ندای اصفهان

لزوم توجه به جنبه‌های فقهی، حقوقی و اخلاقی در فضای مجازی

کدخبر: 86900
۲۸ آذر ۱۳۹۶ در ساعت ۴:۱۰ ب.ظ

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رسول مظاهری بعدازظهر امروز در دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به اهمیت فضای مجازی، اظهار کرد: باید در عرصه فضای مجازی به جنبه‌های فقهی، حقوقی و اخلاقی این حوزه توجه شود.

این استاد گروه حقوق دانشگاه اصفهان با بیان اینکه اگر هر مسئله‌ای از فقها پرسیده شود بی‌تفاوت از آن گذر نمی‌کنند، گفت: روابط انسان با یکدیگر، انسان با دولت‌ها و دولت‌ها با یکدیگر در عرصه فضای مجازی نیز از نکاتی است که باید به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به فرمایشی از معصوم (ع) که انسان به خوراک ظاهری خود توجه دارد ولی به غذای روح و روان خود توجه کافی ندارد، خاطرنشان کرد: مقالات و کتب متعدد در حوزه اخلاق و حقوقی فضای مجازی به نگارش درآمده است ولی هنوز جای کار در تولید چنین اثرهایی وجود دارد.

حجت‌الاسلام مظاهری اطلاع‌رسانی در موضوعات ضروری را یک واجب عنوان کرد و افزود: اگر بتوان با شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر اطلاع‌رسانی سریع و دقیق کرد و افراد را به‌طور مثال از یک خطر مطلع کرد تا به آن‌ها ضرر نرسد یک کار واجبی است.

این استاد گروه حقوق دانشگاه اصفهان با اشاره به رعایت نکردن برخی از حدود شرعی در فضای مجازی، گفت: افراد همان‌گونه که در دنیای فیزیکی رعایت حدود را می‌کنند در فضای مجازی نیز باید آن‌ها را رعایت کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,