چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
 تعیین قیمت بلیط با تصمیم شورا/تراموا به اصفهان می آید   

شهردار اصفهان از ارائه طرح دو فوريتي براي تعيين قيمت بليط مترو به شورا خبرداد و گفت: درصدد هستیم تابوی تراموا را همانند مترو بشکنیم.

به گزارش ندای اصفهان دکتر مهدی جمالی نژاد با اشاره به اینکه مراحل آزمایشی راه‌ اندازی فاز اول با دو رام قطار انجام شده؛ گفت: در ابتدای راه‌اندازی خط یک قطار شهری حرکت واگن‌ها از ساعت ۷ تا ۱۰ صبح فعال است و روزانه سه ساعت بهره‌برداری می‌شود اما پس از مدت یک ماه این زمان افزایش پیدا خواهد کرد و مدت زمان فاصله بین حرکت قطار از نیم ساعت به ۱۰ دقیقه کاهش پیدا می‌کند.
جمالی نژاد اظهارداشت: سال آینده فاز دوم خط یک قطار شهری افتتاح خواهد شد که مسیر آن تا ایستگاه چهارراه تختی ادامه می‌یابد و بعد از آن باید منتظر بمانیم تا مراحل راه‌اندازی ایستگاه میدان امام حسین(ع) و میدان انقلاب اسلامی به اتمام برسد که تا پایان سال ۹۶ بتوانیم کل خط یک را به بهره‌برداری برسانیم.
وی اضافه کرد: حدود ۷ ایستگاه‌ برای فاز اول خط یک قطار شهری آماده بهره‌برداری است که تا چند روز آینده سه ایستگاه بهارستان،چمران و گلستان نیز آماده می‌شود.
شهردار اصفهان تصریح کرد: در آغاز این راه‌اندازی ، قطار شهری با دو رام و هر رام با ۵ واگن سرویس‌دهی می‌کند که تا پایان سال ۳ رام قطار دیگر آماده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فاز دوم خط یک متروی اصفهان به طول یک کیلومتر از میدان شهدا تا تختی سال آینده تکمیل می شود، گفت: فاز سوم خط یک به طول ۹ کیلومتر از شهدا تا دفاع مقدس خواهد بود که در صورت تکمیل فاز سوم خط اول استخوان بندی و ستون فقرات حمل و نقل ریلی شهر اصفهان کامل می شود و سال ۹۶ خط اول متروی اصفهان به بهره برداری می رسد.
جمالی نژاد در ادامه با اشاره به خط دوم مترو بیان داشت: مطالعات خط دوم متروی اصفهان به طول ۲۳ کیلومتر در حال اتمام است.
وی با اشاره به خط سوم متروی اصفهان نیز از میدان آزادی تا میدان شهیدعباسپور به طول ۸ کیلومتر و ۹ ایستگاه، افزود: اجرای این ۳ خط انقلابی در حمل و نقل شهر به پا خواهد کرد.
تعیین هزینه های مترو با ارایه لایحه ۲ فوریتی به شورا 
جمالی نژاد گفت: خرید بلیط مترو به صورت آزمایشی از طریق سامانه‌های «اصفهان‌کارت» به صورت تک فروشی قابل پرداخت و بهای ورودی آن ۵ هزار ریال است که این کارت‌ها قابل شارژ می باشد؛ هزینه بلیط مترو به دلیل یارانه‌ای که روی آن است برای مردم کاهش یافته که بخشی از آن را سازمان قطار شهری اصفهان پرداخت می‌کند.
وی اظهارداشت: اگر بخواهیم مبلغ تمام شده را از شهروندان اخذ کنیم بلیط مترو باید با قیمت ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان به فروش رسد اما برای رفاه حال هر چه بیشتر شهروندان لایحه ۲ فوریتی را برای شورای اسلامی شهر اصفهان می فرستیم تا نرخ مناسبی برای مترو تعیین شود.
شهردار اصفهان از هر ۲۱ نفر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به خصوص رییس این شورا تشکر کرد و گفت: شورای اسلامی شهر اصفهان اگر در تخصیص بودجه قطارشهری اصفهان مساعدت نمی کردند ، به این زودی ها قطار شهری اصفهان راه اندازی نمی شد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا در ابتدای راه‌اندازی خط یک قطار شهری حرکت واگن‌ها از ساعت ۷ تا ۱۰ صبح فعال است و روزانه سه ساعت بهره‌برداری می‌شود ، گفت: قطار شهری اصفهان باید علیرغم اینکه یک ماه به صورت آزمایشی حرکت کرد، باز هم تست شود و دیگر رام های قطارشهری که هر کدام ۲۰۴ صندلی دارد و می تواند حدود ۱۰۰۰ مسافر را جا به جا کند ، یکی یکی وارد خط شوند.
شهردار اصفهان اضافه کرد: قطعاً وقتی تکنولوژی می آید اول باید فرهنگ آن در بین مردم  جا بیفتد، اما من مطمئنم مردم اصفهان آنقدر فهیم هستند که نیاز به فرهنگسازی برای مترو ندارند زیرا وقتی نظافت شهر اصفهان سرآمد شهرهای کشور می باشد و نوع تعامل شهروندان اصفهانی نسبت به سایر کلانشهرها ایده آل است به این معناست که زیرساخت های فرهنگی در این شهر وجود دارد.
وی تاکید کرد: فهم مردم اصفهان بسیار بالا است و من از همکاری شهروندان با مدیریت شهری اصفهان تشکر می کنم.
تابوی تراموا را هم می شکنیم
شهردار اصفهان یادآور شد: درصدد هستیم تابوی تراموا را نیز بشکنیم ، البته تراموا در هیچ کدام از شهرهای کشور تاکنون راه اندازی نشده است.
وی اظهارداشت:در این مدت محدودی که به عنوان شهردار اصفهان منصوب شده ام ، دهها جلسه درباره تراموا برگزار گردیده و مسأله تراموای اصفهان در حال حل شدن است.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه مطالعات اولیه تراموا انجام شده است ، درباره مزیت های تراموا گفت: تراموا ارزان تر و سریعتر است و می تواند جایگزین خوبی برای آن خیابان هایی که امکان احداث خطوط BRT را ندارند ، باشد، ضمن اینکه هزینه احداث تراموا بسیار کمتر از مترو است و مردم استقبال بیشتری خواهند کرد.
وی تاکید کرد: مطالعات راه اندازی تراموا از میدان استقلال تا میدان جمهوری و از میدان جمهوری تا میدان آزادی در حال انجام است/ایمنا

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز