یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: بین الملل
چاپ خبر
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۹
 افشای وقایع پشت پرده استعفای ناگهانی سعد حریری در ریاض   

یک منبع نزدیک به نخست‌وزیر لبنان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، وقایع پشت پرده استعفای ناگهانی او در ریاض را فاش کرد.

به گزارش ندای اصفهان، یک منبع نزدیک به «سعد الحریری»، نخست‌وزیر لبنان، در گفتگو با این خبرگزاری پشت پرده تهدید‌های عربستان سعودی علیه او برای اعلام استعفایش در ریاض را فاش کرد.

بر اساس اعلام این منبع، پس از گذشت حدود یک سال از نخست‌وزیری حریری در دولتی که وزرای حزب‌الله نیز در آن حضور دارند، سعودی‌ها از نفوذ روزافزون این جنبش خشمگین شدند و تهدید به کاهش کمک‌های مالی به دولت لبنان کردند.

این منبع درباره استعفای ناگهانی نخست وزیر لبنان در ریاض گفت: زمانی‌ که حریری به عربستان سعودی رفت، بسیار متعجب شد، او تصور می‌کرد که برای گفتگو درباره پروژه‌های اقتصادی می‌رود، ولی در عوض با فهرستی از تحریم‌های اقتصادی، که سعودی‌ها علیه لبنان وضع کرده بودند، روبرو شد.

او افزود: ریاض، حریری را تهدید کرد که بیش از ۱۶۰ هزار شهروند لبنانی را که در کشور‌های عربی خلیج‌ فارس کار می‌کنند، اخراج می‌کند و همچنین به سرمایه‌گذاران عربستانی برای خروج سرمایه‌هایشان از لبنان فشار می‌آورد. حریری که خود را در موقعیتی فاجعه‌بار برای اقتصاد لبنان دید وادار شد شد بیانیه استعفای خود را به شیوه‌ای که عربستان را راضی می‌کند، بنویسد.

این منبع نزدیک به نخست‌وزیر لبنان در ادامه افزود حریری زندانی نبود ولی سعودی‌ها به او گفته بودند در صورت بازگشت به لبنان، دولت او را یک دولت متخاصم می‌دانند و لبنان را مانند قطر مجازات خواهند کرد.

منبع مذکور در ادامه این مصاحبه گفت: محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به حریری متعهد نیست، او یک شاهزاده کاملا عجول است که با موضوع لبنان و دیگر امور به شکل احساساتی برخورد نمی‌کند.

یک دیپلمات اروپایی نیز درباره استعفای حریری گفت: ریاض همچنان در حمایت از حریری، که برای ریاست دولتی شامل حزب‌الله، به کشورش بازگشت، تردید دارد. آن‌ها تصور می‌کردند که او خواهد توانست با حزب‌الله مقابله کند، ولی بر عکس آن اتفاق افتاد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز