سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 عقلانی نیست به جای خدمت‌گزاری مشغول سیاسی‌بازی شویم/ حاشیه سود زیاد مانعی برای تعطیلی عرضه قلیان   

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگویی مشروح به همه سؤالات و حواشی مربوط به انتصابش پاسخ داد؛ ارتباطش با جبهه پایداری را رد کرد، تعطیلی چایخانه‌ها را افتخارش در مسیر حفظ سلامت مردم دانست و گریزی هم به حضورش در انتخابات مجلس ۹۴ زد.

به گزارش ندای اصفهان، علی‌رغم مشغله زیاد کاری، حواشی مراسم روز دانشجو و فشارهای سیاسی وارده به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخواست ما برای مصاحبه را قبول کرد.

بعد از انجام مقدمات در یک ظهر نسبتاً سرد پائیزی کمال حیدری را در دفتری کاری‌اش در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دیدار کردیم و از همان درب ورودی که با سلام گرمی به ما خوش آمد گفت، قابل تشخیص بود که گفت‌وگو با سوژه اول این روزهای رسانه‌ها چندان سخت نخواهد بود.

کمال حیدری متولد ۱۳۴۵ در شهر اصفهان، از جانبازان ۸ سال دفاع مقدس و متخصص عصب‌کشی و درمان ریشه است؛ مسؤول اجرای طرح پایلوت ادغام بهداشت دهان و دندان در نظام شبکه بهداشت، مسؤول بهداشت دهان و دندان استان اصفهان، مدیر گروه دندانپزشکی جامعه‌نگر، معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان، عضو کمیته سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی کشور، رئیس اداره کل سلامت معنوی وزارت بهداشت، رئیس کارگروه سلامت بسیج جامعه پزشکی، رئیس مرکز عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامتِ دانشگاه علوم پزشکی و مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در امور خیرین از جمله سوابق اجرایی اوست.

طراحی نقشه جامع سلامت استان با افق ۱۵ ساله و تأسیس مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان نیز از اقدامات کمال حیدری است که حتی گاهی به صورت ناشناس برای استفاده خیریه‌ها از برخی خدمات شخصا به مراکز اقتصادی و رفاه سری می‌زند تا گرهی از مشکلی باز کند.

در اول آبان ماه ۹۶ با حکمی از سوی طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان معاون بهداشتی این دانشگاه منصوب شد که البته این انتصاب با حواشی زیادی همراه بود؛ اینکه چرا عده‌ای از جریانات خاص سیاسی انتصاب او به عنوان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را برنمی‌تابند و سهم‌خواهی جناحی به دور از موضوعات تخصصی را تا رسانه‌های معاند کشاندند را از خود او در جریان مصاحبه پرسیدیم؛ مصاحبه‌ای که متن آن را در ادامه خواهید خواند.

– برای سؤال اول برویم سر اصل مطلب؛ فیلمی که در روزهای گذشته از سخنرانی خانم دکتر چنگیز در مراسم روز دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در فضای مجازی منتشر شد، واکنش‌ها و بازتاب‌های زیادی داشته است، ارزیابی شما از این واکنش‌ها چه بود؟

**قرار نیست تفکرات سیاسی بر روند کار در دانشگاه تأثیری بگذارد

حیدری: بحث را سیاسی شروع کردید[با خنده]، این سؤال برایم در آیه «إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ و َإِلَیْهِ أُنِیبُ» مستتر است؛ پس از ابلاغ ریاست دانشگاه علوم پزشکی که بنده را قابل دانستند تا به عنوان یک خدمت‌گزار بتوانم خدمتی انجام دهم، برای اصلاح و انجام وظیفه پا به میدان گذاشتم.

قبل از آن هم به رئیس قبلی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای خدمت‌گزاری به مردم به اعلام آمادگی کرده بودم چراکه همه ما سرباز این نظام و عضوی از این جامعه هستیم و اگر تفکر سیاسی هم داریم، قرار نیست بر روند کارمان در دانشگاه تأثیری بگذارد.

**عملکردم را در انتصابات دوره قبلی ببینید

– واقعاً می‌شود طوری عمل کرد که تفکر سیاسی بر کار دانشگاه تأثیرگذار نباشد؟

حیدری: به خاطر دارم که در دوران دفاع مقدس، حضرت امام(ره) ورود به مسائل سیاسی به جنگ را حرام دانستند چراکه این مسائل از جمله عوامل سست شدن همدلی میان رزمندگان بود، آن هم در زمانی که مملکت تحت فشارهای بیرونی و درونی زیادی بود. فرمایش مقام معظم رهبری هم حول محور وحدت میان مسؤولان است و به نظرم این وحدت باید حفظ شود؛ البته با این جمله، شاید این سؤال مطرح ‌شود که چطور حالا باید وحدت حفظ شود و چرا در دوره‌های قبلی این مسأله مطرح نبود؟ که در جواب باید بگویم ما ۸ سال در این استان مسؤولیت داشته‌ایم، بروید عملکرد ما را در انتصابات ببینید که چقدر براساس شایسته‌سالاری و چقدر بر مبنای تفکرات سیاسی افراد بوده است.

**به جای جناح‌های سیاسی، بر آرمان‌های انقلاب پافشاری می‌کنم

– می‌گویند در لیست انتخاباتی اصولگرایان اصفهان برای انتخابات مجلس ۹۴ بودید، آیا تفکر سیاسی‌تان تغییر کرده یا بر همه مواضع سیاسی خود پایبندید؟

حیدری: تفکراتم تغییر نکرده، در دوره‌های قبلی تفکر سیاسی داشتیم و هنوز هم همان تفکر را دارم، چراکه به آرمان‌های انقلاب اسلامی معتقدم و بر مبنای آن‌ها هم کارهای سیاسی و هم کارهای اجرایی خود را ادامه می‌دهم. البته طیف سیاسی مقابل خودم را مخالف خود نمی‌دانم، بلکه آنان را کسانی می‌دانم که با من اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارند و این کاملاً طبیعی است؛ نه در دوره قبلی برایم شخص ملاک بود که چه کسی رئیس‌جمهور باشد و نه در دوره فعلی، بلکه در هر دوره‌ای احساس کنم که می‌توانم به نظام جمهوری اسلامی خدمت کنم، دریغ نخواهم کرد.

**انتخابم به تشخیص رئیس دانشگاه بود

– با این رویکرد کمرنگ جناحی باز هم برخی جریانات تندروی سیاسی از انتصاب‌تان به عنوان معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتقاد کردند.

حیدری: این انتخاب به تشخیص رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بوده و من هم وظیفه خود دانستم که در برابر امر رئیس دانشگاه پاسخ مثبت دهم تا باری را از روی دوش دانشگاه و جامعه بردارم، دکتر چنگیز قابل دانستند و این انتصاب را انجام دادند، امیدوارم که توانایی لازم این جایگاه را داشته باشم.

**پذیرفتن چنین مسؤولیت‌هایی خیلی هم راحت نیست

– با توجه به این فشارهای سیاسی ممکن است دکتر چنگیز از این انتصاب پشیمان شوند؟

حیدری: در همان ابتدا به رئیس دانشگاه بیان داشتم «می‌دانم برای این انتصاب قطعاً در بسیاری از فشارها به سر می‌برید، هرگاه احساس کردید که باید از مسؤولیت خود کنار بکشم، به خودم اعلام کنید تا کناره‌گیری کنم»؛ ایشان هم پاسخ دادند «در میان گزینه‌ها برای انتصاب در این معاونت شما را شایسته‌تر از دیگران دانستم».

من به خود نامدم اینجا که به خود باز روم/ آن که آورد مرا باز برد در وطنم [با خنده]؛

خانم چنگیز تکلیفی بر دوشم گذاشته‌اند و هر موقع بخواهند، تکلیف از روی دوشم برداشته خواهد شد؛ منتقدان به این انتصاب باید به این نکته توجه داشته باشند که پذیرفتن چنین مسؤولیت‌هایی خیلی هم راحت نیست و همه ما باید در آن دنیا پاسخ خیلی چیزها را بدهیم؛ وقتی مسؤولیتی ندارم، زندگی هم برایم راحت و آرام است اما وقتی مسؤولیتی در دانشگاه قبول کردم باید هرگونه کوتاهی در راستای سلامت مردم را پاسخگو باشم.

– اما در صورت نتیجه دادن فشارهای سیاسی برای برکناری، ممکن است اعتبار حرفه‌ای‌تان خدشه‌دار شود؟

حیدری: بحث آبرو نیست، اگر آبرویی هم داشته باشیم صدقه سر خون شهدا، انقلاب و مقام معظم رهبری در نظام اسلامی است؛ هرگاه در سلسله‌ مراتب اداری از کسی خواسته شود که در جایی خدمت کند، بر او تکلیف است و باید به تکلیف خود عمل کند و هرگاه هم از کسی خواسته شود که دیگر در آن مسؤولیت نباشد بر او تکلیف است که دیگر در آن جایگاه حضور نداشته باشد چراکه شاید صلاح نباشد و این صلاح ممکن است به موارد زیادی بستگی داشته باشد.

**فضای مجازی سر سوزنی در کار ما خللی ایجاد نخواهد کرد/ همه تهمت‌ها را بخشیده‌ام

– در فضای مجازی گروهی خاص که اتفاقاً از جریانات تندروی سیاسی بودند، تلاش زیادی به کار بردند تا کمال حیدری را به عنوان یک نیروی تند سیاسی معرفی کنند؛ این موضوع در ادامه کارتان خللی ایجاد کرده؟

حیدری: اگر کسانی در فضای مجازی یا جای دیگری به من تهمتی زده‌اند، مهم نیست، آن‌ها را می‌بخشم و امیدوارم خداوند همه ما را ببخشد. مطالب فضای مجازی سر سوزنی در کار ما خللی ایجاد نخواهد کرد چراکه ما برای کار آمده‌ایم و به دنبال آن نیستیم که چه طیف سیاسی از کار ما خوشش می‌آید و چه طیفی بدش می‌آید بلکه به دنبال انجام مسؤولیت به طور درست و صحیح هستیم.

– آیا از جریان ایجاد شده در خصوص انتصاب ناراحت هستید؟

حیدری: خیر، آن موقعی ناراحت هستم که احساس کنم مسؤولیتی را بی‌جهت اشغال کرده‌ام و یا خدای ناکرده نتوانسته‌ام حقی که بر دوشم بوده را به خوبی ادا کنم؛ هر زمانی مسؤولان دانشگاه احساس کردند که این مسؤولیت را بی‌جهت اشغال کرده‌ام هرچه سریع‌تر اعلام کنند، در این صورت تکلیف من هم کمتر خواهد شد و مسؤولیت را تحویل می‌دهم، اصلاً برایم مهم نیست.

**نمی‌دانستم جبهه پایداری در اصفهان هم فعال است

– شما را به جبهه پایداری منصوب می‌کنند، چقدر به این جریان نزدیک هستید؟

حیدری: تاکنون نمی‌دانستم این جریان در اصفهان هم فعالیت داشته است، حتی نمی‌دانم چه کسانی در جبهه پایداری اصفهان فعالیت دارند[با خنده] و این سؤال را باید از همان کسانی بپرسید که من را جزو این جریان می‎دانند.

– پس چه شد که وارد کار سیاسی و عرصه انتخاباتی شدید؟

حیدری: علت ورودم این نبود که مشغول به کاری نبودم چرا که از نظر تخصص پزشکی درگیری‌های زیادی داشتم اما این احساس را داشتم که نظام جمهوری اسلامی برایم چند سال هزینه کرده تا در کار اجرایی تجربه کسب کنم؛ با توجه به معضلاتی همچون آلودگی هوا، استرس و شیوه زندگی،  آسیب‌های زیادی متوجه سلامت جامعه است و یکی از دلایل احساس تکلیفم برای حضور در مجلس این بود که مسائل حوزه سلامت را نیازمند پشتوانه‌های قانونی می‌دانم که مستلزم پاسخگویی مدیران در مسؤولیت‌های خود است.

با شناختی که در حوزه سلامت داشتم و با مدیران مختلفی هم کار کرده بودم، به خلأهای حوزه سلامت آشنایی داشتم و احساس کردم که در موقعیت نمایندگی مجلس می‌توانم به مردم خدمت کنم؛ طبیعی است کسی که بخواهد وارد عرصه سیاست شود، یا باید منفرد وارد شود و یا اینکه به همراه یک گروه وارد میدان شود؛ برای انتخابات مجلس قدرت هزینه تبلیغات آن‌چنانی نداشتم و براساس اعتقاداتم وارد عرصه شدم و سعی کردم با اخلاق جلو بروم چراکه نمی‌خواستم به هر قیمتی وارد مجلس شوم، رسیدن به کرسی مجلس چنان ارزشی برایم نداشت و صرفاً برحسب تکلیف وارد شدم.

– به هر حال در لیستی قرار گرفتید که ریشه همه حواشی امروز است.

حیدری: معمولاً اشخاصی که وارد یک لیست می‌شوند، یک مارک سیاسی تا آخر به آنان زده می‌شود؛ همه از اعتقاداتم مطلع هستند، یک اعتقاد سیاسی خاص دارم و برای آن احترام قائل هستم؛ افرادی هم که تصویرم در کنار آنان در لیست انتخاباتی مجلس قرار گرفت را از افراد سالم این جامعه می‌دانستم و اگر هر کدام از نظر شخصیتی جزو افراد مسأله‎دار جامعه بودند، به هیچ عنوان حاضر به قرار گرفتن در لیست‌شان نبودم. اعتقادات سیاسی خود را بر اساس ارزش‌های انقلاب اسلامی می‌دانم، بر اصولی معتقدم که با این اصول بزرگ شده‌ام و حاضرم برای این اصول هزینه و اعتبار بدهم.

**عقلانی نیست در شرایط فعلی به جای رسیدگی به کار مردم، مشغول سیاسی‌بازی شویم

– با توجه به سابقه اجرایی‌تان انتصابات کشور باید بیشتر حول تخصص است یا هم‌سویی سیاسی؟

حیدری: جامعه ما از درون و بیرون دچار آسیب‌های زیادی شده است و عقل ایجاب نمی‌کند که در شرایط فعلی به جای رسیدگی به کار مردم، مشغول سیاسی‌بازی شویم؛ در هر طیفی افراد قابلی وجود دارند و هر کدام از طیف‌های سیاسی بخواهند انتصابات را بر اساس جهت‌گیری‌های حزبی انجام دهند به آینده، منابع و مردم  کشور خیانت کرده‌اند. پذیرفته‌ام با تیمی کار کنم که از نظر سیاسی سلیقه‌شان با من متفاوت است ولی افتخار می‌کنم در خدمتشان باشم چراکه صداقت خود در کار را نشان دادند و من هم قبول کرده‌ام که فقط برای کار و خدمت‌رسانی وارد عمل شوم؛ نباید مسائل سیاسی را وارد مسائل کاری کرد.

خط مباحث سیاسی با مباحث اجرایی جداست و بحث سلامت مردم بحثی نیست که بتوان با آن سلیقه‌ای عمل کرد و نیازمند تخصص است؛ همچنین در دیگر مباحث مثل فعالیت‌های مهندسی، ساختمان، راه و ترابری و … نیز نباید این‌گونه باشد و اگر چنین باشد راه را اشتباه رفته‌ایم، ما درصدد حرکت در مسیر توسعه هستیم و این مباحث را باید حل کنیم.

– پس معتقدید با توجه به وضعیت کشور باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد؟

حیدری: تفاوت جهان سوم و در حال توسعه با کشورهای توسعه‌یافته عمدتاً در همین موضوعات است و اینکه چگونه بتوان از منابع و ظرفیت‌ها استفاده کرد که بزرگ‌ترین منبع، منبع نیروی انسانی است؛ هر کشوری به عقل و تدبیرش رشد می‌کند و نه فقط به منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی خود، همان‌طور که بسیاری از کشورهای پیشرفته فاقد چنین ذخایری هستند.

مردم از انتصابات بر اساس جهت‌گیری‌های سیاسی سرخورده می‌شوند و دلیل آن مشاهده هدر رفت منابع و سرمایه‌ای است که هزینه نیروی انسانی می‌شوند؛ انتخاب افراد در جایگاه‌های مختلف باید به صورت کارشناسی و براساس شایستگی‌های تخصصی باشد، البته هر طیف سیاسی این حق را دارد که بتواند فرد شایسته‌ای را هم‌سو و هم‌جهت اعتقادات سیاسی خود برگزیند.

**خدمت به مردم برایم بزرگ‌ترین افتخار است

– و نقش مردم در این انتصابات و به کارگیری منابع انسانی؟

حیدری: چشم مردم به خدمتگزارانشان است که ببینند ما برایشان چه می‌کنیم، ما باید خود را ارزیابی کنیم که در مسیر خود چقدر گام‌های مؤثر برداشته‌ایم؛ چقدر خوب است که فردی که پس از فرد قبلی مسؤولیتی را قبول می‌کند مانند دوی امدادی مسیر قبلی را ادامه دهد، نه اینکه مسیر متوقف شود و دوباره بخواهند از اول شروع کنند؛ این موضوع کاری به طیف سیاسی افراد ندارد و جهت‌گیری سیاسی در مسائل کاری جزو مباحث درجه دوم و سوم است.

**سلامت مردم را نمی‌توان متوقف کرد

– برگردیم به موضوعات تخصصی که اتفاقاً برخی چالش‌برانگیز هم هست؛ طرح تحول نظام سلامت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ در همین مباحث اخیر گفتند مخالف اجرای طرح تحول هستید.

حیدری: تحول در هر نظامی مانند یک عمل جراحی هزینه‌بر و دارای آسیب است اما اگر از ابتدا پی‌ریزی برای یک کار با قوت انجام شود، آسیب‌های آن به مراتب کمتر خواهد بود؛ طرح تحول سلامت در کشور ما بیشتر جنبه توسعه‌ای دارد و اگر تمرکز بر مباحث پیشگیری افزایش یابد، هزینه کمتر و مشارکت بیشتری را از طرف مردم شاهد خواهیم بود. طرح تحول سلامت اهداف بسیار مناسبی داشت اما زیرساخت‌های ما در اجرای برخی از مراحل این طرح دچار نقص بود که از جمله آن‌ها می‌تواند به یکسان نبودن بیمه‌ها و تمرکز بر مباحث فناوری اطلاعات اشاره کرد؛ در ابتدا و طی ۲ سال گذشته بحث اسقرار طرح تحول سلامت مطرح بود و هزینه‌های بسیاری برای استقرار آن صورت گرفت و اقداماتی که وزارت بهداشت در هیچ یک از دولت‌ها به آن‌ها توجه نمی‌کرد، انجام شد.

اگر از این مرحله طرح تحول سلامت به بعد، تدبیر درستی برای ادامه کار صورت نگیرد، از جمله اقداماتی است که به شدت دولت و وزارت بهداشت را فلج خواهد کرد؛ البته این طرح فقط وزارت بهداشت را درگیر نکرده و بیمه‌ها نیز درگیر شده‌اند و بار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز سنگین شده است. اصل نظام تحول سلامت، طرح بسیار ارزشمند و بزرگی است ولی برنامه آن باید براساس شرایط فعلی اقتصاد کشور دیده شود چراکه اگر بخواهیم تعهدات زیاد بدهیم و نتوانیم از عهده آن‌ها برآییم، برای مردم دلسردی ایجاد خواهد شد؛ نباید بگذاریم که فتیله طرح تحول سلامت پایین کشیده شود چراکه سلامت مردم را نمی‌توان متوقف کرد.

**حساسیت مردم نسبت به سلامت مواد غذایی

– به صورت روزانه اخباری مبنی بر کشف مواد غذایی غیرمجاز منتشر می‌شود؛ با توجه به اختیارات معاونت بهداشت برای نظارت بر شبکه‌های توزیع مواد غذایی، به طور میانگین چند درصد از کالاهای تاریخ‌گذشته و فاسد شده در اصفهان کشف می‌شود؟

حیدری: به دلیل گستردگی شبکه توزیع مواد غذایی، نمی‌توانیم با عدد و رقم دقیق در این خصوص آمار بدهیم ولی با اجرای طرح تحول سلامت و افزایش نیروهای ناظر بهداشت محیطی، نظارت بر شبکه‌های توزیع مواد غذایی بسیار قوی‌تر از گذشته شده است؛ ناگفته نماند که حساسیت شهروندان به سلامت مواد غذایی نیز بسیار مهم است، به عنوان مثال اگر شهروندان با مواد غذایی فاسد مواجه شدند باید نسبت به آن حساس بوده و به مراکز بهداشت گزارش دهند.

گزارشات شهروندی برای ما بسیار مهم است و کمک بسیار زیادی برای جمع‌آوری مواد غذایی فاسد و تاریخ‌گذشته به ما خواهد کرد، چراکه تعداد فروشگاه‌های مواد غذایی بسیار بالاست و نمی‌توان به صورت مداوم و مورد به مورد کنترل کرد؛ اولویت ما بر روی فروشگاه‌های مواد غذایی پرتجمع مثل هایپرمارکت‌ها، رستوران‌های بزرگ و مراکز تهیه و توزیع غذا بسیار بیشتر است.

– انجام این وظیفه فقط محدود به ناظران بهداشت و مردم است؟

حیدری: صاحبان فروشگاه‌های مواد غذایی نیز خود باید ناظر سلامت اجناس خود باشند، وقتی خودروهای توزیع مواد غذایی به آن‌ها جنسی را تحویل می‌دهند، آنان باید به صورت دقیق مواد غذایی را کنترل کنند؛ همکاران ما به صورت شبانه‌روزی بر مواد غذایی صنوف، بخش تهیه و توزیع و بخش بین جاده‌ای تلاش می‌کنند.

توانمندسازی آموزشی صنوف و حساسیت مردم نسبت به سلامت مواد غذایی از جمله ضروریاتی است که باید برای بهبود شرایط سلامت مواد غذایی محقق شود؛ مردم باید هوشیار باشند و به ما کمک کنند، بارها و بارها دیده شده که فروشندگان مواد غذایی برای به فروش رسیدن شیر پاستوریزه، پاکت‌های شیر را بیرون از مغازه، در هوای آزاد و خارج از شرایط نگهداری قرار می‌دهند. با قرار دادن پاکت‌های شیر بیرون از یخچال، بار میکروبی شیر افزایش یافته و در حقیقت میکروب به خورد مردم داده می‌شود، مردم محله‌ها باید نسبت به این موضوع نیز حساسیت نشان دهند چراکه این محصول، محصولی برای سلامت مردم است و عمدتاً کودکان و سالمندان از آن استفاده می‌کنند.

**پوشش خانه‌های بهداشت در اصفهان مطلوب نیست/ مردم به صورت دوره‌ای سلامت خود را بررسی کنند

– نقش خانه‌ها و مراکز بهداشت در حل مشکلات درمانی و بهداشتی مردم چیست؟ این مراکز تا چند درصد راهگشای مشکلات حوزه سلامت هستند؟

حیدری: وظیفه بیمارستان‌ها، درمان و مداوای بیماران است، در حالی که وظیفه مراکز و خانه‌های بهداشت حفظ سلامتی است که علاوه بر جوامع در حال توسعه، تمرکز جوامع پیشرفته هم بر روی توسعه خانه‌های بهداشت است؛ خانه‌های بهداشت و سلامت ظرفیت پوشش بالای ۹۰ درصد سلامت جامعه را دارند اما تصور مردم به خصوص در شهرها و کلان‌شهرها از این مراکز، تصور خوبی نیست.

مردم باید یاد بگیرند که به صورت دوره‌ای برای معاینات پزشکی به مراکز بهداشت مراجعه کنند و بدانند که در هر دوره‌ای از چه مواد غذایی استفاده کنند تا سلامت‌شان به خطر نیفتد؛ سلامت دارای ۴ بُعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است که باید در هر ۴ مورد براساس شرایط سنی به مردم آموزش داده شود. پوشش خانه‌های بهداشت در شهر اصفهان مطلوب نیست و با تشکیل پرونده‌های الکترونیک سلامت درصدد توسعه خدمات سلامت در شهر اصفهان هستیم؛ پرونده‌های الکترونیکی به صورتی طراحی شده که تسهیلاتی در سطوح مختلف تخصصی ایجاد و از صرف هزینه‌های بی‌مورد و مراجعات بیجای بیماران به متخصصان پزشکی جلوگیری خواهد کرد.

**تعطیلی مراکز عرضه قلیان در اصفهان باعث افتخار ماست

– اصفهان به عنوان یکی از استان‌های پیشتاز در طرح برخورد با عرضه قلیان در کشور بود، چرا موافق تعطیلی مراکز توزیع قلیان بودید؟

حیدری: موفقیت در تعطیلی مراکز عرضه قلیان در اصفهان باعث افتخار ماست، مرکز بهداشت با همکاری دادگستری، نیروی انتظامی و صنف چایخانه‌داران کمر همت برای جلوگیری از توزیع قلیان بستند؛ استعمال قلیان‌ با تنباکوهای اسانس‌دار و میوه‌ای به پدیده شومی برای جوانان تبدیل شده بود.

