سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
صالحی:
 منتظر دستور رئیس‌جمهور برای اجرای برجام هستیم   

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام آمادگی کامل این سازمان برای اجرای تعهدات ایران در قبال برجام گفت: ما زمانی اقدامات علی‌الارض را در چارچوب برجام آغاز می‌کنیم که رئیس‌جمهور دستور لازم را صادر کند.

به گزارش ندای اصفهان، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام آمادگی کامل این سازمان برای اجرای تعهدات ایران در قبال برجام گفت: ما زمانی اقدامات علی‌الارض را در چارچوب برجام آغاز می‌کنیم که رئیس جمهور دستور لازم را صادر کند.

وی افزود: امروز یا فردا اتحادیه اروپا هم بر اساس اعلامیه رسمی، تحریم‌ها علیه ایران را برمی‌دارد و آمریکا هم اعلام خواهد کرد برخی از تحریم‌ها را لغو و برخی دیگر را هم تعلیق می‌کند البته زمان اجرا را می‌گذارند به وقت عملیاتی کردن برجام که در این باره ما هم باید قدمهایی را برداریم.

صالحی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طبق برجام باید اقداماتی را در نطنز، فردو و اراک انجام دهد که در این باره سازمان انرژی اتمی از آمادگی لازم برخوردار است.

وی درباره برنامه‌های پیش روی ایران و ۱+۵ برای اجرای برجام گفت: با توجه به اینکه روال قانونی در ایران طی شده و روال قانونی در کشورهای ۱+۵ هم پیش از این طی شده بود، روز یکشنبه رأس موعد ۹۰ روز را روز تصویب یا ــ Adoption Day ــ اعلام خواهیم کرد که در قالب “بیانیه مشترک” خواهد بود.

صالحی افزود: ارزیابی نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی زمانی انجام می‌شود که ایران تعهدات خود را انجام داده باشد و طی یک گزارش رسمی، آن را به ۱+۵ اعلام می‌کند.

این کشورها نیز رسماً اعلام می‌کنند که تحریم‌ها لغو است اما تاریخ اجرای خود را به روز ارائه گزارش آژانس موکول می‌کنند که عملیاتی شدن آن یکی دو ماه طول می‌کشد و خوشبختانه مشکلات زیادی باقی نمانده و ان‌شاءالله در اواخر آذر یا اوایل دی‌ماه شاهد به نتیجه رسیدن برجام خواهیم بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیروز در حاشیه نشست اجلاس امنیتی مونیخ گفت: هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که امروز (یکشنبه) اتحادیه اروپا تحریم‌های علیه ایران را لغو می‌کند و مصوبه‌ای را برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران اعلام خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از این که از لغو این تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد اقدامات خود را شروع می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق