سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶

پایگاه آمریکایی مدعی شد؛

عواقب گسترده همکاری ایران و روسیه در سوریه!

"اگر هدف روسیه از همکاری با ایران و عراق را کمی متواضعانه بدانیم، ولی پیامدهای بسیار محسوسی بر روابط این دو کشور با آمریکا خواهد داشت."

به گزارش ندای اصفهان پایگاه خبری تحلیلی کانوِرسِیشن (theconversation) در مقاله‌ای مفصل به بررسی حضور نظامی روسیه در سوریه، همکاری ایران و روس‌ها برای حفظ اسد و پیامدهای آن در منطقه پرداخت و مدعی شد که همکاری روسیه با ایران و عراق عواقبی بیشتر از حفظ اسد در قدرت دارد.

 

 

در ابتدای این مقاله استراتژی حضور ناگهانی روسیه در سوریه که باعث غافل‌گیری ایالات متحده و دولت‌های منطقه‌ای شد را شامل سه مورد بیان می‌کند: “اول اینکه روسیه قصد گسترش تاسیسات نظامی‌اش را در این کشور دارد. به تعهد خود در قبال حفظ اسد و جنگ با داعش عمل می‌کند. روسیه یک همکاری اطلاعاتی و کوریدور هوایی با ایران و عراق را اعلام کرد.”

 

 

کانورسیشین یکی از پیامدهای همکاری نظامی روسیه با ایران و عراق را برهم خوردن توزان قدرت در منطقه تلقی کرده و نوشت: ” این توافق قدرت سه دولت (ایران، سوریه و عراق) برای جنگ با داعش را افزایش می‌دهد. اگر هدف روسیه از همکاری با ایران و عراق کمی متواضعانه باشد ولی پیامدهای بسیار محسوسی بر روابط این دو کشور با آمریکا دارد. همچنین برای ترکیه و توازن قدرت در خاورمیانه نیز مهم است.”

 

 

” اثر این رویکرد روسیه در عراق بیشتر داخلی بوده و به توازن قدرت میان گروه‌های مختلف در بغداد کمک می‌کند. برای ایران نیز روی احاطه سیاست خارجی‌اش و پویایی تنش‌ها با آمریکا و عربستان سعودی موثر است.”

 

 

 

 

این مقاله در ادامه به بررسی جزیی تعدادی از این اثرات پرداخت و نوشت: ” حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواهان هماهنگی بیشتر با آمریکا است و در چند ماه قبل با اختیار کردن سیاسی اصلاحاتی و روابط بیشتر با ارتش امریکا سعی در تقویت جایگاه خود داشت. او حتی می‌خواست گارد ملی استانی متشکل از جنگجویان سنی تشکیل دهد که با مخالفت گروه‌های مختلف عملی نشد.”

 

 

” روزنامه الاخبار لبنان همچنین از افزایش تنش‌ها میان العبادی و رقبایش خبر داد. وی همچنین قصد داشت نقش عراق در این همکاری (روسیه، ایران و سوریه) را درحد اشتراک گذاری اطلاعات کاهش دهد. وی حتی بر اختیار کامل برای معین کردن نمایندگان عراق در اتاق عملیات مشترک ایران، روسیه، سوریه و عراق اصرار می‌کرد. در این میان روسیه هم خواهان افزایش روابط نظامی و راهبردی با عراق بوده است.”

 

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه درخصوص پیامد موثر واقع شدن روسیه تجهیز امنیتی عراق دربرابر داعش نوشت: ” روابط اقتصادی و نظامی عراق با روسیه تقویت خواهد شد که به ضرر گروه‌های حامی غرب در این کشور خواهد بود. همچنین اگر درگیری‌ها افزایش یافته و روسیه خواهان حمایت لوجستیکی و زمینی بیشتر برای عراق باشد، توانایی دولت عراق برای کنارهم قرار دادن حضور نظامی روسیه و امریکا و حفظ رویکرد ضد داعش، بسیار تضعیف خواهد شد.”

 

 

” اگر عراق وابستگی خود به حمایت‌های روسیه را افزایش دهد، مواضع آمریکاگرایانه‌ی العبادی و حتی شاید دوام سیاسی او نیز تضعیف خواهد شد. حتی اگر این همکاری اثراتی در کوتاه مدت نداشته باشد، باعث تقسیمات داخلی در آینده خواهد شد.”

 

 

کانورسیشین مدعی است در ایران میان حزب عمل‌گرای روحانی و محافظه‌کاران انقلابی درباره همکاری میان ایران و روسیه اختلافاتی وجود دارد و حتی عده‌ای را به جبهه‌گیری علیه اجازه دادن به روسیه برای استفاده از حریم هوایی ایران متهم کرد. همچنین بازهم ادعای تکراری ترغیب شدن روسیه برای عملیات نظامی در سوریه به تلاش ایران را مطرح کرد: ” اگر حضور نظامی روسیه در سوریه افزایش یابد خواه ناخواه مجبور به گسترش همکاری نظامی خود با ایران می‌شود.”

 

 

 

 

” این مسئله به ایران اهرم قدرتی در روابط نظامی و اقتصادی با روسیه ارایه می‌کند.  گفته می‌شود حمله‌های هوایی روسیه، با نیروهای زمینی که از سوی ایران و متحدان منطقه‌ای اش تامین می‌شود، همراهی می‌شود. با این اوصاف روسیه تمایل بیشتری خواهد داشت تا سامانه‌های دفاعی اس-۳۰۰ یا هر سامانه پیشرفته دیگری را به ایران بدهد. دسترسی ایران به تسلیحات پیشرفته روسیه (یا حتی چین) می‌تواند خطر مواجه شدن با حمله نظامی از سوی دشمنان منطقه‌ای اش (اسراییل و عربستان سعودی)‌ را کاهش دهد.”

 

 

این پایگاه خبری در ادامه خاطر نشان کرد که اگر آمریکا بخواهد ایران را در صورت نقض احتمالی توافق هسته‌ای تحریم کند، دیگر نمی‌تواند از روسیه درخواست حمایت می‌کند زیرا این کشور به ایران برای موفقیت عملیات نظامی‌اش در سوریه تکیه دارد: ” به همین دلیل احتمال دارد روسیه دربرابر هر اقدام نظامی آمریکا علیه تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت با شکست مواجه شدن توافق، از تهران حمایت کند.”

 

 

” البته همکاری ایران با روسیه نه تنها مانع سرنگونی اسد توسط عربستان و ترکیه می‌شود بلکه باعث می‌شود که این دو کشور برای بالا بردن تنش‌ها با ایران تردید کنند. در گذشته اگر قرار بود رویارویی نظامی میان سعودی‌ها و ایران رخ دهد، عربستان از دست برتر بخاطر کمک‌های نظامی آمریکا برخوردار بود. به همین دلیل است که ایران از افزایش درگیری‌ها با عربستان درخصوص یمن و بحرین اجتناب کرد.”

 

 

کانورسیشن در پایان با اشاره به نیاز روسیه برای همکاری با ایران تا زمان ادامه داشتن عملیات نظامی‌اش در سوریه، نوشت: “‌ حمایت روسیه به نوبه خود موقعیت منطقه‌ای ایران و متحدانش در عراق را تقویت کرده و حتی می‌تواند باعث تضعیف حیدر العبادی و نفوذش در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری داخلی این کشور شود.”

 

 

جام

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق