شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
گفتگو با مهدی رحمانی مدیر کانون پرورشی فکری کودکان در حمام سنتی وزیر
 تا کنون چند نسل از کودکان منطقه اینجا کشف استعداد شده اند/ کانون سابقه ۵۰ ساله دارد   

خیلی از پدر و مادرهایی که فرزندان خودشان را به کانون می­ آوردند می ­گویند ما خودمان زمانی عضو همین کانون بودیم از جمله خودم هم عضو بودم. خیلی از مسئولان و شهرداران و استانداران قبلی و مدیران عضو کانون بوده اند و جالب است من و خیلی از مربیان فعلی با مربیان سابق خود همکار شدیم

ندای اصفهان – جلال طاهری:

مهدی رحمانی کارشناس مدیریت فرهنگی، مربی و مسئول مرکز شماره ۷ کانون پرورش فکری کودکان در اصفهان (واقع در خیابان ابن سینا) است. او خودش از سن ۷ سالگی به عضویت کانون درآمده و از سال ۱۳۸۰ به عنوان مربی کانون پرورشی کودکان استخدام شده است.

رحمانی همچنین قاری قرآن و از خوش نویسان معاصر کشور نیز هست. از سوی ندای اصفهان با وی در مورد ایستگاه شماره هفت کانون که در یک محله و مکان قدیمی (حمام وزیر) واقع شده و فعالیت های ایستگاه به گفتگو نشستیم.

***

ندای اصفهان: کانون در اصفهان چند مرکز دارد؟

رحمانی: حدود ۶۰ مرکز داریم که ۱۳ تای آن در داخل شهر و بقیه در شهرستانها مثل شهرضا، نجف آباد، خمینی شهر و… واقع شده­ اند. اکثر این مراکز به شکل واقعی کتابخانه ­اند اما اینجا چون قبلا حمام قدیمی بوده تغییر کاربری پیدا کرده است.

ندای اصفهان: از چه سالی حمام به تملک کانون درآمد؟

– از سال ۷۲ میراث فرهنگی اینجا را به صورت اجاره ۳۰ ساله به کانون داده است که از آن زمان تا کنون به عنوان مرکز شماره هفت فعال است.

ندای اصفهان: کانون زیر نظر کجا است؟

– ما یک شرکت دولتی وابسته به سیستم آموزش و پرورش هستیم ولی هیات مدیره جداگانه­ ای داریم.

ندای اصفهان: در کانون چه کارهایی انجام می­ دهید؟

– عمده فعالیت کانون در حوزه کتابخانه کودک و نوجوان است و محور اصلی کار ما هم حول همین قضیه است.

کانون ۴۰ برنامه فرهنگی و هنری و ادبی هم برای بچه ­ها دارد مثل قصه گویی، نمایش و نقد و بررسی، شاهنامه خوانی، کاردستی، بازی های محلی، کلاسهای ادبی و هنری شامل سفال و نقاشی و خط و انیمیشن و کاریکاتور و برنامه­ های دیگر.

هدف ما ایجاد فضای شاد خوب و جذاب برای بچه­ هاست تا آنها را به سمت مطالعه و کتابهای ادبی کهن سوق بدهیم.

ندای اصفهان: بچه ها از مقاطع سنی در این کانون حضور دارند؟

– از کلاس اول دبستان تا سوم راهنمایی و اول و دوم دبیرستان به خصوص دختران حضور دارند.

ندای اصفهان: بچه های محل و مدارس منطقه؟

– بله؛ در واقع عضویت اصلی برای بچه ­های محل است. ولی چند سالی است طرحی داریم با نام «کانون مدرسه» که با مدارس اطراف ارتباط داریم و چند کلاس هنر که مدارس دانش آموزانشان را در روزهای کلاس هنر هر هفته اینجا می ­آورند تا از برنامه ­های ما استفاده کنند. بعدا از همان­ ها عضوگیری می­ کنیم.

خیلی­ ها هم که بعداز ظهرها فرصت می­ کنند به کتابخانه می­ آیند و از کتابها استفاده می­ برند.

ندای اصفهان: تفاوت کانون پرورشی کودکان با فرهنگسراهای شهرداری چیست؟

– اکثر این کانونهای فرهنگی در کشور الگوی خود را از کانون پرورشی فکری گرفته­ اند چون سابقه بیشتری دارد، یعنی حدود ۵۰ سال. اما فعالیت­های کانون به دلیل حمایت کم و بودجه ضعیف مقداری مهجور مانده و به روز نشده است. هنوز به شکل سنتی هستند که البته جوابگو است اما بهتر است به روزتر شوند و باید حمایت بیشتری بشوند بخصوص مباحث مالی و تبلیغات بیشتر تا بچه­ ها عضو شوند.

اصفهان دارای ۱۳ مرکز است که این تعداد مراکز کانون در کلانشهری چون اصفهان کافی نیست. مثلا در منطقه زینبیه کانون نداریم و در بسیاری از مناطق محروم شهر کانون نداریم.

ندای اصفهان: چند نفر کارمند دارید؟

– دو فرهنگی داریم و تمام وقت، یک نیروی ادبی، دو نیروی هنری که یکی در زمینه خط و دیگری در زمینه سفال و نقاشی است و یک همکار خدمات داریم. در مجموع ۵ نفر هستیم.

ندای اصفهان: چه روزهایی فعالیت دارید؟

– سه روز هفته صبح­ ها هستیم که یک روزش پنجشنبه هاست چون بچه ­ها تعطیل هستند و بهتر می­ توانند بیایند، و دو روز هم دوشنبه و سه شنبه است.

طرح ارتباط با مدرسه و بقیه روزها هم بعدازظهر برای استفاده اعضا از کتابخانه است. البته مراکز دو شیفته هم داریم ولی مرکز ما فعلا یک شیفت است. مراکزی که شلوغ تر و کلاس ­های بیشتری دارد یک شیفت درآمدزایی دارد و یک شیفت برای اعضا است.

ندای اصفهان: شما از چه سالی اینجا فعالیت دارید؟

– از سال ۸۰٫

ندای اصفهان: اینجا از سال ۸۲ به کانون پرورشی فکری تبدیل شده، می­ توان گفت دو نسل را طی کرده، از شاگردان قبلی کسی مجدد رجوع کرده است؟

– بله؛ خیلی از پدر و مادرهایی که فرزندان خودشان را به کانون می­ آورند می­ گویند ما خودمان زمانی عضو همین کانون بودیم، از جمله خودم هم عضو بودم.

در مراکز دیگر که بودم خیلی از مسئولان و شهرداران حتی استانداران قبلی و مدیران بودند و جالب است من و خیلی از مربیان فعلی با مربیان سابق خود همکار شدیم. خیلی از شاعران و هنرمندان خلاقیت خودشان را از کانون گرفتند.

ندای اصفهان: بزرگترین مشکل شما با بچه ­ها چیست؟

– مشکل خاصی نداریم، فقط مشکل ما بودجه کانون و حقوق کارمندان و مشکلات خود همکاران است. مربیان پاره وقت هستند و همین انگیزه را کم می­ کند.

کمبود مالی دست همه را می­ بندد. مثلا اگر بخواهیم یک جشن ساده برای اعیاد مذهبی داشته باشیم در تنگنا هستیم ولی خود بچه­ ها برای ما مشکلی نداشته­ اند. شاید به ندرت مسایلی بوده باشد که زیاد نیست و مربوط به مسائل خانوادگی آنهاست.

ندای اصفهان: الان در فصل پاییز هستیم و من اینجا سرما را در محیط حمام قدیمی حس می کنم! با سرما چه می­ کنید؟

– بله؛ قبلا اینجا شوفاژ بود که بخاطر فرسوده شدن قابل استفاده نبود، اخیرا شوفاژها را برداشتند. مطرح کردیم تا وسایل گرمایشی کافی دراختیارمان قرار بدهند، فعلا یک بخاری گذاشتیم که البته جوابگوی محیط  نیست.

ندای اصفهان: آیا مشکلات بودجه به کتابها هم مربوط می­ شود؟

– بله صددرصد؛ وقتی بودجه نباشد روی همه کارهای کانون اثر می­ گذارد چون بخشی از کتابها چاپ جدید است و بخشی تجدید چاپ می­ شود که همه اینها هزینه می ­خواهد.

ندای اصفهان: کتابهای مورد علاقه بچه ­ها چیست؟

– داستانی و ادبی دوست دارند، کتابهای تاریخی و دینی هم خوب است ولی متاسفانه جذابیت لازم را برای بچه­ ها ندارند.

ندای اصفهان: کامیک استریپ چطور؟

– نه؛ نداریم.

ندای اصفهان: بافت سنتی مکان شما مشکل زا نیست؟

– اتفاقا مرکز ما هرچند سنتی و قدیمی است ولی بچه ­ها خیلی دوست دارند و با آن انس می­ گیرند. شاید در ابتدای ورود برایشان سخت باشد اما بعد از مدتی علاقه زیادی پیدا می­ کنند.

ندای اصفهان: مهمترین خروجی کانون شما چیست؟

– قطعا هر مرکزی شرایط خاصی دارد ما هم تلاش می­ کنیم برای بچه ­ها و اعضای کانون با توجه به شرایط، محیط آموزشی خوبی داشته باشیم. کلاس کاردستی، نمایش فیلم، کتابخوانی و کلاس های سفال هم داریم ولی خب محدودیت ­هایی هم داریم مثلا اگر بخواهیم نمایش کار کنیم سالن نداریم به همین خاطر نمایش عروسکی ما کمتر است.

ندای اصفهان: جالب­ ترین خاطره ­ای که در این سالهای خدمت از کانون دارید چیست؟

– با توجه به فضای سنتی کانون برگزاری مراسم شب یلدا خیلی جذابیت دارد و بچه ­ها استقبال می­ کنند، به صورت نمادین کار می­ کنیم یعنی هم فال داریم، هم خوردنی و یک بخش جذابی هم داریم و آن جشنواره غذاهای محلی است به این صورت که خود بچه­ ها غذاهای محلی خودشان را هدیه می­ کنند و به مسابقه می­ گذارند. در پایان به برندگان جایزه می­ دهیم و همه دور هم غذاها را می خوریم که بچه­ ها دوست دارند.

ندای اصفهان: عضو ثابت شما چه تعداد هستند؟

– پسرها و دخترها هرکدام ۵۰ تا ۷۰ نفر عضویت دارند.

ندای اصفهان: کانون شما نزدیک به مرکز آموزشی جامعه المصطفی است؛ آیا با طلاب خارجی هم تعامل داشته ­اید؟

– بله؛ سی تا چهل درصد اعضا پدر و مادرانشان از طلاب هستند؛ خوشبختانه رابطه و اعتماد دوسویه خوبی بوده است.

انتهای پیام/.

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز