یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی؛
 روحانی: علاقمندان به صلح باید از رزمندگان مقاومت ممنون باشند   

رئیس جمهور با بیان اینکه آنهایی که در سوریه و عراق علیه تروریست ها جنگیدند حق بزرگی برگردن منطقه و جهان دارند، گفت: همه علاقمندان به صلح، باید از رزمندگان صف مقاومت ممنون باشند.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی آغاز به کار کرده است که با دو حادثه شیرین و تلخ مواجه هستیم.

وی افزود: حادثه شیرین منطقه ما پیروزی های ارزشمند ملت های منطقه بر تروریسم هست. مردم عراق، مردم سوریه، مردم لبنان و همه آنهایی که در مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کرده اند امروز خوشحال و سرافراز هستند که پایه های اصلی تروریسم در منطقه فروریخته شده و توطئه هایی که استکبار و صهیونیستم علیه ملت های منطقه طراحی کرده بود نقش برآب شده است. البته باید راه مسلمانها تا ریشه کن شده کامل تروریسم ادامه یابد.

رئیس جمهور تاکید کرد: آنهایی که در سوریه و عراق علیه تروریست ها جنگیدند حق بزرگی برگردن منطقه و جهان دارند. این تروریسم نه تنها تهدیدی برای منطقه بلکه تهدیدی برای جهان و اروپا و آمریکا بود. لذا کسانیکه علاقمند به صلح هستند باید از زرمندگان مقاومت ممنون و متشکر باشند اما متاسفانه این چنین نیست. به جای اینکه از این دولتها تشکر کنند در فکر تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.

روحانی با اشاره به هفته وحدت سال گذشته و آزادی حلب سوریه خاطرنشان کرد: در سخنرانی پارسال عرض کردم که به زودی پیروزی های دیگری را بر تروریست ها شاهد خواهیم بود و امسال در شرایطی اینجا هستیم که هم موصل آزاد شده و هم پایگاههای تروریسم فروریخته و همه شهرهای سوریه تا شهر مرزی بوکمال آزاد شده است.

وی تصریح کرد: اما بخش تلخی که امروز شاهدیم این است که برخی کشورهای منطقه و اسلامی نزدیکی خود را نسبت به رژیم صهیونیستی با کمال بی پروایی آشکار می کنند و اگر در سال های گذشته پنهانی با دشمنان اسلام در تعامل، همکاری و گفتگو بودند، حداقل در زبان منکر بودند و آنقدر این ارتباط زشت و قبیح بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید که اسرائیل دوست ما و مقاومت منطقه دشمن ماست.

رئیس جمهور ادامه داد: آنها امروز متاسفانه تلاش می کنند تا این منکر بزرگ را تبدیل به معروف کنند؛ البته من تردید ندارم که ملت های منطقه و مسلمانان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم، به ثمر برسد. علما  نخبگان، جوانان مسلمان و ملت فلسطین نخواهند گذاشت، چراکه آزادی قدس شریف آرزوی همیشگی آنان بوده و خواهد بود.

روحانی در ادامه با اشاره به ابعاد دیگر این توطئه گفت: در کنار همه توطئه های استکبار و صهیونیسم، برخی از آنها کمتر مورد توجه قرار می گیرد؛ اینکه آمریکا و صهیونیست ها گروههای تروریستی را ساختند و به جان مردم انداختند، نکته واضحی است، هم ما می دانیم و هم خودشان.

وی افزود: همه می دانند که القاعده را چه کسانی تشکیل دادند، چه کسانی تروریست ها را در افغانستان و پاکستان ایجاد کردند و در منطقه پخش کردند، چه کسانی به تروریست ها پول و سلاح دادند و کمک اطلاعاتی کردند، هرچند در نهایت این ماری که در آستین خودشان برای نیش زدن دیگران پرورش داده بودند، خودشان را گزید.

رئیس جمهور ادامه داد: همه ما می دانیم که با تروریسم چه جنایت بزرگی را در منطقه مرتکب شدند، اما برخی از نکات توطئه آنها کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اولین اقدام شومی که آنها انجام دادند فرصت سوزی بود، ما می گوییم مردم را کشتند، آثار تمدنی را نابود کردند، ترس را در میان مردم بوجود آوردند، خون های بی گناهان را ریختند اما نمی گوییم عراق و سوریه از فرصت توسعه چند سال عقب رانده شدند.

روحانی گفت: ما این را می دانیم که از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در این سرزمین و در ایران هر موقع ملت ما توانستند در مرز پیشرفت و تعالی قرار بگیرند، توطئه ای علیه ما درست کردند. آن موقع که ما کشور را آرام کردیم و از مشکلات داخلی عبور کردیم و کشور آماده بازسازی بود، فردی و حزبی را علیه ایران تحریک کردند و جنگ هشت ساله صدام علیه ایران را طراحی کردند و پس از آن هم به محض دیدن رشد و توسعه در کشور ما توطئه دیگری طراحی کردند به نام تهدید هسته ای برای منطقه و جهان و سال ها ما را در جنگ اقتصادی قرار دادند.

وی افزود: امروز هم چون می بیننند ایران در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد به فکر طراحی دیگری برای ما هستند. سوریه در نهایت از تروریسم نجات پیدا می کند و نیروهای خارجی را بیرون خواهد راند و این دیر یا زود رخ می هد. ملت عراق متحدتر از گذشته باقی خواهد ماند و کرد، شیعه و سنی برادرانه در کنار هم خواهند ماند و عراق سربلندی را خواهند ساخت.

رئیس جمهور با بیان اینکه یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد یافت و ملت یمن متحاوزین را پشیمان خواهند کرد، تصریح کرد: اما فرصت های از دست رفته چه گونه جبران می شود؟ ما می دانیم هشت سال تجاوز به کشور و بازسازی آن چند دهه زمان می خواهد، ما می دانیم توطئه تحریم علیه ایران چند سال زمان می خواهد. اولین توطه قدرت های بزرگ علیه ملت ها و دولت های منطقه انجام دادند فرصت سوزی بود، نگذاشتند سوریه به آبادانی مورد نظر خود برسد، چهل سال است که عراق را گرفتار کرده اند.

انتهای پیام/

منبع: خبرنگار مهر

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز