یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۱

گفتگو با دکتر سید جلال حسینی تحلیلگر سیاسی؛

روحانی از اصلاح طلبها فاصله گرفته ولی استراتژی اش تغییر نکرده است

روحانی به این نتیجه رسیده که برای ماندن در نظام باید از اصلاح طلبها فاصله بگیرد و به نظام نزدیک تر بشود. البته این به این معنا نیست که روحانی از مبانی تفکر خودش فاصله گرفته باشد، یعنی هنوز معتقد است که باید با جهانی شدن هماهنگ باشیم حتی با کدخدا باید کنار بیاییم

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، خبرهایی از کناره‌گیری احتمالی جهانگیری و شهردار شدن او شنیده می‌شود که شائبه فاصله دولت و اصلاح طلبان را بیشتر می‌کند؛ به همین بهانه نظر دکتر سید جلال حسینی تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه را جویا شدیم:

ندای اصفهان: نظر شما در مورد اتفاقات اخیر و خبرهای جدایی آقای جهانگیری از آقای روحانی چیست و چقدر می‌توان این بحث را جدی گرفت؟

– در مورد اختلاف بین رئیس جمهور آقای روحانی و اصلاح طلبها که در بحث اختلاف روحانی و جهانگیری مطرح شده است دونظر وجود دارد:

یک نظر معتقد است که این دعوا یک دعوای زرگری است، به خاطر اینکه کسی می‌تواند رای بیاورد که نسبت به شرایط موجود معترض باشد و در عین حال ادامه تفکر روحانی دیگر ممکن نیست چون روحانی در این دوره هم با یک سری ایده‌ها و ترفندهای مختلف موفق شد رای بیاورد و پایگاه اجتماعی قوی در جامعه ندارد.

بنابراین اصلاح طلبها به این نتیجه رسیده‌اند که به صورت صوری از روحانی فاصله بگیرند و به عنوان منتقد وضع موجود بتوانند رای مردم را جمع کنند و در این راستا جهانگیری هم برای اینکه بتواند در دوره بعد کاندیدا بشود مجبور شده که از روحانی فاصله بگیرد و این برنامه هماهنگ شده است.

نظر دوم این است که نه، واقعا بین روحانی و جهانگیری و همچنین روحانی و اصلاح طلبها اختلافاتی به وجود آمده است و بر اثر این اختلافها این نقدها انجام می‌شود. فکر می‌کنم نظر اول را به طور کامل نمی‌شود پذیرفت چون در جلسات خصوصی که اصلاح طلبها داشتند به روحانی انتقادات جدی بود نه فقط انتقاد در مورد عملکردی که مورد بحث اصولگراها هست.

اصلاح طلبها در مسائلی انتظار داشتند سهم بیشتری داشته باشند ولی روحانی این را رعایت نکرد و جهانگیری هم انتقادش به روحانی همین است که عملا در این دولت دست جهانگیری بسته است و تمام اختیارات را خود روحانی بر عهده گرفته است. عملا جهانگیری بر عکس دولت قبل کاره‌ای نیست.

ندای اصفهان: به نظر شما کدام یک از این دو نظر را بیشتر می توان جدی گرفت؟

– فکر می‌کنم نظر دوم دقیق تر باشد و روحانی رایی که می‌توانست و می‌خواست را از اصلاح طلبها آورده است و الان دیگر احساس نیازی به آنها نمی‌کند. از طرف دیگر به این نتیجه رسیده است که اگر این روال را ادامه بدهد منجر به حذف از انقلاب خواهد شد و در آینده جایگاهی نخواهد داشت و سرنوشتش مثل سرنوشت افرادی خواهد شد که الان خارج از مجموعه هستند و وقعی هم به آنها گذاشته نمی‌شود.

حتی خود اصلاح طلبها هم معتقد هستند که به تنهایی نمی‌توانیم رای بیاوریم و جامعه به ما خیلی توجهی نمی‌کند و روحانی این را متوجه شده است و درحال فاصله‌گیری از آنهاست و به این دلیل اصلاح طلبها از او ناراحت هستند. من فکر می‌کنم نظر دوم دقیق تر است و روحانی متوجه شده است که  اصلاح طلبها در جامعه جایگاه محکمی با توجه به روند فعلی اقتصادی کشور ندارند و جهانگیری هم برگ برنده خیلی قوی برای آینده محسوب نمی‌شود.

روحانی به این نتیجه رسیده که برای ماندن در نظام باید از اینها فاصله بگیرد و به نظام نزدیک تر بشود و در صحبتهای جدید روحانی هم این حرفها را می‌بینیم. البته این به این معنا نیست که روحانی از مبانی تفکر خودش فاصله گرفته باشد، یعنی هنوز معتقد است که باید با جهانی شدن هماهنگ باشیم حتی با کدخدا باید کنار بیاییم ولی روشش عوض شده و مقداری در تاکتیک انقلابی عمل می‌کند اما در استراتژی و راهبرد هنوز همان دیدگاههای قبلی خودش را دارد.

 ندای اصفهان: با فاصله گرفتن اصلاح طلبها از روحانی آیا با خلاء نیروی‌ها، روحانی به اصولگراها نزدیک تر می‌شود؟

– اینگونه نیست که اصلاح طلبها بخواهند از روحانی فاصله بگیرند؛ اصلاح طلبها به روحانی نیاز دارند و اوضاع آنها اصلا خوب نیست و به نفعشان نیست از روحانی فاصله بگیرند بلکه روحانی درحال فاصله گرفتن از اصلاح طلبها است و می‌خواهد به اصولگراها نزدیک تر شود چون فکر می‌کند نزدیکی به اصلاح طلبها در هر صورت برایش مضر است.

البته روحانی سعی می کند فاصله اش با اصولگراها را هم حفظ کند یعنی از اصلاح طلبها می‌خواهد فاصله بگیرد و به اصولگراها نزدیک شود ولی کاملا هم نزدیک نمی‌شود، می‌خواهد یک سری از توده‌ها را همچنان نگه دارد.

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715