چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲

گفتگو با مهسا صدیقی عضو بنیاد ملی نخبگان

تولیدات علمی دانشگاه در دانشگاه مانده است/ رسانه و انجمن های علمی با هم ارتباط ندارند

گاهی اوقات محتوایی که در نت پیدا می کنیم شاید خیلی هم بر پایه دلایل و شواهد علمی و براساس پژوهش نیست. انجمن های علمی در دانشگاه می توانند یک تولیدکننده محتوا باشند برای معضلاتی که در جامعه هست و یا موضوعاتی که می تواند برای جامعه هم جذابیت داشته باشد

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان:

تا به حال برایتان پیش آمده که به مشکلی بر بخورید و در آن زمینه سؤالی برایتان پیش بیاید و فرد مطلعی در آن زمینه در دسترس شما نباشد؟ احتمالا اولین کاری که کرده اید این است که پاسخ را در فضای مجازی جستجو کنید. اما چه پاسخی؟ گاهی اوقات مطالب موجود در فضای مجازی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه به آن دامن هم می زند. مطالبی که به هیچ وجه قابل اتکا نیستند.

چرا در این زمینه ضعف داریم؟ اگر به شما بگویم که کوهی از اطلاعات ناب، دست اول و مفید در نزدیکی شماست ولی شما نمی توانید دست دراز کنید و آنها را بردارید چه!؟ حتما تعجب می کنید و با خودتان می گویید چه چیزی مانع می شود!؟ خب مانع را بردارید…

بررسی رفع این مانع را در مصاحبه با دانشجوی اصفهانیِ نمونه، مهسا صدیقی که در حال تحصیل در سال آخر کارشناسی روانشناسی دانشگاه تهران و عضو انجمن علمی این دانشکده است، می خوانید. وی با حفظ قرآن و کسب مقام در مسابقات قرآنی و عضویت در بنیاد ملی نخبگان، افتخارات خود را تکمیل کرده است.

***

ندای اصفهان: به عنوان مقدمه بفرمایید که عمده فعالیت های شما در انجمن علمی چیست؟

مهسا صدیقی: قبلا در انجمن علمی این طور بود که یک سری مسئولیت هایی تعریف می شد ولی در این دوره که من هم وارد انجمن شده ام، تصمیم گرفته ایم که شرایط به این صورت نباشد؛ قرار شد که فعالیتی را تعریف کنیم به طور مثال کارگاه خاصی را، و بعد همه تلاش بکنیم برای انجام آن فعالیت. به طور کلی هدف این است که یک فضا و جو پویای علمی برای دانشگاه ایجاد کنیم.

ندای اصفهان: فعالیت هایتان را بر چه اساس انتخاب و تعیین می کنید؟ سیاستگذاری بر چه اساس است؟

– در ابتدا تصمیم ما بر این بود که یک سری نیازسنجی انجام بدهیم و براساس نیازهایی که دانشجوها دارند فعالیت هایی را تعریف کنیم. نظر من این است که هر انجمی یک اساسنامه دارد ولی در عمل ممکن است فعالیت های که انجام می شود، خیلی با اساسنامه متفاوت باشد؛ یعنی ما هدف را جو پویای علمی قرار می دهیم ولی این در هر ترم یک جور تعریف می شود.

ممکن است احساس کنیم که برنامه ای باید وجود داشته باشد که جذابیت بیشتری برای بچه ها دارد که ممکن است حتی نیاز آنها هم نباشد؛ بنابراین همین که ایجاد سوال بکنیم در ذهن دانشجو برای ما کفایت می کند.

ولی گاهی اوقات هم نه، ممکن است ببینیم دانشجوها در کار کردن با یک نرم افزار خاص ضعف دارند، به طور مثال در رشته ما نرم افزار spss هست؛ خب در اینجا ترجیح می دهیم که کارگاهی بگذاریم که بچه ها در این زمینه قوی تر بشوند. یعنی نیازسنجی ما هم بر این اساس است که جذابیت داشته باشد برای دانشجو هم براساس نیاز دانشجو است یعنی ببینیم که در چه زمینه هایی ضعف دارد و ما برای برطرف کردن آن تلاش کنیم.

نشست روانشناسی جرم شناختی

ندای اصفهان: خروجی مکتوب و یا خروجی مدونی دارد این جلسات؟

– بسیاستگذاری ما به این صورت است که وقتی که یک نشست یا برنامه ای اجرا می شود، بعد از آن فایل صوتی ویرایش شده را در کانال انجمن قرار می دهیم و تصمیم بر این شده که یک گزارش کلی هم ارائه بدهیم چون ممکن است افراد فرصت این را نداشته باشند که فایل صوتی را گوش بدهند. ولی به این شکلی که شما می گویید مدون نه، بیشتر یک کار دانشجویی است.

ندای اصفهان: آیا بقیه علاقمندان به این فایل ها دسترسی دارند؟

– بله می توانند استفاده کنند. البته ما از نیروی بقیه افراد هم استفاده می کنیم به عنوان شورای عمومی. مخاطبین ما می توانند شورای عمومی ما محسوب بشوند و هر زمان که به پتانسیل آنها نیاز داشتیم، می توانیم به عنوان شورای عمومی از آنها استفاده کنیم.

ندای اصفهان: ببینید، بسترها متفاوتند وقتی شما یک کانال را در نظر می گیرید، نوع این انتشار محدود است و میزان دسترسی کم و مطالب هم آرشیو نمی شوند. یکی از عیوبی که به دانشگاه وارد است اینکه یک مقدار ارتباط آن با جامعه ضعیف است. فعالیت های خوبی انجام می شود ولی بقیه دانشجوها در دانشگاه های دیگر دسترسی ندارند و مردم هم دسترسی ندارند. برای اینکه از مساله جلوگیری بشود یک نظر این است که رسانه و دانشگاه در اینجا به هم کمک کنند.

– نه، تا به حال با رسانه ها هماهنگی و همکاری نداشته ایم.

ندای اصفهان: از رسانه ها پیشنهادی داشته اید؟

– حداقل در این بازه زمانی که من فعالیت داشته ام که خیر. حتی نشنیده ام که رسانه ای پیشنهاد بدهد که به آنها محتوا بدهیم.

ندای اصفهان: در اساسنامه انجمن های علمی داریم که یکی از اهداف این انجمن تقویت و تحکیم پیوندهای نظام آموزش عالی با بخش های مختلف جامعه است. چقدر این هدف عملی شده است؟

– به نظر من برنامه های ما برد کمی دارد؛ یعنی یک برنامه هم که ما داشته باشیم و احساس بکنیم که خیلی از آن استقبال شده است باز هم محدود به دانشجوهای همان دانشکده می شود و نهایتا اگر دانشجویی از دانشگاه دیگری هم علاقمند باشد او هم می آید و استفاده می کند. ولی اینکه به طور کلی در سطح جامعه آن را در نظر بگیریم نه چنین اتفاقی نیفتاده است. یعنی شاید در اساسنامه باشد ولی در عمل اجرایی نشده است.

بازدید علمی از آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغزی

ندای اصفهان: اگر از طرف رسانه ای این پیشنهاد مطرح بشود، آیا این همت و رغبت هست تا همکاری انجام بشود و باعث شود که بقیه مردم نسبت به اطلاعاتی که شما دارید دسترسی بهتری داشته باشند؟

– اگر نظر شخصی من را می پرسید با این قضیه خیلی موافقم. گاهی اوقات محتوایی که ما در نت پیدا می کنیم می بینیم که شاید خیلی هم evidence based (برپایه دلایل و شواهد علمی) نیست و براساس پژوهش نیست. دانشگاه می تواند یک تولیدکننده محتوا باشد برای معضلاتی که در جامعه هست و یا موضوعاتی که می تواند برای جامعه هم جذابیت داشته باشد.

اگر ساز و کاری تعریف شود که در غالب آن دانشگاه و به طور خاص انجمن های علمی بتوانند با رسانه در ارتباط باشند، من با اصل این قضیه موافقم. اگرچه برای نحوه انجام این کار باید برنامه ریزی بشود. فکر می کنم که حرکت خیلی خوبی خواهد بود که دانشگاه تولید محتوا کند و به مردم عرضه بشود.

ندای اصفهان: نشریاتی که در دانشگاه منتشر می شوند می توانند مطالبی از عصاره بعضی برنامه ها منتشر کنند. شما همکاری دارید با این نشریات؟

– نشریه ها انواع متفاوتی دارند بعضی از آنها لزوماً عصاره یا خلاصه فعالیت ها نیست. مثلا یک موضوعی را محور قرار می دهند و بر اساس آن از اساتید اطلاعات می گیرند و یا اخبار یا پژوهش هایی را پیدا و منتشر می کنند.

کار مشترکی ندیده ام که کانون ها، انجمن ها و بسیج همه با هم یک فعالیت مشترک انجام بدهند. رویکردها در این مورد متفاوت است و بستگی به تشخیص آن انجمن دارد که چه رویکردی را انتخاب کند برای فعالیت های خودش.

ندای اصفهان: خیلی از انجمن های علمی فقط بعد آموزش را در نظر می گیرند و بخش پژوهش و فایده های اجتماعی انجمن ها معمولاً مغفول می ماند. شما چه راهکاری به نظرتان می رسد که این قضیه جدی تر پیگیری بشود.

– ما با توجه به مقاطعی که داریم در دانشگاه برای این موضوع تصمیم گیری می کنیم. مثلا برای دانشجویی که در مقطه کارشناسی است آموزش برای او محوری تر است. معمولا دانشجوهای کارشناسی توسط اساتید توصیه می شوند که با همکاری دانشجوهای مقاطع بالاتر در یک کار پژوهشی قرار بگیرند و از تجربیات آنها استفاده کنند.

در بخش دوم سوالتان پژوهش هایی که انجام می گیرد و کارهای خوبی هم هستند و خیلی از افراد هم می توانند به آنها دسترسی داشته باشند اما این مقالات به نظر می رسد که در حوزه آکادمیک باقی مانده است. یعنی یک سری پایگاه اطلاعات داده وجود دارد که با سرچ کردن در این پایگاه ها می توانم پاسخ سوالم را تا حدودی دریافت بکنم.

اما در مورد کسی که تحصیلات آکادمیک ندارد و یا اطلاعاتی در این موارد ندارند و یا اصلا دغدغه آنها نیست پیشنهاد می شود که یک حد واسطی بین این دو باشد؛ یعنی اگر گروهی واسطه بشوند برای اینکه در این زمینه مقالاتی که خیلی علمی هستند و ممکن است برای بسیاری از افراد قابل فهم نباشد، در غالب یک گزارشی قرار بدهد تا همه افراد بتوانند استفاده بکنند، این خیلی خوب است.

ندای اصفهان: بسیار عالی، آیا صحبت پایانی مانده است که بخواهید اشاره کنید؟

– ایده ای که شما مطرح کردید را باید از یک نقطه ای شروع کرد. با دانشگاهی باید لینک شد و تولید محتوا را تا حدی از آن انجمن بخواهند. حتی می شود در یک سطح کوچکی بازخورد گرفت. اگر دیدیم که نتیجه مناسبی دارد باید جریانی پایه ریزی بشود که دانشگاه تولیدکننده محتوا باشد و عموم جامعه مصرف کننده این اطلاعات باشند. پیشنهاد من این هست که فقط در سطح ایده باقی نماند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715