ندای اصفهان

ارسال ۲۸۷ تریلی و ۲ فروند هواپیما کمک های مردم اصفهان به مردم زلزله زده غرب کشور

کدخبر: 85611
۱۲ آذر ۱۳۹۶ در ساعت ۷:۳۱ ب.ظ

به گزارش ندای اصفهان، محسن مومنی پیش از ظهر امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش هلال احمر اصفهان در کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه اظهار داشت: چهارشنبه ۸ آذرماه مأموریت هلال احمر استان اصفهان در کرمانشاه به اتمام رسید، هر چند که برخی از همکاران ما و تجهیزات همچنان در حال فعالیت هستند.

وی با بیان این‌که زلزله کرمانشاه به قدری قدرتمند بود که ۱۸۰ میلیون نفر آن را حس کردند، افزود: در لحظات اولیه تصور ما بر این بود که غرب اصفهان مرکز زمین لرزه بوده و همه آماده‌باش شدند، اما تیم‌های ارزیاب پس از یک ساعت گزارش دادند هیچ تخریبی در سطح استان رخ نداده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان ادامه داد: پس از زلزله ۶ آمبولانس و ۷ خودروی نجات در منتها الیه غرب استان مستقر شدند، پس از دو ساعت هماهنگی لازم انجام گرفت و تیم اولیه با ۳۵ امدادگر به منطقه اعزام شدند، معاون امداد و نجات نیز در ساعات اولیه صبح با بالگرد به منطقه سفر کرد.

وی با بیان این‌که در تقسیم مسؤولیتی که صورت گرفت امدادرسانی به شهرستان ثلاث باباجانی به عهده اصفهان گذاشته شد، گفت: مجموع تلفات در این منطقه ۱۵ نفر بیشتر نبود اما حجم تخریب منازل گسترده بود؛ ساعات اولیه پس از حادثه شرایط وخیمی بود و همه متأثر بودند به همین دلیل ارسال چادر در همان ساعت‌های اولیه انجام شد.

مؤمنی تصریح کرد: فردای روز حادثه تیم دیگری از امدادگران اصفهانی به منطقه اعزام شدند و پس از گذشت یک هفته زیرساخت‌های اساسی مهیا و امکانات اولیه توزیع شد؛ در مرحله بعد شناسنامه امدادی و دفترچه ارزاق برای همه خانواده‌ها تهیه شد.

وی با بیان این‌که ۱۵۳ نفر در قالب تیم‌های متعدد در مجموع به منطقه اعزام شدند، عنوان کرد: تیم‌های سحر (سامانه حمایت‌های روانی) در ۵ تیم ۱۲ نفره در زمینه‌های فرهنگی، بهداشتی، مذهبی، روانشناسی و ورزشی تلاش داشتند تا ناراحتی مردم به ویژه کودکان را کمتر کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان با اشاره به فعال شدن تیم‌های درمان اضطراری، گفت: وقتی بحران رخ می‌دهد بازار شایعات هم داغ می‌شود؛ از رسانه‌های استان بابت انعکاس واقعیت‌ها برای این که اعتماد مرد سلب نشود، تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به حجم گسترده کمک‌های مردمی ابراز کرد: خود ما تصور نمی‌کردیم تا این اندازه مردم کمک کنند، به میزانی آب معدنی به منطقه ارسال شد که دیگر امکان تخلیه نداشتیم؛ کمک نقدی فقط به صندوق‌های هلال احمر اصفهان به یک میلیارد تومان رسید.

مؤمنی با بیان این‌که کمک‌های مردم اصفهان با ۲۸۷ تریلی و کامیون در کنار دو فروند هواپیمای C130 ارسال شدند، تصریح کرد: این کمک‌ها شامل ۵۰ هزار تخته پتو، ۱۴۴ هزار قوطی کنسرو، ۶۷ تن برنج، ۱۸۶ هزار سوق پوشاک گرم، ۹۹ تن سیب زمینی، ۱۳۸۶ پتو مسافرتی، ۹۸۲ وسیله گرمایشی به علاوه شیر خشک، موکت، اسباب بازی و ۳۴ کانکس اهدایی بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان اضافه کرد: به همین اندازه اقلام مورد نیاز را در انبار داریم تا به فراخور وضعیت منطقه ارسال کنیم، روز گذشته ۱۵ هزار کنسرو اعلام نیاز شد و فرستادیم.

وی در ادامه ابراز داشت: این که مردم خودشان مستقیماً کمک می‌کردند که البته این حس نوع دوستی جای تقدیر دارد، مسائلی به همراه داشت، به عنوان مثال این کمک‌ها به نقاط دوردست نمی‌رسید و یا اینکه برخی سالمندان نمی‌توانستند خود را به خودروها برسانند و از کمک‌ها محروم می‌ماندند.

مؤمنی در پایان با تقدیر از نهادهای مختلف که جمعیت هلال احمر را پشتیبانی می‌کردند، گفت: در این زلزله حتی شهروندان ارمنی هم کمک کردند، اگر یگان ویژه اصفهان نبود نمی‌توانستیم موضوع توزیع را به درستی انجام دهیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,