شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
نگاهی به جلسات شعر اصفهان در گفتگو با علی فردوسی شاعر
 خاطره رهبر انقلاب از حضور در جلسات شعر شهر اصفهان   

خیلی سخت است که بگویم یک جلسه شاخص هست یک جلسه شاخص نیست. ولی حالا آن چیزهایی که در ذهنم هست بخواهم نام ببرم از شنبه شروع کنم، شنبه‌ها جلسه شعر حوزه هنری را داریم که جزو جلسات خوب و پر مخاطب هست، در ساختمان هنرمندان در خیابان آبشار، یکشنبه...

به گزارش ندای اصفهان – گفتگو از جلال طاهری/ علی فردوسی از شعرای مشهور کشور است که در جلسات رهبر انقلاب با شعرای کشور شعر خوانی کرده و اشعارش مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفته است. او تا کنون پنج کتاب چاپ کرده‌ که از این چند کتاب دومجموعه آیینی است یک مجموعه دفاع مقدس ودو مجموعه عاشقانه، یک مجموعه ششم هم در دست چاپ دارد که آن مجموعه شعر مقاومت خواهد بود با وی از طرف سایت ندای اصفهان در باب جلسات شعر شهر اصفهان و کم وکیف آن به گفتگو نشستیم:

ندای اصفهان: یکی از بحثها قوت و قدرت جلسات شعر و تعدد جلسات را در اصفهان و تاریخ این شهر می‌بینیم. اصفهان حداقل از دوره صفویه این قدرت را داشته و صاحب مکتب شده است. سبک شعرا که در جلسلات قدمت دار فعال هستند جلسات صائب هنوز قدیمی است؟

بله، جلسات شعر صائب یکی از قدیمی‌ترین جلسات شعر اصفهان و ایران هست حتی در یکی از دیدارها با مقام معظم رهبری ایشان اشاره هم کردند که خودم هم در این جلسه شعر صائب شرکت کرده‌ام. البته یک مقایسه‌ای هم کردند شعر جوان امروز را با فضای قدیمی شعر و فرمودند که در واقع شعر اصفهان خیلی پیشرفت کرده است.

جلسات شعر سنتی و قدیمی ما، اگر چه اینها ستون اصلی شعر شهر را تشکیل داده‌اند منتهی فراموش نکنیم که شعر مقوله‌ای پویا هست شاید این دوستان بیشتر به خاطر محدود کردن فضای شعر خودشان به فضای شعر اصفهان، محدود شدند که باعث شده است همان سبک شعری، همان تفکر شعری و همان زبان شعری و همان مضامین شعری حفظ شود و در واقع در آن اتفاقی نیافتد. این جلسات یک روال یکدستی را از همان سالها داشته است و همان روال را طی کرده وهنوز هم همان طور است این هست که شاید از زبان شعر امروز دورتر شده است. در اصفهان جلسات شعر الحمدلله خیلی داریم فکر می‌کنم هر روز یکی دوجلسه شعری در اصفهان برگزار می‌شود اتفاق خوبی که دارد می‌افتد. جلسات شعری اصفهان از آن فضای شعر خوانی و فضای سنتی صرف، خارج می‌شود فضاهای دیگری در شعر تجربه می‌کنند. برای مثال اتفاق خوبی که درحال رخ دادن است در چند تا از انجمن‌های شعری، جلسه خانه خورشید این اتفاق در حال رخ دادن است، نگارستان امام خمینی علی‌رقم این که وظیفه ذاتی‌اش نیست در حال برگزاری این جلسات شعری است. حوزه هنری همچنین، جلسات نقد و رونمایی شعری در حال اتفاق افتادن است. خوب، بچه‌های اصفهانی بعضا کتاب چاپ می‌کردند ولی هیچ کسی خبردار نمی‌شد. این فضا درحال مهیا شدن است که اولا کتابها معرفی بشود برای مخاطبین شعری اصفهان و همین که کلا اثر مجموعه‌ای یک شاعر نقد بشود چون در واقع اثر اصلی یک شاعر تک اثر یا تک شعرش نیست در واقع باید شاعر را با مجموعه شعری‌اش بسنجیم. به علاوه بررسی کارنامه موفق شعری شاعران معاصر درحال اتفاق است، ما این روزها اتفاقات خوب زیادی داریم از جمله جلسه همایش فصلی در اصفهان که به صورت دهمین دوره خودش را برگزار کرد که در هر فصل برگزار می‌شود اتفاقاتی است که قدیم در اصفهان نمی‌افتاد. این اتفاق در واقع ارتباطی برقرار می‌کند بین اهالی شعر در اصفهان و خارج از اصفهان هم موجب ارتقاء سطح شعری شهر اصفهان می‌شود و همین که مخاطب در خارج از اصفهان را با فضای شعری اصفهان آشنا می‌کند. خیلی خوبی است.

ندای اصفهان:  الان چند جلسه شعری شاخص داریم؟

خیلی سخت است که بگویم یک جلسه شاخص هست یک جلسه شاخص نیست. ولی حالا آن چیزهایی که در ذهنم هست بخواهم نام ببرم از شنبه شروع کنم، شنبه‌ها جلسه شعر حوزه هنری را داریم که جزو جلسات خوب و پر مخاطب هست، در ساختمان هنرمندان در خیابان آبشار، یکشنبه در محل باغ صائب شعر سپید برگزار می‌شود دوشنبه‌ها جلسه شعر سرکارخانم پانته‌ آ صفایی را داریم در محل قلمستان برگزار می‌شود. خانم صفایی در کشور یکی از شاخص‌ترین شاعران در بین خانم‌ها هستند، ولی خودشان شاید کمی از تریبون گریزان باشند ایشان هم دکترای ادبیات دارند و هم شاعر بسیار خوبی هستند. عضو شورای شعر ارشاد هم هستند. دوشنبه ها الان حضور ذهن ندارم ولی سه شنبه‌ها جناب آقای شاهین جلسات شعری را برگزار می‌کنند و کارگاه شعری هم دارند که در یکی از محل های وابسته به خانه جوان فرهنگسرای جوان برپا می شود. چهارشنبه‌ها هم جلسه شعر آقای کاکائی هست در محل کتابخانه صائب جلسه شعر شریعتمدار هم هست که آقای جهاندار اداره می‌کنند. پنج شنبه ها هم همین جلسه‌ای است که آقای شهیر برگزار می‌کنند که بیشتر پیشکسوتان آن جلسه را می‌روند و همین که قبل از آن جلسه‌ای هست مختص به سایر فارسی زبانها، جلسه‌ای هست که دوستان افغانستانی برگزار می‌کنند در محل حوزه هنری و پنج شنبه‌ها هم جلسه معروف باغ صائب هست در باغ صائب و جلساتی بیش از اینها هست و اینها فعلا در ذهن بنده است.

ندای اصفهان: اگر بخواهید نوظهورهای اصفهان را نام ببرید چه کسانی را اسم می‌برید و چرا؟

کمی کلمه نوظهور کلمه سختی است. من نمی‌دانم ظهور را باید از چه زمانی حساب کرد، از قدیمی‌ها آقای ملکیان، خانم محمدزاده، آقای ناصحی، آقای کاروان، حسن توکلی، خیلی از دوستان هستند در جدیدترها افرادی که شاید خیلی کمتر شناخته شده باشند خانم مهذب جزو شاعرانی هستند که مجموعه شعرشان به تازگی چاپ شده است خانم خاکسار از چهره‌های خیلی خوب بودند که فکر می‌کننم کمی از فضای شعری فاصله گرفته‌اند. احسان کمال، محمد رضا بهرامی، خانم مریم آرام. یک اتفاق خوبی که می‌افتد در بضاعت اصفهان فراخوان شعری همیشه داده می‌شود در این فراخوان شعرها بدون نام داوری می‌شود. خیلی خوب هست که ما در هر سری اسامی جدیدی را باآن روبرو می‌شویم که تا حالا نشنیده‌ایم. یعنی من به عنوان کسی که چندین سال در اصفهان هستم و کار شعری می‌کنم با این نسل از دوستان آشنا نیستم ولی خوشحال می‌شوم که با افرادی می‌آیند برگزیده می‌شوند و شعر می‌خوانند که کسی این دوستان را نمی‌شناسد و این هم اتفاق خیلی خوبی هست که این دوستان فرصت شعر خوانی پیدا می‌کنند و مطرح می‌شوند اگر بخواهیم چهره‌های جوان را نام ببریم باید به اسامی رجوع کنیم که متاسفانه خیلی در ذهن من این دوستان نیستند.

 ندای اصفهان: اگر بخواهید کتاب معرفی کنید از کسی که نماد شعر اصفهان باشد چه کتابی را معرفی می‌کنید؟

قطعا یکی از شاخص‌ترین چهره‌های شعر در اصفهان آقای محمد حسین ملکیان هستند (فراز) مجموعه شعری ایشان در میان دوستان جوان بسیار خوب هست، پرمخاطب، زبان خاص، مضمون یابی فوق العاده خوبی که ایشان دارند همه مجموعه‌های شعری ایشان مجموعه‌های خوبی هستند مجموعه‌ای که با حوزه هنری چاپ کردند یک مجموعه‌ای است که عاشورایی با دید خاص خودشان یک مجموعه خیلی خوبی هست. مجموعه دیگر ایشان « نت های گریه دار » کتاب عاشقانه ایشان کتاب خیلی خوبی هست. می‌دانم که ایشان یک مجموعه شعر جدید برای چاپ داده‎اند ولی هنوز می‎دانم که اسم مجموعه را انتخاب نکرده‌اند.

ندای اصفهان: درمورد شعر آئنی جلسات تخصصی هم داریم؟

بله به نظرم مهمترین جلسه ای که میتوانم از آن نام ببرم جلسات شعر انگور است. در واقع این اسم انگور هم بر گرفته از نقش انگور که برروی ضریح حضرت علی علیه السلام هست گرفته شده است. یک جلسه شعر خانگی هست که حدود هفت سال پیش این جلسه پایه گذاری شده است. مکان خاصی ندارد چند تا از دوستان در وهله اول دورهم جمع شدند و به ویژه آقای ناصحی، آقای کاروان، آقای فاتحی بعضی از دوستان دیگر که حضورشان پر رنگتر شده است آقای رستگار، خیلی دوستان دیگر هستند که اینها دورهم جمع شده‌اند و این جلسه خانگی است و از هیچ جا حمایت نمی‌شود جلسات هر هفته در خانه یکی برگزار می‌شود.

ندای اصفهان: فقط آقایان هستند؟

بله؛ آقایان هستند بعضی وقتها جلسات با خانواده شاعران می‌شود که در واقع دورهم غذای هم صرف می‌شود و جلسه خانوادگی می‌شود.

ندای اصفهان:  این جلسه انگور چند نفر هستند؟

شاید هسته اصلی دوستانی که در انگور حضور دارند که اسمش را بخواهیم انگوری بگذاریم حدود سی نفر باشند.

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز