سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: ورزشي
چاپ خبر
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷

ادبیات ضعیف آقا معلم!

تفاوت رفتار اصفهانی ها و تهرانی ها در فوتبال

تا جایی که از ورزشگاه دستگردی خبر می‌رسد سرمربی سایپا با شعارهایی که بشود نام آن را فحاشی و ناسزا گذاشت روبرو نشده است اما می توان ریشه عصبانیت جلالی را به اتفاقات فصل قبل پیوند زد، میهمانی اش در اصفهان و شکست سنگین برابر ذوب آهن و عجیب نیست بعد از این باخت خانگی اینگونه به دنبال توجیه باشد...

ندای اصفهان- سرویس ورزشی: هنوز کسی دقیقا نمی داند در ورزشگاه شهید دستگردی تهران، جایی که رویارویی نارنجی پوشان سایپا با ذوب آهن در هفته هشتم لیگ برتر برگزار می شد از زبان هواداران میهمان اصفهانی علیه مجید جلالی چه کلماتی شنیده شد. در خبرها آمده بود دیدار سایپا و ذوب آهن در حضور ۱۰۰ تماشاگر برگزار شد که حدود ۱۲ نفر آنها را خبرنگاران و عکاسان تشکیل می‌دادند و سایرین هواداران اصفهانی و طرفدار ذوب آهن بودند. خبرنگاران حاضر در ورزشگاه شهید دستگری شعار اصفهانی های حاضر در ورزشگاه علیه سرمربی سایپا را به عنوان حاشیه این دیدار مخابره نکردند اما صحبت از فحاشی در نشست خبری بعد از بازی عنوان شد.

در حین پاسخگویی یحیی گل محمدی به سوالاتی راجع به بازی. سرمربی سبزها که با سوال خبرنگاری در مورد شعار هواداران ذوب آهن علیه مجید جلالی روبرو شد اینگونه پاسخ داد: «شعاری به آن صورت که توهین‌آمیز باشد نشنیدم، اما در هر ورزشگاهی و از سوی هر تماشاگری که بی‌احترامی صورت بگیرد، آن را نمی‌پسندم و این دور از شأن هر هواداری است.»

اما فقط چند دقیقه بعد وقتی مجید جلالی پشت تریبون قرار گرفت با ادبیاتی خاص صحبت کرد. اینها بخشی از صحبت های جلالی است که با عصبانیت تمام به زبان می‌راند:

«در فوتبال باید خوب ناسزا بگویی یا خوب فحش بخوری! ما به هر شهری که می‌رویم ناسزا می‌شنویم و امروز هم در زمین خودمان این اتفاق افتاد. ما ناسزا گفتن را بلد نیستیم و کاری هم از دست‌مان برنمی‌آید. جالب است که بیانیه هم می‌دهند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد.»

بخش هایی از صحبت های آقا معلم که به مذاق اصفهانی ها هم خوش نخواهد آمد اینجاست: «برای من منفورترین جایی که بازی می‌کنم، ورزشگاه اصفهان است و حاضرم آنجا نروم… متأسفانه مجبورم دو بار آنجا بروم. اگر مجبور نبودم اصلاً نمی‌رفتم.»

تا جایی که از ورزشگاه دستگردی خبر می‌رسد سرمربی سایپا با شعارهایی که بشود نام آن را فحاشی و ناسزا گذاشت روبرو نشده است اما می توان ریشه عصبانیت جلالی را به اتفاقات فصل قبل پیوند زد، میهمانی اش در اصفهان و شکست سنگین برابر ذوب آهن و عجیب نیست بعد از این باخت خانگی اینگونه به دنبال توجیه باشد.

ماجرای سایپا و ذوب آهن اما به همین جا ختم نشد. بلکه این آذری مدیرعامل اصفهانی ها بود که از ادبیات ویژه ای برای شعله ور نشدن این حاشیه استفاده کرد. آذری در گفتگو با رسانه ها تأکید کرد اگر برای او قطعی شود که هواداری از هواداران ذوب آهن در دیدار برابر سایپا به جلالی و سایرین توهین کرده باشد از سرمربی سایپا و مسئولان این باشگاه عذرخواهی می‌کند. مدیرعامل ذوب آهن همچنین از تنبیه انضباطی هوادارانش هم خبر داد: «برای آنکه ثابت کنیم باشگاه ذوب آهن اصفهان به معنی کلمه یک باشگاه فرهنگی و ورزشی است در صورتی که توهین به جلالی و نکونام ثابت شود در دیدار هفته نهم لیگ برتر مقابل گسترش فولاد تبریز اجازه نخواهم داد که حتی یک تماشاگر به ورزشگاه بیاید و در واقع کمیته انضباطی باشگاه خودش راسا در این زمینه اقدام می‌کند.»

این ادبیات را می‌گذاریم در کنار صحبت های سرمربی صبا قبل و بعد از بازی همین هفته برابر پرسپولیس. البته نوع بیان علی دایی به خصوص در زمان های ویژه برای هواداران فوتبال کاملا شناخته شده است، توهم توطئه در ذهن و توهین بر زبان. دایی به خاطر تعویق ۲۴ ساعته دیدار تیمش برابر پرسپولیس در اظهاراتش به پرسپولیسی ها و سازمان لیگ حمله کرد و حرف از شوآف و رفتار نمایشی در برخورد با مرگ هادی نوروزی زد. اظهاراتی که اگر به صحبت های او بعد از بازی جایی که گفت: «فکر می‌کنم چون نمی‌خواستند تماشاگران پرسپولیس غم دیگری را تجربه کنند به هر صورتی سعی کردند این بازی را در بیاورند.» پیوند بزنیم نوعی خباثت در آن می‌بینیم. همین دلیلی می‌تواند باشد بر التهاب جو فوتبال، همان چیزی که مدام می‌گوییم چرا دامن فوتبال را گرفته است. هرچند موضوع سایپا و ذوب آهن با اتفاقات قبل و بعد از بازی پرسپولیس و صبا نمی‌تواند چندان شباهت ظاهری داشته باشد اما مقایسه آنها و واکنش های بعد از هر دو جریان می‌تواند تفاوت دو نوع ادبیات را در فوتبال به نمایش بگذارد که نتایجش متفاوت است.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز