جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸

گفتگو با دکتر داود حاج‌خدادادی کارشناس مسائل خانواده؛

آموزش، حلقه مفقوده­ ازدواج های ناموفق

کارشناس مسائل خانواده گفت: آموزش های روانشناختی زوج، بویژه پیش از ازدواج است. باورهای ناکارآمد در رابطه با ازدواج، خودآگاهی پایین، رفتارهای پرخاشگرانه، سبک های ارتباطی معیوب و اطلاعات ناکافی درباره ویژگی های جنس مخالف، از مواردی هستند که از طریق آموزش­های پیش از ازدواج قابل اصلاح است

به گزارش ندای اصفهان، در این گفتگو قصد داریم در خصوص پیشگیری از پدیده طلاق و راهکارها، با دکتر داود حاج‌خدادادی متخصص مشاوره، مدرس دانشگاه، دکتری مشاوره و مشاور مرکز مهرآفرین گفت و گو کنیم.

آنچه در ادامه می آید، متن مصاحبه­ ما با ایشان حول موضوع طلاق است.

***

ندای اصفهان: به نظر جنابعالی، شیوع آسیب های اجتماعی بویژه طلاق چه علل و ریشه هایی دارد؟

حاج‌خدادادی: در ابتدا بهتر است در مورد چیستی پدیده طلاق گفت و گو کنیم. طلاق به معنای رایج آن ترک رابطه زن و شوهری به دلیل عدم رضایت یک همسر یا هر دو طرفین از وضعیت زندگی زوجی است. طلاق پدیده ای چندعلتی است و عوامل روانشناختی، اجتماعی، اقتصادی و مسائل فرهنگی می­ تواند در وقوع آن تاثیرگذار باشند.

ندای اصفهان: امروزه گرایش به طلاق افزایش یافته است و هر روز شاهد این پدیده در جامعه و حتی نزدیکان و اقوام خود هستیم، شما از ریشه های روانشناختی آن سخن گفتید، لطفا بیشتر شرح دهید.

– بله یکی از مواردی که می تواند از وقوع طلاق پیشگیری کند آموزش های روانشناختی زوج، بویژه پیش از ازدواج است. باورهای ناکارآمد در رابطه با ازدواج، خودآگاهی پایین، رفتارهای پرخاشگرانه، سبک های ارتباطی معیوب و اطلاعات ناکافی درباره ویژگی های جنس مخالف، از مواردی هستند که از طریق آموزش­های پیش از ازدواج قابل اصلاح است.

این آموزش­ها نباید به صورت صوری و فقط به هنگام آزمایش های اولیه و صرفا در مورد آموزش های بهداشتی– جنسی باشد بلکه نیاز به یک دوره جامع و منظم آموزش روانی- رفتاری زوج می باشد.

ندای اصفهان: فکر می کنید چند درصد زوج ها از این نوع آموزش­ها استقبال می کند؟

– تعداد اینگونه زوج ها در حال افزایش است و امروز به نسبت دهه های قبل وضعیت روبه رشدی داریم. اما آنچه باید قابل توجه قرار گیرد اهمیت و لزوم اجرای آن است. این مسئله باید فرهنگ سازی شود به طوری که افراد نسبت به آن مقاومت نکنند، زیرا بخش بزرگی از جامعه از اهمیت و کارکرد آن بی اطلاع هستند.

بگذارید این ضرورت را با یک مثال روشن کنم: امروزه هر فردی برای کسب مجوز رانندگی باید گواهی نامه مهارت اخذ کند که مستلزم آموزش های مختلفی از آیین نامه گرفته تا تمرین رانندگی زیرنظر مربی است. قطعاً امر خطیر ازدواج کم اهمیت تر از رانندگی نیست و افراد همانند آموزش هایی که برای کسب مهارت رانندگی می بیینند، باید آموزش هایی برای کسب آمادگی برای ازدواج داشته باشند.

ندای اصفهان: برخی اعتقاد دارند ازدواج هایی به طلاق منجر می شود که افراد سنخیت کمتری با هم دارند؛ نظر شما در این مورد چیست؟

– این موضوع درست است که افراد باید پیش از ازدواج از نظر شخصیتی، ارزش ها و سایر ابعاد تطابق نسبی با یکدیگر داشته باشند و البته شناخت کافی و پرهیز از شتاب زدگی در انتخاب می تواند به این امر کمک کند؛ ولی برخی بر این باور هستند که آنها دنبال کیس (مورد) مناسب برای ازدواج اند، در صورتی که برای پیدا کردن کیس مناسب، خود نیز باید کیس مناسب ازدواج باشیم.

آموزش های پیش از ازدواج به ما کمک می کند که با آگاهی بیشتر رفتارهای ناکارآمد خود را اصلاح کرده و با افزایش ظرفیت روانی خود، وارد رابطه زوجی شویم.

ندای اصفهان: سوال دیگری که درباره این آموزش ها وجود دارد این است که چرا در گذشته با اینکه این آموزش ها وجود نداشته، نرخ طلاق بالا نبوده است؟

– این سوال در عین اینکه سوال مهمی است کمی نادقیق است. شاید بهتر است بگوییم در گذشته آموزش رسمی امروزی وجود نداشته ولی آموزش ها به صورت غیر رسمی و در خانواده انجام می شده است. البته ممکن است در مواردی هم اشکالاتی داشته است.

نکته دوم اینکه نرخ پایین طلاق حقوقی به معنای رضایت از زندگی نیست، چه بسا روابطی که تعارضات بالایی در آن بوده است ولی به دلیل فشارهای اجتماعی و قبح امر طلاق، به هر شکل، ظاهر حفظ شده است ولی فرسودگی زناشویی وجود داشته و در واقع طلاق عاطفی رخ داده است.

و سخن آخر اینکه، نباید فراموش کنیم، به دلیل تغییر سبک زندگی و نیز وجود منابع استرس متنوع در دنیای امروز و نیز تأثیر رسانه ها بر فضای خانواده، نیاز به این آموزش ها در عصر حاضر بیشتر حس می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز