سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
 اصلاح‌طلبان اعتراف می‌کنند رئیس‌جمهور اهل حرف است   

کارشناس مسائل سیاسی گفت: به نظر می‌رسد «علی لاریجانی» مجلس را به سمتی که خود می‌خواهد یعنی تعامل با قوه مجریه پیش می‌برد.

به گزارش ندای اصفهان،محمود معلمی با بیان این که مجلس دهم از چند گروه متفاوت تشکیل شده است، اظهار کرد: یک گروه، اقلیت حدود ۵۰ نفره هستند که اصولگرای حزب اللهی هستند، گروه دیگر جریان اصلاح‌طلب هستند و گروه سوم، گروهی هستند که در شهرستان‌ها بر اساس قومیت انتخاب شدند و برخی دیگر نیز هیچ تجربه‌ای در هیچ کدام از حوزه‌ها ندارند.

وی با بیان این که امروز مجلس در رأس امور نیست، افزود: مجلس دهم به کدخدایی که نیروی متدین و قوی است رأی می‌دهد و به وزیر راه و شهرسازی که اتهامات زیادی به او وارد است و مسکن مهر را به ابتذال کشانده است نیز رأی می‌دهد.

*نظارت مجلس ضعیف است

کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که تعدادی از نمایندگان به هر سمتی که ببرندشان حرکت می‌کنند، عنوان کرد: چنین مجلسی نمی‌تواند اصالت مجلس شورای اسلامی را داشته باشد، مجلس از شخصیت‌های موجه تهی شده است.

وی ادامه داد: مجلس در مسائل مربوط به قوه مجریه خوب ورود نمی‌کند و نظارت خود را به درستی انجام نمی‌دهد؛ در قوه قضائیه نیز نیاز به همکاری بیشتر مجلس احساس می‌شود و همه ما عملکرد مجلس را در موضوع حقوق‌های نجومی دیدیم که در آخر کار هم می‌خواستند بگویند اصلاً چیزی نبوده است.

*اعتراف اصلاح‌طلبان به  اهل حرف بودن رئیس‌جمهور

معلمی با اشاره به ۲ وظیفه مجلس در وضع و نظارت بر حسن اجرای قانون، تصریح کرد: در وضع قانون به مورد اخیر اشاره می‌کنم که اعلام کردند ۸ ربیع الاول تعطیل باشد بعد اعلام کردند که نه تعطیل نباشد، شما ببینید چقدر وقت بیت‌المال گرفته شده است.

وی با انتقاد از نظارت بر حسن اجرای قانون مجلس شورای اسلامی، مطرح کرد: قوه مجریه به چه وضعی افتاده است که ۲ روز پیش که رئیس‌جمهور صحبت می‌کرد خود اصلاح طلبان و اقتصاددانان اصلاح‌طلب اعلام کردند که فقط حرف بوده است.

*لاریجانی مجلس را به سمت تعامل با دولت پیش می‌برد

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: قبول داریم که مجلس باید با سایر قوا تعامل داشته باشد اما به نظر می‌رسد علی لاریجانی مجلس را به سمتی که خود می‌خواهد یعنی تعامل منفی با قوه مجریه پیش می‌برد و احساس می‌شود که در تعامل با قوه مجریه یک حالت رودربایستی یا کنار آمدن برای آینده وجود دارد.

وی با اشاره به پرونده سپنتا نیکنام، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی اجازه ورود این شخص به شورای شهر یزد را صادر کرد در حالی که این اقدام آن‌ها مخالف اصل مسلم قانون اساسی است و رئیس مجلس نیز از این اقدام دفاع می‌کند، اختیارات رئیس مجلس بیش از آن حدی است که باید باشد.

*مجلس دهم غیرقابل پیش‌بینی است

معلمی یادآوری کرد: حتی اگر مسأله اختیارات رئیس مجلس هم مطرح نبود علی لاریجانی با لابی‌ها و رایزنی‌های پشت صحنه مسائل را پیش می‌برد، باید راحت بگویم تنها مجلسی که کارهایش غیرقابل پیش‌بینی است همین مجلس دهم است.

وی با اشاره به وضعیت مجلس دهم، بیان کرد: اگر مجلس دهم لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم که همان اِف اِی تی اِف است را تصویب کرد تعجب نکنید.

*مجلس ششم از دست نظام خارج شده بود

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مجلس ششم، تأکید کرد: مجلس ششم غیرقابل پیش‌بینی نبود بلکه اقدامات آن‌ها از دست نظام خارج شده بود و می‌دانستیم که همیشه به نفع غیرنظام رأی می‌دهد و بسیاری از آن‌ها مثل فاطمه حقیقت‌جو و مزروعی به دامان غرب گریختند.

وی ادامه داد: نه می‌توانیم بگوییم مجلس دهم مانند مجلس ششم است و نه می‌توانیم بگوییم مجلس خوب و مطلوبی است بلکه بسیار غیرقابل پیش‌بینی است؛ نگران تصویب این لایحه دولت هستم که در صورت تصویب و مخالفت شورای نگهبان، معلوم نیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام چه بر سر آن آید.

*ترجیح مسائل حزبی به منافع ملی

معلمی با بیان این که حقوق و مزایای نمایندگان مجلس کم نیست، تصریح کرد: قدرت‌طلبی و منافع جناحی را بر منافع ملی ترجیح دادن است که باعث می‌شود نمایندگان برای مسائل و مصالح ملی با مسؤولان چانه‌زنی نکنند و برای حوزه‌های انتخابی خود، امتیاز دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به ملاقات خود با یکی از نمایندگان مجلس، عنوان کرد: این نماینده به من گفت که یک اصولگرای بی‌جلسه است، یعنی این که نه طرف چپ است و نه طرف راست و من نیز به او اعلام کردم که بعید است بتوانید مستقل عمل کنید.

*نمایندگان تازه به دوران رسیده ظرفیت ندارند

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: رایزنی‌های پشت پرده و فشارهایی که ممکن است از بیرون باشد و همین نگاه به مسؤولیت‌های آینده، باعث می‌شود که هرگاه احساس کنند در حوزه انتخابی خود رأی ندارند با وزارتخانه‌های مختلف چانه‌زنی کرده و تعداد انگشت شمار نمایندگان به حوزه انتخابی خود بازگردند.

وی با بیان این که برخی نمایندگان پس از اتمام دوره نمایندگی‌شان حاضر به تخلیه خانه‌ای که مجلس در اختیار آن‌ها گذاشت، نیستند، مطرح کرد: نمایندگانی که تازه به دوران رسیده هستند و ظرفیت رایزنی‌ها را ندارند، در مسؤولیت‌ها ممکن است فریب هم بخورند.

معلمی در پایان گفت: از آن جایی که نظام جمهوری است و در حکومت، مردم نقش دارند تا زمانی که مردم نسبت به پشت پرده‌ها آگاه نشوند و بصیرت لازم را کسب نکنند نباید انتظار داشت که وضع مجلس و قوه مجریه بهتر از این شود؛ مردم باید برای رأی دادن به حافظه تاریخی خود مراجعه کنند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز