پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵

لزوم پیوست فرهنگی و آموزش صحیح برای شهروندان؛

اختلاط زن و مرد در مترو اصفهان +عکس

با وجود اینکه دو واگن اول و آخر به بانوان اختصاص داده شده است اما برای آن اطلاع رسانی نمی شود؛ همچنین گفته نمی شود که واگن‌های وسط مخصوص آقایان است. لذا خیلی از خانم‌ها از روی عدم اطلاع وارد قسمت آقایان می شوند که موجب اختلاط زن و مرد در مترو شده است

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، یکی از نیازهای حمل و نقل شهر اصفهان مترو است که پس از کش و قوس های چندین ساله سال گذشته بهره برداری خط یک آن آغاز شد. اکنون ایستگاه قدس تا آزادی فعال است و البته همین خط یک هم نیاز به تکمیل دارد تا به بهره برداری کامل برسد.

موضوعی که نه فقط در مترو بلکه در همه طرح های عمرانی باید لحاظ شود، پیوست فرهنگی آن است. وقتی یک پروژه می خواهد ساخته شود یا به بهره برداری برسد ضرورت دارد ابعاد، تبعات و اثراتی که می تواند بر فرهنگ بگذارد و همچنین نیازهای فرهنگی آن لحاظ شود.

در مترو اصفهان نکته ای که به چشم می خورد اختلاط زن و مرد در واگن های آن است. با وجود اینکه دو واگن اول و آخر به بانوان اختصاص داده شده است اما برای آن اطلاع رسانی نمی شود. همچنین گفته نمی شود که واگن‌های وسط مخصوص آقایان است. لذا خیلی از خانم‌ها از روی عدم اطلاع وارد قسمت آقایان می شوند که موجب اختلاط زن و مرد در مترو شده است.

در مترو شهر تهران قسمت بانوان با تابلو مشخص شده است ولی در ایستگاه های مترو اصفهان چنین تابلوهایی استفاده نشده است. متاسفانه ماموران مترو هیچ تذکری برای رعایت حریم زن و مرد و عدم اختلاط نمی دهند و راهنمایی لازم را ندارند.

در حال حاضر شاهد هستیم زن و مرد در کنار هم در صندلی ها نشسته‌اند و یا ایستاده ‌اند و چه بسا شانه و تن آنها به هم می‌خورد که جای تاسف فراوان دارد. لذا لازم است شهرداری و شرکت مترو اصفهان فکری در این رابطه بکند و جلوی اختلاط زن و مرد گرفته شود.

نکته مهم دیگر اهمیت فعالیت سایر ارگان‌ها در این رابطه است؛ ستاد امر به معروف و نهی از منکر، ائمه جمعه، ارگان‌های فرهنگی باید زشتی اختلاط زن و مرد را گوشزد کنند و فعالیت فرهنگی و ارشادی داشته باشند.

وقتی صبح‌ها وارد مترو می‌شوید خیل زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان دختر دیده می‌شوند که وارد واگن آقایان شده‌اند و در صندلی‌ها کنار مردان نشسته ‌اند. در این رابطه در مدارس باید به دانش‌‌آموزان نکات مربوطه یاد داده شود. به دانشجویان هم گفته شود و در مساجد ائمه جماعات این نکات را متذکر شوند. والدین نیز به فرزندان خود این موارد را تذکر دهند. خود شاهد بوده‌ایم که بعضی از زنان چادری نیز این موارد را رعایت نمی‌کنند که شاید علت مهم عدم اطلاع است.

فعالین مردمی و انقلابی نیز ضرورت دارد با فعالیت فرهنگی و البته تذکر لسانی در مترو‌ها جلوی اختلاط زن و مرد را بگیرند و مانع ریختن قبح این منکر در جامعه بشوند، چراکه اگر منکر اختلاط زن و مرد نهادینه شود عوارض و آسیب‌های اجتماعی ناگواری را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. امیرعلی گفت:

    همچین چیزی نیست من خودم بار ها از مترو اصفهان استفاده کردم و دیدم واگن جدا برای بانوان هست و رعایت میشه

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق