سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵

روایتی خاص از میهمان رهیافته برنامه ماه عسل؛

ماجرای صادرات دوغ ایرانی به امریكا

از محمد عرب پرسیدم آيا تا بحال از بازار مسلمانان حاضر در امريكا استفاده كرده‌ايم؟ او كمي تامل كرد و گفت يكي از دوستانم كه در امريكا مقيم بود همين ايده را دنبال كرد و مقدار زيادي دوغ به امريكا برد ولي نتوانست آنها را بفروشد. با تعجب گفتم چرا؟ مگر مسلمان ها استقبال نكردند؟!

ندای اصفهان- جمال طاهری/

هميشه با ديدن دوغ صنعتي كه چند سالي است به جاي دوغ سنتي و خانگي به سفره ايرانيان آمده است اين سوال در ذهنم شكل مي‌گرفت كه آيا اين نوع دوغ فقط در ايران توليد مي‌شود و يا از كشورهاي ديگر به ايران آمده و آيا ايران مي‌تواند اين نوشيدني را در صورت نبود در بازار جهاني به نام خود در دنيا معرفي كند يا نه، چه آنكه يكي از معضلات همه سفره‌ها پس از غذا نوشيدني‌هاي آن است. از نوشابه‌ها كه عموما گاز دارند و براي سلامتي مضر گرفته تا نوشيدني‌هاي شيرين كه آنها هم مضرات خود را دارند. البته دوغ هم علیرغم خوبي‌هايش از جمله رفع تشنگي بدي‌هايي مثل خواب آلودگي را در بردارد تا جايي كه برخي ها از دوغ به عنوان داروي خواب آور براي شب ها استفاده مي‌كنند اما در جاي خود يك نوشيدني سالم و پر خواص است.

اين سوال در ذهن من بود تا همين چند وقت قبل كه «محمد عرب» (مهمان ويژه ماه عسل امسال)(+)، براي رونمايي از كتاب رمان «ادواردو» مهمان انجمن شهيد ادواردو آنيلي شد. قبل از شروع اين برنامه ياد اين پرسش هميشگي افتادم و از وي كه علاوه بر زندگي در امريكا به نقاط مختلف جهان سفر كرده در رابطه با حضور «دوغ ایرانی» در بازارهاي جهاني پرسيدم. عرب در پاسخ نكات جالبي گفت كه خواندنش خالي از لطف نيست.

دوغ ایرانی

او گفت در امريكا چند گروه وجود دارند؛ اول يهودي ها كه ابدا از دوغ بعد از غذا استفاده نمي كنند چون بنابر آموزه‌هاي ديني خودشان استفاده از لبنيات با گوشت را ممنوع مي دانند و دوغ نيز در همين دسته قرار مي گيرد (هرچند در طب سنتي ما هم خوردن لبنيات با گوشت منع شده است). دوم مسيحيان و لائيك ها كه آنها هم پس از مصرف غذا مشروب مي‌خورند و دوغ با مشروب سازگار نيست به همين دليل آنها هم از اين نوشيدني استقبال نمي‌كنند. اما مسلمانان به خصوص كه به دنبال غذاي حلال هستند از دوغ به عنوان نوشيدني پس از غذا استقبال مي‌كنند. اينجا بود كه گفتم خوب آيا تا بحال از بازار مسلمانان حاضر در امريكا استفاده كرده‌ايم؟ عرب كمي تامل كرد و گفت يكي از دوستانم كه در امريكا مقيم بود همين ايده را دنبال كرد و مقدار زيادي دوغ به امريكا برد ولي نتوانست آنها را بفروشد. با تعجب گفتم چرا؟ مگر مسلمان ها استقبال نكردند؟

گفت: ماجرا استقبال كردن يا استقبال نكردن مصرف كنندگان نبود در حقيقت ماجرا اصلا به آنجا كشيده نشد چراكه شركت ايراني دوغ هايي را به اين دوست من داده بود كه تاريخ انقضا آن تقريبا رسيده بود (نمي دانم چرا چنين قصور بزرگي را كردند تعمدي يا غير عمدي) دوست من هم از همه‌جا بي خبر وقتي دوغ ها را براي توزيع به شركت هاي توزيع كننده امريكايي داده بود آنها از قبول جنس خودداري كرده بودند! تازه آنجا بود كه فهميده بود علیرغم اينكه شركت ايراني مي دانست قريب به يك ماه كارهاي گمركي و صادرات محصول طول مي‌كشد دوغ‌ها را با تاريخ انقضاي دو ماهه به وي دادند و به همين علت ضرر هنگفتي كرد و نتوانست ايده نوشيدني سالم ايراني را در امريكا اجرايي كند.

(نتیجه گیری نهایی از این مطلب بر عهده خواننده فهیم است).

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  15.06.2015 ~ 05.08.2016
  ترکیه در زمینه صادرات دوغ ریکارد بست
  ترکیه در زمینه صادرات دوغ ریکارد بست.
  بر اساس آمار سال ۲۰۱۵ درآمد حاصل از صادرات دوغ به ۱۲ میلیون دالر سیده است.
  تولید دوغ در ربع اول سال جاری نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
  طبق آمار تجارت خارجی در دوره جنوری تا اپریل سال گذشته ۱۸۹ هزار و ۱۲۹ تن دوغ تولید شده در حالی که میزان دوغ تولید شده در همین دوره در سال جاری ۱۹۱ هزار و ۲۹۹ تن بوده است.
  ترکیه در طول ۵ سال گذشته به ۱۶ کشور دوغ صادر کرده است.
  دوغ ترکیه به کشورهای مختلف نظیر آمریکا، ایران، عراق، کویت، سنگاپور صادر شده است.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715