شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۸

نام شهدای غواص را بر روی این فیلم نگذارید!

ایده ای سوخته در فیلم «اشنوگل» به کارگردانی هادی حاجتمند و علی سلیمانی

داستان فیلم با سوالی بزرگ شروع می­ شود، که آیا کسی خیانت کرده یا نه؟ و علت اصلی عملیات چیست؟ این سوال قرار است تا لحظه گره گشایی بیننده را با خود بکشاند، اما در نیمه­ های راه بیننده را با یک دنیا سوال و سرگمی در فیلم تنها می­ گذارد

ندای اصفهان- نیکو روستایی

 اشنوگل، فیلمی درباره شهدای غواص عملیات کربلای چهار است که با کارگردانی هادی حاجتمند و علی سلیمانی، نویسندگی ابراهیم اصغری و مهدی محمدی ساخته شده است. انتخاب موضوع شهدای غواص توسط کارگردان، ما را برای دیدن حقیقت ماجرا وسوسه می ­کند. فیلم قرار است تمام قد داستان شهدای غواص را بگوید و بیننده سراپا گوش است تا بداند واقعا چه اتفاقی رخ داده است، ولی عملا قصه در زرق و برق های خودش گم می­ شود و موضوع اصلی را فراموش می­ کند و با مطرح کردن موضوعات مختلف، شهدای غواص کاملا به حاشیه می­ روند!

اگر ما شهدای غواص را از قصه­ فیلم کم کنیم هیچ تغییری در کلیت قصه ایجاد نمی­ شود؛ یعنی اگر بجای شهدای غواص، داستان چند رزمنده دیگر را قرار می دادیم، داستان با همینی که هست هیچ تفاوتی نداشت و این یعنی اولین ضربه به پیکره داستانی که موضوع اصلی آن، شهدای غواص است.

داستان فیلم با سوالی بزرگ شروع می­ شود، که آیا کسی خیانت کرده یا نه؟ و علت اصلی عملیات چیست؟ و این سوال قرار است تا لحظه گره گشایی بیننده را با خود بکشاند، اما در نیمه­ های راه بیننده را با یک دنیا سوال و سرگمی در فیلم تنها می­ گذارد.

همچنین فیلمنامه قوت لازم را ندارد و شخصیت ها به درستی پرداخت و معرفی نمی­ شوند، اهداف و انگیزه های آنها برای بیننده روشن نمی­ شود و به همین دلیل بیننده با هیچکدام حس همزادپنداری ندارد. وقتی بیننده با شخصیت ها حس همزادپنداری نداشته باشد، خودش را از داستان فیلم جدا حس می کند و ناخوادآگاه فیلم را پس می زند.

موزیک ویدیوهای دسته چندمی

هر از چندگاهی در فیلم شاهد صحنه های اسلوموشن به همراه موسیقی هستیم، صحنه های دستمالی شده ای که به کرات در فیلم هایی با موضوع دفاع مقدس شاهد آن بوده­ ایم و دیگر رنگ و بویی برای بیننده ندارد. در اینجا هم بدون کارکرد خاصی در روند روایت فیلم، استفاده می­ شود و فضای فیلم را به موزیک ویدیوهای دسته چندمی تبدیل می­ کند. استفاده مکرر و نابجا از این صحنه ها باعث شده که در جایی هم که این تکنیک می­ توانست در فیلم موثر واقع شود، تاثیر خود را از دست بدهد.

فیلم چه چیزی برای مخاطب عام دارد؟

فیلم براساس روایتی واقعی از شهدای غواص ساخته شده است، اما برای درک داستان فیلم بیننده مدام باید به دانسته هایی که از قبل داشته مراجعه کند. حالا سوال اصلی اینجاست، که اگر کسی شهدای غواص را نشناسد یا اینکه با فرهنگ شهادت آشنا نباشد، فیلم چه چیزی برای ارائه دارد؟ همیشه قرار نیست تماشاگر این فیلم ها کسانی باشند که با فرهنگ دفاع مقدس آشنایی دارند، و  وقتی فیلمی در سینما اکران می شود یعنی مخاطب عام از همه اقشار مردم.

شهدای غواص بخشی از تاریخ کشورمان هستند، قهرمانانی از هشت سال جنگ تحمیلی که با مظلومیت به شهادت رسیدند. اما در این فیلم چه چیزی داریم، جز چند رزمنده که قرار است بدون دلیلی مشخص تونلی حفر کنند و از علت حفر تونل هم فقط یونس (کاوه سماک باشی) خبر دارد. و رزمنده هایی که خواهان شهادت هستند، چرا؟ مگر کشته شدن در جنگ چه ارزشی به همراه دارد؟ اینها همه سوالاتی بود که باید در فیلم به آنها پاسخ داده می­ شود ولی فیلمساز به سادگی از کنار آنها می گذرد.

در کنار گارگردانی و فیلمنامه ضعیف باید تدوین نامناسب هم به آن اضافه کرد؛ تدوین به روش غیر خطی که نه تنها روایت فیلم را جذاب نمی­ کند، بلکه باعث سردرگمی بیشتر بیننده می­ شود و در قسمت هایی از فیلم برای رساندن منظور خود مجبور است از صحنه های تکراری استفاده کند.

در نهایت فیلمی که قرار است بخشی از تاریخ قهرمانی کشورمان را به نمایش بگذارد، به هیچ کدام از اهداف خود نمی­ رسد، صرفا فیلمی با موضوع دفاع مقدس است و بهتر است اسم شهدای غواص را روی آن نگذاریم. و متاسفانه این موضوع با تمام جذابیتی که داشت با ساده انگاری و عجله در ساخت تبدیل به یک ایده سوخته شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز