جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۳

مسئول ایمنی بیمار وزارت بهداشت در اصفهان مطرح کرد

قابل پیشگیری بودن 75 درصد از وقایع ناخواسته ایمنی بیمار/ لزوم نهادینه شدن فرهنگ ایمنی در جامعه سلامت

مستوفیان مسئول ایمنی بیمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از بیمارانی در بخش‌های مختلف در بیمارستان‌های سراسر دنیا بستری می‌شود دچار نوعی از خطاهای پزشکی می‌شوند، گفت: ۷۵ درصد از وقایع ناخواسته ایمنی بیمار قابل‌پیشگیری است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، فرناز مستوفیان پیش از ظهر امروز در دومین کارگاه آموزشی ایمنی بیمار در بهداری نیروی زمینی سپاه در اصفهان به اهمیت ایمنی بیمار اشاره و اظهار کرد: پیشگیری، اجتناب یا ارتقا پیامدهای ناشی از خدمات سلامت، ایمنی بیمار گفته می‌شود.

مسئول ایمنی بیمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود 10 درصد از بیمارانی در بخش‌های مختلف در بیمارستان‌های سراسر دنیا بستری می‌شود دچار نوعی از خطاهای پزشکی می‌شوند، گفت: وقایع نزدیک به خطا که آسیبی به بیمار نمی‌رساند، حوادثی که آسیب کمتر می‌زنند در جایگاه بعدی قرار دارند و درنهایت وقایع تهدیدکننده حیات بیمار آخرین دسته از این موضوع می‌شود که معمولاً این دسته آخر رسانه‌ای می‌شوند و در صورت رخداد چنین وقایعی می‌تواند بیمارستان‌ها را به چالش بکشاند و فضای بحرانی ایجاد کند.

وی 75 درصد از وقایع ناخواسته ایمنی بیماری را قابل‌پیشگیری دانست و خاطرنشان کرد: تنها یک موردبررسی وقایع ناخواسته ایمنی بیماری در کشور انجام‌گرفته است.

مستوفیان گفت: برای در نظر گرفتن استراتژی‌های ارتقای ایمنی بیمار باید شناسایی عوامل، تعیین علل خطا با روش‌های مختلف، استقرار و آزمون روش‌هایی که می‌تواند منجر به پیشگیری شود، سازمان‌دهی و اجرای برنامه‌های ایمنی و بررسی وضعیت دوباره شروع چرخه برای اینکه دیده شود به نتیجه مطلوب رسیده یا خیر انجام بگیرد.

مسئول ایمنی بیمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به لزوم توجه به فرهنگ ایمنی، عنوان کرد: وزارت بهداشت برای این مسئله پرسشنامه‌ای را تهیه‌کرده که پارامترهای آن در بیمارستان‌های قابل‌اندازه‌گیری است و می‌توان با استفاده از آن برای ارتقای فرهنگی ایمنی در بیمارستان‌ها حرکت کرد.

مستوفیان با اشاره به وجود هفت گام برای حرکت به‌سوی ایمنی بیمار، گفت: در حقیقت نظام سلامت انگلستان برای ارتقای وضعیت ایمنی بیمار NHS را طراحی کرده که اولین گام آن حرکت به‌سوی فرهنگ عاری از سرزنش و تنبیه است.

مسئول ایمنی بیمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سیستم گزارش دهی وقایع ناخواسته را زیربنای فرهنگ ایمنی بیمار عنوان کرد و افزود: تا علل و عوامل سیستمی منجر به خطاها شناسایی نشود هیچ‌گونه ارتقایی در وضعیت ایمنی تحقق پیدا نخواهد کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715