چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹

گفتگو با حجت الاسلام یحیی اصغری، کارشناس خانواده

از سفیدی ازدواج تا سیاهی روزگار/ خطر افزایش ازدواج های سفید!

مشکلات اخلاقی در جامعه چه بصورت پنهانی و چه آشکارا موج می زند و این نه تنها روشنفکری نیست بلکه مسئله از هم گسستی خانواده هاست. در زندگی باید خدا محوری حاکم باشد؛ زندگی دینی بر محور خداوند و دستورات خداوند اجرایی شود نه دستور هوای نفس

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

قلبهای نا آرام همچون موج های همیشه در تلاطم، گاه به صخره می خورند و وجودشان همچون شیشه ای هزار تکه می شود.

قلبها از بی کسی و تنهایی حکایت می کنند اما این حکایت زمانی شنیدنی است که به معجزه حقیقی که در گوشه و کنار زندگی پنهان است ایمان بیاورند. معجزه ای که قسمت را با حکمت در آمیخته و هستی را رقم زده است. جفت ها به خواست و اراده پرودگار همچون کشتی در کنار ساحل زندگی آرام می گیرند و زندگی را از نو می سازند.

لایه های پنهانی زندگی غربی در جامعه ایرانی اسلامی، در مبحث ازدواج رویی از خود نشان داده است و جامعه امروز ما با معضل پیدایش «ازدواج سفید» روبرو است.

به این بهانه در خدمت حجت الاسلام والمسلمین یحیی اصغری هستیم. فعالیت های ایشان در دفتر امور مساجد در زمینه اقامه نماز، فرهنگسازی نماز در مدارس، همچنین به عنوان مشاور خانواده در ستاد ازدواج فعالیت دارند.

***

ندای اصفهان: ازدواج سفید یعنی چه و نظر شما در مورد این مسئله چیست؟

حجت الاسلام اصغری: ازدواج سفید پدیده‌ای است که دختر و پسر به عنوان هم‌خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند، بی آنکه میان آن‌ها پیوند رسمی ازدواج و رابطه زن و شوهری باشد! این روزها هشدارهایی در خصوص رواج مخفیانه ازدواج سفید در کشور می شنویم؛ اتفاقی که نه از نظر سنت و نه از نظر شرع برای خانواده های اصیل ایرانی پذیرفتنی نیست.

در دنیای غرب، با توجه به تغییر سبک زندگی و در کنار آن افزایش فشارهای اقتصادی، به طور کلی میل به ازدواج شرعی و رسمی کاهش یافته و روابط بیشتر بر پایه ارضای غرایز و نامتعارف شکل می گیرد. هیچ کدام از فقها با این مسئله موافق نیستند. آیت الله مکارم شیرازی در این خصوص فتوا داده اند:

«بدون شک رضایت قلبی برای عقد کافی نیست و چنین ارتباطی، ارتباط نامشروع است و به عقیده ما نام ازدواج بر آن صحیح نیست خواه سفید باشد یا سیاه.»

ندای اصفهان: از آنجایی که شما در ستاد ازدواج  فعالیت کردید، در خصوص ازدواج سفید اطلاع دارید که بعضاً صیغه محرمیت می خوانند و بعضا نمی خوانند و اگر هم زمانی دستگیر شوند با گرفتن یک وکیل مشکل غیر قانونی را قانونی جلوه می دهند. چه شد که ازدواج سفید وارد جامعه ما شد؟

– یکی از عوامل اصلی، کپی گیری از فرهنگ غرب و فاصله گرفتن از سنت و سیره اهل بیت است. در واقع ضعف و سستی جوانان در شناخت فرهنگ ناب اسلامی و ضعف ایمان باعث گرایش به این نوع ازدواج می شود.

دلیل دیگر پدیده ازدواج سفید نبود مسئولیت‌پذیری حداقل در یک طرف از رابطه است و در چنین روابطی افراد مسئولیت عملکرد خود را برعهده نمی‌گیرند. چنین عاملی می‌تواند تداوم زندگی مشترک تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

ندای اصفهان: زمانی که یک بازیگر از هم خانه بودن خود با بازیگر دیگر در صفحه مجازی خود سخن می گوید این به قول خودشان روشنفکران می خواهند این مسئله را مُد کنند. این نوع ازدواج چه آسیب هایی می تواند به پایه های خانواده وارد کند؟

– این نوع ازدواج با فرهنگ ما مغایرت دارد؛ فرهنگ غرب نه تنها در زمینه ازدواج بلکه در همه زمینه ها با ما متفاوت است. ما نمی توانیم تکه هایی از فرهنگ آنها را بدون در نظر  گرفتن فرهنگ خود به جامعه اضافه کنیم.

ازدواج سفید با فرهنگ ما سازگار نمی شود و جوانان هم با این نوع ازدواج خوشبخت نمی شوند. مثل اینکه ما پازل ملی و اسلامی خود را داشته باشیم اما یک مهره ناهمخوان را جایگزین مهره دیگر کنیم. این امکان پذیر نیست. از طرفی ازدواج در غرب تنها ازدواج دختر و پسر است، اما در ایران ازدواج خانواده ها با یکدیگر است.

ازدواج سفید زنا به حساب می آید و فرزند ناشی از آن فاقد مشروعیت قانونی است، چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نیست. در صورتیکه یکی دیگر از ثمرات ازدواج فرزندآوری است، پس ازدواج سفید روند زندگی را به تاخیر می اندازد.

بیشترین آسیب را دخترهای جامعه متحمل می شوند. اغلب آنها به خاطر پرهیز از بی آبرویی به دنبال اثبات رابطه قانونی هستند حتی اگر ادعا کند که صیغه بوده است. اما در صورت انکار مرد، ادعای زن، به خاطر ثبت نبودن، قابل اثبات نیست و به گونه ای فریب خورده و از آنها سوء استفاده جنسی شده است.

آنها حمایت خانواده خود را  از دست می دهند و از سوی دیگر از معنویت، دین و آیین ملی اسلامی خود دور می شوند که این موضوع را با گذر زمان درک خواهند کرد.

ندای اصفهان: چگونه با فرهنگ سازی می توانیم جلوی آسیب ها را گرفت و  به چه نحو می توان این فرهنگ را از جامعه حذف کرد؟

– علل اصلی ازدواج سفید سخت شدن ازدواج حلال است. برای جلوگیری از این آسیب  دو راهکار داریم؛ اول اینکه جوانان فرهنگ غنی اسلامی را بشناسند، امام صادق(ع) در این رابطه می فرمایند: «اگر مردم زیبایی کلام ما و سنت ما را بدانند از ما تبعیت می کنند.»

راهکار دوم ارتقاء سطح فکری جوانان و آگاهی در خصوص این مسئله است. راه رسیدن به ازدواج را آسان کنیم که متاسفانه راه صحیح رسیدن به ازدواج در جامعه ما زمین خورده است. نبودن اشتغال، بالا رفتن سطح توقعات و سنگین بودن مخارج باعث شانه خالی کردن جوانان از ازدواج است، در صورتیکه یکی از ثمرات ازدواج رسیدن به آرامش است. خداوند می فرمایند: «ازدواج کنید تا در کنار یکدیگر آرامش بگیرید».

باید با کمک رسانه های جمعی فرهنگ سازی شود تا خانواده ها ازدواج را ساده تر برگزار کنند. باید این گره ها و بدعت ها و سنت های غلطی که دست و پای جوانان را برای ازدواج بسته باز کنند و از سوی دیگر مسئولین تسهیلاتی معقولانه را ایجاد کنند که کمی مشکلات مرتفع شود.

ندای اصفهان: چگونه می توانیم جوانها را نه تنها علاقه مند بلکه پایبند به زندگی مشترک کرد؟ بعضی جوانها که ازدواج می کنند ولی دوستی با دوست همسر را چه آشکارا، چه پنهانی روشنفکری می دانند و عقیده دارند که تنها با هم دوست هستند!

– متاسفانه مشکلات اخلاقی در جامعه چه بصورت پنهانی و چه آشکارا موج می زند و این نه تنها روشنفکری نیست بلکه مسئله از هم گسستی خانواده هاست.

در زندگی باید خدا محوری حاکم باشد. زندگی دینی بر محور خداوند و دستورات خداوند اجرایی شود نه دستور هوای نفس. دیدن فیلم های ماهواره ای بی غیرتی و بی حیایی را ترویج می دهد. اگر خداوند از زندگی کنار رفت، شیطاطین جن و انس خود را وارد زندگی ما می کنند. آنها افساری به گردن ما می آویزند و هر کجا که بخواهند ما را می کشانند.

به عنوان مثال در این فیلمها مردی را می بینیم که با همسرش مشکل دارد و راحت او را طلاق می دهد و مجدد زن می گیرد. طلاق ممکن است که ظاهرا ساده باشد اما شروع تحمیل مشکلات جدید به خانواده و جامعه است و این ظلم فاحش است.

باید سطح آموزشهای خانواده را برای زوجین بالا ببریم که وقتی ازدواج می کنند همسرداری کردن و تعامل با یکدیگر را یاد بگیرند و بدانند چگونه باید از ابراز محبت استفاده کنند و خط قرمزهای ارتباط زن و شوهری چیست و روی خط قرمزهای همدیگر راه نروند و همدیگر را ناراحت نکنند چرا که ناراحتی ها زنگ خطر جدایی و روابط نامشروع است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. سهیل گفت:

    با سلام
    مطلب خوب و مفیدی بود – با تشکر از خانم قاسمی

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق