خود معترفند که اکثریت فارغ التحصیلان برترشان در ایران نمی مانند. (+) (+)

یکی دیگر از فاکتورهای ناهمخوانی دانشگاه ها با صنعت و یا بهتر بگوییم بازار، رشته های مهندسی است به شکلی که مثلا یک مهندس مکانیک از دانشگاه فارغ التحصیل شود و شانسی بیاورد و در صنعت خودرو استخدام شود باید در همان کارخانه آموزش های عملی دوباره ببیند تا بتواند کارکند؛ یعنی علمی که در دانشگاه خوانده و مدرک مهندسی اش را گرفته است در عمل به دردش نمی خورد چراکه فاصله این علم تئوری با حقایق بازار و جهان فاصله زیادی دارد و عملی نیست.
اگر تنها هزینه های کارمندان استادان و هیات علمی دانشگاهها را در کشور محاسبه کنیم با توجه به خروجی تقریبا صفر این وزارت خواهیم فهمید مفهوم هیولایی به نام وزارت علوم چیست.


سوال اینجاست چرا این همه هزینه در کشور مدیریت نمی شود؟! چرا باید یک عضو هیات علمی در دانشگاه که مبالغ کلانی دریافت می کند عملا کارایی علمی برای جامعه خود نداشته باشد؟! چرا این همه پایان نامه هایی که تحقیقات جامع هم داشته است فقط خاک می خورد؟! درحالی که تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور بیش از 38 هزار نفر در سال 94 اعلام شده است. (+)

که البته جالب اینجاست که وزارت علوم هم آمار های متفاوتی را اعلام میکند چه آنکه در خبر دگیری به نقل از مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در تاریخ 2 فروردين 1395این آمار ۷۵ هزار عضو هیات علمی در کشور اعلام شد که از این تعداد ۴۲ هزار نفر در دانشگاه های کشور و مابقی در دانشگاه های غیر دولتی مشغول به فعالیت هستند، (+)
جالب اینجاست که وی در اسفتد 95 اعلام میکند که 81 هزار هیئت علمی داریم!! (+)
اما در زمینه حقوق های اعضا هیات علمی آمار دقیقی درج نشده است که این عدم شفافیت در مباحث مالی نیز جای تاسف دارد. در آمار دانشگاه آزاد منتشره سال 1393 این حقوق ها با توجه به توانایی و تجربه یک استاد از مربی تا استاد تمام، از حدود 4 میلیون تومان تا 18 میلیون تومان متغییر بوده است.
مطمئنا این رقم مالی در طی دوسال گذشته نیز بیشتر شده است، اما آنچه گفته شد تنها در مورد تعداد و میزان دریافتی اعضا هیات علمی دانشگاه های کشور است و همانطور که گفته شد خروجی درخوری نیز نداشته‌اند و تازه خارج از سیستم معقول دریافتی‌های برخی افراد به نام استاد در دانشگاه ها بیشتر از این است به گونه ای که یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد علوم تحقیقات تهران به نقل از مدیر یکی از بخش های علمی این دانشگاه می‌گوید: این استاد مدعی شده که نزدیک به ده میلیون تومان حقوق از دانشگاه تهران به عنوان بازنشستگی دریافت می‌کند و با مجموع حقوق و مزایای دانشگاه علوم تحقیقات دریافتی این فرد از وزارت علوم نزدیک به 25 میلیون تومان در ماه به گفته خود اوست که با این دریافتی وی اقدام به ساخت و ساز و خرید و فروش خانه در تهران می‌نماید!! جای تاسف است که استادی خروجی علمی اش با چنین دریافتی بساز و بفروشی است!! ظاهرا باید گفت چندان جایگاه علمی و خروجی علمی برای برخی از اعضا هیات علمی سیستم وزارت علوم مطرح نیست. تنها آمار دادن و افتخار به تعداد اعضا هیئت عملی در دهه اخیر به هنر این وزارت خانه تبدیل شده است.
اما با این اوصاف اصلا چه تعداد دانشگاه و استاد در ایران داریم؟ به گفته مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، درحال حاضر ۲ هزار و ۸۵۰ مرکز دانشگاهی در کشور فعالیت می کنند که ۷۱ درصد این مراکز، دولتی و ۲۹ درصد غیر دولتی هستند. (+)
حالا به غیر از آمار و ارقام دریافتی های اعضا هیات عملی که معمولا سیاسیون نیز در این لیست به بهانه های مختلف جای دارند رقم کارمندان، استادان و مربیان معمولی دانشگاه ها را نیز باید به این ارقام اضافه کرد همچنین هزینه های جاری دانشگاه های دولتی که رقمی سرسام آور می شود، اما آیا این همه هزینه از وقت و انرژی و عمر جوانان کشور، بیت المال و خانواده ها در بخش های مختلف وزارت علوم جای تاسف ندارد. درحالی که اینها هیچ کدام به پیشرفت صحیح و مناسب کشور در مقاطع مختلف نیز منجر نشده و نیاز بازار و جامعه را هم برآورده نمی‌کند.
به نظر می رسد سیستم وزارت علوم که گاه هم به محل امرار معاش سیاسیون بی ربط نیز تبدیل شده نیاز به یک جراحی درست و اساسی دارد، وزارتی که نتواند با این همه هزینه مالی و معنوی برای جامعه مفید واقع شود تنها به یک هیولا شبیه است که باید در بند قانون و نظارت و مدیریت درست قرار گیرد.
وزارت علوم سالهاست که در مورد خوبی ارتباط صنعت و دانشگاه می گوید ولی در عمل این حرفها جز همایشهای پر هزینه چیزی برای ملت ایران به بار نیاورده است. در شرایط کنونی که بحران اقتصادی گریبان ملت ایران را گرفته باید به جراحی دندانهای کرم خورده اقتصاد در درون بدنه دولت پرداخت.

انهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715