**۱۸۰ آزمایش مختلف سرطان‌زا بودن تنباکوهای میوه‌ای را ثابت کرد

– تعطیلی و پلمب مراکز عرضه قلیان همه مشکل را حل می‌کند؟

حیدری: این نکته مسأله‌ای است که تنها وظیفه مرکز بهداشت نیست بلکه به عملکرد نهادهای فرهنگی جامعه بازمی‌گردد، اما اینکه استعمال قلیان به یک فرهنگ تبدیل شده بود و قبح استعمال مواد مخدر را میان خانواده‌ها می‌شکست؛ استعمال سیگار و قلیان دروازه اعتیاد برای جوانان است که با بی‌تفاوتی و عدم برخورد با عرضه قلیان در حقیقت دروازه ورود جوانان به اعتیاد را باز خواهیم گذاشت.

۱۸۰ آزمایش مختلف روی تنباکوهای میوه‌ای انجام شده که همه آزمایشات بالاتفاق موارد سرطان‌زایی در این محصولات را تائید کرد و با مصرف قلیان‌های میوه‌ای خطر ابتلا به سرطان در میان جوانان افزایش یافته بود و این هشداری برای خانواده‌ها بود؛ به همین خاطر مرکز بهداشت با توجه به رسالت و وظیفه‌ای که داشت اقدامات لازم برای جلوگیری از استعمال آن در چایخانه‌ها را گرفت تا بستر استعمال آن برای جوانان کمتر فراهم شود.

– با این خطر بالا چرا استعمال قلیان هنوز مشتری دارد، حتی در بین برخی از خانواده‌ها؟

حیدری: اینکه استعمال قلیان‌های میوه‌ای برای جوانان یک تفریح شده تأسف‌آور است و این سؤال را به ذهن متبادر می‌سازد که آیا دیگر نهادهای جامعه در قبال این پدیده شوم به وظیفه خود عمل کرده‌اند؟ البته از دو سال گذشته مرکز بهداشت اصفهان با همکاری جوانان بسیجی الگویی در راستای پر شدن اوقات فراغت جوانان به استاندار اصفهان ارائه کرد تا دستگاه‌های مربوطه آن را اجرا کنند؛ در هر صورت اگر نیازهای تفریحی جوانان اغنا نشود، در مکان‌های دیگر و شکل‌های دیگری سر باز خواهد کرد.

فقدان فرهنگ‌سازی یکی از دلایل نداشتن برنامه برای اوقات فراغت جوانان است؛ اصفهان ظرفیت‌های زیادی در فضاهای ورزشی، فرهنگ‌سراها، پارک‌ها، مراکز دیدنی، موزه‌ها و… دارد که باید شرایط لازم برای استفاده جوانان از این ظرفیت‌ها فراهم شود تا جوانان به این مراکز فراهم شود. اینکه شهرداری چنین مراکزی را برای رفع نیازهای تفریحی جوانان ایجاد کرده تنها کافی نیست بلکه دیگر نهادهای فرهنگی نیز وظیفه دارند تا جوانان را برای استفاده از این امکانات سوق دهند.

**هیچ‌ مجوزی برای عرضه قلیان در اصفهان وجود نداشت/ حاشیه سود زیاد مانعی برای تعطیلی عرضه قلیان

– در حال حاضر وضعیت اشتغال چایخانه‌داران و عرضه‌کنندگان قلیان چگونه است؟ آیا برای امرار معاش خود با مشکل مواجه نشده‌اند و چه جایگزین شغلی برای چایخانه‌داران در نظر گرفته شده؟

حیدری: چایخانه‌ها و عمده مراکز عرضه‌کننده قلیان در اصفهان فاقد مجوز فعالیت بودند و تنها انگشت‌شماری از قدیم‌الأیام مجوز داشتند که مجوز آن‌ها هم پس از چند سال نیازمند تمدید مجدد بود و هیچ تائیدیه‌ای برای فعالیت مجدد آن‌ها از طرف مرکز بهداشت صادر نمی‌شد؛ در حقیقت هیچ‌یک از چایخانه‌داران در اصفهان مجوز رسمی برای عرضه قلیان نداشتند.

به کلیه چایخانه‌داران شهر اصفهان خارج از ضوابط صنفی اجازه داده شد تا بتوانند مراکزی اعم از هایپرمارکت، سوپرمارکت، رستوران، آشپزخانه، باشگاه بدنسازی، فروشگاه نوشت‌افزار و … را راه‌اندازی کنند تا به موقعیت شغلی آنان لطمه‌ای وارد نشود اما به دلیل آنکه حاشیه سود مراکز عرضه قلیان بسیار بیش از حد تصور بود، صاحبان این مراکز حاضر به دست کشیدن از عرضه قلیان نشدند. ناگفته نماند که بسیاری از صاحبان مراکز عرضه قلیان به محض اطلاع و آگاهی از ضررهای تنباکوهای میوه‌ای، به صورت داوطلبانه شغل خود را تغییر داده و به صنوف دیگری مبدل شدند.

– جایگزینی هم برای مصرف‌کنندگان قلیان ایجاد شده؟ زیرزمینی‌شدن عرضه قلیان خطرناک‌تر نیست؟

حیدری: مرکز بهداشت اصفهان به وظیفه خود در پلمپ مراکز عرضه قلیان عمل کرده و زیرزمینی شدن این مراکز دیگر در حیطه وظیفه مرکز بهداشت نیست؛ وقتی بسترهای جایگزین تفریح جوانان وجود ندارد، تقصیر مرکز بهداشت چیست؟ خانواده‌ها، دیگر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی جامعه نیز در این زمینه وظیفه دارند.

دادستانی اصفهان به شدت نسبت به مراکز زیرزمینی عرضه قلیان حساس است و به محض رسیدن گزارشات مردمی، مأموران مرکز بهداشت با حکم قضایی اقدام به پلمپ این مراکز خواهند کرد؛ نوع برخورد دستگاه قضا با این مراکز نیز متفاوت است و به نوع کاربری هر مکانی بستگی دارد که آیا مکان مربوطه صنفی است یا غیر صنفی. مسؤولان، کارگزاران و خدمت‌گزاران مردم هستند، این خود مردم هستند که می‌توانند سلامت و امنیت خود را حفظ کنند؛ باید به جوانان توجه بیشتری شود، جوانان و دغدغه‌های آنان مغفول مانده و کسی نیست که پای درد دل آن‌ها بنشیند.

**تأثیر خشکی زاینده‌رود بر سلامت روان شهروندان اصفهانی

– با توجه به موضوع سلامت روان، خشکی زاینده‌رود تا چه میزان به سلامت مردم اصفهان لطمه وارد کرده است؟ موضوع افسردگی مردم شهر اصفهان بر اثر خشکی آب زاینده‌رود بنیه علمی دارد؟

حیدری: خشکی زاینده‌رود بر سلامت روحی و روانی شهروندان اصفهانی بسیار مؤثر است؛ تبعات خشکی زاینده‌رود عمیق‌تر این صحبت‌ها برای شهر و استان اصفهان است و سبز بودن شهر اصفهان با وجود کمبود آب به هر صورتی که ممکن است باید از طرف شهرداری حفظ می‌شود؛ همچنین خشکی زاینده‌رود منجر به افزایش ریزگردها، ایجاد گرد و غبار و آلودگی هوا شده و استنشاق ریزگردها باعث بیماری‌های تنفسی و ریوی مردم اصفهان شده است.

– به عنوان سؤال پایانی، خودتان را چهره سیاسی موفق‌تر، معاون دانشگاه کارآزموده‌تر، متخصص عصب‌کشی حاذق یا پدر موفق‌تری می‌دانید؟

حیدری: سؤال بسیار سختی پرسیدید[با خنده]، خودم را در هیچ یک از این جایگاه‌ها موفق نمی‌دانم«هرکه به یک کار، به همه‌کار و هرکه به همه‌کار به هیچ‌کار»؛ خودم را موفق‌تر به عنوان یک خدمت‌گزار می‌دانم، احساس می‌کنم برای خدمت به مردم نباید منت بگذاریم بلکه باید منت بکشیم چراکه خداوند عمر محدودی را برای خدمت به مردم به ما عطا کرده و خدمت به مردم برایم بزرگ‌ترین افتخار است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز