یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۳

سردار عبداللهی در دومین کارگاه آموزشی ایمنی بیمار اصفهان

اجرای«طرح فجر» به صورت ابتکاری در بهداری نیروی زمینی سپاه/ رعایت ایمنی و عدم آسیب‌رسانی به بیمار یک اصل در بیمارستان‌ها است

معاون بهداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف در حوزه بهداشت، درمان و سلامت در سپاه، گفت: یکی از این طرح‌ها «طرح فجر» است که در بهداری نیروی زمینی سپاه به صورت ابتکاری در حال پیگیری و اجرا است که شالوده آن موضوع ایمنی بیمار است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، سردار احمد عبدالهی صبح امروز در دومین کارگاه آموزشی ایمنی بیمار در بهداری نیروی زمینی سپاه که به میزبانی بیمارستان فوق تخصصی شهید آیت‌الله صدوقی اصفهان در حال برگزاری است، رعایت ایمنی و عدم آسیب‌رسانی به بیمار را اولین گام در بیمارستان‌ها و یک اصل عنوان و اظهار کرد: اگر نگاهی به آمارهای جهانی داشته باشیم سالانه 44 تا 99 هزار نفر بر اثر خطاهای پزشکی جان خود را از دست می‌دهند.

معاون امداد، درمان و آموزش پزشکی بهداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در ایران سامانه‌ای برای احصای این مسئله وجود ندارد، گفت: باید با توجه به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های درون کشور نسبت به کشورهای پیشرفته میزان خطاهای پزشکی و اثرات آن مشخص شود.

وی تأکید کرد: تمامی علم طب در جهان غنیمت گرفته‌شده از طب دنیای اسلام است، اهمیت جان انسان در آموزه‌های دینی اسلام بسیار بالا است.

سردار عبدالهی شناخت منابع، اساس و سورس خطاها را لازمه برای طراحی این سامانه بیان کرد و اظهار کرد: نزدیک به 10 عامل به‌عنوان مهم‌ترین عوامل خطایی شناخته‌شده که ازجمله آن می‌توان به خطاهای ناشی از درمان، خطاهای ناشی از جراحی‌ها، تشخیص غلط، رفتارهای نامناسب، افتادن بیمار از تخت، زخم بستر و آسیب‌های محیطی اشاره کرد.

معاون امداد، درمان و آموزش پزشکی بهداری سپاه پاسداران انقلاب با بیان اینکه در قرآن به مسئله ایمنی بیمار اشاره‌شده است، گفت: داستان اصحاب کهف و شرایط آن‌ها در مدت 300 سالی که در خوابی فرورفته بودند ازجمله این نمونه‌ها است.

وی با اشاره به استاندارد NHS در کشور انگلستان، خاطرنشان کرد: در این استاندارد هفت گام برای ارائه خدمت به بیمار در نظر گرفته‌شده است که هدایت، حمایت و رهبری کارکنان، تشویق گزارش دهی و آشناسازی جامعه با موضوع ایمنی ازجمله آن‌ها است.

سردار عبدالهی با بیان اینکه در کشور 20 شاخص در خصوص ایمنی بیمار احصا شده است، گفت: درصورتی‌که شاخصه‌ها مشخص باشد قطعاً می‌توان سنجش‌های معتبر انجام داد تا وضعیت ایمنی بیمار بر اساس آن مشخص باشد.

معاون امداد، درمان و آموزش پزشکی بهداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرد: در جهان بیمارستان‌های نظامی جز پیش‌قراولان کارهای مبتکرانه هستند، در کشور نیز باید این‌گونه باشد البته بیمارستان‌های سپاه پیشتاز مسائل مختلف ازجمله ایمنی بیمار در سطح کشور هستند.

وی با بیان اینکه دانشجویان ما باید موضوع ایمنی بیمار را یاد بگیرند، اظهار کرد: بیمارستان‌های سپاه باید گام‌هایی را برای کسب استانداردهای جهانی بردارند البته تا پیش‌ازاین نیز برخی از این بیمارستان‌ها به این موفقیت نائل‌آمده‌اند.

سردار عبدالهی با اشاره به اجرای طرح های مختلف در حوزه بهداشت، درمان و سلامت در سپاه، گفت: یکی از این طرح ها «طرح فجر» است که در بهداری نیروی زمینی سپاه به صورت ابتکاری در حال پیگیری و اجرا است که شالوده آن موضوع ایمنی بیمار است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715