سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
 فهم اشتباه بعضی مسؤولان در معنای مذاکره   

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: طرح مذاکره با گروهک‌هایی مانند داعش به یک شوخی بیشتر شباهت دارد در حالی که مذاکره با کشورهایی که ساختارهای بین‌المللی را نیز قبول دارند برای اجرای معاهدات طرفین تضمینی وجود ندارد..

به گزارش ندای اصفهان،مجید توانپور در خصوص آخرین تحولات منطقه اظهار کرد: یک پارچه شدن جبهه مقاومت اعم از ایران، عراق، حزب‌الله لبنان، خود ساختار سیاسی لبنان، سوریه و البته اقدامات روسیه در کوتاه شدن زمان برچیده شدن حکومت داعش مؤثر بود.

وی با بیان این که خداوند وعده کرده است که اگر مؤمنان خدا را یاری کنند خدا نیز مؤمنان را یاری می‌کنند، بیان کرد: برچیده شدنداعش نیز جدای از این اصل الهی نیست و برادران، افغانستانی، پاکستانی، عراقی، سوری، لبنانی و ایرانی با جان فشانی، خدا را یاری کردند.

*پشتوانه داعش: اندیشه وهابی؛ اعضای بین‌المللی

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به استفاده از تجربه نظامی سردار سلیمانی در جنگ سوریه و عراق، عنوان کرد: تجربه مبارزه با تروریسم در ایران، عراق و لبنان نیز به شکست داعش در منطقه کمک کرد اما یادمان نرود شکست دولت اسلامی عراق و شام در منطقه به این معنی که دیگر چنین دولتی موجودیت ندارد نیست این گروهک هم‌چنان به عنوان یک گروه تروریستی در منطقه حضور دارد.

وی با اشاره به ادامه دار بودن دشمنی‌های جبهه استکبار به خصوص در جنگ نرم، مطرح کرد: قطعاً زمینه‌های فرهنگی برای پا گرفتن داعش در کشورهای هدف وجود داشته است هر چند که گروه داعش یک گروه تروریستی وارداتی بود که اعضای آن بین‌المللی بودند اما گروهک‌های بومی تروریستی در عراق و سوریه وجود دارد که تفکر و پول وهابی پشتوانه و سرمایه آن‌ها است.

*انتقال جنگ به عرصه فرهنگی

توانپور با بیان این که خبرهایی وجود دارد که گروه‌های تروریستی در کشورهای مستقل شده از شوروی سابق پایگاه‌های محکمی دارند، تصریح کرد: گروه‌های تروریستی هم چنان در افغانستان و پاکستان هم پایگاه دارند و مردم آن‌ها مشغول مبارزه با آن‌ها هستند.

وی با بیان این که وجه دیگر مبارزه استکبار با انقلاب اسلامی در حوزه جنگ نرم و فرهنگی است، تأکید کرد: با پایان حکومت داعشو عرصه نظامی‌گری آن‌ها، شاهد انتقال جنگ به عرصه فرهنگی خواهیم بود و در کشورهای عراق و سوریه هم چنان مناطقی برای نشر تفکر وهابی وجود دارد و جمهوری اسلامی در ادامه جنگ نظامی باید برای مبارزه فرهنگی نیز در این مناطق آماده شود.

*بخش‌های غیر دولتی فرهنگی در منطقه فعال شوند

تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان این که اندیشه تکفیری از طریق کشورهای مرتجع و کشورهای غربی مورد حمایت مالی، سیاسی و معنوی قرار می‌گیرد، ادامه داد: منازعات در منطقه چه از نوع سیاسی و چه از نوع فرهنگی به نفع غرب است و مراودات فرهنگی، آموزشی، علمی و پژوهشی ما در کشورهای منطقه باید بیش از پیش شود.

وی با بیان این که پیگیری بخشی از موارد یاد شده به عهده دولت است، خاطرنشان کرد: در حقیقت به انجام حرکت خاصی در این زمینه از سوی دولت خوش‌بینی ندارم اما بخش دیگری از آن می‌تواند از طریق بخش‌های غیر دولتی مانند جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پیگیری شود که نمونه آن احداث واحد دانشگاه آزاد در سوریه است.

*تبلیغ اندیشه تکفیری؛ تکثیر تروریست‌های جدید در منطقه

توانپور با بیان این که اگر از دولت در خصوص کار فرهنگی در کشورهای منطقه مطالبه شود آن‌ها نیز انجام خواهند داد، تأکید کرد: دولت‌ها به واسطه هزینه‌های زیادی که بر دوش دارند نمی‌خواهند هزینه جدید برای خود بتراشند اما مطالبه گری در این زمینه می‌تواند دولت را به انجام پروژه‌های فرهنگی در منطقه مجاب کند.

وی با بیان این که کشورهای زیادی مستعد پرورش مجدد گروه‌های تروریستی تکفیری در خود هستند، یادآوری کرد: سال‌های زیادی است که تفکر تکفیری در کشورهای مختلف منطقه کار کرده است و مدارس دینی ایجاد کرده و به تبلیغ اندیشه خود می‌پردازد.

*احتمال ظهور گروه‌های تکفیری در قزاقستان و تاجیکستان

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: خواستگاه تفکر تکفیری گروه‌های تروریستی مدارس دینی وهابیت است و از کشورهای شمال آفریقا مانند مصر و لیبی تا کشورهایی مانند قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان مستعد پذیرش گروه‌های تروریستی تکفیری جدید هستند هر چند که در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز این اتفاق محتمل است چرا که همان تفکر در حال حکومت بر این کشورهاست.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن مجید، بیان کرد: خداوند می‌فرماید تا دشمن از مؤمنان نا امید نشود دست از خباثت برنمی‌دارد و دشمن زمانی نا امید می‌شود که ما قدرتمند شویم و این قدرتمندی تنها به عرصه نظامی محدود نمی‌شود بلکه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز باید قوی شویم.

*دشمن با توان خود نمی‌تواند با ما مقابله کند

توانپور در ادامه خاطر نشان کرد: تا زمانی که دشمن یک روزنه امیدی برای نابودی ساختار سیاسی در کشور داشته باشند دست از توطئه برنمی‌دارند اما امروز به این نتیجه رسیده‌اند با حضور نظامی مستقیم خودشان نمی‌توانند راه به جایی ببرند از همین رو با استفاده از امکانات اقتصادی، سیاسی و نظامی دیگر کشورها، توطئه چنینی می‌کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: دشمن اگر بخواهد با ما برخورد کند به سراغ لبنان و یمن و عراق می‌رود و این از برکات جمهوری اسلامی است که در مرزهای خود با استکبار مبارزه نظامی نداریم در حالی که مبارزه فرهنگی و اقتصادی ما در درون مرزهایمان با دشمن پا برجاست.

*طرح مذاکره با گروهک‌هایی مانند داعش به یک شوخی شباهت دارد

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اظهارات برخی برای جایگزینی دیپلماسی و مذاکره به جای نبرد با داعش، مطرح کرد: وقتی گروهی مانند داعش که هیچ کدام از ساختارهای بین‌المللی را قبول ندارد و خواستگاه فکری و فرهنگی نیز ندارد چگونه برخی می‌خواهند با آن‌ها مذاکره کنند در حالی که تفکر داعش تنها اسلحه را می‌شناسد.

وی ادامه داد: طرح مذاکره با گروهک‌هایی مانند داعش به یک شوخی بیشتر شباهت دارد در حالی که مذاکره با کشورهایی که ساختارهای بین‌المللی را قبول دارند در اجرای معاهدات طرفین تضمینی ندارد حال چگونه داعش به تعهدات خود پایبند باشد، مذاکرات با مخالفان دولت سوریه هنوز تمام نشده، مخالفان بر خلاف تعهدات خود عمل می‌کنند.

*فهم اشتباه بعضی مسؤولان در معنای مذاکره

توانپور با بیان این که هیچ کس بر سر مسائل حیاتی خود با دشمن مذاکره نمی‌کند، تأکید کرد: بحث‌های هسته‌ای و فنّاوری می‌تواند قابل مذاکره باشد اما مسائل حیاتی کشور قابل گفت‌وگو نیست، امنیت نیز یکی از مواردی است که از نان شب واجب‌تر است و مذاکره بر سر آن یا ابزارهای تأمین آن صحیح نیست.

وی در پایان با بیان این که غرب به واسطه شیرینی که از برجام چشیده است به دنبال مذاکره بر مسائل موشکی به همان روش برجام است، گفت: فهم اشتباه در بعضی مسؤولان باعث می‌شود که همه چیز را قابل مذاکره می‌دانند چرا که برداشت ما از مذاکره با برداشت غرب از مذاکره متفاوت است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز