جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
روایتی خاص از میهمان رهیافته برنامه ماه عسل؛
 ماجرای صادرات دوغ ایرانی به امریکا   

از محمد عرب پرسیدم آيا تا بحال از بازار مسلمانان حاضر در امريكا استفاده كرده‌ايم؟ او كمي تامل كرد و گفت يكي از دوستانم كه در امريكا مقيم بود همين ايده را دنبال كرد و مقدار زيادي دوغ به امريكا برد ولي نتوانست آنها را بفروشد. با تعجب گفتم چرا؟ مگر مسلمان ها استقبال نكردند؟!

ندای اصفهان- جمال طاهری/

همیشه با دیدن دوغ صنعتی که چند سالی است به جای دوغ سنتی و خانگی به سفره ایرانیان آمده است این سوال در ذهنم شکل می‌گرفت که آیا این نوع دوغ فقط در ایران تولید می‌شود و یا از کشورهای دیگر به ایران آمده و آیا ایران می‌تواند این نوشیدنی را در صورت نبود در بازار جهانی به نام خود در دنیا معرفی کند یا نه، چه آنکه یکی از معضلات همه سفره‌ها پس از غذا نوشیدنی‌های آن است. از نوشابه‌ها که عموما گاز دارند و برای سلامتی مضر گرفته تا نوشیدنی‌های شیرین که آنها هم مضرات خود را دارند. البته دوغ هم علیرغم خوبی‌هایش از جمله رفع تشنگی بدی‌هایی مثل خواب آلودگی را در بردارد تا جایی که برخی ها از دوغ به عنوان داروی خواب آور برای شب ها استفاده می‌کنند اما در جای خود یک نوشیدنی سالم و پر خواص است.

این سوال در ذهن من بود تا همین چند وقت قبل که «محمد عرب» (مهمان ویژه ماه عسل امسال)(+)، برای رونمایی از کتاب رمان «ادواردو» مهمان انجمن شهید ادواردو آنیلی شد. قبل از شروع این برنامه یاد این پرسش همیشگی افتادم و از وی که علاوه بر زندگی در امریکا به نقاط مختلف جهان سفر کرده در رابطه با حضور «دوغ ایرانی» در بازارهای جهانی پرسیدم. عرب در پاسخ نکات جالبی گفت که خواندنش خالی از لطف نیست.

دوغ ایرانی

او گفت در امریکا چند گروه وجود دارند؛ اول یهودی ها که ابدا از دوغ بعد از غذا استفاده نمی کنند چون بنابر آموزه‌های دینی خودشان استفاده از لبنیات با گوشت را ممنوع می دانند و دوغ نیز در همین دسته قرار می گیرد (هرچند در طب سنتی ما هم خوردن لبنیات با گوشت منع شده است). دوم مسیحیان و لائیک ها که آنها هم پس از مصرف غذا مشروب می‌خورند و دوغ با مشروب سازگار نیست به همین دلیل آنها هم از این نوشیدنی استقبال نمی‌کنند. اما مسلمانان به خصوص که به دنبال غذای حلال هستند از دوغ به عنوان نوشیدنی پس از غذا استقبال می‌کنند. اینجا بود که گفتم خوب آیا تا بحال از بازار مسلمانان حاضر در امریکا استفاده کرده‌ایم؟ عرب کمی تامل کرد و گفت یکی از دوستانم که در امریکا مقیم بود همین ایده را دنبال کرد و مقدار زیادی دوغ به امریکا برد ولی نتوانست آنها را بفروشد. با تعجب گفتم چرا؟ مگر مسلمان ها استقبال نکردند؟

گفت: ماجرا استقبال کردن یا استقبال نکردن مصرف کنندگان نبود در حقیقت ماجرا اصلا به آنجا کشیده نشد چراکه شرکت ایرانی دوغ هایی را به این دوست من داده بود که تاریخ انقضا آن تقریبا رسیده بود (نمی دانم چرا چنین قصور بزرگی را کردند تعمدی یا غیر عمدی) دوست من هم از همه‌جا بی خبر وقتی دوغ ها را برای توزیع به شرکت های توزیع کننده امریکایی داده بود آنها از قبول جنس خودداری کرده بودند! تازه آنجا بود که فهمیده بود علیرغم اینکه شرکت ایرانی می دانست قریب به یک ماه کارهای گمرکی و صادرات محصول طول می‌کشد دوغ‌ها را با تاریخ انقضای دو ماهه به وی دادند و به همین علت ضرر هنگفتی کرد و نتوانست ایده نوشیدنی سالم ایرانی را در امریکا اجرایی کند.

(نتیجه گیری نهایی از این مطلب بر عهده خواننده فهیم است).

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  ۱۵٫۰۶٫۲۰۱۵ ~ ۰۵٫۰۸٫۲۰۱۶
  ترکیه در زمینه صادرات دوغ ریکارد بست
  ترکیه در زمینه صادرات دوغ ریکارد بست.
  بر اساس آمار سال ۲۰۱۵ درآمد حاصل از صادرات دوغ به ۱۲ میلیون دالر سیده است.
  تولید دوغ در ربع اول سال جاری نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
  طبق آمار تجارت خارجی در دوره جنوری تا اپریل سال گذشته ۱۸۹ هزار و ۱۲۹ تن دوغ تولید شده در حالی که میزان دوغ تولید شده در همین دوره در سال جاری ۱۹۱ هزار و ۲۹۹ تن بوده است.
  ترکیه در طول ۵ سال گذشته به ۱۶ کشور دوغ صادر کرده است.
  دوغ ترکیه به کشورهای مختلف نظیر آمریکا، ایران، عراق، کویت، سنگاپور صادر شده است.
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز