شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
گفتگو با مهدی صفاریان استاد دانشگاه
 از هفته وحدت حماسه ای دیگر بسازیم/ وزرای سرمایه دار عامل بی توجهی به قشر مستضعف هستند   

آیت الله بهجت رحمت الله علیه در این زمینه فرموده اند: اگر خدایی نکرده کسی حرفی بزند که باعث دلخوری میان شیعه، سنی، داخل و خارج از کشور شود، هر کس باعث خونریزی شود خودش هم در این گناه کبیره شریک است

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی:

امام خمینی رحمت الله علیه برای حفظ ارزشهای اسلام، فاصله میان دوازده ربیع الاول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت است تا هفدهم ربیع الاول که تاریخ ولادت رسول الله محمد (ص) بنا بر روایات موجود در شیعه است را «هفته وحدت» نام گذاری کردند.

اینکه هفته وحدت و روز مجلس در یک روز قرار گرفت حکمتی دارد که باید ریشه یابی شود. شاید وحدت می خواهد مسیر روشن هدایت را نشان دهد. برای اینکه بتوانیم با وحدت و یکدلی شخص قابل قبول و دلسوز را انتخاب کنیم که بهترین قوانین را برای آرامش و آسایش کل جامعه تصویب و تایید کنند و قوانین اجرا شوند، برای پا برجا ماندن این وحدت و یکدلی میان مردم ما، جامعه ای که رنگ و بوی قوانین اسلامی به خود بگیرد حرفی از برتری نژاد، رنگ پوست و تفاوت آیین ها نیست. تنها حرف همدلی و یک دلی و ساختن دنیایی پر از پاکی و سادگی است.

به مناسبت هفته وحدت و روز مجلس در خدمت مهدی صفاریان هستیم. او از بنیانگذاران یگان هوایی سپاه پاسداران است که اکنون با نام «هوا فضا» شناخته شده است. وی جزء اولین خلبانان سپاه، فرمانده قرارگاه نیروی هوایی سپاه، و مسئول ایمنی زمینی نیرو هوایی سپاه بوده است که اکنون در دانشکده پرواز مشغول تدریس و با استانداری اصفهان هم همکاری می کنند.

***

ندای اصفهان: در خصوص هفته وحدت بفرمایید، مسئله ای که بسیار حساس و جدی است که گاهی از دید مردم کج فهم دور می ماند و مشکلات غیر قابل قبولی را به بار می آورد.

صفاریان: با نام گذاری هفته وحدت و توجه به  تدابیر امام راحل جلوی بسیاری از مسائل گرفته شد. الان شاهد وحدت سنی و شیعه هستیم. همان گام اول که امام برداشتند و تلاش های مقام معظم رهبری همچون سدی جلوی هجوم فتنه ها را گرفت. مقام معظم رهبری هم در خصوص این روز فرمودنده اند: «همانطور که ما در اهل تسنن تکفیری داریم در شیعه هم تکفیری داریم.»

در گذشته ما به همراه دانشجویان به مکه مشرف شدیم، زمانی که بر مزار شریف ام البنین رسیدیم و دانشجویان مشغول دعاخوانی شدند، یک نفر با لباس عرب و زبان فارسی شروع به بحث با دانشجویان کرد که دست از دعاخوانی بردارند. من اجازه ندادم که بحث شدت پیدا کند گفتم: این آقا یک افغانی است که بابت این حرفهایی که می زند پول دریافت کرده است.

آن شخص مرا کنار کشید و گفت: شما که ماجرا را می دانید، پس آنها را از اینجا ببرید. وقتی دید که من با او همکاری کردم، درد دلش باز شد و گفت: من اصفهان بودم و در کارخانه ای در دولت آباد کارگری می کردم. متاسفانه در یکی از مساجد اختلافاتی پیش آمد که مسیر زندگی مرا عوض کرد…

در مسائل شرعی ما هم یک موضوع است به نام خرج زکات که یکی از مواردش برای تالیف قلوب است؛ یعنی اینکه پول زکات را به کسانی می دهیم که قلب هایشان با ما یکی شود. متاسفانه عده ای هم از افغانی ها بودند که از ایران رفتند و به داعش پیوستند نه تنها افغانستان بلکه سوریه، عراق، پاکستان، این هم به دلیل عدم آگاهی دوستان و آگاهی دشمنان دانا است، حتی آقای ریگی که اهل تسنن بود هنگام اعدام از او پرسیدند چطور به این راحتی سر می بریدی؟ می گفت: ما به سخنرانی بعضی از این مداحان یا روحانیون شما گوش می کردیم!

ندای اصفهان: اختلافات مذهبی افزایش یافته و متأسفانه گروه ­های افراطی و تحجرگرا با ناآگاهی، جزم ­اندیشی و نیز تأثیرپذیری از نفوذ و توطئه کشورهای غربی، تفرقه ­ها را تشدید کرده اند. نظر شما چیست؟

– بله، در این میان ظهور و گسترش فرقه ­هایی همچون داعش با خوانش­ های غلط از آیین رحمانی اسلام که به عنوان ابزاری برای گسترش اسلام ­هراسی شکل گرفته ­اند و با عملکرد وحشیانه و غیر انسانی، توجه جهانی را به خود معطوف داشته و لکه ننگی بر دامان پاک اسلام هستند. ضرورت بیش از پیش وحدت و همبستگی مسلمانان و لزوم تقویت گفتمان فرهنگی واحد جهان اسلام در تقابل با غرب را آشکار ساخته است.

در این خصوص آیت الله بهجت رحمت الله علیه در کتاب «در محضر بهجت جلد اول صفحه ۱۳۸» فرموده اند: اگر خدایی نکرده کسی حرفی بزند که باعث دلخوری میان شیعه، سنی، داخل و خارج از کشور شود، هر کس باعث خونریزی شود خودش هم در این گناه کبیره شریک است.

یکی از دوستان من که در انگلیس زندگی می کند به موضوع جالبی اشاره کرد درباره شبکه های ماهواره ای در انگلیس که بر علیه شیعه و سنی فریاد می زنند و ایجاد اختلاف می کنند. این شرکت ها در یک خیابان واقع شده است که حتی به خنده می گفت: من گمان می کنم که اینها شام و ناهار هم با هم می خورند! مردم باید به حربه دشمن آگاه شوند و اختلافات را کنار بگذارند. امام علی (ع) فرموده اند: «بیشترین ضربه را  از خشکه مقدسات دین می خوریم.»
و در جای دیگر امام علی (ع) در خصوص وحدت فرموده اند: «بر شما باد به ارتباط و بخشش به یکدیگر و دوری گزیدن از جدایی و پشت کردن به یکدیگر.»

خداوند نیز در این خصوص در قرآن درسوره آل عمران، آیه ۱۰۳ فرموده اند: «همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید».

ندای اصفهان: بحث دیگر درباره روز مجلس است و بحث های پشت پرده که متاسفانه هست. رفتار برخی از اعضای مجلس قطعا کمک به مردم کشور نبوده است! چه کسانی را انتخاب کنیم که به فکر منافع خود نباشند؟

– آگاهی مردم نسبت به مجلبس مهم است. بعضی از مردم از جایگاه مجلس آگاهی ندارند. خواسته هایی از نماینده دارند که باید از شهردار و استاندار بخواهند. مثلاَ بحث آسفالت کوچه، ممکن است که نماینده مجلس با رایزنی ها بتواند یک بودجه اضافه بگیرد اما مهمترین مبحث نماینده مجلس قانون گذاری و نظارت بر قوانین است.

باید مردم بدانند که نماینده اگر از هر شهری هم انتخاب می شود برای قوانین کلی کشور است نه قوانین جزیی یک شهر که اینجا جا دارد اشاره کنم به صید بی رویه پرندگان مهاجر در شمال کشور که نماینده مجلس می گوید مسائل شهر ما به خود ما مربوط می شود.

به فرمایشات امام راحل اشاره می کنم که فرموده اند: «بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی محلی است برای تدوین نظام ارزشی مورد قبول جمهوری اسلامی ایران و تهیه و تصویب قوانین اسلامی برای کلیه نیازهای جامعه در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، تبلیغی، نظامی، اخلاقی و قضایی.»

ندای اصفهان: آیا مجلس برای تصویب قوانین به نفع قشر ضعیف جامعه موفق بوده است؟ پای درد دل کارگرها که بنشینیم می گویند بابت رای که دادند پشیمان هستند.

– متاسفانه افرادی انتخاب شده اند که موقعیت مالی مساعدی دارند، پس درد یک کارگر را قطعا درک نمی کنند. کسی که برای ورود به مجلس شام و ناهار مفصل یا برای جمع آوری آرا پول می دهد، این متاسفانه یک فاجعه است.

کسانی روی کار آمده اند که دیدگاه سرمایه داری دارند و نتوانستند قوانین لازم را برای قشر ضعیف تصویب کنند. متاسفانه دیدگاه سرمایه داری پایه ریزی شده است. البته همه نمایندگان هم این چنین نیستند. اگر افرادی وارد مجلس شوند که زجر کشیده باشند، شرایط به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.

به پادشاهی گفتند: مردم نان برای خوردن ندارند چه کنند؟ گفت چیزی دیگری جز نان بخورند. کارخانه ها یکی یکی بسته می شود و می گویند بخاطر مشکلاتی است که دولت پیش آورده است، سرمایه دار که نگران نیست ولی بحث بیکاریِ حداقل صد جوان و فروپاشی خانواده هاست. اینجا بحث قانون گذاری است که مجلس طرف افراد محروم را بگیرد.

ندای اصفهان: انتخاب اشتباه مردم در انتخابات غیر قابل جبران است و چهار سال باید صبر کنند. آیا بحث تبلیغات مهمترین و تاثیرگذارترین مسئله برای جمع آوری آرا است؟

– مقام معظم رهبری فرموده اند: «صداقت و دل سوزی نماینده ای که می خواهید انتخاب کنید را تشخیص بدهید و او را انتخاب کنید. باید مراقب باشید که آدم های اهل سوءاستفاده و بی اعتقاد به رسالت انقلابی و مسئولیت نمایندگی و کسانی که می خواهند فقط وارد مجلس بشوند تا سوءاستفاده بکنند و خدای ناکرده خراب کاری انجام دهند، وارد مجلس نشوند.»

امام راحل فرموده اند: «تعهد و تخصص باید در کنار هم باشند.» تعهد و تخصص بدون یکدیگر بی معنا است و فاقد ارزش است. متاسفانه فاجعه است که وزیر دوره گذشته وارد مجلس می شود و می گوید: کدام یک کسانی که اینجا نشسته است از من یک یا دو ماشین دریافت نکرده است؟ و هیچ کس بلند نمی شود.

متاسفانه مسائلی در مجلس پیش آمده است که نمی توان بازگو کرد و جامعه به سمت ناهنجاری و ناامیدی می رود، یا در بحث انتخاب شورای شهر تهران مطرح بود که هر کسی می خواست وارد لیست کاندیدای مورد نظر شود باید حداقل دومیلیارد پول پرداخت می کرد؟ مگر چقدر درآمد  دارند که چنین مبالغی را حاضر هستند بابتش پرداخت کنند؟

تبلیغات گسترده، آنها را به خواسته شان می رساند. مطلبی خواندم بر اهمیت تبلیغات در دنیا، سرمایه دار آمریکایی گفته بود که اگر قرار است کاری انجام دهم نود و نه در صد سرمایه ام را صرف تبلیغات می کنم.

ندای اصفهان: علت زیاد شدن تخلفات انتخاباتی چیست، که حتی تلویزیون و رسانه های داخلی از آن صحبت کردند؟

– در شمارش تخلف صورت نمی گیرد، در نوع تبلیغات است که تخلف به وجود می آید. زمانی که سرمایه زیادی صرف تبلیغات می شود یا اشخاص مهم و سرشناس جامعه  از کاندیدا حمایت می کنند، یا شخصی بخاطر رانت یا سرمایه تبلیغات می کند، این تخلف اصلی است که مردم شناخت کافی پیدا نمی کنند.

شخصی که با حمایت دیگران آرا جمع کند قطعا باید تن به خواسته های آنان دهد. تبلیغات باعث می شود که اسم شخص یا برندی ملکه ذهن شخص شود و قدرت تصمیم گیری از افراد گرفته شود.

ندای اصفهان: به نظر شما اینکه سرانه مطالعه در کشور ما پایین است می تواند تشدید کننده اشتباهات مردم در مسائل انتخابات هم بشود؟

– کاملا موثر است. تحقیق و مطالعه می تواند انسان را به درجات رفیع برساند. مردم که مطالعه نداشته باشند به راحتی شخصی را با تبلیغات به آنها غالب می کنند.

مردم باید تحقیق کنند. مردم باید به حق و حقوق خودشان آگاه باشند، اینطور نباشد که با تحقیقات یک شب و یا پای صندوق آرا تصمیم بگیرند به شخصی رای دهند. تک تک افراد جامعه موظف هستند که در مسائل کشور نقش داشته باشند.

ندای اصفهان: آقای دایی در نامه ای از تبلیغاتی که بخاطر رئیس جمهور انجام داده بودند اظهار پشیمانی کردند. امیدواریم که اگر شخصی با تحقیق انتخاب می کند و معرف کسی می شود پشیمان نشود. شما چه نظری دارید؟

– خداوند فرموده اند: «عمل صالح»، یعنی خوب حرف زدن ملاک نیست. به عمل صالح شخص توجه کنید. با توجه به اتفاقات اخیر مثالی بزنم: باتوجه به بدعهدی های آمریکا و مشکلات داخلی مردم، بارها خدا را شکر کردم که جناب آقای رئیسی انتخاب نشدند که اگر ایشان جای رئیس جمهور می شدند، تمام تقصیرات را گردن او می انداختند که اگر ما بودیم چنین می کردیم و چنان نمی شد.

دولت با توجه به وزرای سرمایه داری که انتخاب کرده است وضعیتش معلوم است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. سهیل گفت:

    با سلام
    علت اینکه اصولگرایانی مثل آقای رئیسی رای نیاوردند این است که اصولگرایان هم سابقه خوبی بین مردم ندارن و این جای تاسف است که هر دو گروه اصول گرا و اصلاح طلب جایگاهشون را پیش مردم از دست دادند و ما مانده ایم و خودمان … !!!

  2. مهدی گفت:

    بنا به صحبتهای جناب عالی دولت و مجلس هر دو مشکلاتی دارند و با توجه به اظهارات شما در شمارش آرای مردم هیچ مشکلی وجود ندارد. پس میتوان همه مشکلات را از خود ملت دانست نه از دولت یا مجلس ، چون این مردم اند که رئیس جمهور و نمایندگان مجلس را انتخاب میکنند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز